Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Który Kocioł? Typuję Modele


piters33

Rekomendowane odpowiedzi

witam Państwa

 

jest to mój pierwszy post na tym forum i od razu coś chcę się dowiedzieć od szerokiego grona fachowców i użytkowników.

 

potrzebuję dobrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z możliwością cwu z wymiennikiem + w przyszłości solary do wymiennika.

dom nowy z gazobeton 24 ocieplony ściany 12 styropian.

na razie 80m2 a w przyszłości + poddasze ok 60m2, to w sumie mocy na ok 140m2.

podłogówkę wykluczam z powodu duża bezwładność tego systemu.

stwierdziłem że najlepiej będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem cwu 150l 2x wężownica z rozbudową o solar w przyszłości.

grzejniki w instalacji aluminiowe fondital.

czyli kocioł kondensacyjny odpada bo się nie sprawdzi, chyba że 2x większe grzejniki zamontuję ale to kolejny spory wydatek jak i koszt samego kondensata.

 

proszę mnie poprawić jak źle rozumuję i do ogrzewania zastosować kocioł jeno funkcyjny z cwu + zasobnik 150l + sterownik pokojowy + głowice termostatyczne na grzejnikach.

 

czy to rozwiązanie będzie najlepiej opłacalne, a jak tak to proszę o wytypowanie kotła które podaję, miejmy na uwadze oczywiście zużycie gazu bo wiadomo że różne kotły mają swoje zapotrzebowanie, do tego żywotność, awaryjność i serwisy.

 

moje typy to kotły do 3500zł :

 

1.ARISTON CLASS SYSTEM

2.TERMET UNICO 21 TURBO

3.IMERGAS MINI EOLO 243E

4.JUNKERS ZS 14-2 DV AE

5.VIESSMANN VITOPEND 100-W WH1D321

 

ostatnio wszyscy chwala termeta, czy to zasłużone pochwały??

 

a dodam jeszcze że do tego wszystkiego będzie kominek jako dodatkowe wspomaganie bez wymiennika, może nie każdy dzień, ale po południami będę starał się rozpalać

 

proszę o pomoc.

 

pozdrawiam

Edytowane przez piters33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,

nie zrobisz połogówki, to sporo stracisz.

 

W dzisiejszych czasach nie zrobic podlogowi, to nieporozumienie,

 

Nie rob jej wszedzie, ale chociaz łazienka przedpokoje, pare nitek pod oknem tarasowym, wiatrolapie. W pokojach zamontuj podwojne wieksze panele i ciesz sie cieplem i w miare stosunkowo malymi rach za gaz.

 

Zrobisz inaczej, to bedziesz musial utrymywac dosyc wysoka temp na zasialniu, a co za tym idzie wiecej gazu pojdzie.

 

Poza tym kondensat bardzo dobrze sprawdza sie na grzaniu wody.

 

 

Kociol taki, aby moc dolna byla jak najnizasza, np 2-3kW gorna max 15kW. Wiekszosc czasu i tak bedzie chodzil na mocy 5kW, bo jak juz budynek sie nagrzeje, to wcale duzo mocy nie potrzeba do utrzymania tego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy u nas temperatura zmienia sie z -5 na + 10 nagle? Dopiero przy takim skoku odczulbys tą Bezwładność.

 

poza tym, to nie mysl, ze podłoge grzeje sie do temp 30 stopni. Podłoga maksymalnie moze miec 26 stopni. Oczywiscie uklad mieszajacy na osobnym rozdzielaczu konieczny.

 

Ogolnie inwestycje nie jest duza. Wąż i rozdzielacz, to nie jest duzy koszt. Max 3-4 tys.

Grzejniki tez nie wyjda za tak duzo.

 

Ogolnie na zachodzie, to standard, tak samo standardem staje sie ogrzewanie scienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, zakładamy że kondesat i grzejniki wieksze, bez podłogówki, pytanie jakie się sprawdzą grzejniki przy kondensacie, alu czy stalowe, stalowe wyjdą taniej.

zakładam że tz=55st

 

Co do materiału, to nie pomoge, moze inni sie wypowiedzą.

