Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Z Dolnym Systemem Spalania


michu2482

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Prosze uzytkownikow kotłow z dolnym spalaniem o krótki opis z uzytkowania:

 

- czy sa to oszczedne kotły

- jak czesto trzeba uzupelniac piec opalem przy okreslonej temperaturze zewnetrznej

- ile dni piec moze pracowac bez wygaszania - tylko dokładajac

- czy problematyczne jest czyszczenie

- itd.

 

 

dziekuje za odpowiedzie.

Przydadza sie nie tylko mi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na tym forum uzytkownikow takich kotlow :unsure:

 

No wie tak :

Ja mam zwyklego smieciucha

Jak jest na dworzu ok -10 to musze naginac do niego co 1h , w innym przypadku by wygaslo :angry: efektem tego sa zimne noce i problem z dogrzaniem domu po rozpaleniu ranem.

w plusowych temperaturach nie jest tak zle, podkladam co 2-3h

 

Użytkując piec z dolnym spalanie oczekuje od niego ze czestotliwosc podkladania nie bedzie tak czesta i ze nie bede musial go codziennie rozpalac - przynajmniej tak o nich pisza producenci od 8 do 16 h

 

A JAK JEST W PRAKTYCE ?? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi: jaki masz dom, jaki duży, jak ocieplony itd. Jaka masz instalację c.o.? Jaki kocioł? Jak sterowany? W tzw. zwykłym, dobrze spasowanym z domem i odpowiednio palonym "śmieciuchem" można uzyskać stałopalność na poziomie 8-12 h. Tak jest w praktyce.

Jak chcesz, aby Ci ktoś napisał coś sensownego, to musisz opisać sytuację od a do z. Nikt tu nie jest wróżką, poważnie ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy sa to oszczedne kotły

- jak czesto trzeba uzupelniac piec opalem przy okreslonej temperaturze zewnetrznej

- ile dni piec moze pracowac bez wygaszania - tylko dokładajac

- czy problematyczne jest czyszczenie

- itd

Są oszczędniejsze niż zwykłe śmieciuchy.

Czas miedzy uzupełnieniami paliwa jest różny. Przy -10 stopni jest wielokrotnie dłuższy niż 1 godzina.

Teoretycznie bez wygaszania piec pracuje od rozpoczęcia sezonu do końca sezonu. W praktyce zależny to od zabrudzenia wymiennika, żużla na rusztach i czy te ruszta są ruchome i wielu innych warunków. 7 dni od czyszczenia do czyszczenia to przyzwoity czas.

Czyszczenie zależy miedzy innymi od rodzaju wymiennika. Lepszy pionowy niż poziomy.

Itd szukaj na forum.

 

Na forum jest dużo użytkowników kotłów z dolnym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosze uzytkownikow kotłow z dolnym spalaniem o krótki opis z uzytkowania:

 

- czy sa to oszczedne kotły

- jak czesto trzeba uzupelniac piec opalem przy okreslonej temperaturze zewnetrznej

- ile dni piec moze pracowac bez wygaszania - tylko dokładajac

- czy problematyczne jest czyszczenie

- itd.

 

 

Mój przedmówca napisał dużo dobrych rzeczy na temat dolniaków. I to wszystko prawda. Duża zaleta, że nawet jeśli kocioł jest ciut przewymiarowany i pracuje na mniejszej mocy, to i tak zasyfia się wolniej jak górniak. Temat przerobiony na przykładzie kotlów f-my Termix. U moich Rodziców wcześniej był przewymiarowany górniak i to był problem, ale zalała go woda i teraz jest dolniak. Teraz palenie, to już jest spokojna robota. Podaje Ci linka, a moc dobierz rozsądnie. Lepiej ciut mniejszy niż większy.

http://www.termix.boleslawiec.pl/kotly_termix3/kotly_bkw-d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalanie i czyszczenie co 7 dni bylo by bardzo dobrym wynikiem.

 

Caly czas mam dylemat jaki kociol wybrac:

 

Z podajnikem na eko-groszek ktory teoretycznie i praktycznie pali sie bez podchodzenia min. 3 dni - jednak zarowno piec jak i groszek jest droższy od kotła z dolnym spalaniem i wegla sortymentu orzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalanie i czyszczenie co 7 dni bylo by bardzo dobrym wynikiem.

