Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W naczyniu wzbiorczym otwartym konieczna jest rura wzbiorcza oraz bezpieczeństwa. Zgodnie z normą obie rury mogą być połączone.

Moje pytanie brzmi do czego służy rura bezpieczeństwa a w zasadzie czym się różni od rury wzbiorczej:

 

W momencie przyrostu objętości wody w instalacji związanego z pracą kotła zgodnie z zasadą naczyń połączonych poziom wody wzrasta zarówno w naczyniu wzbiorczym jak również w rurze bezpieczeństwa.

Bez względu na to czy rura bezpieczeństwa będzie czy też nie rura wzbiorcza połączona z naczyniem wzbiorczym przejmie wzrost objętości wody. Także po co jest rura bezpieczeństwa skoro rura wzbiorcza może przejąć przyrost objętości.

 

Druga sprawa dotyczy rury cyrkulacyjnej w naczyniu wzbiorczym otwartym.

W jaki sposób dochodzi do cyrkulacji wody skoro obieg jest otwarty i w jaki sposób ma dojść do przepływu.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura wzbiorcza normalnie wpięta jest w powrót i za zadanie ma odprowadzać nadmiar wody do naczynia, wraca też tam woda wyrzucona przez rurę bezpieczeństwa. Rura bezpieczeństwa pozwala na wyrzucenie w przypadku zagotowania się wody pary wodnej do naczynia.

Rura bezpieczeństwa inaczej nazywana jest wznośną i wpięta jest od góry naczynia,przy kotle wpięta w wylot gorącej wody (zasilanie instalacji) bez żadnej armatury i urządzeń od strony kotła

rura wzbiorcza (nazywana też opadową)wpięta w dolną część naczynia i służy odprowadzaniu nadmiaru wody podczas jej nagrzewania (wzrost objętości od temperatury) w kotle wpięta w powrót z instalacji przed kotłem bez żadnej armatury i urządzeń przed kotłem.

Ponadto mamy jeszcze przelew i odpowietrzenie wpięte mniej więcej w 2/3 naczynia

przelew służy do odprowadzania nadmiaru wody z instalacji

odpowietrzenie łączy przestrzeń wewnętrzną naczynia z atmosferą a tym samy wyrównuje ciśnienie w naczyniu z atmosferycznym.

Przy dużych kotłach rury wzośna i wzbiorcza muszą być rozdzielone.

Przy małych kotłach (a z takimi mamy do czynienia w domkach) dopuszczone jest jedno wyprowadzenie wpięte od dołu zbiornika, służy jako rura wznośna i opadowa (te nazwy bardziej obrazują przeznaczenie) przy kotle wpięta na wylocie z kotła , bez jakiejkolwiek armatury i urządzeń 9zapewnienie pełnego przepływu przy zabezpieczaniu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale po co przy małych kotłach rura bezpieczeństwa skoro prowadzona jest wspólna rurą z przewodem wzbiorczym dopiero rozdziela się przed naczyniem. W momencie wzrostu temperatury i objętości wody zarówno rura wzbiorcza jak i bezpieczeństwa odprowadzi nadmiar wody do naczynia.

 

Co się może stać w momencie niezastosowania rury bezpieczeństwa tylko samą rurę wzbiorczą ??? Powinna sama odprowdzić nadmiar wody i ewentualnie powietrze powstałe w instalacji do naczynia wzbiorczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci quitar napisał:

"Rura bezpieczeństwa pozwala na wyrzucenie w przypadku zagotowania się wody pary wodnej do naczynia."

 

W przypadku braku rury bezpieczeństwa (a jest tylko wzbiorcza wpięta w powrót kotła) para wodna aby ujść do atmosfery musi przejść przez całą instalację i wypchnąć wodę do zbiornika (z którego zostanie wylana przez przelew do kanalizacji). Kocioł się grzeje (brak uzupełniania wody z naczynia) aż do zupełnego wygotowania wody (jeśli brak urządzeń schładzających) - kocioł węglowy nie hamuje przecież w kilka minut.

