Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Dobór Pieca


JohnnySonny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem w trakcie szukania dobrego kotła (dolniaka) do domu 110 m.kw, nieocieplonego. Instalacja stalowa, grzejniki żeliwne, trochę przewymiarowane do powierzchni, rury grube, spokojnie grawitacyjnie może pracować, obecnie pompa na 1 biegu sobie chodzi.

Już mi się w głowie wszystko miesza, nie wiem co wybrać.

Kryteria są takie:

- typowy dolniak, nie żaden tam mieszaniec górno-dolny

- moc 15-17 KW

- ruszt raczej żeliwny

- dolot powietrza wtórnego

- brak dmuchawy

- oczywiście zasypowy

- konstrukcja stalowa

Obecnie użytkuje górniaka z Zębca i mam miarkownik Unister, także można go przełożyć.

Kwota do 3 tys. zł chyba spokojnie wystarczy na dobry kocioł, aczkolwiek jeśli miałby kosztować więcej, ale byłby naprawdę wart tej ceny, to czemu nie.

 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką reakcję :)

Jakoś nie ufam tym kotłom z klapką. Znajomy kupił kilka dni temu Zębca KWKD i mówi, że klapka nie jest szczelna w 100 %. I to mnie martwi. Jak to jest u innych producentów? Wamet byłby wart uwagi, gdyby klapka była szczelna.

Już wcześniej zwróciłem uwagę na kocioł Zgoda KSGW.

Jaką macie opinie o tej konstrukcji? Martwi mnie trochę wentylator, gdyż przy kominie 14x20 i 12mb długości ciąg jest wystarczający, a wydaje mi się, że wentylator to raczej powoduje straty ciepła.

Palę węglem i to dobrej jakości, nawet zastanawiam się nad kupnem kostki, tylko nie wiem, czy do dolniaka to nie będzie za gruby sort.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą a co do klapki to niestety sie przydaje zwłaszcza przy dokładaniu do pieca . Wdolniakach paliwo odgazowuje i to zdecydowanie w dużych ilościach a gazy gdzieś się muszą podziać bez klapki która umożliwia przewietrzenie paleniska w komin przed otwarciem komory zasypowej może być niebezpieczne a napewno dym i gazy wydostaną się na kotłownie tak więc klapka ma swoje przeznaczenie i osobiście uważam że jest to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie w tego typu piecach .Otwarcie drzwiczek zasypowych powinno być zawsze poprzedzone otwarciem klapy. ą ponadto klapa w wielu konstrukcjach umożliwia łatwe i szybkie rozpalenie w piecu poniewaz spaliny mają często krutszą drogę do pokonania a przy zimnym kominie i marnym ciagu jest to bardzo istotne .

Pozdrawiam i troche więcej wiary w konstruktorów tych pieców nie wszyscy robia to od wczoraj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda KSGW występuje z miarkownikiem ciągu. Do listy dodałbym HEF http://www.hef.com.pl/hef_i_hef_mini,2,10.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak realizowany jest doplyw powietrza wtornego w rejon pomieni?

 

Jest to biedna konstrukcja dolnego spalania bez palnika i dopywu powietrza w jego rejon.

 

Proponuje poszukac cos innego z palnikiem szamotowym.

 

moze pomysl o http://kotly.com/product_info.php?cPath=16&products_id=452, albo Junkersie jego odpowiedniku. Na forum jest sporo o tych kotlach

 

Przekroje tu: http://www.dakon.cz/cs/Technicka-dokumentace-DOR.html Po czesku, ale mozna zrozumiec

Edytowane przez tqlis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca podał taka informację: "Zastosowano w nim również kolektorowy system doprowadzenia powietrza wtórnego" - ciekawe jak to jest zrealizowane, w kotle nie widać np. bocznych otworów (jak w junkersie).

Nie widzę dźwigni do rusztowania (przy węglu się przydaje).

 

Gdyby rysunek był zwymiarowany można byłoby się zastanowić nad palnikiem ceramicznym i komorą dopalającą.

Natomiast podoba mi się rozpiętość mocy nominalnej tego modelu (od 9 kW). I cena (oczywiście wersja bez dmuchawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie się zastanawiam nad Junkersem Supraclass K16. Przeczytałem "tasiemiec" 20-stronicowy na forum o nim.

