Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomóżcie Dobrać Kocioł!


santosz

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.kotly-biesal.pl/oferta.html a ja Tobie proponuje ten kocioł i pale w nim tylko drzewem. cena razem z transportem wyniesie Cię niecałe 2000tysie jest to piec górno-dolny! i pali sie w nim jak w dolniaku!!!

mi jak zalduje szczapami bukowymi o godzinie 22 to jeszcze o 7 mam full żaru. Pozdro

Edytowane przez benito82pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na to http://www.fuego.pl/3464_CICHEWICZ_ULTIMA_II__8_kW.html? bo opinie ma bardzo dobra - tylko czy 8KW wystarczy na 90-100m w przyszlosci i wymiennik 100l? No i temp. wyjsciowa maks 85st - czy to nie za malo?

tylko zauważ że bedzie to za mały piec min na 110 metrów 11kw a max 15 i odrazu wieksze kawałki włożysz!!! bo w tej 8kw to zapałki wchodzą jedynie:P

ja za swój 20 kw dałem 2000 ntysie za 1,5kw cena 1500. wiec nie jest drogo w okolicy wszyscy mają te piece i od kilku lat nie słyszałem żeby siadały/.

Edytowane przez benito82pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze uproszcze troche sprawe. Za 3kpln, to na pewno jakiegos super kotla do drewna nie kupisz. Kupisz za to typowy gorny kociol w ktorym spalisz i drewno i wegel.

Jezeli chcesz palic drewno i tylko drewno, to pomysl o zeliwnym kotle, ale na to chyba 3 tys nie starcza.

 

Ps, tez jestem ze Słupska i goscie w Dukacie nie maja pojecia o paleniu. Szczerze mowiac, to w Słupsku żaden sprzedawca nie zna sie na paleniu paliw stałych.

Pozostaje Ci posłuchac sie nas jako, ze mamy troche o tym pojecie.

 

Jezeli chcesz kociol za te pieniadze to na pewno nie zawiedziesz sie na kotle frmy Zebiec. Kupisz z tego co sie nie myle w Castramie, jak nie bedzie to Ci sprowadza. Do wyboru masz kotły od gorniakow, po dolniaki i na ekogroszek, mialowce itp.

Unikaj dmuchaw. Jak kupisz gorniaka, to patrz aby mial tez otwoty w drzwiczkach zaladowczych. Jak dolniaka, to szuakj takiego aby mial otwory dodatkowe z boku kotła z przepustnica. Ps w castoramie tez sie nie wdawaj zbytnio w dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej siedze na tym forum tym jestem głupszy!!!

Ja już nic nie wiem, najpierw miał być piec do 2000, nic nie wiedziałem wiec ogladanie allegro niewiele mi wniosło, potem rozmowa z gosciem w dukacie - porażka, dobrze że na forum wyjaśniono mi o co chodzi z dmuchawą przy drewnie, wiec kolejna zmiana frontu, dziś czytam wiele opinii na temat gorniaków - super hiper, kilka tematów dalej dolniaki super, górniaki be, czytając forum nie wiem czy ruszt wodny jest dobry bo oczywiscie zdania podzielone, nie wiem czy 27litrów komora jest duża, bo jedni mówią, że tak inni nie, nie wiem nawet czy mam dać zawór czwórdrożny czy trój? raczej się tu chyba nie dowiem, oczekiwałem konkretnych propozycji a kolega powyżej wkleił link, sa tam dwa rodzaje pieców, nie wiem o który chodzi i w którym rzekomo dobrze sie pali - prosiłem wlasnie o informacje takiej tresci jak kolega powyżej, wazna dla mnie opinia ale nie wiem o kóry kocioł chodzi. Czytajac forum wyrobiłem sobie zdanie że kotły Cichewicza sa dobre, ale już Defro, taurus, ogniwo, zebiec - nie wiem bo brak opinii. Ludzie - co z wami - prosiłem o pokazanie konkretnego producenta czy nawet modelu - wiekszość z Was pali w kotłach o mocy pow. 15KW (widac po tematach) i wiekszej powierzchni, rzadko odzywają się osoby, które palą drewnem- a wlasnie o te opinie mi chodzilo albo od starych forumowych wyjadaczy jak a-w, kazik czy heso czy inni (przepraszam ale wszystkich nie pamietam)

 

Czy dolniaki do drewna są rzeczywiście lepsze?

Czy lepsze wymienniki pionowe czy poziome?

Czy 10KW da rade - obecnie mam mieszkanie 65m2 plus CWU, za rok dojdzie 35m2 poddasze ale bedzie ogrzewane tylko tyle aby nie weszla wilgoc - wiec w sumie 100m2 i CWU około 100l?

czy komora o poj. 27litrów jest to dobrej wielkosci komora do drzewa?