Miałem taką instalację - instalator powiedział: "30 lat tak robię i zawsze było dobrze". Miałem dwa przypadki gotowania: temperatura była tak wysoka, że rozerwało (albo wytopiło) połączenia lutowane rur w pobliżu kotła, okablowanie sterownika zwęgliło się, czujnik temperatury się upalił, uszkodzeniu uległa pompa obiegowa. Na szczęście nie rozerwało kotła (pracował w układzie "prawie zamkniętym").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówimy o osobnych przewodach wzbiorczym oraz bezpieczeństwa to zgadzam się że konieczna jest rura bezpieczeństwa.

 

Ale norma PN-91 B-02413 przedstawia również na rysunku 3b podłączone naczynie wzbiorcze na zasilaniu z kotła. Wychodzi rura bezpieczeństwa która "rozdziela" się i podłączona zostaje do dna zbiornika rurą wzbiorczą, natomiast rura bezpieczeństwa w miejscu rozdziału idzie do góry i podłączona zostaje ponad przelew w naczyniu wzbiorczym.

 

No i tutaj powstała para w momencie braku rury bezpieczeństwa doprowadzona zostanie do naczynia wzbiorczego rura wzbiorczą. Więc rodzi się pytanie po co w takim rozwiązaniu rura bezpieczeństwa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo drążysz temat. Można to wytłumaczyć tak:

Para wodna zostaje wyrzucona wpięciem od góry, woda ze zbiornika dolnym podłączeniem wpływa do instalacji. Generalnie można górnego wlotu nie wykorzystywać i podłączyć się tylko od dołu. niestety opisu dlaczego tak jest to rozwiązane nigdzie nie znalazłem. Prawdopodobnie przy intensywnym gotowaniu się wody może dochodzić do podniesienia się wody w naczyniu i wyrzuceniu jej przez przelew (podłączenie tylko od dołu) Jednak gdy wylot znajduje się też u góry woda zostaje wrzucona nad lustro wody a u dołu w wodzie nie zachodzi intensywne "bomblowanie" . Dlatego w kotłach o dużej mocy stosuje się rur zbiorczą i opadową. Wzbiorcza służy do wyrzucania pary, opadowa do powrotu wody do kotła.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarówno 1 jak i 2 jest prawidłowym podłączeniem otwartego naczynia wzbiorczego przyczym:

 

Podłączenie 1: wymaga dodatkowego wyniesienia naczynia wzbioczego o 0,7*Hp (wysokości podnoszenia pompy) ponad to cała instalacja będzie pracowała na podciśnieniu. Przy zbyt dużym podciśnieniu po stronie ssącej (może dochodzić do zapowietrzenia instalacji) ale to przy dużych instalacjach z mocną pompą. W twoim przypadku raczej to nie grozi.

 

Podłączenie 2:wysokość naczynia wzbiorczego musi być tylko ponad 0,3 metra ponad najwyższym grzejnikiem. Poza tym praktycznie cała instalacja pracuje na nadciśnieniu.

 

Także jakby nie patrzyć korzystniejsze jest rozwiązanie numer 2.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, moja kotłownia jest dobudowana z boku budynku, naczynie wzbiorcze nie może być nad piecem bo kotłownia ma tylko 2,5m wys. i musiało by być na zew. Pytanie czy rura do naczynia może być wygięta w prawo ok. 3,5m i dopiero do góry??

Czy prościej będzie podłączyć naczynie do pionu zasilającego grzejniki wtedy rura szła by prosto w górę.

I o co chodzi z zasadą gdy rura wzbiorcza podłączona jest za pompą z tym 0,7h. To się liczy od grzejnika czy od pompy.??

