Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Systemem Rozdzielaczowym - Maksymalna Długość Rozdzielacza


Betinka

Rekomendowane odpowiedzi

cześć forum!

 

1) Kiedyś czytałam jakiś poradnik (chyba WIRSBO) w którym było napisane o ogrzewanie wodnym w systemie rozdzielaczowym że maksymalna zalecana długość przewodu od rodzielacza do grzejnika nie powinna być dłuższa niż 15m. Czy dobrze pamiętam - jest takie ograniczenie? Jeśli tak to z czego ono wynika?

2) oferta handlowa różnych producentów jeśli chodzi o rozdzielacze CO ogranicza się do maksymalnej do liczy obwodów nie większej niż 12 . Czy wiecie z czego to wynika? bo jak bym np chciała rozdzielacz na 20 obwodów to co wtedy? mogę sobie połączyć dwa rozdzielacze jakoś np. 10+10 obwodów?

3) jak się układa takie przewody CO na posadzce? do warstwy styropianu kotwi się PEXy w izolacji o grubości 6mm i potem się wylewa chudziaka tak? Jest to prawidłowe rozwiązanie czy nie?

 

Beata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie ma ograniczenia długości. Nawet dla instalacji w ogóle. Bo co wtedy z sieciami cieplnymi które maja po kilkanaście kilometrów długości? W całej tej zabawie chodzi o to aby zapewnić odpowiedni przepływ a to wiąże się z długością, średnicą, ilością kształtek itp. A więc o urządzenie wymuszające obieg - pompę obiegową. także o prędkości przepływu aby instalacja nie zrobiła się głośna. Jeszcze do niedawna rozdzielacze miały po kilka obwodów, w chwili obecnej zapotrzebowanie jest większe. 12 obwodów również dzisiaj to jest dużo. W mieszkaniu mamy zazwyczaj od 3 do 8 grzejników (najczęściej) na jednym poziomie. W domkach mamy piętra a więc robi się oddzielne rozdzielacze dla każdej kondygnacji.

Technologia układania podłogówki wymuszona jest przez producentów, natomiast instalacje w podłodze układa się w peszlu, oczywiście można zastosować inne izolacje. Generalnie peszel służy do możliwości pracy rury w betonie bez tarcia. Ponieważ peszel nie jest najlepszym izolatorem być może,ze to ogranicza odległość instalacyjną, przez co nie woda w instalacji nie wychładza się tak bardzo na tym odcinku (ciepło oddawane do posadzki). Instalacja taka musi być ułożona równo na podkładzie betonowym a następnie warstwą nawierzchniową posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, dzięki za odzew :-)

 

W sumie nie ma ograniczenia długości. Nawet dla instalacji w ogóle. Bo co wtedy z sieciami cieplnymi które maja po kilkanaście kilometrów długości? W całej tej zabawie chodzi o to aby zapewnić odpowiedni przepływ a to wiąże się z długością, średnicą, ilością kształtek itp. A więc o urządzenie wymuszające obieg - pompę obiegową. także o prędkości przepływu aby instalacja nie zrobiła się głośna.

dla mnie też to jest nieuzasadnione ograniczenie - nie pamiętam jednak jak było to wytłumaczone w tym poradniku

 

Jeszcze do niedawna rozdzielacze miały po kilka obwodów, w chwili obecnej zapotrzebowanie jest większe. 12 obwodów również dzisiaj to jest dużo. W mieszkaniu mamy zazwyczaj od 3 do 8 grzejników (najczęściej) na jednym poziomie. W domkach mamy piętra a więc robi się oddzielne rozdzielacze dla każdej kondygnacji.

Akurat nie mam na myśli domku tylko lokal usługowy - stąd tak wiele obiegów. Pytanie brzmi: dlaczego nie ma większych rozdzielaczy niż 12 obwodów - jest to jakoś merytorycznie uzasadnione czy po prostu producent nie tworzy większych typoszeregów bo tak jak pisałeś w mieszkaniu jest 3-8 grzejników.

 

Technologia układania podłogówki wymuszona jest przez producentów, natomiast instalacje w podłodze układa się w peszlu, oczywiście można zastosować inne izolacje. Generalnie peszel służy do możliwości pracy rury w betonie bez tarcia. Ponieważ peszel nie jest najlepszym izolatorem być może,ze to ogranicza odległość instalacyjną, przez co nie woda w instalacji nie wychładza się tak bardzo na tym odcinku (ciepło oddawane do posadzki).

Peszel nie dość że nie jest izolatorem to jest radiatorem - działa jak żebro i powoduje większe straty ciepła niż goła rura. Ja jednak jestem za stosowaniem izolacji zgodniej z WT czyli 6mm.

 

Instalacja taka musi być ułożona równo na podkładzie betonowym a następnie warstwą nawierzchniową posadzki.

Są tutaj różne podejścia do tematu. Np niemcy mają specjalne systemy do układania rur w warstwach podłogowych zabezpieczające przed stratami ciepła, przenikaniem hałasów i przede wszystkim przed pękaniem posadzki. Wygląda to mniej więcej tak:

iol0z9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć forum!

 

1) Kiedyś czytałam jakiś poradnik (chyba WIRSBO) w którym było napisane o ogrzewanie wodnym w systemie rozdzielaczowym że maksymalna zalecana długość przewodu od rodzielacza do grzejnika nie powinna być dłuższa niż 15m. Czy dobrze pamiętam - jest takie ograniczenie? Jeśli tak to z czego ono wynika?

2) oferta handlowa różnych producentów jeśli chodzi o rozdzielacze CO ogranicza się do maksymalnej do liczy obwodów nie większej niż 12 . Czy wiecie z czego to wynika? bo jak bym np chciała rozdzielacz na 20 obwodów to co wtedy? mogę sobie połączyć dwa rozdzielacze jakoś np. 10+10 obwodów?

3) jak się układa takie przewody CO na posadzce? do warstwy styropianu kotwi się PEXy w izolacji o grubości 6mm i potem się wylewa chudziaka tak? Jest to prawidłowe rozwiązanie czy nie?

 

Beata

Witam , ograniczenie wynika z przekroju rury i wielkości grzejników jakie chcesz zasilić z tego rozdzielacza (czyli mocy grzejników ) nie podajesz jakie te rozdzielacze mają wielkość myślę że chodzi o popularne 1" , więc jeśli miało by być zasilane z tego rozdzielacza 20szt grzejników drabinkowych to spokojnie "uciągnie" a jeśli większe grzejniki to polecam rozbić to na dwie 10 i doprowadzić do nich osobne zasilania .

pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacze większe jak 12 obwodów są możliwe do wykonania , to wszystko zależy od tego czego klient pragnie obecnie na polskim rynku można wykonać rozdzielacz który będzie miał 3 m , długości bo taka jest dostępność materiału z huty ,to wyszło by z 56 obwodów. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.