Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomóżcie Dobrać Kocioł!


santosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem że tych tematów było juz wiele jednak kazdy ma inny przypadek, inne warunki i kasę stąd moje pytanie.

Mieszkam w połówce blizniaka na wsi, mury stare przedwojenne, podwójna cegła z delatacją, ocieplony przeze mnie styropianem 10, obecnie opalany piecem kaflowym.

chce zmienić ogrzewanie ponieważ kaflowy sie rozwala a i tak ogrzewaq tylko pokoje. Piec będzie stał na ganku, na wysokosci podłóg w mieszkaniu (podobno lepiej jak jest nizej). Opalany będzie tylko i wyłacznie twardym drewnem, w układzie ma się znaleźć bojler 120-140 litrów z podwójna węzownicą, powierzchnia mieszkania 70m2 ale w przyswzlym roku planowana jest adaptacja strychu wiec dojdzie około 40m2. Łacznie potrzeba wiec ogrzac okolo 110m2. Opalanike bedzie tylko w sezonie, poza sezonem planuję zamontować przepływowy trófazowy podgrzewacz wody ponieważ pracujemy z żona i wode potrzebujemy tylko wieczorem. Komin bede stawial nowy i pytanie czy 4-5 metrów wystarczy? kocioł czy piec chce kupić jak nataniej, poniewaz dom planuje sprzedać za 3-4 lata więc nie chce inwestowac jakichs wielkich pieniedzy. Czy pompa wymuszajaca bedzie konieczna? Czy to dobvry pomysł: http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-piece-uniwersalne-amon-i1476994735.html a moze ten http://allegro.pl/kociol-piec-slawex-10-kw-drewno-wegiel-kwk-i1488153314.html

 

Czy lepiej żeby piec był za mały czy lepiej żeby był wiekszy - chodzi o kw do powierzchni?

Wszystkim serdeczne dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Obawiam ię że piece które wybrałeś będą za małe przy zastosowaniu jako opału podstawowego drewna . Moce tych kotłow sa podane dla paliwa podstawowego czyli węgla chociaż sprzedawca uprościł to podając tylko rodzaj opału a nie wgłębiając sie w moc kotła na określonym paliwie proponuję takich informacji szukać w na stronie producenta a nie sprzedawcy ( inne proiorytety) . Z tego co piszesz chyba nie da się dobrać kotła wegług Twoich kryteriów . Po pierwsze rodzaj opału i jego stałopalnośc przy kotłach w tym przedziale cenowym. Nieobecnośc domowników w domu - kto będzie palił podczas waszej nieobecności? Na drzewie w takich kotłach może uda ci się utrzymać 6 godzin ale pewnie 4 i co dalej?

Odnośnie pompy to wszystko zależy od rodzaju instalacji jaką wykonasz Może być grawitacja z górnym zasilaniem wtedy pompa jest zbędna ,przy każdej innej metodzie pompa będzie wymagana .

Co do komina nie spiesz się najpierw wybierz kocioł a potem przeczytaj DTR kotła i wybuduj odpowiedni komin Zeby się nie okazało że jest za niski a co gorsza za małej średnicy .

Jeszcze odnośnie kotła są kotły które mają stałopalność na drewnie nawet kilkanaście godzin ale niestety nie ta cena.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglnie, kociol ten nie jest zly. Acz kolwiek pamietaj,z e to grniak, a w gorniaku nie jest wskazane dokladanie. Rozpala sie, po czym czeka az sie wypali. Ze wzgledu na Twoj metrarz, potrzebujesz niewielki kociol, a co za tym idzie (pomysl o takim z przedzialu - 10 - 12kW max) kociol taki bedzie mial mala komore zaldowcza i opalajac drewnem, wizyta co 3-4h w kotowni. Nie mniej jednak sprawdzi sie na weglu, obstawiam, ze zasyp 15kg starczy na 10h lekko - wegiel rowniez rozpalamy od gory.

 

Jezeli chcialbys kociol na drewno, to pomysl o zgazowujacym drewno - tu juz cena duzo wieksza, do tego bufor itp.

