Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Jako Wymiennik Do Samorobnego Dolniaka?


tmazurowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od dłuższego czasu poszukuje kotła który spełnił by moje oczekiwania - bezskutecznie!

Potrzebuje ogrzać mały budynek gospodarczy o wielkości 4x8m. Budynek jest piętrowy, na dole część typowo gospodarcza i kotłownia, na górze ma być tymczasowe mieszkanie na czas wybudowania docelowego domu na działce (około 4-5 lat). Łącznie jest tego około 60m2, będzie ocieplenie ścian 10cm styropianem, okna zwykłe plastiki, dach ocieplony 20cm wełny,100l zasobnik CWU, 4szt. grzejniki c22 1200x600. Według metrażu wychodzi zapotrzebowanie na około 5-8kW. W sprzedaży nie ma sensownych kotłów tej mocy. Komin murowany ceglany 12x12, 6m wysoki.

Przeczytałem już masę materiału z tego forum i zaciekawił mnie pomysł budowy kotła o dolnym spalaniu, o komorze zasypowej murowanej, palniku z szamotu i ....metalowym wymienniku. Kocioł dolny to jest to co preferuje-możliwość dokładania opału i palenia ciągłego od jesieni do zimy :-) Palił będę głównie drewnem, a na wyjątkowo mroźne noce może trochę węglem. Potrzebuję pomocy w dobraniu parametrów takich jak powierzchnia wymiennika dla tej mocy wynalazku, powierzchnia i kształt rusztu, wymiary dyszy szamotowej -palnika i kształt komory załadowczej aby weszło dużo paliwa. Kupne kociołki tej mocy są fatalnie wykonane oraz posiadają śmiesznie małe komory załadowcze.

Moim wzorem jest schemat Kalvisa lub Irleha lub coś jak wymyślił Ramzeus lub to co proponuje Heso w swoich licznych ( i tak nielicznych zarazem) wypowiedziach na tym forum.

Proszę o porady i sugestie wszystkich, którzy palą typowo dolnie...

Ciepełka, Tomek

Edytowane przez tmazurowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim wzorem jest schemat Kalvisa lub Irleha lub coś jak wymyślił Ramzeus lub to co proponuje Heso w swoich licznych ( i tak nielicznych zarazem) wypowiedziach na tym forum.

 

Witam

Ja co prawda nie pale 'dolnie', ale chwilami udaje mi się na palenisku z retortą zaobserwować jak powinno wyglądać prawidłowe spalanie.

Twój kierunek myślenia uważam za prawidłowy, a moim wzorem wirtualnym, małego kociołka jest kominek, który znalazł kolega HP79.

 

Przejrzyj temat kolegi DEFA 'Palenisko, strefa dopalania czy palnik' ja tylko wkleję to co wtedy napisałem.

 

snapback.pngUżytkownik HP79 dnia 11.01.2011, 09:17 napisał

Ostatnio chodziła mi po głowie sprawa kominków z dolnym spalaniem. Czy nie dałoby się zrobić "atmosa z szybą"?

 

Chciałem dodać tylko iż znalazłem w sieci więcej danych na temat tego pieca zagazowującego drewno.

 

Ulotka reklamowa:

http://www.thermotec.co.uk/uploads/Wallthe...nfo%20sheet.PDF

Proszę zwrócić uwagę iż to maleństwo ma moc prawie 15kW, w tym podajże 4,3 kW mocy rozpraszanej przez konwekcje i promieniowanie podczerwone.

 

A tu strona producenta, okazuje się iż to Włosi a rdzenne pochodzenie firmy to Dania:

http://www.wallnoefer.it/

 

Oczywiście zamiast szyby można zwykłe drzwi do komory zasypowej, a wielkość komory dostosować do własnych potrzeb. Jako wymiennik to ja proponuje stary kaloryfer żeliwny, oczywiście umieszczony poza paleniskiem.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten temat też przeczytałem... Spędziłem kilka dłuuugich wieczorów na lekturze forum, i chociaż jestem tu nowy, to mam wrażenie jakbym niektórych forumowiczów znał od dłuższego czasu...

W twojej konstrukcji wykonanie części załadunkowej (na paliwo) z metalu, niepotrzebnie komplikuje wykonanie kotła. Wprawdzie kocioł wykonany jako jedna bryła - jeden klocek z metalu bardziej pasuje do stereotypowego wyobrażenia o kotle c.o., ale nie wnosi nic pozytywnego,a wręcz przeciwnie-podraża wykonanie i komplikuje możliwość ewentualnych przeróbek.

 

Co do tych kominków z dolnym spalaniem-zakochałem się w nich-są piękne! Chyba bym z kotłowni nie wychodził...Takie coś to do salonu-super sprawa! Ale może zastosować schemat budowy tego kominka jako kociołka...hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jesteś pierwszy na tym forum, który coś takiego chce zrobić.

Chcesz palić drewnem ok. ale czy jak piszesz w mroźne noce podłożysz węgla to również będzie się dobrze palić czy może też zgaśnie? Dobrze by było poszukać informacji czy taki typ kominka-kotła spala również węgiel.