Dzięki za odp. mam nadzieję że nie namieszałem za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ naczynie należy wpiąć zaraz za kotłem (bezpośrednie zabezpieczenie kotła , bez armatury i urządzeń to nie ma co wnikać dalej i utrudniać sobie życie) odejście może być, nie zawsze jest możliwe pionowe wyprowadzenie,ale lepiej wykonać wpięcie pionowo a grzejniki na bocznym odejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

panowie ja takze mam pytanie czy na zalaczonym obrazku na ktorym zaznaczylem podlaczenie zbiornika wyrownawczego bedzie prawidlowo

Do duuuu...żej rury takie podłączenie! Musisz zrobić je porządnie, z przekrojem min calowym i BEZ żadnych pomp/zaworów po drodze. Dopuszcza się trójniki zasilające grzejniki na piętrach, ale i tak przekrój+pion (ew.niewielkie przesunięcie wzgl kotła jako rzecze PN-B) muszą być zachowane!

PozdrA

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to srednice rurek do zbiornika wyrownawczego mam dac 1-cal? teraz mam rurki fi 20 nie beda za male?Sory ze zadaje wam takie pytania ale jestem ciemny w tych sprawach a mam takiego instalatora za ciezko go przegadac dlatego siegam opini innych doswiadczonych ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie dodalem szkic mojego zbiornika wyrownawczego tak jak mam podlaczone,nie wiem czy dobrze jest to wszystko podlaczone bo nie moglem znalez szkicu podobnego do mojego zbiornika wyrownawczego z takim samym ukladem otworow

moje podlaczenie zbiornika wyrownawczego.bmp

Edytowane przez jendrej83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam ze cala instalacje c.o mam zrobiona w stabi,najwieksze rury jakie spotkalem w stabi maja rozmiar fi 32 czy taki rozmiar wystarczy do podlaczenia zbiornika wyrownawczrgo?

PPstabi nie spełnia warunku trwałej odporności na wrzątek, choć średnica wew. będzie już ok.. Ponownie załączam wielokrotnie przytaczaną PN, bo wyszukiwarka widocznie nie daje radyhuh.gif!

PN na Naczynia Wzbiorcze.pdf

Korzystajcie i domów nie wysadzajcieblink.gif!

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemacik z kotłem aż do naczynia i te wszystkie rurki - wtedy można coś powiedzieć! Tak z grubsza to ok, aczkolwiek najlepiej od góry dać fajkę 180st z podłączeniem zasilania, a nie od dołu. Tam najlepiej wstawić powrót połączony z górnego grzejnika - tak lepiej pracuje przy napełnianiu instalki... Odpowietrzenie 1/2" fajką ok 1m w górę wystarczy na trójniku wkręconym do przelewu (góra, bok naczynia).

PozdrA.

PS I rysunki w .pdf , .gif albo .jpg bo .bmp to wielkie cielaki zajmujące czas i miejsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

 

Panowie mam do was prośbę o pomoc, ponieważ jestem "zielony" jesli chodzi o hydraulikę, a nie chcę zakładać nowego tematu jesli chodzi o naczynie wzbiorcze. Niebawem w domu będzie wykonywana instalacja kotłowni i zawsze brałem pod uwagę kocioł olejowy, jednak ze względu na coraz bardziej bezsensowne ceny tego paliwa zaczynam zastanawiać się nad kotłem z podajnikiem ślimakowym na ekogoroszek. Proszę o informację czy łacząc w kotłowni instalację zamkniętą grzejnikową z otwartą kotła np. poprzez wymiennik, naczynie wzbiorcze może być zamontowane w pomieszczeniu kotłowni - powyżej kotła - czy musi być w najwyższym miejscu wogóle całej instalacji - grzejniki są na piętrze? z góry dziękuję i przepraszam jeśli pytanie nie najmądrzejsze, ale naprawdę nie wiem jak to powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeżeli będzie wymiennik to naczynie może być spokojnie zamontowane nad kotłem.

Czyli obieg kotłowy to obieg otwarty + CWU, a reszta czyli grzejniki, podłogówka to obieg zamknięty.

 

pozdrawiam

Jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.