 

Rozwiazaniem moze byc dolniak, choc nie wiem czy to dobry pomysl do drewna kawakowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Wasze wątpliwości, też je mam - jednak na stronie Producenta tych kotłów jest taki kalkulatro z którego wynika że wystarczy KS 9 do ogrzania tej powierzchni - stad moje poszukiwania skierowały sie na kotły 12, 13 a w razie potrzeby nawet 15 poniewaz mam świadomość tego że na drewnie wydajnośc pieca bedzie mniejsza - ile - jeśli jest podane ze 80% ma kociol na paliwie podstawowym to na drewnie ile ma - 60? Jesli tak to skoro 80% wydajnosci wystarczy żeby ogrzac moją powierzchnie to 60%= 3/4 mocy kotla na paliwie podstawowym, skoro ma mi wystarczyc np 10 a na paliwie zastepczym nie to jesli wezme 12-13 to powinno byc ok. druga sprawa - nie przeraza mnie dokladanie - Jesli zona przyjezdza o 16.30 do odmu okolo 18.00 rozpali to smialo do 23-24 moge dokladac, rano piec ma wygasać bo nikt nie dolozy, chyba ze bedzie zar o 6-7 to jeszcze dołożymy przed wyjazdem do pracy, wtedy ciag moze byc minimalny ale pewnie wieczorem trzeba bedzie znow rozpalać.

jesli chodzi o drzwiczki - ze małe - a co powiecie na ta wersjęSKEED

 

 

Chociaż ostatnio bardzo podoba mi się ten kocioł Domino

Edytowane przez santosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Co do skeda to to raczej go sobie odpuśc .Kociołek fajny ale nie do drewna mała komora zasypowa (21 litrów) a jeszcze te rury w środku ,ile tam wejdzie drawna ?Domino owszem , uniwersalny górniak , spalisz w nim wszystko a i komora sporo większa sądząc po wymiarach zewnętrznych bo nigdzie nie znalazłem jego głębszych danych. Ponadto przy paleniu drewnem chyba nie ma sensu kupowac tej całej elektroniki miarownik z powodzeniem wystarczy.

Górne zasilanie +miarownik i wszystko może chodzić bez prądu a to też kosztuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kociol bedzie za duzy, to bedziesz kisil opal. Jak bedziesz za bardzo dusil opal, to bedzie cieklo z kazdego otworu. Drewno musi sie palic plomieniem, a nie dusic.

15kW, z powodzeniem pociagnie 200m. Nie kieruj sie tym, ze kupisz wiekszy kociol, bo ma wieksza komore zasypowa, bo to jest zle podejscie. Wg mnie 12kW, to jest max co Ci potrzeba.

 

Piszesz, ze bedziesz dorzucal opal - pamietaj, ze to nie jest dolniak tylko gorniak w ktorym opal laduje sie, po czym rozpala od gory, to samo z ponownym zaladunkiem. W przypadku drewna upychasz pionowo ile wlezie i odpalasz. Jak rozpalisz o 23, to rano zaru na 100% nie bedzie, musialbys wstac o 3 - 4 w nocy, aby przeladowac wsad. Dlatego palenie w takim kotle drewnem nie jest wskazane chocby ze wzgledu na czas spalania. W okresach przejsciowych moze zda egzamin. Przy mrozach bedziesz zmuszony palic weglem. Aby bylo czysto wegiel mozesz kupowac w workach na biezaco.

 

Proponuje abys rowniez zastanowil sie nad podogwka w holach, kuchni i lazience. Jak kociol zgasnie, to podloga odda cieplo. Przy opalaniu jest to super sparwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie węglem nie wchodzi w ogóle w grę, mieszkam na wsi a tu pali się drewnem, bo taniej. Mój teść miesiąc temu zmieniał piec, też ma górniaka i to dużego bo 24KW, pali drewnem, i to swierk i sosna bo lisciastego w tym roku nie ma, dokłada srednio raz na 8 godzin, piec nie wygasa, grzeje aż huczy, ruszt wodny tyle ze on ma wieksza powierzchnie do nagrzania bo około 180m, nie narzeka ze mu wygasa albo drewno sie szybko spala. nie będę rozpalal o 23, pisałem że mogę dołożyć bo zwykle o tej porze jeszcze nie śpię, a jak wygaśnie to trudno, po południu znów się rozpali, tak mam teraz bo w kaflowym codziennie muszę rozpalać i nie jest to dla mnie problem.

Górne zasilanie i miarkownik - wyżej pisałem że muszę mieć pompę co bo piec będzie na wysokości pokojów, podobno powinien być niżej, jesli nie to musi być pompa.