Przy mocy 6-8 KW to nie spodziewaj się cudów jeśli chodzi o komorę załadowczą to tylko 0,6-0,8 m2 blachy. Oczywiście jeśli całą blachę dać na wymiennik a palenisko oddzielnie (tak jak to ma w swoim reaktorze heso) to troszkę możesz poszaleć. Oczywiście nie za wiele. Ruszta 20x15 cm wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kownat

Dzięki za linka!

No tak! Przechodzimy już do typowych kotłów gazyfikujących. Ten z linka youtube jest fajny, ale chyba typowo do drewna w postaci polan o długości zbliżonej do głębokości komory. A ja chciałbym mieć możliwość palenia polanami, odpadami drewnymi o różnej gradacji np. zrębkami, oraz czasem węglem ( tak jak pisze ramzeus). Do tego jest potrzebny jakiś ruszt, a w/w kociołku jest dziura(czytaj dysza) w którą drobniejsze paliwo by powpadało. No i gazyfikujące są wybredne co do wilgotności opału.

 

@ ramzeus

No właśnie,czy moc kociołka jest ściśle powiązana z ilością paliwa jakie możemy włożyć do komory załadowczej? Chyba raczej nie. Znaczenie może mieć powierzchnia rusztu i ilość palącego się w danym momencie na ruszcie opału. Zasobnik na paliwo może być dowolnej praktycznie wielkości.

Wymiar ruszt jakie podajesz 20x15 to już jakieś zgrubne dane, mogą nawet być całkiem trafione, ale to nie znaczy że komora załadowcza musi mieć taki przekrój, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zasobnik na paliwo może być dowolnej praktycznie wielkości" - nie do końca.

Weź pod uwagę, że paliwo musi się obsuwać stopniowo w dół. I często się przy tym zakleszcza (zapytaj dolnospalaczy).

Rozwiązaniem stosowanym w kotłach jest rozszerzająca się komora zasypowa przy ruszcie (czyli zwęża się na górze - to ogranicza jej pojemność). Poza tym im wyższa komora, tym większe tarcie na ściankach ograniczające podawanie opału.

Ruchomy (zautomatyzowany) ruszt (taki kombinowany poziomy i skośny - junkers supraclass) może tu pomóc.

Poza tym taki ruszt jest w zasadzie niezbędny przy paleniu węglem. Raczej trudno będzie go zamontować w palenisku z cegieł (może pokruszyć się przedwcześnie). Konieczna byłaby chyba jakaś rama spinająca palenisko, stanowiąca jednocześnie oparcie dla mechanizmu odpopielania.

Edytowane przez HP79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski nasuwające się po analizie w/w materiałów:

-komora załadowcza dla drewna (polan) musi mieć zupełnie inny kształt niż dla węgla i np.zrębków

-dla węgla dysza (palnik) umiejscowiona w bocznej lub tylniej ściance, nieco nad rusztami (dla drewna może być w dnie komory jak w tych pieco-kominkach) bo drewno zostawia miej popiołu i jest on lżejszy

-kociołek na drewno nie musi posiadać mechanizmu odpopielania, dla węglowego raczej już obowiązkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie trzeba zrobić wymiennik i do niego dostawiona komora zasypowa.

Co powiecie o takim pomyśle na wymiennik...post-25101-0-20313200-1298733267_thumb.jpgpost-25101-0-25638000-1298733278_thumb.jpgpost-25101-0-09763900-1298733289_thumb.jpg

Jak widać po lewej komora dopalająca, gdzie długi płomień z drewna ma szanse się dopalić.Kanał ten wyłożony będzie szamotem w zależności od potrzeb 1/3 , 1/2 lub cała wysokość. Od dołu miejsce na dyszę-palnik i powietrze wtórne. Płomiń idze do góry i dopala się (mam nadzieję że...) jeszcze przed sufitem. I wtedy 5-cioma płomieniówkami i w dół, do popielnika. Tam nawrotka i 4-rema płomieniówkami w górę do czopucha i w komin. Finito.

 

Pamiętać należy że kociołek ma mieć TYLKO 5kW. Wymiary wymiennika to około 50x50x25 (wys/sze/ głę) Płomieniówki z rury 1cal.

 

Palnik post-25101-0-51307400-1298738565_thumb.jpgpost-25101-0-14530700-1298738571_thumb.jpgpost-25101-0-33637600-1298738576_thumb.jpg

Ten palniczek wykonany na zasadzie zwężki Venturi'ego, w środkowej części podawanie powietrza wtórnego do gorących spalin. Całość wykonana z żarobetonu.

A tu usytuowanie palnika w wymienniku...post-25101-0-99694700-1298739262_thumb.jpg

 

A komora zasypowa z paleniskiem i rusztami tutaj...post-25101-0-28771500-1298751298_thumb.jpgpost-25101-0-62265600-1298751301_thumb.jpgpost-25101-0-08788800-1298751311_thumb.jpg

Ruszta żeliwne nieco skośne,ze spadem w kierunku wylotu spalin. Sam wylot zabezpieczony przed dostaniem się grubszych kawałków opału tzw. płotkiem. Komora zasypowa w całości z szamotu,zaizolowana wełną i blachą.

