Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wskaźnik Opału W Podajniku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. w związku z tym że mam ostatnio sporo wolnego czasu ( przymusowe wolne po operacji) kombinuje jak by tu jeszcze ułatwić sobie życie z tym piecem, zastanawia mnie sprawa zrobienia wskaźnika opału w podajniku. Jedyny sposób to chyba na krańcówkach? zastosowanie czujników zbliżeniowych itp. odpada ponieważ jakiekolwiek zabrudzenie głowicy opałem (miałem) będzie dawało fałszywe informacje. Czy koledzy myśleli może nad podobną sprawą albo mają jakieś inne pomysły dzięki którym można by wykonać coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o zliczanie zużycia opału ?

Może udałoby się zaadoptować licznik rowerowy ? Masz tam zliczanie obrotów koła , które po uwzględnieniu obwodu koła daje nam przejechaną trasę. Gdyby tak dopasować wartość obwodu koła, który wpisujesz do licznika, aby zliczając impulsy z ruchu podajnika, i uwzględniając dawkę paliwa, miałbyś sumaryczne zużycie opału. To tylko luźny pomysł, którego nie sprawdziłem, bo sam dopisałem do softu kawałek kodu, który przelicza ilość cykli podajnika na dobowe zużycie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. w związku z tym że mam ostatnio sporo wolnego czasu ( przymusowe wolne po operacji) kombinuje jak by tu jeszcze ułatwić sobie życie z tym piecem, zastanawia mnie sprawa zrobienia wskaźnika opału w podajniku. Jedyny sposób to chyba na krańcówkach? zastosowanie czujników zbliżeniowych itp. odpada ponieważ jakiekolwiek zabrudzenie głowicy opałem (miałem) będzie dawało fałszywe informacje. Czy koledzy myśleli może nad podobną sprawą albo mają jakieś inne pomysły dzięki którym można by wykonać coś takiego ?

Witam.

Ja doradze w taki sposób najprostszy.Robisz sobie zespół krańcówek jedna przy drugiej na listwie i umieszczasz to u góry zbiornika(w środku)

Od krańcówek robiszsobie podzielone dlugosci sznurka linki nylonowej i montujesz na końcu jakis odważnik (kulka od łożyska)

Robisz sobie np 7 poziomów i montujesz na zewnątrz 6 zielonych diód i jedną czerwona na dole 20 cm przed końcem opału

Do czerwonej diody podpinasz jakis alarm typu buzer

I w taki prosty sposób masz pełny wgląd ile jest opału.

Warunek jest taki ze opał musi opadać jednakowo.

Wszystko mozna zrobic na małym transformatorku na 12V wtedy wykorzystasz buzer z samochodu od drzwi przy właczonych światłach lub podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak?

krańcówki na zewnątrz z trzpieniem do środka osłona i jednocześnie przycisk krańcówki diody sygnalizujące poziom. Blaszka która służy do przyciskania jednocześnie zabezpiecza wyłącznik przed zabrudzeniem. Można też wykorzystać kontaktrony i małe magnesy przy dociskach. Działanie : zbiornik napełniony paliwem który dociska klapki (ruchome , na zawiasie lub...) do ścianki i przełącza krańcówkę (najlepiej zamontowana na zewnątrz ) wszystkie diody świecą (lub nie w zależności od konfiguracji). poziom opału się obniża węgiel przestaje dociskać klapkę, przełącza się krańcówka dioda gaśnie (lub się zapala w zależności od konfiguracji), przy dalszym obniżeniu poziomu paliwa zapala się następna (lub gaśnie) aż do poziomu min., gdy trzeba uzupełnić paliwo. kwestii zasilania elektrycznego nie opisuje bo to dalsza i indywidualna sprawa.

Można też mechanicznie otworek w klapie zasypu długi pręt. Opada paliwo opada pręt obok skala z poziomem.post-4692-0-72424500-1299147986_thumb.jpg

Można też wykorzystać pręt do krańcówek, nie są narażone tak na zabrudzenie i łatwiejszy montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem mały teścik zliczania zużycia opału ( w kg w kotłach tłokowych ) za pomocą licznika rowerowego. Działa !!. Wystarczy wpisać zamiast obwodu koła wartość wagi porcji opału ( w gramach ) X 10. Np:

- jeżeli waga jednej porcji wynosi 100 gram, to wpisujemy - 1000

- jeżeli waga jednej porcji wynosi 125 gram, to wpisujemy - 1250 Proste ?

 

Montaż do kotła też jest prosty . W moim Stalmarku jest zamontowany magnes na osi motoreduktora. Trzeba tylko zamocować kontaktron od licznika rowerowego w pewnej odległości od tego magnesu i po robocie. Teraz jest pole do popisu jak wykorzystamy to zliczanie.