Powiedzcie dlaczego w różnych firmach np 12KW ma podaną różną powierzchnię grzewczą - od 75m do 120 tak sie spotkałem, wiem że to zależy od ocieplenia budynku, od paliwa podstawowego ale ja mówię o kotłach z przedziału do 2200-2300 a te z reguły sa węglowe - o co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie węglem nie wchodzi w ogóle w grę, mieszkam na wsi a tu pali się drewnem, bo taniej. Mój teść miesiąc temu zmieniał piec, też ma górniaka i to dużego bo 24KW, pali drewnem, i to swierk i sosna bo lisciastego w tym roku nie ma, dokłada srednio raz na 8 godzin, piec nie wygasa, grzeje aż huczy, ruszt wodny tyle ze on ma wieksza powierzchnie do nagrzania bo około 180m, nie narzeka ze mu wygasa albo drewno sie szybko spala. nie będę rozpalal o 23, pisałem że mogę dołożyć bo zwykle o tej porze jeszcze nie śpię, a jak wygaśnie to trudno, po południu znów się rozpali, tak mam teraz bo w kaflowym codziennie muszę rozpalać i nie jest to dla mnie problem.

Górne zasilanie i miarkownik - wyżej pisałem że muszę mieć pompę co bo piec będzie na wysokości pokojów, podobno powinien być niżej, jesli nie to musi być pompa.

Powiedzcie dlaczego w różnych firmach np 12KW ma podaną różną powierzchnię grzewczą - od 75m do 120 tak sie spotkałem, wiem że to zależy od ocieplenia budynku, od paliwa podstawowego ale ja mówię o kotłach z przedziału do 2200-2300 a te z reguły sa węglowe - o co tu chodzi?

W takim razie pozostaje chyba jedyna metoda doboru kotła tj. według jego mocy minimalnej .Propononuje dobrać maksymalnie duży kocioł którego moc minimalna będzie oscylowała w granicach ok.50-60% zapotrzebowania budynku na ciepło . Dzięki temu uzyskasz większą komorę załadowczą( dłuższe spalanie )a jednocześnie przy przewymiarowaniu pieca nie będziesz "kisił opału " jak to napisał kolega .

Apropo instalacji , przy górnym zasilaniu nie potrzeba pompy mimo iz piec jest na tym samym poziomie co grzejniki należy tylko przestrzegac stopniowania średnic rur zasilających.

Przy doborze mocy kotła nie kieruj się powierzchnią jaką podają producenci , wynika ona z przyjętych przez nich założeń do obliczeń a niestety czasami mają się one nijak do konkretnych budynków

A tutaj masz ściąge możesz sobie policzyć sam ile ciepła będzie potrzebował Twój dom

http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od kotła . te informacje producent powinien podać w DTR kotła ale przed wyborem przelicz dom wg kalkulatora to da ci pojęcie ile Twój dom faktycznie potrzebuje ciepła

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie biadolicie jak star teściowa. to że kocioł na węglu wyciąga np.10kW wcale nie oznacza ze paląc drewnem będzie to 5-6kW.

Dlaczego? A to dlatego ze producenci podają np że załadunek 10kg węgla będzie palił się ok. 5h uwalniając jakąś tam energię, a 1t węgla t o ekwiwalent 1,6 m3 drewna twardego czyli ok 1300kg. Sprawa następna to budowa kotła, paląc drewnem trzeba pamiętać że jest to paliwo długo płomienne więc oddaje energię praktycznie na całej długości wymiennika (który powinien być odpowiednio długi) oraz trzeba wsiąść pod uwagę stałocieplność która dla węgla przy wspomnianym wyżej przykładzie wynosi 5h a dla drewna zaledwie 1-2h. Podsumowując 5h/10kg węgla =170-300 MJ, 5h/ok17kg drewna twardego =190MJ. Jak widać niema wielkiej różnicy pomiędzy węglem średniej jakości a drewnem, a odbiór ciepła na pewno jest lepszy w przypadku palenia drewnem, ponieważ kocioł odbiera ciepło z całej powierzchni a w przypadku węgla tylko od lini zasypu. Po prostu paląc drewnem trzeba częściej zaglądać do kotłowni

Powyższe tyczy się kotłów górnych lub tzw uniwersalnych, zupełnie inaczej jest z dolniakami i kotłami zgazowującymi.

pomocny link kaloryczność biopaliw itp.

