Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tanie Solary


agnieszka812

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rozważam zainstalowanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Niestety mój budżet jest mocno ograniczony.

Czy instalowanie kolektorów z poniższego linka ma sens?

http://allegro.pl/kolektory-sloneczne-i1451054077.html

Wydają się bardzo tanie ale obawiam się, że idzie to w parze z kiepską wydajnością.

Pozdrawiam

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Takie rozwiązanie (przynajmniej co do kształtu) spotykałem w Bułgarii. Zasilały w wodę użytkową w okresie lata, głównie na potrzeby turystów.

Co do tego z allegro - był bym ostrożny.

Ten zbiornik z allegro pracuje w systemie buforowym z grzałką elektryczną.

 

Za 5500zł bojler na prąd, i to jeszcze na dworze?

Resztę można sobie dopowiedzieć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego widziałem na Allegro w zeszłym roku za 1200zł.Bez grzałki bo i poco.Tak jak wspomniał @vr5 do podgrzewania wody w okresie bez przymrozków.Jak pamiętam było to na stelażu do postawienia na ziemi.Z tego zbiornika wystawały dwa krućce, jeden do podłączenia zimnej wody a drugi jako wyjście ciepłej.Całość bez glikolu, tylko woda w obiegu.Bardzo fajna sprawa w okresie od kwietnia do września.Potem spuszczenie wody i do następnego sezonu.Jest to jakaś alternatywa dla układów z glikolem bo podobno kiedy następuje zwrot kosztów zakupu układu solarnego to on sam ma już 50% sprawności po ok 10 latach.A tak za 1200zł mamy okresowo ciepłą wodę.Zastanawiam się nad kupnem.

 

Edit: Właśnie znalazłem to coś takiego jak w linku.Teraz ciut droższe.Co tym myślicie? KLIK

Edytowane przez CoTo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna sprawa w okresie od kwietnia do września.

Witaj!

Dodam, że urządzenie oparte na tej zasadzie działa od wiosny do jesieni od kilkunastu lat w mojej rodzinie na Kujawach.

 

Na dachu budynku gospodarczego umieszczony jest bojler pozyskany ze złomowiska. Pomalowany czarną farbą. Umieszczony jest w pudle obłożonym styropianem . Całość zakryta z wierzchu szybą.

W słoneczne dni jest tyle ciepłej wody, że starcza na prysznic dla całej rodziny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

mimo wszystko warto jednak zadbac o dobrą jakość np. Makroterm jest solidną firmą, a ceny całkiem przystępne

Żeby jeszcze potrafili zatrudnić normalnych fachowców...

Niektórzy ich instalatorzy pozostawiają wiele do życzenia. ("mój kumpel płacze do dziś")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Rozważam zainstalowanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Niestety mój budżet jest mocno ograniczony.

Czy instalowanie kolektorów z poniższego linka ma sens?

http://allegro.pl/kolektory-sloneczne-i1451054077.html

Wydają się bardzo tanie ale obawiam się, że idzie to w parze z kiepską wydajnością.

Pozdrawiam

Agnieszka

Poczytaj jak zrobić samemu na elektrodzie znajdziesz.

Koszt 10 procent sklepowego za 80% wydajności sklepowej na pewno się opłaca

B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Witam,

Rozważam zainstalowanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Niestety mój budżet jest mocno ograniczony.

Czy instalowanie kolektorów z poniższego linka ma sens?

http://allegro.pl/ko...1451054077.html

Wydają się bardzo tanie ale obawiam się, że idzie to w parze z kiepską wydajnością.

Pozdrawiam

Agnieszka

Wątek wprawdzie nie najnowszy, ale rozterki tego typu zawsze aktualne.

 

Na polskim rynku systemów solarnych różnica cenowa pomiędzy systemem markowym, sprawdzonym i bardzo nowoczesnym, a systemem "tanim" wynosi zaledwie pomiędzy 800 a 1200 zł w zależności od wielkości systemu, tzn. od liczby użytkowników wody w danym gospodarstwie domowym. Ów wspomniany system tani u polskich instalatorów zawsze oznacza tylko jedno - chiński zbiornik i tureckie przewody. Jest to tandeta o żywotności ok. dwóch lat.

 

I teraz pytanie, czy warto kupić umowny "droższy" markowy system solarny z pięcioletnią gwarancją, czy bardziej "warto" kupić system, którego elementy ulegną degradacji po ok. dwóch latach i trzeba będzie je wymienić? Sprzedawanie umownych "tanich" systemów solarnych jest zawsze oszustwem, za które nabywca zapłaci (i dopłaci do całej inwestycji solarnej) dodatkowe tysiące złotych. Tak się mszczą pozorne oszczędności. Dobre polskie firmy z branży systemów solarnych, które stać na to, aby mieć własne instalacje testowe do badań żywotności poszczególnych podzespołów różnych producentów, nigdy nie zainstalują klientowi chińskiego zbiornika, o którym wiadomo (bo to sprawdzono), że zardzewieje za dwa lata. To samo jest z tureckimi przewodami, które "mikroklimatu" komina nie przeżyją wiele dłużej, niż chiński zbiornik, a pamiętajmy, że instalację solarną ciągnie się przez komin i przewody wentylacyjne. Tak przynajmniej robią szanujące się firmy dbające o to, aby nie rujnować i nie szpecić architektury wnętrza domu klienta.

 

Cała branża solarna dobrze o tym wszystkim wie, ale wielu nieuczciwych instalatorów oferuje takie "tanie" systemy, które de facto są droższe od tych markowych, bo po kilkuletniej eksploatacji wiele rzeczy jest w takim systemie do wymiany.

 

Tanio i dobrze nie chadza w parze i nabywcy systemów solarnych muszą o tym pamiętać. Ja tej prostej technicznej mądrości nauczyłem się jako technolog i zawsze sprawdza się to w stu procentach, bo techniki się nie oszuka. Markowy i prawidłowo serwisowany system solarny musi pracować ok. 30 lat. System oferowany jako "tani" popracuje efektywnie kilka lat i będzie do wymiany. Taka to już specyfika tej branży. Jak ktoś chce się cieszyć, że w chwili zakupu zaoszczędził ok. 1000 zł na systemie to niech ma świadomość, że są to oszukańcze pozory, za które zapłaci tysiące złotych w kolejnych latach użytkowania "taniego" systemu solarnego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo jest z tureckimi przewodami, które "mikroklimatu" komina nie przeżyją wiele dłużej, niż chiński zbiornik, a pamiętajmy, że instalację solarną ciągnie się przez komin i przewody wentylacyjne. Tak przynajmniej robią szanujące się firmy dbające o to, aby nie rujnować i nie szpecić architektury wnętrza domu klienta.

Witam,

 

Z tym kominem to kolego trochę przesadziłeś i dlatego niepotrzebnie obniżasz wartość swojej wypowiedzi.

Chciałeś ciągnąć przewody solarne w kominie dymowym?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Vernal, Cały ten tekst, który napisał Lugh wydaje mi się, że jest jednak w porzątku. Zwróć uwagę, że w aviatarze ma keymark czyli kolega po fachu jak sądzę. To ze przez komin to się zgadzamy, to że Turecka to możemy podyskutować (ja akurat z nią mam jak najlepsze doświadczenia, natomiast Chińska łamie się po 4 przegięciach ). Ja bym jednak nie był tak krytyczny w stosunku do Lugha.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.