Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Dgp I....bojler?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Już 4 lata mam kominek 11kW w salonie + DGP (domek 150m2). Bojler na prąd, więc rocznie idzie 1000zł za prąd...w błoto.

 

Czy można jakoś bojler grzać z takiego kominka? Bojler 100l jest bez wężownicy, więc w grę wchodzi jedynie zrobienie dodatkowego obiegu - cyrkulacyjnego - z pompą i wyprowadzenie tego obiegu gdzieś w postaci wężownicy i....i co dalej?

Pomysł ogólny jest taki, aby nagrzewać tę wezownicę albo nawiewanym powietrzem z jednej z krótszych rur DGP. (po nagrzaniu bojlera przymknąć rurę DGP), lub tę wężownicę umieścić w komorze nad kominkiem, gdzie ciepło idzie w rury DGP. Jeżeli bym umieścił taką wężownicę w komorze nad kominkiem, to co w momencie, gdy się bojler cały nagrzeje - co wtedy z gorącą wodą w tej wężownicy?

 

Wiem, że sporo osób powie: kup koze z płaszczem wodnym (3000zł), grzejniki (1000zl), rurki PEX (500zł), rozdzielnie (500zł), wymiennik płytowy (400zł), dwie pompy (500zł?), nowy bojler 140l z wężownicą (1200zł?)...czyli wydaj 7000zł...bo tyle to kosztuje.

 

Sam kominek sprawdza się bardzo dobrze (jedynie rury DGP te kiepawe rozciągane wymieniłbym na sztywne stalowe + welna, żeby mniej oporów było) i tyle. Nie bardzo chcę wydawać 7000zł, bo to sporo kasy dla mnie, jak na chwilę obecną, a celem jest - zaoszczędzenie na prądzie w krótkim czasie, a nie w 5-7 lat.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie można znaleźć nasadki kominowe do podgrzewu cwu. Nie mam kominka ani takiego urządzenia więc i o jego wadach czy zaletach też niewiele mogę powiedzieć. Na aukcjach internetowych jest kilka takich urzadzeń. Podaje link do jednego z nich.

http://allegro.pl/kominkowy-wymiennik-ciepla-z-plaszczem-wodnym-i1446153918.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbodym tak zwany. Ale tu znowu koszta i znowu problem, że bojler się nagrzeje i nie ma co zrobić z nadmiarem ciepła...kolejny wielki grzejnik + zawory X-drozne itp...

 

Rozwiązania ciekawe, ale te kosztują dość sporo. Jak mam iść w coś, co zje mi 1000zł lub więcej, to wole dac te 6000-7000 i mieć elegancką instalację CO w calutkim domu i nowy duuuzy bojler, gdzie chlapać się będę mógł do woli :)

 

Chodzi o stworzenie super prostego i SUPER TANIEGO rozwiązania :)

...lub zrobienie totalnej przeróbki CO w domu.

 

te drugie rozwiązanie będzie miało oczywiście dużo zalet - stabilniejsze temperatury w pokojach dzięki termostatom na grzejnikach, brak kurzu lecącego z rur DGP (których wyczyścić się w praktyce nie da), a przy okazji nowy design w salonie, bo stary kominek i zabudowa...są wówczas całkowicie do zaorania (wkład do sprzdania oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

...Czy można jakoś bojler grzać z takiego kominka? Bojler 100l jest bez wężownicy, więc w grę wchodzi jedynie zrobienie dodatkowego obiegu - cyrkulacyjnego - z pompą i wyprowadzenie tego obiegu gdzieś w postaci wężownicy i....i co dalej?

Pomysł ogólny jest taki, aby nagrzewać tę wezownicę albo nawiewanym powietrzem z jednej z krótszych rur DGP. (po nagrzaniu bojlera przymknąć rurę DGP), lub tę wężownicę umieścić w komorze nad kominkiem, gdzie ciepło idzie w rury DGP. Jeżeli bym umieścił taką wężownicę w komorze nad kominkiem, to co w momencie, gdy się bojler cały nagrzeje - co wtedy z gorącą wodą w tej wężownicy? ...

Widziałem kiedyś taką rurkę Cu nawiniętą na czopuch z kwasówki fi200, ale b.słuszne jest pytanie co jak się dość nagrzeje CWU? Ma się bojlerek zagotowaćohmy.gif-przy sprawności takiego wynalazku wątpliwe, ale jak się pali 'na okrągło'?

Mój pomysł jest nieco rewolucyjny, ale wykonalny przez średnio-zdolnego spawacza, niekoniecznie argonowegotongue.gif!

Musisz mieć wymiennik-wężownicę miedzianą w czopuchu, ale to taki czopuch alternatywnie-dychotomicznybiggrin.gif - za pomocą przepustnicy przekierowujesz dymek na wężownicę albo prosto do komina.

Ważne przy rozpalaniu-nie generujesz kopcia ani smoły na tej rurkowej spiralce.Coś jak w Junkersach kąpielowych, ale łatwiejsze do czyszczenia.

Teraz kombinuj, a jak nie czujesz bluesa, to Ci narysuję i wstawię do postarolleyes.gif!

PozdrA.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam,

 

Zainteresowało mnie Twoje rozwiązanie z odłączeniem wężownicy od spalin. Tylko gdzie to miałoby być umieszczone, bo jeśli na czopuchu to i tak tam będzie gorąco, więc nie chyba nie da przepuszczanie spalin inną drogą - ogrzeje się od samej temperatury nad kominkiem (w komorze). Ale jeśli jest to jakoś inaczej rozwiązane to proszę o przesłanie rysunków, bo chyba nie czuję bluesa z tym. 

Z góry dzięki.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Też myślę nad czymś takim to może powiększymy siły jeśli temat jeszcze aktualny 

Tak mi przyszło do głowy sterowanie tego wodą

Czyli dwa kominy, jeden z takim turbodymem? Albo wezownica w okół

Zapadka sterujące/przepustnica

Dwa naczynia- bojler + np takie wyrównawcze na 30l z gumą - taki no hydrofor tak ale do gorącej wody

Indtalacja fizycznie zmieniać by mogła też ustawienia przepustnicy także za pomocą pary - pod ciśnieniem- nie brakło by bowiem jej przy osiągnięciu "zagotowania" wody czyli momentu w którym miała by się sama ustawić na komin, wyłączając turbodym/wezownice z obiegu

Taka instalacja vacuum działać by mogła spokojnie bez udziału prądu i sterować mechanicznie przepustnicą, zależnie od temperatury wody osiągnięte w systemie CWU/bojlerze/wezownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.