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie biadolicie jak star teściowa. to że kocioł na węglu wyciąga np.10kW wcale nie oznacza ze paląc drewnem będzie to 5-6kW.

Dlaczego? A to dlatego ze producenci podają np że załadunek 10kg węgla będzie palił się ok. 5h uwalniając jakąś tam energię, a 1t węgla t o ekwiwalent 1,6 m3 drewna twardego czyli ok 1300kg. Sprawa następna to budowa kotła, paląc drewnem trzeba pamiętać że jest to paliwo długo płomienne więc oddaje energię praktycznie na całej długości wymiennika (który powinien być odpowiednio długi) oraz trzeba wsiąść pod uwagę stałocieplność która dla węgla przy wspomnianym wyżej przykładzie wynosi 5h a dla drewna zaledwie 1-2h. Podsumowując 5h/10kg węgla =170-300 MJ, 5h/ok17kg drewna twardego =190MJ. Jak widać niema wielkiej różnicy pomiędzy węglem średniej jakości a drewnem, a odbiór ciepła na pewno jest lepszy w przypadku palenia drewnem, ponieważ kocioł odbiera ciepło z całej powierzchni a w przypadku węgla tylko od lini zasypu. Po prostu paląc drewnem trzeba częściej zaglądać do kotłowni

Powyższe tyczy się kotłów górnych lub tzw uniwersalnych, zupełnie inaczej jest z dolniakami i kotłami zgazowującymi.

pomocny link kaloryczność biopaliw itp.

Chyba jednak nie doczytałeś o co głównie chodzi w tym wątku

problem tkwi jak za małe pieniądze kupić kocioł który zapewni jak najdłuzsze palenie drewnem natomiast nasze dywagacje na temat mocy są efektem wtórnym tych rozważań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale idziecie tropem że im większa moc tym większa komora załadowcza i niby ok. , ale drewna nie da się zdławić tak jak węgla i po chwili zapali się cały załadunek i sauna w domu, po drugie drewno aby oddać ciepło musi się palić z wyraźnym żółtym płomieniem, a nie kisić , a węgiel oddaje ciepło z żaru w jego górnej warstwie. Dolniaka tanio raczej nie kupi, więc pozostaje częściej latać do kotłowni i palić w "śmieciuchu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w sklepie Dukat w Słupsku, polecono mi tam kocioł Per-Eko 12KWS Plus - ze sterownikiem i dmuchawą, sprzedawca zachwalal i w ogóle ale jak sie dowiedział, ze palone bedzie drewnem to stwierdził ze piec da rade opalic mieszkanie tylko moze byc problem z dotrzymaniem żaru do rana, wtedy wyszedl jakis pracownik i jak skonczylem gadac to wyszedl ze mna na dwór i mówi: Niech Pan go nie słucha (sprzedawcy) ja mam taki piec, trzyma super a jak wychodze do pracy przed ósma ustawiam na sterowniku minimalne parametry zasypuje piec buczyna i o 17 po popwrocie jeszcze sie pali, jest swietny. Wiec ja juz nic nie rozumiem - ale ta opinia jest dla mnie wazna bo od osoby która sprawdziła ten piec na sobie - komora spalania 27dm3 wiec taka srednia - ale cena w tym sklepie 3300 - na allegro znalazlem za 2550. Prosze o opinie. Czy piec który ma podane jako paliwo podstawowe drewno, węgiel bedzie lepszy niż ten który jako paliwo podstawowe ma tylko wegiel? Na podstawie jakich parametrów dobrać do pieca pompę wymuszajacą obieg wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawa i drewno to złe rozwiązanie wiem to z własnego doświadczenia. Do drewna szukaj kocioł dolnego spalania.

Jaką kwotę chcesz przeznaczyć na kocioł ? Fajne kotły ma kostrzewa niestety drogie.

Edytowane przez przemyslaw2ar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Tak tylko jak pisąłem w 1 poście, nie chce przekroczyć 2500 zł na kocioł bo mam zamiar sprzedac za 2-3 lata to mieszkanie i sie wybudowac, nie chce inwestycji, chce zwykly piec ktory opali mi mieszkanie w miarę mozliwosci jak najmniej obslugowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.