Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Bojlera Cwu


mariusz500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych specjalistów,

proszę o ocenę schematu podłączenia bojlera CWU do układu, ogrzewanie mam już wykonane w tradycyjny sposób a więc tak jak widać na załączonym schemacie, piec jest na paliwa stałe, wg mnie nie ma sensu stosować zaworów 4d itp, pompka chodzi na najniższym biegu wszystkie grzejniki są po kryzowane tak że obieg ciepłej wody zaraz wraca do pieca a grzejniki wszystkie równocześnie łapią z opóźnieniem temperaturę. Chodzi mi tylko o temat podłączenia bojlera, obieg zimowy zawór 1 zamknięty, zawór 2 otwarty, obieg letni zawór 1 otwarty, zawór 2 zamknięty,post-27743-0-71595000-1301230591_thumb.jpg

 

Proszę o komentarz, wydaje mi się że podłączenie równoległe będzie działać w pewnym sensie jako bufor, do tego pompka będzie stawać przy temp 40stopni, podgrzewacz przepływowy 3 fazowy aby zwiększyć komfort użytkowania, a bojler aby obniżyć koszta ciepłej wody, ogrzewanie mam w miedzi zasilanie bojlera to fi 28mm, wszystko hydraulicznie zgodne, piec ma sterownik pompy i nadmuchu z czujką temperatury zaraz na wyjściu gorącej wody z pieca. Całość działa już u mnie i jestem zadowolony, ale chcę dołożyć ten bojler i myślę jak go wpiąć proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ten bojler masz żle podłączony.Przecież w tym układzie będzie grzał o każdej porze roku.Jest on na tym schemacie podłączony szeregowo.Woda na CO zawsze będzie płynęła przez ten bojler.Do co dotrze Ci powiedzmy połowa ciepła.U góry bojlera / dwupłaszczowego / montuje się zasilenie z kotła u dołu powrót do kotła.Radzę jednak skorzystać z pomocy fachowca.

Czasem zabawa w CO, przypomina mi " zabawę dziecka granatem".Proszę o wybaczenie za takie sformułowanie.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że tak doradziło mi kilku fachowców, chodzi mi o idee schematu a nie szczegóły instrukcji obsługi bojlera które mi kolega wytyka.., schemat jest ideowy a projekt wykonawczy to pewna różnica... A tak poza tym to chyba dobrze jak woda jest zawsze grzana, panie specjalisto od granatów..

Proszę o fachową poradę czy można zastosować takie rozwiązanie czy lepiej zastosować inne rozwiązanie. Wiem że schematów na tym forum jest dużo, ale nie znalazłem takiego rozwiązania aby na samym zasilaniu wpiąć bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że tak doradziło mi kilku fachowców, chodzi mi o idee schematu a nie szczegóły instrukcji obsługi bojlera które mi kolega wytyka.., schemat jest ideowy a projekt wykonawczy to pewna różnica... A tak poza tym to chyba dobrze jak woda jest zawsze grzana, panie specjalisto od granatów..

Proszę o fachową poradę czy można zastosować takie rozwiązanie czy lepiej zastosować inne rozwiązanie. Wiem że schematów na tym forum jest dużo, ale nie znalazłem takiego rozwiązania aby na samym zasilaniu wpiąć bojler.

Schemat taki może mieć zastosowanie tylko w szczególnych warunkach.

Jest on mało elastyczny ze względu na konieczność przepływu czynnika grzewczego przez "chłodnicę" zanim dostanie się do c.o.

Chłodnica ta jest w dodatku praktycznie niesterowalna (może przeszkadzać kiedy nam akurat nie pasuje).

 

Dlatego rzadko się takie schematy ogląda.

 

Standardowo zbiornik wpina się równolegle do kotła (a nie szeregowo, jak tutaj).

Wtedy sterowanie jest łatwiejsze (a przepływ i tak może byc cały czas).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko się zgadza, tylko stosując rozwiązanie widoczne na zdjęciu nie pogarsza zasilania hydraulicznego grzejników. Jest to taka alternatywa bo ciepłą wodę trzeba mieć zawsze, a jak już się nagrzeje to nie wychładza zasilania do celów CO. Jest to raptem pół godziny palenia na starcie więcej.. Rozumiem że polecacie zastosowanie osobnego obiegu z pompką i sterowaniem CWU. Ja ewentualnie zastosowałbym do tego układu by-pass tak aby można było ewentualnie odłączyć zbiornik czy też kryzować jego przepływ aby mieć regulacje tylko po co..

Edytowane przez mariusz500
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Wszystkich forumowiczów ,a szczególnie Mariusza 500 !

Za moje obrażliwe zdanie prosiłem o wybaczenie.Przepraszam jeszcze raz i PROSZĘ O WYBACZENIE.. :huh:

Pozwolę sobie jeszcze raz wyrazić swoją opinię o tym schemacie ,ale tym razem w pytaniach na które odpowiedz sobie sam.

1/ Jaka będzie temp. "szła" z bojlera na inst c.o. przy większym rozbiorze c.w. (np. w czasie kąpieli )?

2/ Czy w zimie potrzebny jest podgrzewacz elektr.?

3/ Czy można wyłączyć bojler w zimie w razie awarii?

4/ Czy można sterować temp. bojlera w zimie?

5/ Dlaczego nie znalazłeś na forach takiego (podobnego) schematu?

