Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wychaładzanie Wody W Bojlerze


Gość sarzyk

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam kocioł 20-27kW CHT Logica do tego bojler 80l z odwójna wężownica "U".

Najpierw opisze troche instalacje:

zamontowany zawór 4d a przed nim podłączony bojler rura fi22 odległość bojlera od kotła to ok1,5m na poczatku rury zasilajacej bojler jest zawór kulowy 1" potem dalej na zasilaniu weżownicy jest pompa obiegowa Diamond 25-60(wiem ze za mocna ale na razie musi byc:/) a zaraz za nia zawór zwrotny klapowy 1" powrót juz bezposrednio idzie do powrotu kotła tylko przy koncu tez jest zawór 1".

 

Wyjsnie tez dlaczego pompa jak działa grawitacja chciał bym miec mozliwosc regulacji temp. wody w bojlerze własnie pompa która steruje kocioł.

Czyli w bojlerze ma byc 50 stopni tak ustawiam i pompa ładuje do tych 50 stopni bojler potem sie yłącza i mimo ze na piecy jest wiecej bo 60 to utzrymuje sie na tych 50 stopniach temperatura wody w bojlerze.

Ale jak w piecu wygasnie to spada temp wody w bojlerze wraz z temp kotła czyli na kotle 37stopni na bojlerze tak samo pytanie DLACZEGO:/??

 

Bojler ocieplony styropianem fabrycznie do tego dociepliłem go wełna mineralną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Prawdopodobnie woda mimo pomp idzie grawitacyjnie pomiedzy kotłem a bojlerem zakrec te zawory kulowe jak w kotle jest jeszcze ok 50 st najlepiej na noc i rano zobaczysz co bedzie .

Jak masz ustawione włączanie pomp jesli np. od 30 st to tez schłodzi bojler .Jaki masz sterownik w moin np. jesli temperatura kotła spadnie poniżej zadanej temp. bojlera nie właczy sie pompa Cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalny proces. w momencie spadku temperatury w bojlerze włącza się pompa i nie mogąc osiągnąć temperatury przy spadku temperatury w kotle oddaje ciepło właśnie do kotła. Niektóre sterowniki maja opcję, że temperatura w kotle musi być o powiedzmy 10 st. C wyższa niż w bojlerze inaczej nie włączy się pompa obiegu C.W.U. Wtedy nie dochodzi do wychłodzenia wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalny proces. w momencie spadku temperatury w bojlerze włącza się pompa i nie mogąc osiągnąć temperatury przy spadku temperatury w kotle oddaje ciepło właśnie do kotła. Niektóre sterowniki maja opcję, że temperatura w kotle musi być o powiedzmy 10 st. C wyższa niż w bojlerze inaczej nie włączy się pompa obiegu C.W.U. Wtedy nie dochodzi do wychłodzenia wody.

Racja - nikt chyba jednak nie zakładał, że nie jest to sterownik różnicowy (załącza pompę CWU tylko wtedy gdy temp. kotła jest o parę stopni wyższa niż CWU - w Liderze jest to ok. 2,5C).

Trzeba to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze mozliwosc wykorzystania tej pompy jako pompy mieszjacej powrót z zasilaniem w celu podwyzszenia temp powrotu ciekawe jak by sie to u mnie sprawdzało jak sadze wtedy czujnik temp podłączam na powrót przy kotle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na Twoim miejscu to bym po prostu przerobił ten obwód kotłowy tak jak ma być - bo widzę, że miejsce jest i niedużo zmian potrzeba.

Jeśli to nie pomoże to wtedy kombinacje z pompą (wychodzi to bowiem dość drogo w eksploatacji), a skoro już masz 4D, to czemu zmieniać koncepcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli kolego vernal radzisz jednak grawitacje??

a zamiast pompy moze elektrozawór??

 

 

mam jeszcze pytanko jak myslisz da sie wykorzystac ta pompe (tak samontowana jak jest) do napewdzania obiegu kotłowego??

 

czujnik bym dał na powrót a piec ma mozliwosc sterowania pompa mieszajaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę zrobic obwód taki jak do grawitacji, bo tak to zostało wymyślone. Tylko wiadomo - bez wywijasów.

Nic tam nie dawać.

Jak się nie sprawdzi (jedynie tylko przez zawór za mały zajść to może), to puścisz tę pompę tak jak mówisz - sterownikiem kotła.

Jeśli wykorzystasz pompę cwu, to mogą być pewne perturbacje. Może np. zajść taka sytuacja, że cwu będzie zimne (niedogrzane) a pompa stanie, bo powrót będzie ciepły. Tak, że nie zalecam tego sposobu, jako trudnego do okiełznania w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.