Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Podłączyć Cwu


sati

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna śledze to forum na temat odgrzewania w domu i mi się bardzo podoba i zwracam się z takim pytaniem lub doradztwem.W zeszłym roku zakładałem pompe do centralnego i szpec który mi to robił wybiegając do przodu wstawił mi zawory do podłączenia zasobnika na wode użytkową.Nie byłem zdecydowany co do podłączenia tego zasobnika,ale teraz gdy przemyślałem za i przeciw to zdecydowałem ze w tym roku chce podłączyć bojer.Dołączam bardzo prosty szkic jak mam rozprowadzone i chciałym abyście mi doradzili jak mam podłączyć bojler ( nadmieniam że będe to robił sam ) dorysowali lub dołączyli nowy schemat.Chciałbym też uzyskać informacje jaki bojler zastosować,jaka pompa CWU,i jakie rurki najlepiej zastosować .Bardzo prosze o doradztwo.

schemat.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem co do temperatury to będzie taka jak na piecu,w tym roku jest między 50 a 60 stopni może pare razy doszło do 75.Chce jescze się dowiedzieć jak to rozwinąć bo chce zrobić na cyrkulacji jaki rozmiar rur zastosować i jaki rodzaj rur czy stalowe czy coś z plastiku typu Pex czy PP do wody CWU i jaki do tego sterownik zastosować do pompy CWU.

Edytowane przez sati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest dwu piętrowy osób jest 4- chodzi mi jak przedstawiłem na schemacie jaki bojler podłączyć,do tego pompa cyrkulacyjna jaka jest dobra co trzeba jeszcze do tego układu zastosować jakie rury zastosować i jaki rozmiar.

Edytowane przez sati
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By to wszystko dobrze i sprawnie działało należałoby zainstalować:

-zasobnik c.w.u. do 300 litrów

-pompę obiegową (np: OMI 25-40 )

-pompę cyrkulacyjną (np: Grundfos UP 15-14B)

-naczynie przeponowe (np:refix , do 10bar) na rurze zimnej wody pomiędzy zasobnikiem, a zaworem zwrotnym

-zawór bezpieczeństwa

To nie oznacza, że musisz kupić akurat te pompy, one są tylko przykładem jakie powinno się zastosować, a musisz wybrać kompromis pomiędzy producentem, a ceną. To samo z rurami, jeżeli zastosujesz plastik (zgrzewany, prasowany, klejony) będzie dobrze, jeżeli zastosujesz rury miedziane też będzie dobrze, a jeżeli zastosujesz rury stalowe, to wtedy również będzie dobrze. Ważne by nie było przecieków, a rodzaj zastosowanych rur jest tylko kwestią ceny, byle były 1/2" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By to wszystko dobrze i sprawnie działało należałoby zainstalować:

-zasobnik c.w.u. do 300 litrów

-pompę obiegową (np: OMI 25-40 )

Ta pompa jest niepotrzebna, bo już i tak pompa obiegowa c.o. pcha tę wodę.

Materiał proponuję dokładnie taki, jak masz istalację c.o. w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś to nanieść na dołączony wyżej schemat który narysowałem a Guitar dorysował chodzi mi co w którym miejscu ma być.A ten bojler 300 l to musi być aż taki wielki nie wystarczy 140 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten bojler 300 l to musi być aż taki wielki nie wystarczy 140 l.

 

Napisałem DO 300l, a nie 300 ;) . Jeżeli dasz 140l to też może wystarczyć. To wszystko zależy od tego, ile jest punktów poboru ciepłej wody i czy bardzo zamierzasz oszczędzać na ogrzewaniu. Zakładając teoretycznie, bo nie wiemy co masz w domu, Przyjeżdżają goście i dwie wanny są na raz w użyciu, do tego zmywanie po imprezie i mycie rąk itp, a na piecu dla oszczędności ustawiona temp. C.W.U. 50 stopni i okazuje się, że wody ciepłej brakło. To jest oczywiście skrajny przypadek, ale nie niemożliwy.

post-6286-0-66849500-1298241057_thumb.jpg

Edytowane przez reaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Reaperowi za naniesienie na schemat,tylko czy dobrze odczytałem kolor niebieski to dopływ zimnej wody a kolor brązowy to wyjście ciepłej .Tylko mam takie pytanie a co ma za zadanie naczynie przeponowe,czy te filtry muszą być osobne czy te co są razem zaworami i czy dobrze odczytałem ze jest tam zawór zwrotny i który to.A jeszcze bym chciał wiedzieć jaki sterownik najlepiej zastosować do sterowania pompą cyrkulacyjną czy może być programator do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mam takie pytanie a co ma za zadanie naczynie przeponowe,

Kompensuje wzrost ciśnienia, który jest spowodowany podgrzaniem wody w zasobniku. Mówiąc obrazowo, to zawór bezpieczeństwa, nie będzie kapał.

