Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessman Vitoped 100. Czy Dobry Wybór


NiceMan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś rok temu prosiłem o radę co do instalacji i pieca. Jednak piec nie został wymieniony i przychodzi pora aby zrobić to w tym roku.

 

Na początku opiszę dom.

Piwnica gdzie znajduje się piec jest nie ogrzewana ok 35m2

Parter oraz 1 piętko identyczny rozstaw pokoi ok 150m2 kondygnacja.

Strych nieużywany ok 100m2 w zimie nieogrzewany.

Wszystkie okna plastiki nowe.

Instalacja Stara, Rury dość grube główne odchodzące od pieca o ile dobrze pamiętam 6cm średnica. Grzejniki stare żeberka ok 10 grzejników na parterze i na piętrze.

Aktualnie rodzice posiadają grzejnik ELKA 88' GLIWICE jest to piec ok 1.2m wysokości stary jak świat :P

 

Aktualne koszty eksploatacji to:

Gdy jest w miarę ciepło temp nie spada poniżej -10 koszty na dwie kondygnacje to ok 1300-1500zł gdy jest już ostra zima to koszty są ok 2000-2300.

 

Kiedyś pisałem o wymianie całej instalacji na miedź. Jednak tata stwierdził, że chce zostać przy starej aktualnej instalacji. Wujek który mieszka na piętrze chce zrobić osobną instalacje w miedzi...

Zaciągnąłem troche informacji od kolegi który troszkę bawił się w instalacje doradził mi właśnie piec Vitoped 100 z przepływowym podgrzewaczem wody.

Interesuje mnie czy zda on egzamin na Parterze i czy jest szansa na zmniejszenie kosztów eksploatacji (po podzieleniu na 2 kondygnacje) ok 600 przy lekkiej zimie i ok 1000 przy ostrej.

Nie oczekujemy fajerwerek ale gdyby rachunki były ok o 20% niższe wynik zadowalał by nas w 100%.

Oraz zastanawiam się czy gdyby wujek jednak został przy starej instalacji czy piec Vitoped o większej mocy zdał by egzamin.

 

 

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary kocioł ma sprawność na poziomie 70% ,czyli 30% energii idzie w komin .Nowe kotły gazowe (atmosferyczne) mają sprawność cieplną srednioroczną na poziomie 88%.

czyli kilkanaście % więcej .natomiast przy tak dużej powierzchni polecałbym jednak kotły kondensacyjne ,których średnia eksploatacyjna sprawnośc jest na poziomie 102% .

ale inwestycja droższa o ok 2-3 tysiące ,jednak przy tak dużym zużyciu gazu zamortyzuje się w kilka lat ,

Zdecydowanie nie polecałbym jednak kotła dwufunkcyjnego ,tylko jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody .

kocioł dwufunkcyjny sprawdza się tylko ,jeżeli odległość pomiędzy kotłem a punktem poboru ciepłej wody nie przekracza kilku metrów (max5-7) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedź. A jesteś w stanie powiedzmy podpowiedzieć jaki piec. Generalnie interesował by mnie taki tk do max 7-8tyś. To już max. I zastanawiam się jaki zasobnik. Niektórzy piszą, że wystrczy im 50l a inni, że 100l to mało. Podobno takie zasobniki grzeją się bardzo szybko...

 

PS. Co z instalacją czy rury nie są za grube..

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.