Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciekawe Pytanie


smakuss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jak trudny może być wybór kotła wie tylko ten co się na tym nie zna czyli ktoś taki jak ja. Moje pytanie i zarazem prośba jest dosyć proste i bardzo pospolite a mianowicie: proszę o pomoc w doborze kotła. Wiem nie ma złotego środka w tym wypadku kotła ale proszę raczej o wskazanie właściwej ścieżki i pchnięcie w jej kierunku. Mój dom to nieocieplona kostka z lat 70 o pow 128 m + 60 m piwnica. Jestem w trakcie generalnego remontu całej instalacji co i cuw. Mam zamiar palić głównie miałem ale przydałaby się również możliwość spalania innych paliw np drewno, węgiel. Poza zapewnieniem sobie ciepła w domu (i ciepłej wody bojler ok. 140l) chciałbym również uzyskać utrzymanie temperatury przez 24h ze względu na brak możliwości dorzucania opału. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Jeżeli mam doradzic to na własnej skórce .W zasadzie masz dwa wyjscia albo typowy miałowiec o mocy nie mniej jak 30-32 kw na 198 m2 + bojler

Albo podajnik na miał w tym przypadku będe za tłokowcem ponieważ taki robie i testuje moc 0k 25 kw

Komfort przy tlokowcu jest czysto i pali najgorszy miał może więcej ale pali.Nie trzeba gasic

Zasypowy dużo syfu palenie codzienne. No przede wszystkim duzo popiołu

Następna sprawa to w zasypowym trzeba się nauczyć dobrze palic aby nie przejść na tabletki psychotropy.

O zasypowych na forum jest bardzo dużo o paleniu o wybuchach itd.

Musisz poczytać.A jakiej firmy piec? tego Ci nie podpowiem.

Ja pale w Pleszewskim i sobie chwale pewnie w innych pali sie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałowiec albo podajnik

 

Z obu cudów techniki zdecydowanie pozostałbym przy kotle bez podajnika. Dowiedziałem się, że na moje potrzeby moc kotła powinna wynosić 25 kw. Na jakie parametry powinienem szczególnie zwrócić uwagę? Możecie polecić coś co sami macie lub przetestowaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydujesz się na typowego miałowca lub inny kocioł uniwersalny z możliwością spalania miału to pamiętaj że miał pali sie od góry aby uniknąc sensacji pirotechnicznych w piecu i kominie ale występuje w takim przypadku dodatkowy parametr pieca tzw. średnia moc eksploatacyjna kotła .Co to takiego ? otóz w piecu miałowym rozpalonym od góry komora zasypowa jest zimna i nie bierze udziału w procesie wymiany ciepła w miarę obniżania się warstwy opału w palenisku zwiększa się powierzchnia wymiany ciepła i automatycznie rośnie moc pieca .Problem w tym aby dopasowac średnia moc do czasu spalania i wymaganego zapotrzebowania budynku .

Moc znamionowa kotła miałowego np. 20KW daje średnią moc eksploatacyjna w procesie całodobowym ok 10 - 12 KW co skutkuje tym iż moc kotła dobrana według mocy znamionowej będzie za mała na zapotrzebowanie cieplne budynku . Nie przyjmuj podanych przezemnie wartości za wykładnie . Producenci kotłów miałowych zazwyczaj podają ten parametr w DTR kotła wystarczy to dopasowaźć do swoich potrzeb .

To co napisałem powyżej nie dotyczy kotłów miałowych z dolnym spalaniem te mogą pracować z pełną mocą od momentu rozpalenia

A to przykład

http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/kotly_mialowe.html

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kompletnie już zgłupiałem. Myślałem, że zaczynam rozumieć jak spalać miał i zasady kotłów górnego spalania i dolnego. Teraz czuje, że im bardziej się w to zagłębiam tym głupszy jestem.

Odnośnie tego kotła są jakieś opinie na jego temat?

Dużo ludzi odradza mi kupno miałowca. Mam świadomość pracy jaką trzeba przy tym włożyć w jego obsługę. Jednak interesuje mnie czy opalanie w takim piecu jest najtańsze? Bo jeśli nie jest to po co się męczyć? Czy można zestawić w jakiś sposób stosunek cen poszczególnych materiałów opałowych np.: miał i ekogroszek. Chodzi mi o zestawienie typu zużyłem w sezonie 6 ton miału, który kupiłem po 500 zł gdybym opalał ekogroszkiem wystarczyłoby kupić 4 tony każda za 800 zł (czyli nieznacznie więcej a pracy mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No iwłaśnie taki kocioł jest odpowiedzią na Twoje pytanie . Ma wszystkie zalety kotła z dolnym spalaniem a jednocześnie jest miałowcem i to miałowcem z certyfikatem ekologicznym .