 

Caly czas mam dylemat jaki kociol wybrac:

 

Z podajnikem na eko-groszek ktory teoretycznie i praktycznie pali sie bez podchodzenia min. 3 dni - jednak zarowno piec jak i groszek jest droższy od kotła z dolnym spalaniem i wegla sortymentu orzech.

 

 

Oczywiście, wybór należy do Ciebie, ale Sam chyba potrafisz porównać ceny eko-groszku! To jest przegięcie i to niezłe, ale takie są prawa wolnego rynku. Kotły z podajnikiem są wbrew zapewnieniom producentów niestety bardziej absorbujące, niż to wynika z DTR. Zapomnij o 3 dniach bez podchodzenia. Wszystko zależy od kotła, opału, instalacji komina! I pobierają energię elektryczną przy pracy, a o hałasie nie wspomnę! Dolniaka zasypujesz i zamykasz. Miarkownik robi swoje. Później dosypujesz i tak tydzień. Wygaszasz, czyścisz i znowu tydzień. Do każdego kotła na paliwo stałe trzeba zaglądać choć raz dziennie. Wielu znajomych odłączyło kotły na eko-groszek i pozakładali różne wynalazki. Z kotłami zagazowujacymi opał włącznie. Takie czasy. Jeden, kluczowy warunek. Dobrze dobrana moc kotła do warunków opałowych i potrzebnej mocy do ogrzania domu!!!! Ale to elementarz o którym wielu inwestorów zapomina, a później jest duży i kosztowny problem.

Nie kombinuj. Policz ile masz kasy na ten sprzęt i policz dobrze, co i jak duże potrzebujesz! I tego się trzymaj. Tak po prawdzie, to dobry projekt, to połowa zwycięstwa.

Edytowane przez krisb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Mam piec dolnego spalania. Jestem z niego zadowolony.

 

Tu masz linka do kotłów dolnego spalania.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/page__st__340

 

Sporo tego, ale temat jest szeroko omówiony.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja dorzucę 3 grosze ;)

dolniak sds ceramik - opiszę tylko na moim przykładzie, bo moc i stałopalność zależna od doboru kotła,chałupy,ocieplenia, itd,itp.

- rozpalany na jesień - wygaszany - maj,czerwiec - więc drewna i rozpałki niet :huh: , na jesień biorę 2-3 szczapki od ojca

- opalany - węgiel orzech

- wentylator i sterownik wywalone - zamontowany miarkownik

- czyszczenie raz w tygodniu - to raczej obmiecienie w moim przypadku, można by rzadziej - ale mam świra na punkcie czystości wymiennika :) , każdy milimetr sadzy to spadek sprawności kotła

- podkładanie co 12-16h - ale to bardziej przyzwyczajenie i rytuał - lubię być w swoich podziemiach, tak jak teraz około 20kg rano i 20 kg wieczorem - dorzucam tylko do zasypu - aby opał był pod drzwiczki zasypowe

- stałopalność w moim przypadku(jeden zasyp) - 12h w największe mrozy, tak jak teraz około 24h, marzec,kwiecień,maj - 2-3 doby - czasem dłużej

 

to tyle

 

pozdrawiam serdecznie ;)

Edytowane przez kaczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...3 grosze, a jakie znaczace :)

Coraz bardziej sklaniam sie do kupna tego typu kotla.

kaczy,

bardzo interesujacy ten Twoj sds ceramik, z tego co napisales to uzytkowanie tego kotla to sama przyjemnosc :)

 

Rynek oferuje nam szeroka liczbe dolniakow i tym trudniej zdecydowac sie na ten jeden.