- Możemy sprawdzić dobowe zużycie, ( o tej samej godzinie sprawdzamy stan licznika )

- Możemy sprawdzić zużycie w dłuższym terminie np 1 miesiąca, itp.

Oczywiście przestawiamy licznik na odczyt przebytej trasy.

Może Ktoś skorzysta z tego pomysłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to najlepszy pomysł.

1 - Nieinwazyjny.

2 - Można sobie przewodem licznik doprowadzić do innego pomieszczenia

3 - Można nawet sterowanie bezprzewodowe zastosować

4 - Przy okazji dostajemy namiastkę statystyki zużycia opału ( to dla APTEKARZY )

5 - A gdy skończy się sezon grzewczy, demontujemy licznik z kotła i montujemy go do naszego BICYKLA

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. w związku z tym że mam ostatnio sporo wolnego czasu ( przymusowe wolne po operacji) kombinuje jak by tu jeszcze ułatwić sobie życie z tym piecem, zastanawia mnie sprawa zrobienia wskaźnika opału w podajniku. Jedyny sposób to chyba na krańcówkach? zastosowanie czujników zbliżeniowych itp. odpada ponieważ jakiekolwiek zabrudzenie głowicy opałem (miałem) będzie dawało fałszywe informacje. Czy koledzy myśleli może nad podobną sprawą albo mają jakieś inne pomysły dzięki którym można by wykonać coś takiego ?

Ja do swojego kotła z sterownikiem ecomax 800 dokupiłem panel pokojowy ecoster. Mam na panelu wyświetlany poziom opału w zasobniku. Działa to bardzo dobrze. Można dzieki temu ograniczyć znacznie zużycie opały gdzyż widzać jakie jest żużycie dzień po dniu i można na bieząco dokonac korekt w obniżeniach temperatury ogrzewania.

Jak jest niski poziom to zapala się komunikat i panel kilka razy wydaje dźwięk. Polecam.

post-21456-0-86527900-1299658421_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

.... Mam na panelu wyświetlany poziom opału w zasobniku. Działa to bardzo dobrze. Można dzieki temu ograniczyć znacznie zużycie opały gdzyż widzać jakie jest żużycie dzień po dniu ......

Jak jest niski poziom to zapala się komunikat i panel kilka razy wydaje dźwięk. Polecam.

Cieszę się, że jesteś zadowolony z swojego kotła i sterownika.

 

Przeglądając dokumentacje producenta Twojego sterownika nie znalazłem w niej żadnego wejścia odczytującego poziom opału w podajniku kotła.

 

Znalazłem za to procedurę programu sterownika dotyczącą 'detekcji braku opału' .

 

Czy byłbyś tak miły i opisał na czym polega to wyświetlanie aktualnego poziomu opału w zasobniku i na jakiej podstawie robisz korekty w ustawieniach Twojego sterownika kotła aby uzyskać znaczące zużycie opału.

Czy nie było by to dla Ciebie zbyt kłopotliwe, że przy najbliższym komunikacie sterownika o braku paliwa w zasobniku, załadował byś zasobnik tylko do połowy i opisał co pokazuje Twój wyświetlacz panela pokojowego.

 

 

 

Może uznacie że się czepiam BZDUR.

Ale wkurza mnie nachalny MARKETING.

Swoją drogą uznanie dla producenta sterownika za wykonanie, możliwości i estetykę produktu.

 

 

Dalej uważam iż pomysł kolegi End jest REWELACYJNY.

Wielkość jego pomysłu tkwi w prostocie.

 

 

Po pewnych przemyśleniach miałbym propozycje dla naszego admina Marcina o jakiś konkurs ( tygodniowy lub miesięczny ) na najlepsze porady, propozycje, wypowiedzi.

Oczywiście oceniałby to tylko Marcin.

 

Jedno zastrzeżenie, w konkursie nie mogą być brane wypowiedzi kolegi Heso.

Nie dlatego iż zazdroszczę mu wiedzy z reakcji materiału palnego z utleniaczem ( i zbierałby zapewne prawie wszystkie nagrody ) , ale dlatego iż jego wypowiedzi na forum są kontrowersyjne i nie zgadza się z nimi spora część użytkowników forum. :D

 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma żadnego dodatkowego czujnika, tensometru i innych wynalazków. Kalibruje się dwa razy przy 100% i przy pustym zasobniku, a on sobie mniej więcej przelicza przy jakim podawaniu i w jakim czasie te 100% spalił.