 

Teraz wystarczy wszystko ładnie poskładać do ... w całość!

 

Bardzo proszę o komentarze w celu znalezienia słabych punktów konstrukcji!

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z "gaźnikiem" (zwężka venturi) bardzo mi się podoba. Czekałem na to:-)

Myślałeś nad jego proporcjami, tj. wielkością przelotu, kątem konfuzora i dyfuzora?

Może lepszy byłby nie prostokątny przekrój, a okrągły?

Myślę, że powietrze dopalające trzeba podawać co najmniej z dwóch stron, żeby nie odchylać płomienia w dyfuzorze (części wylotowej).

Można palnik postawić w pionie - tzn. wlot poziomo, łagodny zakręt w górę i venturi. Takie ustawienie zaoszczędziłoby sporo miejsca. Wyobraź sobie "U" gdzie jedno ramię to komora zasypowa, a drugie to palnik z komorą dopalającą. Przy okazji - komora dopalająca powinna mieć długość od 0,5 do 1 m długości (tak mi się kojarzy z lektury) - przy paleniu drewnem.

 

Ogólna uwaga: przed przystąpieniem do realizacji proponowałbym wykonać model komory zasypowej (np. z cegieł) i palnika z komorą dopalającą. Popróbowałbym jak się pali (czy się dobrze dopala), jak się tym steruje, jaką ma moc (na podstawie tempa spalania opału o znanej kaloryczności) itp. Jest raczej mało prawdopodobne, ze palnik uda się idealny za pierwszym razem. Model zmontowany z klocków daje możliwość przerabiania.

 

Wymiennik: pozostawiłbym go jako oddzielny element - przynajmniej na czas prób - tak jak zrobił to hes.

Edytowane przez HP79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę że myślimy podobnie. Fajnie wykonane rysunki (swoją drogą dzięki za podsunięcie programu, CAD który teraz przerabiam to dla mnie czarna magia ale muszę mieć rys. w formacie DWG lub DXF do wycinania plazmą ) Ale fajne rysunki to połowa sukcesu ;) bo przeliczyłem że u Ciebie przekrój całkowity dymnic w pierwszym "kanale" to 24cm2 nie mówiąc o drugim. a pow. wymiennika to ok. 0,3 m2 a to zbyt mała powierzchnia aby zapewniła ci komfort cieplny, wystarczy na c.w.u ale nie na c.o.

Te wartości muszą ulec co najmniej podwojeniu aby to funkcjonowało.( Ja u siebie w pierwszym kanale chcę dać 12 rur 6/4" czyli 40mm co daje przekrój całkowity 150 cm2 i 0,75 m2 powierzchni wymiany, a to dopiero pierwszy kanał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość płomieniówek podana na razie "na oko" bez żadnych obliczeń. Z pewnością ich długość wymaga dokładnego obliczenia, tak jak ich ilość w pierwszym i ilość w drugim kanale.

A może zamiast "wymyślania koła" w miejsce wymiennika zastosować takie coś ...post-25101-0-52976100-1299092291_thumb.jpg piecokuchnia Sławex

Zalet takiego rozwiązania widzę kilka:

-możliwość bezproblemowego dojścia do wnętrza kotła od góry przez płytę grzewczą

-żeliwne ruszta które można przekładać góra lub dół, lub usunąć je całkowicie

-wielkość (moc) kociołka z grubsza odpowiada moim wymaganiom

-możliwość wycięcia w dnie popielnika otworu i wprowadzenia tam palnika (takiego jak na moich wcześniejszych obrazkach)-wtedy komora zasypowa w tym kociołku pełniła by rolę komory dopalającej)

-możliwość ugotowania sobie na piecyku jakiegoś jedzenia, jak małżonka każe spać w kotłowni z jakichś tam powodów :-)

Wady:

-zapewne płyta grzewcza będzie się baaaardzo grzała (ale w razie czego można zaizolować górną płyte)

-cena - tego nie przeskoczę, a za tą kasę dam radę zrobić dwa wymienniki spawane z blachy :-(

Wracamy więc do tematu: jaki kocioł jako wymiennik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pomysł z tą piecokuchnią raczej marny z racji na koszt, a taki wymiennik uspawasz za 400zł. Mam kocioł 13kw sławex (taki jak ten z obrazka tylko bez płyty u góry) i dmuchawą i powiem ci że są beznadziejne, dymnice mają wymiary 25x10 a to nie zapewnia optymalnego odbioru ciepła, a o to nam przecież chodzi prawda ;) Wydaje mi się że płomieniówki w kotłach o mocy do 18kw to przerost formy nad treścią i teraz skupiłem się nad optymalnym zaprojektowaniu dymnic tak aby było prosto, sprawnie i tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.