 

Proszę o konkretne odpowiedzi

Obecnie po korektach w zwiazku z uwagami na forum kotły które mnie interesuja:

 

Cichewicz Ultima II 8KW - z tym ze szukam oczywiscie 10 lub 12KW

Dakon Dor 12

Defro Optima 10KW Nowa linia - w grę wchodzi oczywiście 12KW

Defro Optima Komfort 10KW Nowa Linia

SAS UWG 12KW

SAD CO ten jest dosc przekonujacy ze wzgledu na komorę spalania

 

Pomóżcie coś wybrać z tego co tu jest jesli nie możemy wskazac czegoś konkretnego - większość z nich to dolniaki dlatego tu są - proszę o merytoryczne wypowiedzi

Z góry dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie

No to się rozwiązał worek z dobrymi radami , tylko pamiętaj że piec ma być dla ciebie i ty będziesz w nim palił.Jeśli drewno to jak największa komora zasypowa i możliwie bez jakiś przeszkód wewnątrz , jak największe drzwiczki załadunkowe drzwiczki no i oczywiście moc pieca odpowiednia do budynku chociaż jak dasz do 50% więcej wliczając w to grzanie wody to nic się nie stanie

Przed zakupem obejżyj kocioł dokładnie czy nie spawany punktowo np popielnik albo czopuch czy są szczelne drzwiczki czy są do niego jakies akcesoria typu pogrzebacz czy nie ma śladów jakiejś naprawy i nie ufaj sprzedawcy który bedzie zachwalał każdy przy którym staniesz.

Dowiedziałeś się tu wiele i chyba nie znajdzie sie taki który ma porównanie pracy tych wszystkich kotłow .Dolniaki pala od dołu, górniaki od góry co kupisz tak będziesz palił

Dolniak czy górniak i jeden i drugi spali drewno i każdy z nich będzie tak dobry jak dobry jesr palacz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Santosz nie wiem czy ktoś ci tu powie który kocioł jest najlepszy ,ponieważ ,nikt tu niema wszystkich tych kotłów w jednym domu,ile kotłów tyle opini.Podstawowa rzecz to nie kocioł a odpowiedni cug kominowy i umiejętność palenia.Ja mam dolniaka [rzemiosło] pale tylko drewnem przez pierwszy sezon palenia przeklinałem piec,miałem już drugi kupować,tylko to niebyła wina pieca tylko palacza.Teraz gdybym miał piec kupować też byłby to dolniak,górniak bardziej do miału lub węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po lekturze parunastu wątków na forum też wolałbym dolniaka, moze dolniak i górniak w jednym, nie oczekuje ze ktos zrobi porównanie tych kotłów ale może ktoś powie: "słuchaj, nie bierz tega Sada bo jest do bani, nie utrzymuje ciepla, ciezko go wyregulować może wskaze jakieś inne wady" - a moze kilka głosów powie że Defro nie oplaca sie brac bo...... Tego oczekuje, rad które mnie troche ukierunkuja zwlaszcza odnośnie mocy - czy aby te 12KW nie za duże a jak nie to czy np 10KW da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

To może z innej beczki . Napewno nie podejme decyzji za Ciebie ale czym kierował bym się ja przy wyborze kotła zakładając że miał bym wybierać z tych kotłow które wymieniłeś

http://www.fuego.pl/3464_CICHEWICZ_ULTIMA_II__8_kW.html- tego bym nie wybrał niby dolniak ale bez możliwości zamknięcia komory nad pionowym wymiennikiem pewnie palił by jak górniak rozpalony od dołu poza tym dalsze wymienniki poziome trzeba im pomagać w oczyszczaniu bo wszystko zostaje jak na półkach.

http://www.fuego.pl/2860_DEFRO_OPTIMA_10_kW.html- piec dolno górny bdobry do np węgla pionowy wymiennik przy paleniu grubym drewnem jak wyżej.

http://www.fuego.pl/2877_DEFRO_OPTIMA_KOMFORT_10_kW_Nowa_linia.html- fajny piec i do drewna ale wady jak wyżej poziome półki super przy paleniu od góry bez dokładania

http://www.fuego.pl/2057_SAS_UWG_12_kW.html- Piec prawie identyczny jak wyżej solidna konstrukcja i firma z tradycjami to na +

http://allegro.pl/kociol-piec-typ-hajnowka-sad-co-producent-12-kw-i1493785793.html GÓrniak , palenie od góry bez dokładania , wady rury w palenisku ,zaleta pionowy wymiennik

http://www.fuego.pl/1900_DAKON_DOR12_13%2C5_kW.html -jeśli dolniak to ten ładowany od góry pionowy wymiennik (nic się nie osadza ,spada samo na dół)Troche cienka blacha ale gazowe mają jeszcze cieńszą .Zeliwny ruszt w razie czego można wymienić estetyczny wygląd i całkiem przystępna cena jak na prawdziwego dolniaka

To mój faworyt . a Ty jeśli się na coś zdecydujesz to pochwal sie co zakupiłeś .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że są wersje tych pieców dedykowane do drewna . Nie pamiętam ale chyba z literką s w nazwie ale poszukaj w dzisiejszych wypowiedziach jest równiez o tym kotle

Sciągnij sobie instrukcję obsługi z tej strony

http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/kotynapaliwastae_1/supraclasss/supraclasss_1.aspx

To są prawie takie same piece

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opinię, rozumiem ze wymienniki pionowe są lepsze?

