Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Doborze Parametrów


miedziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Bardzo prosze o pomoc. Mam kocioł Jastal 19kW z podajnikiem tłokowym (widoczny na zdjęciu) oraz sterownik Titanic. Średnio spalam 4/5 pojemnika na dobe (niezaleznie od temperatury na zewnatrz). Nie wiem ile kg tam wchodzi, wieczorem jak bede uzupelnial to zwaze wszystko. Wydaje mi sie to dosc sporo. Probowalem bardzo wielu roznych konfiguracji, mniej wiecej wychodzi zawsze na to samo bez zadnych istotnych zmian. Mieszkanie ma 100m kw, ocieplone, okna szczelne itd :), bojler widoczny na zdjęciu jest nieuzywany i odciety - tylko CO działa. Kotłownia rowniez ciepła, jest tam temperatura srednio 16C. Podaje jakie mam parametry:

 

Nastawa temperatury: 54

Czas pomiędzy podawaniem: 4min

Wydajność dmuchawy: 8 (12 to max)

Czas przedmuchu: 33 sekundy

Czas przerwy w podtrzymaniu: 5 min

Krotność: 7

 

Co do paliwa to jest to ekogroszek (koksowany, ten dosc drogi)

Przepraszam, jesli niepotrzebnie zakladam temat. Szukajac o parametrach znalazlem tylko piece slimakowe i ich parametry. Przeslona widoczna na zdjęciu jest teraz w innym polozeniu (około 30% przeswitu).

post-26734-0-59011300-1298622944_thumb.jpg

post-26734-0-46392200-1298623020_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że czas przerwy pomiędzy podawaniami masz za duży musisz tak ustawić tą przerwę że gdy piec dochodzi już do temperatury zadanej opał powinien być na powierzchni 3/4 palnika i sprawdź z dmuchawą ok 40-50%

 

Na moj gust dmuchawa zbyt duza, jezeli dochodzi ci do zadanej to przerwa moze byc, ja w obenej chwili ma 3 min. Ale do tlokowca koksujacego ekogroszu to bym nie pchal.....

Edytowane przez dodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ignacy28 < Wcześniej paliłem samym miałem ale teraz testuje mieszanie miał+ekogroszek. Mieszankę jaką robię to 1:4 na cztery części miału jedna groszku lub 1:3. Różnica w spalaniu pomiędzy samym miałem nie jest gigantyczna ale jednak jest ok 1-3 kg na dobę w dłuższym wymiarze czasu wiadomo że troszkę tego wyjdzie a cenowo wychodzi również dobrze. Miał mam o kaloryczności 25-26 a ekogroszek 26-27. Wczoraj z ciekawości po 2 tygodniach od czyszczenia zaglądnąłem do wyczystki, wyszło ok 1,5-2 litrów siwego pyłu jedynie w ostatnim kanale, tym który łączy się z czopuchem było trochę czarnej sadzy. Po moich obserwacjach wynika z tego ze skąpstwo przy ustawianiach sterownika się mści! niby mała dmuchawa i mniej opału = czopuch nieciepły i ciepło w kosmos niby nie idzie lecz jak wychodzi spalanie miałem większe i sadzy pojawiało się sporo. Aktualnie mam ustawienia:

 

Temperatura kotła - 63st

Temperatura CWU - 42st

Dmuchawa - 11(24)

Dmuchawa podtrzymania - 10(24)

Czas dmuchawy podtrzymania - 25sec

Czas oczekiwania - 5 min

Krotność podawania - 5

Histereza - 1

Czas pracy podajnika - 160 sec

 