Mam do Was jeszcze pytanie odnośnie doboru mocy.

W chwili obecnej użytkuję Zębca SWK o mocy 21 KW. Ta moc jest chyba grubo przesadzona do mojego domu. Jako że jest to górniak, to temp. jaką na nim utrzymuję to 45 st. na elektronicznym miarkowniku Unister, co daje faktyczną temp. na termometrze piecowym 47-48 st. W domu naliczyłem 105 żeberek żeliwnych jedynek, czyli 60 cm. Czyli: 105x130 W = 13,6 KW (moc grzejników). Do tego 15 żeberek jest w zimnym wiatrołapie o pow. 10 m.kw.

Taka temp. na piecu spokojnie ogrzewa dom do 21-22 st. i to mi w zupełności wystarczy. Kiedyś testowo zwiększyłem temp. do 55 st. (na piecu zrobiło się 60) i w domu było ok. 23 st.

Obawiam się, że jak zmienię piec na dolniaka o mocy ok. 15-16 KW i będę na nim utrzymywał ok. 60 st. (bo tyle trzeba), to się w domu ugotuje.

W tej chwili oceniam zużycie opału na ok. 3 tony węgla/sezon. Kocioł odpalam 2 razy dziennie (rano i wieczorem) zgodnie z tym wątkiem , zmiana na dolniaka ma skrócić czas i kłopotliwość obsługi, nie podnosząc kosztów opału.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że jak zmienię piec na dolniaka o mocy ok. 15-16 KW i będę na nim utrzymywał ok. 60 st. (bo tyle trzeba), to się w domu ugotuje.

Niestety tak się powinno stać.

Jeśli bowiem nie zmienisz nic w instalacji a źródło ciepła będzie podawać wyższą temperaturę, to stanie się to samo co wytestowałeś na górniaku (niezależnie od mocy i rodzaju kotła).

W dodatku dolniaka nie trzeba wygaszać, co tym bardziej obniży temp. wody konieczną do utrzymania w domu 21C.

 

Tak więc obawiam się, że ingerencja w układ będzie konieczna.

 

Znam też kolesia, który zakupił dolniaka żeliwnego (nomem omen Zębiec).

Nic nie zmieniał w instalacji, tylko pali na 37C.

Mówi, że jest ok i duże oszczędności.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat bardzo dobry .

 

sam jestem użytkownikiem jak na razie Zębca SWK 21 górnego . stary to model ale mocny i jary :lol:

być może to jego ostatnia lub przedostatnia zima w mojej kotłowni i czas na zmiany albo samoistne lub wymuszone.

 

pytanie co wybrać dolne górne i zagaz.

ja będę się kierował przede wszystkim kilkoma kryteriami :

-ekonomiczne palenie ( uniwersalność kamienny brunatny miał trociny)

-piece nie od firmy krzak dziś jest jutro go ni ma

-piec dolny z rusztami awaryjnymi , ruszta standard nie wodne, i też podajnika

-oprzyrządowanie elektroniczne nadmuchy/wyciąg sterowniki,termometry , czujniki wylotu spalin

-stosunkowo grube mocne blachy

-łatwość dostępu do serwisu i ewentualnych części zamiennych.

 

na chwilę obecną mam 3 zawodników na podium HEF , ZĘBIEC , TAURUS .

 

znacie dobre piece z własnego doświadczenia godne polecenia

 

Pozdrawiać brać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znam też kolesia, który zakupił dolniaka żeliwnego (nomem omen Zębiec).

Nic nie zmieniał w instalacji, tylko pali na 37C.

Mówi, że jest ok i duże oszczędności.

Znasz może szczegóły dot. tego kotła, bo nic na temat żeliwnych Zębców nie mogę w sieci znaleźć?

Co do mojej instalacji, to może wystarczy zmniejszyć przepływ wody na grzejnikach zaworami i wtedy mogę palić "regulaminowo" 60 st.C, żebym się nie ugotował?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory powinny wystarczyć, jednak działać to będzie niekomfortowo (grzejniki raz gorące raz zimne)

 

Najlepiej zadzwoń do Zębca (osobiście nie trawię tej firmy, mają przebłyski ale całokształt jest taki, że się nie wypowiem) - przekazuję tylko słowa jednego kolegi, bo się moze komuś przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.