Żadna to rewelacja, ale też nie sadze że o jakąś wielką dokładność pomiaru chodzi. Mi osobiście pomysł End-a dużo bardziej odpowiada, tylko muszę gdzieś swój licznik odnaleźć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. po dłuższej przerwie :) zastanawiam się nad połączeniem pomysłu który zaproponował > End < z moim. Dzięki propozycji End będzie można dokładnie ustalić ile w ciągu dobry spalił kociołek ale najprostszym sposobem aby zrobić panel do domu będzie właśnie na krańcówkach. Pomysł użytkownika >Guitar również jest bardzo ciekawy tylko że do tego potrzebna jest wysoka kotłownia której niestety nie posiadam bardzo dużym plusem tego planu jest to że zapobiegało by zawieszaniu się opału w podajniku. Pod koniec miesiąca powinienem być już na tyle sprawny aby móc zacząć powoli wprowadzać to w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręt można zastąpić linką stalową z dwoma kółeczkami prowadzącymi a skala mogłaby być na bocznej części zasobnikapost-4692-0-92995900-1299677193_thumb.jpg

A z boku można już różne cuda wykonać do pomiaru. Ważne brak możliwości osadzania się smoły na poziomowskazie. Można wykorzystać kontaktrony i magnes (magnesy)np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręt można zastąpić linką stalową ...

Quitar spróbuje trochę doprecyzować Twoje rozwiązanie techniczne pomiaru opału w zasobniku, bo wydaje mi się iż może nie działać poprawnie.

 

Jak wiadomo każdy zasobnik u dołu kończy się czymś w postaci leja.

Wypadało by więc na wysokości środka tego leja zamocować linkę lub pręt pomiarowy.

 

Problem widzę w doborze zakończenia linki lub pręta w zasobniku. To nie może być obciążenie w postaci krążka lub innej bryły o kształtach prostych. ( przynajmniej tak to wygląda na zamieszczonych przez Ciebie rysunkach poglądowych )

Moim zdaniem taka postać obciążnika może być ZASYSANA przez opadający opał z boków zasobnika.

 

Rozwiązanie widzę w zakończeniu sondy pomiarowej KULĄ.

Jakiej wielkości, trudno mi ocenić. Na pewno jej wielkość musi być kilku krotne większa od uziarnienia opału.

 

 

Quitar przy okazji podziękowania za merytoryczne wypowiedzi na forum. Dzięki Tobie poszerzyłem w znaczącym zakresie wiedzę na tematy związane z OGRZEWANIEM.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dłuższego czasu do mojego systemu monitoringu i rejestrowania temperatur w kotłowni planuję dołożyć zliczanie załączeń podajnika. Na tej podstawie w miarę precyzyjnie można by liczyć zużycie paliwa przy różnych warunkach oraz szacować ile zostało jeszcze w podajniku. Ostatnio widziałem, że Bruli ma coś takiego w swoim sterowniku (tylko ich sterownika nie kupię, bo nie obsługują i nie będą obsługiwać siłownika zaworu 4d). Ponieważ ja opieram się na elektronice, która musi raportować do komputera (właściwie taniego routera internetowego), wymyśliłem, że zliczanie oprę o ciekawy wynalazek - http://www.sklep.nestor-electronic.pl/plytka_testowa_atmega32_modul_internetowy_7010a,785646,3.html . Planuję to wykorzystać jeszcze do kilku zadań - m.in. do inteligentnego sterowania cyrkulacją cwu.

 

Węgiel kupuję w workach, więc skalibrować urządzenie byłoby dość prosto. Natomiast pomysł z licznikiem rowerowym bardzo mi się spodobał :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że niskopoziomowo na elektronice nie bardzo się znam. Wiem jak połączyć różne klocki - żeby sprzęt typu "router do internetu" mierzył temperatury, rysował wykresy, wykrywał ruch z webcama i wysyłał do sieci (monitoring z przechowywaniem poza domem), ale wykonanie płytek to póki co nie moja działka. Tym bardziej, że płytka, którą znalazłem jest tak uniwersalna, że praktycznie wszystko co potrzeba (i wiele więcej) daje się tym zrealizować.

 

A może ktoś coś podobnego już robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich

Chciałem się pochwalić zrobionym układem do mierzenia ilości opału w zbiorniku węglowym.

Taki mały kołowrotek składa się z takich cześci jak : sprężyna z taśmy do mierzenia,Potencjometr 12 obrotowy,Rolka i troche cienkich rórek miedzianych.

No i oczywiscie na wałku żyłka 1m ponieważ zbiornik będzie wysokości 95 cm.

Następnie wyswietlacz 2 cyfrowy i układ elektroniczny.

błąd urządzenia to niecały %

Obciążenie żyłki to 30-450dag

Wielkość urządzenia to dł 250mm szer.50mm wys.60mm

Całość zabudowna będzie na koszu na pionowej części ściany od strony kotła :)

post-21309-0-90820200-1301721951_thumb.jpg

post-21309-0-94039500-1301721968_thumb.jpg

post-21309-0-58180300-1301721985_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.