Raczej wychodziłbym z tego założenia, ze na grzejnik 40 stopni max. mam budynek podobnie ocieplony do Twojego i grzejnikow wcale nie mam za duzych i przy -10 tz=46 stopni. Jakbym palił ciągle, to msle ze 40 starczyłoby spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensat sprawdza sie tym lepiej im zimniejsza wode moze pchac w grzejniki. 50, to juz ta kondensacja slabo zachodzi.

 

Najlepiej dla kotła jak chodzi na najmniejszej mocy wówczas, w podtrzymaniu. Aby to zaszlo, to woda zasilajaca instalacje musi miec stosukowo niska temp.

 

Ja nie mam kondensata, opalam węglem.

Jednak na przestrzeni paru lat zaloze rowiniez gazowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pietress33, proszę posłuchaj Tqlis - zrób sobie, chociaż w części podłogówkę.

Mam w holach i łazienkach i ŻAŁUJĘ, że nie w kuchni, pomieszczeniach gospodarczych i w salonie przy tarasie - posłuchałem się "mądrych", że to niezdrowe.

Z tą bezwładnością nie jest tak jak to malują, rozgrzewa się ekspresem, pracuje razem z innymi grzejnikami, dom uzyskuje zadaną temp. kocioł robi STOP (nie ma spalania), a podłogówka powoli podtrzymuje temperaturę oddając ciepło. Reasumując u mnie przy mrozach do około -5*C kocioł nie pracuje od godz. 23 do 5 rano, a w domu temp. spada o 1 do 2 *C.

pozdro

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pieniążki które załozyłeś może uda Ci kupić zestaw kocioł jednofunkcyjny + podgrzewacz (zasobnik ) cwu (ceny zestawów wynoszą trochę ponad 4 tys. zł ale trzeba szukać). Inna sprawa to zamierzenia które masz na przyszłość czyli solarne podgrzewanie cwu. I tak naprawdę to najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompletnego zestawu kocioł (najlepiej kondensacyjny)+ zasobnik + solary. Niestety budżet który sobie wyznaczyłeś musiał byś pomnożyć przez 7 może 6. Musisz się zastanowić czy stać Cię na taki wydatek ( z boku jak się za to nie płaci doradzać można sytuacja inwestora jest jednak zdecydowanie trudniejsza). Zawsze łatwiej jest wykonać taką instalację jak nik nie mieszka, a dokonując przeróbek w okresie późniejszym trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami bo niestety nie zawsze można wykorzystać już zamontowane urządzenia. Co do instalacji to nie ma żadnych przeszkód aby zastosować kocioł kondensacyjny do ogrzewania grzejnikowego ( dobór grzejników na odpowiednie parametry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj porad, że do kondensata potrzebne są 2x większe grzejniki .sprawność kotła kondensacyjnego zawiera się pomiędzy 97% przy temp zasil 80/powrót 60 ,a 108% przy temp zasil 40/powrót 30st.

Natomiast dla kotła tradycyjnego pomiędzy 85% przy mocy minimalnej ,a 92-93% przy mocy maksymalnej ,sprawność eksploatacyjna srednioroczna wynosi odpowiednio 88% przy zwykłym kotle ,a 102% przy kondensacie ,Dlatego że kondensat zawsze. nawet jak pracuje na wysokich temperaturach ma sprawność wyższą .Oczywiście zwiększając wielkość grzejników np o 30 % uzyskujemy kolejne kilka procent oszczędności .

różnica w cenie kotła turbo ,a kondensata zaczyna się od ok 1500pln. jeżeli twoje rachunki za gaz wyniosą np.3000 pln ,oszczędzając 10% masz 300 rocznie ,czyli inwestycja zwróci ci się po 5 latach,a kolejne 10 lat to już czysty zysk.

Edytowane przez sawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kondensat wymaga szczelnego pionu kominowego z kwasowki , srednica ok 8 cm wystarcza , nie jest to drogie a unikniemy wyzszego spalania gazu jak beda nieszczelnosci i w zasilaniu powietrzem czesc spalin bedzie.

W/g mnie teraz tylko kondensat warto montowac. Piece Immergaz 32 kW u 2 znajomych sa i gdybym mial gaz to przechodze na nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.