temperatura na zaworze wychodzi ok 41-42st. w domu mam 21-22 st. Trzeba pamiętać żeby pod koniec cyklu pieca PRACA żar był na minimum 3/4 powierzchni palnika ale należy też pamiętać żeby nie przesypywało opału za palnik ponieważ się nie dopali i będzie dużo spieków, regulujemy to czasem pracy podajnika i dmuchawą w trybie praca. Następnym krokiem jest czas oczekiwania, krotność i dmuchawa podtrzymania oraz jej czas. Niektórzy ustawiają czas podtrzymania tak że pomiędzy cyklami PRACA kotła w podtrzymaniu nie podaje opału u mnie się to nie sprawdziło i zaobserwowałem że gdy na palniku jest paliwo i załączy się on w tryb PRACA dużo szybciej dochodzi do temperatury niż np. załączył by się poczekał by to 160 sec jak mam ustawione i dopiero sobie podał wtedy dmuchawa przez to 160sec wychładza piec a tak to ma paliwo i praktycznie od razu po rozpoczęciu trybu PRACA rozgrzewa kocioł a nie go wychładza. Histereza 1st. dla mnie najlepiej bo nie powoduje że piec dalej się wychładza tylko po spadku od temperatury zadanej od razu jest w trybie PRACA. Ustawień nie należy zmieniać zbyt często zmienić coś i poczekać te 2 godzinki uchylić szybko drzwiczki, szybki rzut okiem i zamykamy bo to też wychładza piec. Ja swój piec w trybie praca ustawiałem podczas jego rozpalania ustawiłem na początek dmuchawę na 9(max24) czas podawania jeśli dobrze pamiętam na 250sec i obserwowałem po każdym podaniu na jakiej powierzchni jest paliwo i tak aż uzyskałem 160sec miałem delikatne niedopałki więc dmuchawa +2 i się udało. Ogień musi być dość spory gdy zostaje już praktycznie sam żar na palniku to cienko będzie żeby piec doszedł do temperatury zadanej, nie może on również nagle "buchać" oznacza to że za późno podajemy opał. Mam nadzieje że pomogłem jeśli macie koledzy jeszcze jakieś pytania to piszczcie ja również nie doszedł bym do tych ustawień bez pomocy innych na tym forum i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz! Tylko kurcze, to wszystko jest dla podajnikow slimakowych:( (posiadam piec z podajnikiem tłokowym) a ja nie mam opcji regulacji ilosci podawanego paliwa... Jest tylko szczelina przez ktora spada opal i tyle. Jedyne czym moge sie bawic to te parametry podane w pierwszym poscie i to wszystko. Sam juz nie wiem co robic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palisz tym węglem koksującym ? jeśli tak to proponuję mieszankę z miałem w stosunku 1:4. Kup wysokokaloryczny miał 3 worki dosyp 1 worek groszku dobrze wymieszaj i zobacz co się będzie działo z dmuchawą ustawioną na 6 i ustaw od nowa przerwę podawania

Edytowane przez ChuckM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Maly update:) spalam okolo 35-40kg na dobe. Mowie o mrozach. Ale jak jest blisko zera spalam dokładnie tyle samo !

 

Takie zużycie na Twój metraż, to rzeczywiście trochę za dużo. Inną kwestią jest to, że spalasz mniej więcej tyle samo bez względu na zmiany temperatur zewn. A niby na jakiej podstawie Twój kocioł "wie", że w pomieszczeniach masz już ciepło?. Czy masz zainstalowane zawory termostatyczne , albo np. regulator pokojowy?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnych takich zaworow ani regulatora pokojowego. Nawet bym nie wiedzial jak sie za to zabrac:P. Mam jedynie przy kotle jeden zawor ktorym reguluje ilosc podawanej wody do obiegu. W cieplejsze dni jest na 1/3, w zimniejszcze na 2/3. Wlasnie przede wszystkim chodzi mi o optymalizacje parametrow. Sprobuje z tym mialem i groszkiem. Jestem ciekaw co z tego wyjdzie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chuck a czy masz zawór 4d lub 3d i jak go ewentualnie ustawiasz. ja mam 4d i ustawiony jest na na 6 w skali do 10. mam taż termozawory na grzejnikach i nimi ustawiam temperature którą chcę osiągnąć w pokojach. co do twoich ustawień ekomiału to widzę poprawę ale z wnioskami jeszcze się wszczymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ustawien, czyli dmuchawa na 30% i 25 sekund przedmuchu z sila na 6 (z 12). Nie zanotowalem zadnych istotnych zmian, wydaje mi sie, ze spalam nawet wiecej... Jutro przywoza miał, ktorym jeszcze nie palilem wiec zobacze jak to bedzie wygladac:D. Na wyjsciu mam około 52 stopni, piec ustawiony na 54. Ale osiaga max 68 a potem powoli spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tak dużym zmniejszeniu dmuchawy powinieneś zwiększyć również przerwę pomiędzy podawaniami paliwa ponieważ piec dmucha słabiej i nie jest w stanie wypalić takiej samej ilości paliwa jak przy max ustawieniu dmuchawy. Piec ustaw sobie na 60 stopni i skręć na tym zaworze co masz przy piecu ilość podawanej wody na obieg.

 

Węgiel ci się dopala ? jak będziesz posiadał jutro miał to zrób tą mieszankę i ustaw od nowa piecyk wg moich propozycji z kilku postów wcześniej jeśli wtedy coś będzie nie tak daj znać będziemy kombinować

Edytowane przez ChuckM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.