Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bawaria Seko - Tryb Letni


Robercikus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam pytanie odnośnie trybu letniego.

W kotle Bawaria Seko jest sterownik st-37 - przynajmniej w moim :-) - a tam znalazłem opcję 'tryb letni.

Pytanie do użytkowników Bawaria, ale i nie tylko, na czym ten tryb właściwie polega?

 

Na wyświetlaczu widzę trzy wskazania:

CO xx stC; CWU yy stC; zadana zz stC

 

Czy tryb letni grzeje CO, czy tylko CWU? Czy kocioł dąży - jak w innych trybach do zadanej temp na kotle, czy bardziej utrzymuje temp CWU/CO, a temp na kotle w okresach podtrzymania spada?

 

Będę wdzięczny za uwagi.

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

W poprzednie lato próbowałem trochę "jechać " w tym trybie ale w końcu uznałem, że lepiej kocioł sprawuje się w trybie priorytetu bojlera z wyłączoną pompą CO. Tryb letni działał u mnie tak, że temperatura zadana CO jest równoważna temperaturze zadanej CWU. Jeśli ustawisz 55 st to piec będzie utrzymywał 55st na sobie i na bojlerze. Sęk w tym, że jeśli na piecu będzie 55st to na bojlerze praktycznie taka temperatura jest niemożliwa do osiągnięcia (pompa CWU pracuje do osiągnięcia tej temp - praktycznie więc cały czas) - chyba że nie będzie żadnego poboru ciepłej wody a piec rozhula się do temperatury powyżej zadanej. Z tego względu lepszy jest priorytet bojlera, bo ustawiasz sobie obie temperatury a jak bojler trzeba będzie podgrzać to piec mimo ustawionej zadanej np. 55 st będzie grzał do 62 st (ustawionych w trybie serwisowym) i bojler szybko się nagrzeje i jest OK. Zawór kulowy na powrocie z kaloryferów mam zakręcony żeby ciepło niepotrzebnie nie uciekało w instalację i na kaloryfery (szczególnie grawitacyjnie). W lecie jeszcze raz popróbuję z tym trybem - wtedy byłem "świeżakiem" więc może coś uszło mojej uwadze.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mam pytanie odnośnie trybu letniego.

W kotle Bawaria Seko jest sterownik st-37 - przynajmniej w moim :-) - a tam znalazłem opcję 'tryb letni.

Pytanie do użytkowników Bawaria, ale i nie tylko, na czym ten tryb właściwie polega?

 

Na wyświetlaczu widzę trzy wskazania:

CO xx stC; CWU yy stC; zadana zz stC

 

Czy tryb letni grzeje CO, czy tylko CWU? Czy kocioł dąży - jak w innych trybach do zadanej temp na kotle, czy bardziej utrzymuje temp CWU/CO, a temp na kotle w okresach podtrzymania spada?

 

Będę wdzięczny za uwagi.

 

pozdrawiam

Robert G

 

Tryb letni mozna zalaczyc tylko wtedy, gdy posiada sie pompe ladujaco do bojlera i nie posiada sie wymienika ciepla z dodatkowa poma. Polega on na tym ze kociol odlancza pome C.O. i pracuje sam na siebie i zalacza tylko pompe ladujac w miare potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

W poprzednie lato próbowałem trochę "jechać " w tym trybie ale w końcu uznałem, że lepiej kocioł sprawuje się w trybie priorytetu bojlera z wyłączoną pompą CO.

 

Hmmm...

Ustawiłem właśnie tryb priorytetu bojlera i - w okresie przejściowym się sprawdza :-).

Powiedz mi jak wygląda zużycie opału latem, kiedy kocioł działa cały czas i grzeje tylko CWU?

U mnie jakoś to utrzymywanie temperatury zadanej na kotle chyba za dużo 'kosztuje' opału :-(

W mrozy jest wszystko ok, bo nie są to straty - ciepło pozostaje w domu - ale w okresie, kiedy jest już cieplej i wystarczy przepalać, a nie grzać oraz latem, kiedy grzeje się tylko CWU, jakoś mi to nie wygląda najekonomiczniej... Jeszcze muszę przetestować temat, ale jak kocioł będzie sobie pracował w podtrzymaniu, a utrzymywał zadaną temp przez całą dobę, to ile węgla idzie na takie ciągłe utrzymywanie temp bez ciągłego odbioru ciepła?

 

Ja mam duży baniak CWU i mogę go ładować spokojnie raz dziennie, a przy oszczędnym używaniu ciepłej wody może nawet raz na dwa dni. Obawiam się trochę tej ciągłej pracy kotła. Czy nie sensowniej go po prostu wygaszać i w miarę zapotrzebowania na CWU - raz na dobę, czy dwie - rozpalać?

 

pozdr

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzanie Bojlera prądem wychodzi taniej ? :D Pierwsze słyszę.... u mnie średni rachunek za prąd w okresie letnim wynosił od 600 do 700zł. Gdy został zamontowany piec rachunki spadły do 300zł kocioł grzał bojler podajnik starcza do 4 tygodni gdy grzeje tylko i wyłącznie samą wodę. Podajnik 100kg, węgiel wtedy za 600zł. Liczmy że miesiąc kosztuje 60zł *2 = 120 więc 120+300 =420..... 700 - 420 = 280 zł oszczędności..... Nie wiem Koledzy jak wychodzi to u was lecz u mnie odpalenie pieca na tylko CWU uleczyło moje rachunki za prąd. :PB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

U mnie na samo grzanie CWU - bojler 180 l piec potrzebuje ok. 4 kg dziennie. 30 dni x 4 kg = 120 kg. Licząc za tonę 750 zł to wychodzi 90 zł. Nie wiem ile prądu piec zużyje ale ja liczę tak średnio za wszystko 100 zł na miesiąc. Podejrzewam, że na ogrzewaniu bojlera prądem wyszłoby podobnie... ale piec cały czas gorący więc chyba szybko nie zgnije:)?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzanie Bojlera prądem wychodzi taniej ? :D Pierwsze słyszę.... u mnie średni rachunek za prąd w okresie letnim wynosił od 600 do 700zł. Gdy został zamontowany piec rachunki spadły do 300zł kocioł grzał bojler podajnik starcza do 4 tygodni gdy grzeje tylko i wyłącznie samą wodę. Podajnik 100kg, węgiel wtedy za 600zł. Liczmy że miesiąc kosztuje 60zł *2 = 120 więc 120+300 =420..... 700 - 420 = 280 zł oszczędności..... Nie wiem Koledzy jak wychodzi to u was lecz u mnie odpalenie pieca na tylko CWU uleczyło moje rachunki za prąd. :PB)

 

Nie wiem jak ci to wyszlo, ja mam zasobnik 150 l i rachunki za prad w okresie letnim nie przekraczaly mi 300 zl., do swoich kosztow dolicz jeszcze koszty pradu za obsluge kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.