6/Czy można się poparzyć wodą o temp. np.75-80*C?.

7/ Czy na rurze wzbiorczej (kocioł-naczynie wzb.) można montować :wężownicę, zbiornik, bojler?

8/ Cyt. "Nie pogarsza zasilenia hydraulicznego grzejników"- czy aby na pewno?

 

To jest Twój dom, Twoja instalacja --zrobisz jak zechcesz.

Dalszej dyskusji nie chcę podejmować.Prosiłeś o wypowiedzi , więc ja też się "wypociłem"

Tzw.specjalista od granatów . "Czasem wolałbym mieć w ręku granat"

Pozdrawiam :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Franek19' ma całkowitą racje, a nie wiem czemu mariusz500 tak go wcześniej niesłusznie zaatakowałeś, bo to zdanie nie było obraźliwe. Jak czytam to forum to też czasem odnoszę identyczne wrażenie jak zawarte w zdaniu "Czasem zabawa w CO, przypomina mi " zabawę dziecka granatem". Ale nie bierz tego za bardzo do siebie, bo raczej na forum próbuje się pomagać, jakoś naprowadzić, powytykać za i przeciw - niż obrażać - także przyjmijmy w domyśle, że każdy z forumowiczów ma dobre intencje.

 

Ale do rzeczy:

- Jeśli chodzi o podgrzewacz elektryczny to rozumiem że było by to rozwiązanie awaryjne w razie jeśli by nie było palone i nie było by gorącej wody w bojlerze. I wówczas podgrzewacz elektryczny np w łazience

zamiast grzać od nowa zimną wodę to dogrzewałby jeszcze letnią z bojlera. Zawsze ta w bojlerze ma więcej st niż zimna, czy dobrze rozumiem ten zamysł ? - ja u siebie takie coś zrobiłem i faktycznie się to sprawdza.

 

- Sposób montażu bojlera tylko na zasilaniu jak słusznie zauważyli koledzy nie jest właściwy z wielu względów, jedyny plus jaki bym to widział to że bojler miał by priorytet, a ile ciepła by szło na dom to by było przypadkowe i zupełnie nie kontrolowane. Trzeba wziąć pod uwagę że bojler tak wpięty cały czas obciąża kocioł mimo że wydaje Ci się że tak nie jest. Ja miałem podpięty bojler równolegle do kotła, z jedna pompą na powrocie z instalacji i bojlera, Także bojler mógł być grzany non stop w zależności jak bardzo otwarty był zawór na bojlerze. I przekonałem się jak to bardzo obciąża. Także nie opłaca się non stop grzać bojlera do tej samej temp co jest na kotle. Do bojlera po każdym pobraniu ciepłej wody, napływa nowa zimna i za każdym razem kocioł to odczuje.

Ja bym ci radził wpiąć bojler standardowo jak podają powszechne schematy, równolegle do kotła, góra bojlera do zasilania kotła, a dół do powrotu przed pompą.

Zaworem przy bojlerze będziesz mógł go dławić lub jak potrzebujesz szybciej nagrzać wodę to otwierasz całkowicie. Najprostsze rozwiązanie.

Jedyna wada, to jak wygasa w kotle to jakiś czas chłodna woda z instalacji krąży też po bojlerze i go studzi, ale i na to są rozwiązania. np. druga pompa tylko do CWU a przy niej zawór zwrotny, który otwiera się tylko podczas pracy pompy i grzania bojlera.

 

- zadajesz pytanie - "No ale dlaczego nie rozsądnie jest tak wpiąć zasilanie?? poza odpowiedziami innych dodał bym od siebie przykład : załóżmy że masz wygaszone w kotle, dom wyziębiony, woda zimna, na dworze mróz. Priorytetem w takim przypadku jest jak najszybciej rozbuzować i nagrzać dom, bo nikt w takie zimno nie będzie chciał się kąpać. Czyli w takim układzie bojler się zakręca żeby całe ciepło szło na dom, dopiero po jakimś czasie można bojler trochę odkręcić. można mnożyć takie przykłady.

Nie wiem jaki masz kocioł i ile st na nim przeważnie masz ale załóżmy że na kotle trzymasz 50st, to może być tak że za bojlerem na zasilanie grzejników będzie to już 40-45st a to czasem może być za mało.

Twój pomysł podczepienia sprawdził by się chyba tylko w jakiejś firmie czy miejscu gdzie jest potrzeba non stop duuużo ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie,

ale ja się wcale nie obraziłem nie jestem fachowcem w dziedzinie podgrzewania CWU dlatego tu pisze, są to moje koncepcje które może są trafne albo też nie.. podgrzewacz mam już kupiony ma służyć temu żeby żona nie musiała w lecie palić aby mieć ciepłą wodę, a ja będę palił w wolnej chwili. Bojler ma wymiennik płaszczowy, o wysokiej sprawności dlatego wyszłem z założenia że woda w nim się szybko nagrzeje i nie będzie to miało wpływu na grzanie grzejników wyżej. Do tego zbiornik jest izolowany termicznie więc sam nie powinien się wychładzać. Zastanawiałem się nad zrobieniem obejścia tego zbiornika z zaworami, którymi odpowiednio kryzowałby się przepływ bo wiadomo że woda idzie tam gdzie jej łatwiej.

to rozumiem panowie że polecacie osobny obieg z pompą i zaworem klapowym oraz sterownikiem CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.