 

PS.

mam nim ogrzac 120 m2 +zasobnik 80 l

dom ocieplony styropianem 10 cm, sciana podwojna z pustaka keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sama przyjemność to jest teraz po kilku latach doświadczeń i kombinacji ;)

przejrzyj dobrze forum, jest kilka wątków o dolniakach, bojach z nimi i kombinacjach

 

pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a mnie się nie podoba, zwłaszcza że czytając jego dane techniczne na stronie producenta (bo importer tego na swojej nie umieszcza) widzimy coś takiego: Minimal temperature of return water C° 60 oraz Combustion chamber capacity l 67 co w połączeniu z Load burning duration firing coal 4-10 daje nam w najlepszym wypadku spalanie ok.50 kg węgla na 10 godzin. Rewelacja, nic tylko kupować za jedyne 4500 zł.

Kolego SanitSystem, ludzie w większości pytają o opinie użytkowników i instalatorów kotłów, a nie handlarzy, których cel jest tylko jeden. Twoje opinie są bardzo nieobiektywne, na dodatek Twoja strona internetowa różni się zawartością od strony producenta, co sprawia że jesteś jeszcze bardziej niewiarygodny, przynajmniej w moich oczach.

 

Na marginesie, to sam jestem na etapie poszukiwania dobrego kotła (co wiesz, bo już zdążyłeś się zareklamować w moim wątku) i szczerze Ci powiem, że jak miałbym wydać 4500 zł na kocioł, to wolałbym SDS Ceramik od Vienybe, choćby dlatego, żeby moje pieniądze zostały w kraju.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to podaj np dlaczego różnią się dane ze strony producenta od moich danych ??? Dlatego by nie podszywać się pod użytkownika loguje się na forum nazwą firmy. No 50 kg w ciągu 10 godzin wciągnie spokojnie tylko jedno pytanie zasadnicze ile czasu wytrzymasz w budynku dobrze izolowanym w którym kocioł w ciągu 10 godzin wciągnie 50 kg węgla. Czas spalania zależy od zapotrzebowania budynku przy mocy minimalnej bedzie pracował dużo dłużej niż pracując z mocą maxymalną. A co do SDS Ceramik to sam poleciłem i zamontowałem mojemu bratu ładnych kilka lat temu SDS-a i do dnia dzisiejszego pracuje bezproblemowo w tamtym czasie był to jednen z najlepszych kotłów na rynku dostepnych w przyzwoitej cenie a to że ostatnio wygrzebałem na rynku litewskim moim zdaniem ciekawe kotły to staram się jej pokazać na szerszym formum miedzy innymi kalvisa i vienybe. A swoją drogą to fajnie byłoby gdyby nasi rodzimi producenci też wzieli się troche do roboty i poprawili troche swoje produkty, troche wiecej estetyki i troche wiecej ciekawych rozwiazań konstrukcyjnych a nie klepanie starych kostrukcji i wmawianie ludziom jakie to one są rewelacyjne jaką mają wysoką sprawność itd. Poparz na temperature spalin na stronie producenta Vienybe i sprawność i popatrz na sprawność i temperaturę spalin u naszych producentów. Naszych rodzimych producentów kotłów też polecam chociaż tylko tych wybranych których kotły robią na mnie naprawde dobre wrażenie. A co do SDS Ceramik to dodam tylko tyle że to naprawde dobra kostrukcja i fajny kociołek może tylko ostatnimi czasami spadła jakość wykonania i troche kiepsko że nie ma możliwości zamontowania w nim takiego zwykłego miarkownika ciągu gdyby miał wspawaną mufkę do miarkownika byłby całkiem fajny bo ostatnimi czasy nie przepadam za wentylatorami i sterownikami w dolniakach. Tak na dokładkę dorzuce jeszcze jeden kocioł Wamet RS ogolnie konstrukcja dość fajna troche nie dopracowana ale nie o to mi chodzi to Vienybe i Wamet to podobne kotły podobna cena i zgadnij dlaczego i który bym wybrał.

Edytowane przez SanitSystem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie koniecznie w tym kociołku trzeba rezygnować z wentylatora Irleh wystepuje w dwóch wariantach z wentylatorem nadmuchowym co mi nie bardzo odpowiada ale jest też z wentylatorem wyciągowym co jest akurat bardzo dobrym rozwiązaniem oczyiście należy odpowiednio doregulować wentylator. Krótko jeśli irleh to z wentylatorem wyciągowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to podaj np dlaczego różnią się dane ze strony producenta od moich danych ???