Piec o którym mówisz jako ostatni też mnie zaciekawił ale nie widziałem jego przekrojow, nie wiem jak wyglada w srodku, nawet nie wiem jak wyglada komora spalania ani gdzie sa drzwiczki - z przodu czy od góry?

 

 

Z tymi pionowymi wymiennikami, to nie przesadzajcie, samo, to tak z nich nic nie spada ;), ale jak kociołek jest dobrze zrobiony, to wymiennik jest bardzo wydajny. Ale ja nie o tym. Jeśli palisz tylko drewnem, to naprawdę zastanów się nad wyborem kotła typowego do spalania drewna. Czy to będzie zagazowywacz, czy tradycyjny dolniak, to już Twój wybór, ale chodzi o to, aby komora załadowczy była rozsądnej wielkości. Bo jak będziesz musiał ciąć drewienka na 15, czy 20 cm, to na prąd do piły nie zarobisz:). Oferta jest spora, ale ja też z moimi Rodzicami właśnie od wczoraj dyskutuję sprawę zakupu takowego, drugiego do piwnicy kotła, bo na podwórku 45m3 drewna od soboty, a jest dostęp do taniego liściastego, więc zaczynam główkować i to mocno. Mam w planie zakupić zbiornik akumulacyjny tak, czy inaczej, więc wybór mam większy, ale jednak może Irleh? Wiem, że drogie, ale....Jak w kredycie, to może raz, a dobrze, na parę lat. Prześpij się z tym tematem. Ja przyglądam się Atmosom. Ciut tańsze. Też się prześpię z tym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, na twoim miejscu zrobiłbym Układ jak Najprostszy, czyli przede wszystkim "samo obieg" i kocioł. Kocioł jak najtańszy byle z jako taką renomą ;) i przede wszystkim górne spalanie z budową jak najbardziej przypominającą kocioł np.:Zębiec KWP (http://www.zebiec.pl/images/stories/kotly/kwp_przekroj.jpg) -> a to z powodu tego, że drewno to paliwo długo płomienne i chodzi o to żeby piec miał jak naj dłuższą drogę spalin przed kominem :D Oraz osobiście uważam, iż przy drewnie przydało by się żeby kocioł ten był wyposażony w podawanie drugiego powietrza na przykład przez otwory regulowane w drzwiczkach zasypowych http://www.zebiec.pl/images/stories/kotly/kwk.jpg :P Kocioł wtedy na miarowniku ciągu i wtedy to Osiągniesz Kolego Tanią Drogę do Nirwany Cieplnej i Brak Prądu Będzie Ci Obojętny, A to ważne gdy śmigacie oboje do pracy i będziecie mogli zrobić wsadzik nie martwiąc się, że coś się przygotuje. Układ typu odpal i zapomnij B) Ps ja użytkuje Zębca KWP ale z dorobionymi otworami Jak w modelu KWK tylko w górnej partii drzwiczek i jest SIUPER !!! Bez Przerubek polecam KWK 12 lub 16-> będzie ci dłużej trzymał ;) Pozdrawiam i mam nadzieję że pomogłem, a kupiłem zębca bo troszkę dłużej pomieszkam w nowym domku , w zębcu i miarownik dawali gratis jak Ja nabywałem B)

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jeszcze jedno pytanie- jesli w specyfikacji kotła mam podane że przekrój komina min 17x17 fi 180 i 7m wys. to czy robiąc większy przekroj komina np 20x20 moge zmniejszyc wysokośc - chodzi o to że nie chciałbym robić wyzszego niż 5m.

Czy wysokość komina liczy się od miejsca w którym czopuch wc hodzi w komin czy od wyczystki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja 200 m2 ogrzewam KWP 21 w nowym domku. Na kominie nie oszczędzałbym, bo później D..a Zbita. W ten sposób podchodząc, to w ogóle komin 2 metry wysokości ale 1m średnicy i niech będzie dobrze. Niestety ta wysokość kominów też jest potrzebna i ma swoją rolę w tworzeniu cugu czyli rozpędzaniu spalin . Ja powiedziałbym, iż jest to stosunek średnicy do wysokości przez materiał z jakiego jest wykonany i nie można przesadzić w żadną stronę:P Co wy na taką teorię koledzy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.