A apropo cen opału najwyzszą mają zazwyczaj te najbardziej popularne a jeśli uzależnisz sie konstrukcją pieca od jednego rodzaju opału to lezysz

U mnie miał 380 a ekor 740 :)

 

Jest o nim sporo i to chyba nawet na tym forum ma wady i zalety ale chyga największa zaletą jest sposób spalania jak równiez to że można w nim palic nie tylko miałem identyczną budowe ma piec węglowy tylko nie posiada dmuchawy w obu kotłach jest możliwosc instalacji miarownika ciagu .

A to jeszcze na deser

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?63433-uzytkownicy-seko-EKO-II-N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mój tok myślenia jest prawidłowy tzn. miału spalam więcej ze względu na jego mniejszą kaloryczność co w konsekwencji przekłada się na podobne wydatki na ogrzewanie w przypadku zastosowania paliwa bardziej kalorycznego, którego potrzeba mniej np. ekogroszku, czy tak?

Edytowane przez smakuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej dobrze rozumujesz Można przyjąc że miał jest o1/3 mniej kaloryczny od groszku więc jezeli cena jest o 1/3 niższa to finalnie wychodzisz na zero nie licząc że masz o1/3 więcej pracy z miałem bo poprostu musisz go spalic o 1/3 więcej żeby osiagnąć ten sam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z rospędu poniewaz miał jako odpad zawsze był dużo tańszy od węgla poza tym miałem w gospodarstwach domowych pali sie całkiem niedawno kiedyś używało sie go tylko w ciepłowniach i hutach . Kiedyś paliło się głownie węglem łupanym w dzisiejszej terminologi kostką ale kostka jest chyba w tej chwili najdroższym rodzajem węgla ale to też zależy od regionu

Zawsze najwięcej do powiedzenia będzie miała cena opału i tego się nie zmieni ponadto stare instalacje były robione zazwyczaj ze sporym zapasem bo jak duże to lepsze wiec kotły były często znacznie przewymiarowane co w obecnej chwili staje się nieopłacalne a wymiana kotła na nowy tez kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście miał jest to odpad z cyklu wydobywczego ale dalej jest to węgiel tyle ze rozdrobniony.

Większość ludzi kupuje taki opał od pośredników i to już nie jest ten sam produkt bo każdy pośrednik chce zarobić.Pisze to dlatego że w tym sezonie grzewczym przerobiłem palenie miałem i groszkiem.

Obecnie udało mi sie dostać miał 25kj wygląda bardziej jak groszek ale dlatego ze idę w kierunku tłoka

Ale tez zdecydowałem sie zrobić sobie podajnik tłokowy sprawa wyszła z czystej ciekawości

I dzisiaj mogę powiedzieć że jeżeli chodzi o spalanie miału to napewno nie ma lepszego pieca jak tłokowiec.

Dam przykład na palenie non stop wczoraj 4h spaliłem 4,5 kg miału temp.od 130 do 190 *C na dworze

Oczywiście zero dymu zero sadzy

Ale tez nie każdy ma warunki i umie zrobić taki podajnik wiec koszt kupna jest dość duży

Tylko trzeba policzyć całokształt palenia czyli prace a przede wszystkim ZDROWIE no i czystość

Stawiam na podajnik. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się wtrącę, trochę nie na temat, ale całkiem niedawno kolega husky pisał, że 25kW miałowcem ogrzewa 390m2, więc 25kW na 128m, to trochę dużo, a piwnic chyba nie ogrzewa kolega.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że wydoli ale trzeba ładować co 12h czyli 2 x na dobe

Jezeli będzie palił tylko miałem to kocioł 38 kw na 24h i napewno nie będzie przewymiarowany.

1m2 x 120 W to daje 46KW a przy takim budynku policzyłbym 140W na 1m2

Ludzie jakby mogli to spalali najchętniej opał w morcinkach ale fizyki nie da się oszukać

Ja u siebie przerobiłem piec 25kw na 200m2 na miał i nikt mi nie powie ze wytrzymuje 24h a w duże mrozy to nawet 10h na miale

Na weglu wytrzyma napewno dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.