Proszę bardzo. Ze strony Sanit System: Średnie zużycie paliwa przy spalaniu drewna/węgla , h 6/16

Strona producenta: Load burning duration h* firing firewood 2-6 firing coal 4-10

Dalej, strona Sanit System: Sprawność cieplna, przy spalaniu drewna/węgla, %-75.4/80

producent: Efficienty factor when firing coal % 79

Co do jego sprawności, to też mam poważne wątpliwości. Skoro spaliny są takie zimne, to dlaczego taka mała sprawność: producent podaje 79%, Ty 80?

Węgiel spala się w temp. ok. 1000 st.C, no to jeśli spaliny mają nie więcej niż 160 st. to jego sprawność powinna wynosić min.84%, tak, czy nie?

Bazuję na kotle o mocy 10 KW i jego mocy maksymalnej.

Może przy okazji wypowiesz się w temacie b.wysokiej wymagalnej temp. powrotu?

A w ogóle, to czy te kotły posiadają jakieś atesty i certyfikaty wydane w Polsce?

 

Na plus dla Ciebie jest to, że przyznajesz się że jesteś importerem, nie ukrywając się jako zadowolony użytkownik.

Co do SDS Ceramik, to rozmawiałem z przedstawicielem i bez problemu można zamówić wersję bez automatyki i wentylatora, dostosowaną do miarkownika, w moim przypadku Unister.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unisterka bez problemu można zamontować chodziło mi dokładnie o mufkę do zamontowania analogowego miarkownika. Gdyby w polsce był badany to miałby sprawność mniej wiecej taką jak napisałeś albo wyższą. Jeśli takie wrażenie robi na tobie ten 1 % sprawności to specjalnie dla ciebie zmienię te dane. Czas spalania to dane tylko orientacyjne wszystko zależy od wielu czynników takich jak: jakość opału (kaloryczność i wilgotność) zapotrzebowania budynku na ciepło itd. A kocioł spokojnie przy pełnym zasypie jest w stanie wytrzymać 16 godzin nie chodzi tu o celowe wprowadzanie w błąd tylko o w miarę realne dane. U ciebie ten kocioł może na węglu pracować powiedzmy 6 godzin a u kogoś innego 16 godzin wszystko tak jak wcześniej napisłaem zależy od zapotrzebowania na ciepło. No ale ok warmet 14 kW komora zasypowa około 45 litrów czas spalania ze strony producenta 20-24 godzin co da się uzyskać Vienybe 10 kW komora 67 litrów czas spalania dla wegla dane ze strony producenta 4-10 godzin na mojej stronie do 16 sprawność ceramika do 85% sprawność Vienybe 79%. Zalecana wysoka temperatura powrotu podnosi sprawność kotła, zapobiega wykraplaniu kondensatu w kotle i w zasadzie tak powinno być we wszystkich kotłach ale oczywiście zalecenia zaleceniami a życie życiem. Co oczywiście najwieksze znaczenie ma przy kotłach o wysokiej sprawności i co się zym wiąże niskiej temperaturze spalin. A nie jestem tylko sprzedawcą kotłów ale też instalatorem.

Edytowane przez SanitSystem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jego sprawności, to też mam poważne wątpliwości. Skoro spaliny są takie zimne, to dlaczego taka mała sprawność: producent podaje 79%, Ty 80?

Węgiel spala się w temp. ok. 1000 st.C, no to jeśli spaliny mają nie więcej niż 160 st. to jego sprawność powinna wynosić min.84%, tak, czy nie?

.

Kolego JohnnySonny, jesteś bardzo dociekliwy i bardzo dobrze ale nie wszystko jest takie proste i czarno-białe jak Ci się wydaje. Na temat temp. i sprawności możesz sobie poczytać np.na stronach Zawijana. Co do kotłów Vienybe, to sądzę że gdyby nie cena to mogłyby być prawdziwym hitem, konstrukcja wg mnie jest chyba nawet ciekawsza niż Kalvisa. A co do Kostrzewy, to poczytaj sobie jakie mają wymagania gwarancyjne... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.