Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Ten Schemat Jest Prawidłowy?


Tomaj85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wpadła mi w ręce instrukcja kotła mojego kolegi i tam jest schemat podłączenia kotła z zastosowaniem zaworu 3 drogowego. Według mnie nie powinien się znajdować w tym miejscu. Bardzo proszę o pomoc w temacie . A może to jest poprawne podłączenie?? Co na takie rozwiązanie nasza polska norma...

moja instalacja.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podłącz poprawnie zbiornik wyrównawczy, tak by były zachowane zasady bezpieczeństwa, a układ ogrzewania działał poprawnie. Na forum jest sporo schematów gotowców, a zastosowane rozwiązania są obowiązujące dla wszystkich instalacji.

A jeśli za obejściem zaworu różnicowego dam trójnik, a na powrocie zamontuje zawór 3d to będzie poprawnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zmniejszenie spalania o 2 gramy dziennie zadowoli cie ?

 

lepiej namaluj swoje wizje bo narobisz głupot i bedziesz miał problem , jak to poprawic

 

Sporo czytałem na forum i po długim przemyśleniu wyszło mi takie rozwiązanie...

schemat instalacja c.o..bmp

Edytowane przez Tomaj85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zbiornik też jest kulawo podłączony.

Jeśli już chcesz mieć w nim cyrkulację (podpięty powrót), to trzeba zasilanie puścić obok i niech sie wlewa od góry. Z boku na wysokości 1/3 zbiornika dajesz odgałęzienie i na nim zawór kryzujący, żeby ustawić ten przepłyuw na minimalny.

Powrót wpinasz od dołu.

Oprócz tego ma być też z tego zbiornika przelew.

 

Zawór 3D wstawiasz na zasilaniu lub na powrocie i w zależności od tego spełnia on różne funkcje.

Jeśli chcesz mieć jednocześnie regulację temp. obwodu oraz ochrone powrotu to załóż zawór 4D - schemat wszędzie znajdziesz, a na tym forum z opisami i dyskusjami jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje na temat podłączenia zbiornika oczywiście się dostosuje. Zawór 3d chce zamontować tylko w celu ochrony pieca przed zbyt niską temperaturą powrotu. A skoro o temperaturze powrotu to jaka powinna być różnica między zasilaniem i powrotem, tak aby nie szkodzić piecu i zmniejszyć zużycie eko-groszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3d chce zamontować tylko w celu ochrony pieca przed zbyt niską temperaturą powrotu. A skoro o temperaturze powrotu to jaka powinna być różnica między zasilaniem i powrotem, tak aby nie szkodzić piecu i zmniejszyć zużycie eko-groszku?

Temperatura powrotu powinna być powyżej punktu kondensacji spalin w kotle. Generalnie powyżej 40C ale to zależy od wielu czynników (których wypadkowej nie znam) jak: szybkość przepływu wody w kotle, ilość powietrza w stosunku do spalin, czystosć i zawartość spalin, rodzaj paliwa itp.

Czy zmniejszysz tym sposobem zużycie paliwa - wątpię.

 

Na zużycie paliwa dużo większy wpływ ma odpowiednie sterowanie nagrzewaniem budynku - jak będziesz przegrzewał pomieszczenia z braku regulacji (brak termostatów lub zaworu mieszającego na zasilaniu itp), to zużycie paliwa będzie dużo większe od optymalnego.

A więc to też rozważ przed budową instalacji.

Zawór mieszający na zasilaniu jest tutaj jedną z metod optymalnego nagrzewania - nie wiem jakie w tym względzie masz zamiary...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pompuje wode do naczynia otwartego

Dziwna pompka podmiwszania CWU... to nie w takim systemie z 1 zasobnikiem

Oj wiele braków... fakt poszukaj czegos na forum dobrze radzą....

Pozdrawiam

 

pompka na podmieszaniu cwu jest nie potrzebna wystarczy termostatyczny zawór mieszajacy z nastawa reczna,

na schemacie jest pompla cyrkulacyjna nie podmieszajaca,

 

a tak na marginesie to nie jest schemat z ktorego mozna robić instalację tylko jest to schemat ideowy i koncepcyjny (do celów marketingowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu powinna być powyżej punktu kondensacji spalin w kotle. Generalnie powyżej 40C ale to zależy od wielu czynników (których wypadkowej nie znam) jak: szybkość przepływu wody w kotle, ilość powietrza w stosunku do spalin, czystosć i zawartość spalin, rodzaj paliwa itp.

Czy zmniejszysz tym sposobem zużycie paliwa - wątpię.

 

Na zużycie paliwa dużo większy wpływ ma odpowiednie sterowanie nagrzewaniem budynku - jak będziesz przegrzewał pomieszczenia z braku regulacji (brak termostatów lub zaworu mieszającego na zasilaniu itp), to zużycie paliwa będzie dużo większe od optymalnego.

A więc to też rozważ przed budową instalacji.

Zawór mieszający na zasilaniu jest tutaj jedną z metod optymalnego nagrzewania - nie wiem jakie w tym względzie masz zamiary...

 

Pozdrawiam.

To muszę poczytać jeszcze o kondensacji spalin... zależy mi na ochronie kotła. Co do sterowania temperaturą w pomieszczeniu to każdy grzejnik będzie miał głowice termostatyczną. Mam nadzieję że to wystarczy do odpowiedniego utrzymania temperatury w każdym pomieszczeniu (przewiduje: pokoje ok 20-21st. C.; łazienka 23st. C.)

 

Niestety nie mogę zastosować zaworu 4d ponieważ piony już zamontowane (niestety) tak jak to przedstawiłem na wcześniej dołączonym schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.