 

czy te filtry muszą być osobne czy te co są razem zaworami

Mogą być zestawy (filtr+zawór) lub oddzielnie.

 

i czy dobrze odczytałem ze jest tam zawór zwrotny i który to.

Dobrze odczytałeś. Zawór zwrotny nie pozwoli na cofnięcie się ciepłej wody do sieci, Daj taki zwykły zawór, ze sprężynką. Taki sam zawór, powinieneś też zamontować na cyrkulacji, za pompą.

 

A jeszcze bym chciał wiedzieć jaki sterownik najlepiej zastosować do sterowania pompą cyrkulacyjną czy może być programator do tego.

Są pompy wyposażone w zegar do ustawiania, ale możesz też zwykłą pompę, podpiąć do kontaktu przez zwykły sterownik zegarowy (jakich wiele w sklepach) na którym ustawisz godziny pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaki najlepiej założyć bojer na wode użytkową wiszący z płaszczem wodnym czy stojący z wężownicą spiralną i jakiej pojemności zastosować żeby wystarczyło ciepłej wody,są dwie łazienki i 2 kuchnie liczba użytkowników 4,mama zużywa mało wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki najlepiej założyć bojer na wode użytkową wiszący z płaszczem wodnym czy stojący z wężownicą spiralną i jakiej pojemności zastosować żeby wystarczyło ciepłej wody,są dwie łazienki i 2 kuchnie liczba użytkowników 4,mama zużywa mało wody.

 

Szczerze jestem zwolennikiem wężownicowego, ale jest to stwierdzenie subiektywne.

Stojący/wiszący - decyzja bardziej zależy ile jest przestrzeni w miejscu jego instalowania.

Pojemność -Zastanów się ile wody zużywasz, 4 osoby powinien wystarczyć z przedziału 150-200l. Jeśli założysz ok 80 litrów nie będzie źle tyle że będzie on dogrzewany 2 razy dziennie. Jeśli będziesz chciał w przyszłości instalować solary zastanów się czy może od razu nie założyć większego np 300l z dwoma wężownicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar rozprowadzić ciepłą wode rurami plastikowymi PP i jakie rozmiary zastosować,myśle że pion do góry dać 25 a powróc cyrulacji 20 czy to bedzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim przypadku PP25 powinno wystarczyć.

Jednak jeżeli chcesz mieć pewność odpowiedniego komfortu użytkowania do piewszego piętra dojedź 32 a dalej redukuj na 25 i 20 przed ostatnimi.

Lepiej nie dopuścić do sytuacji, że ktoś będzie brał prysznic, druga osoba będzie zmywała naczynia, potem ktoś trzeci myje ręce (trzeba to założyć - bedziesz miał gości na dwa tygodnie w lecie) i nagle zacznie lecieć zimna woda pod prysznicem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli ma być tak jak piszesz to czy moe tak zastosować z kotłowni musze ciągnąć przez 2 piwnice i tu dam 32,następnie do góry przez parter i piętro 25 a do punktu 20 czy tak może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O izolacji to wiem a starczą te pianki co są już gotowe na każdy rozmiar rury w sklepach.A mam jeszcze jeden problem chciałem zainstalować dodatkowo 1 grzejnik w ganku 10 żeberek aluminiowych czy wystaczy rura 20 czy też trzeba redukowć,odległość od kotła 6m.Zestaw będzie na parterze i czy musze dać odpowietrznik przed grzejnikiem czy starczy ten wkręcany do korków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet trzeba go 20 podłączyć,

pytanie tylko czy 10 żeberek to nie za dużo, - jak wielki ten ganek i jaką temperaturę chcesz tam trzymać, chyba nie powyżej 16 stopni

odpowietrznika nie trzeba,

izolacja - tak gotowa np pianka PE, izolacje dostaniesz w prawie każdym sklepie hydraulicznym,

Edytowane przez German
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.