Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panowie i Panie – miał czy węgiel, oto jest pytanie.


aTomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dawno nie zaglądałem na forum ale znów czas Was pomęczyć moimi pytaniami.

Jestem na etapie kończenia modernizacji mojej instalacji CO. Zrobiłem instalację na miedzi, rozdzielaczową, otwartą (ze zbiornikiem wyrównawczym na strychu). Rozwierciłem komin z rozmiaru 14x14cm do 18x18 cm i wstawiłem rurę stalową o średnicy 17 cm. Teraz przyszedł czas zakupu kotła i zaczęły się schody...

 

Wiem, ze nie chcę gazu i oleju (koszty), drewna (to zostawię do kominka).

Zdecydowałem, będę palił miałem lub węglem. Oglądałem wiele kotłów i co do producenta to już prawie wiem kogo wybrać. Jeśli zdecyduję się na węgiel to będzie to SAS NWT lub Junkers Supraclass (Dakon DOR, Buderus Logano 111).

Jeśli wybiorę miał to kupię SAS MI lub Cichewicz Ultima Q Plus (oba są piecami górnego spalania).

 

A teraz przechodzę go sedna sprawy: Czy paląc miałem węglowym, który podobno musi być wilgotny aby się dobrze spalał, nie zniszczę wkładu w kominie ( który kosztował więcej niż piec :lol: ). Bo jeśli miał węglowy ma sporo siarki, musi być wilgotny, to spaliny też będą się skraplać na ściankach komina (słynny kwas siarkowy i siarkawy). Paląc węglem nigdy go nie zwilżałem i było OK. Panowie i Panie - miał czy węgiel, oto jest pytanie.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Co do palenia miałem - jeśli chodzi o koszta mam duże wątpliwości sam mam miałowca a palę w nim węglem teraz pewnie kupiłbym piec dolnego spalania.. (opieram się na opiniach specjalistów z tego forum)

 

Ps. Jak się zdecydujesz na miał chętnie opchnę ci mojego SASa 2.0 (jak go bez szkody z piwnicy wytargasz - prawie 0,5tony ma,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam paliłem kiedyś miałem teraz się nie opłaca bo drogi i nazywam to zmieloną czarną skałą z wiadomego powodu Miał też kiedyś lałem wode bo wszyscy twierdzili że lepije . Nieprawda puzniej paliłem suchym i bylo git . Od mokrego psuje się komin i kocioł A miałowca gornego spalania to wyciołem dziure i wstawiłem podajnik i bangla na od 0-80mm orzechu.

Edytowane przez kociołsam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.