Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł W Instalacji Zamkniętej Czy Otwarta+Wymiennik Płytowy


darekgr1

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze witam, jako nowy na forum. Czytam już od dłuższego czasu, ale jeszcze nic nie pisałem.

Zastanawiam się nad wyborem typu instalacji w nowo budowanym domu. Będzie tam piec retortowy z podajnikiem. Instalacja 80% grzejniki, reszta podłogówka. Rury miedziane do rozdzielaczy, dalej alupex.

Nie chcę instalacji całkowicie otwartej bo wiąże się to z utratą gwarancji na grzejniki, możliwymi problemami z odpowietrzeniem podłogówki no i naczyniem wzbiorczym na strychu który będzie u mnie nie ogrzewany (ryzyko zamarznięcia nawet po ociepleniu zbiornika).

 

Pozostają więc dwie możliwości układów:

1. Piec w układzie zamkniętym zabezpieczony zaworami bezpieczeństwa, naczynie przeponowe i wężownica schładzająca (od 2009 roku można tak robić w świetle prawa)

2. Piec w układzie otwartym, naczynie otwarte w kotłowni, wymiennik płytowy i za nim grzejniki + podłogówka w układzie zamkniętym.

 

Jest trochę dyskusji na ten temat ale większość z okresu przed 2009 rokiem i głównym argumentem jest nielegalność montażu kotła w układzie zamkniętym, teraz argument ten nie istnieje.

 

Postaram się przedstawić wady i zalety obu układów - przynajmniej te które znam na tą chwilę, jeśli w czymś się mylę albo o czymś zapominam to zapraszam do dyskusji, chcę podjąć świadomą decyzję.

Układ 1 (zamknięty)

+ odpada koszt wymiennika

+ brak start na wymienniku

- dochodzi koszt wężownicy schładzającej (ale to i tak o wiele mniej niż wymiennik)

- mniejszy wybór kotłów dopuszczonych do pracy w układzie zamkniętym

 

Układ 2 (z wymiennikiem)

+ większe zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody po stronie grzejnikowej (nawet jak zagotuje się kocioł to nie idzie to wprost na grzejniki)

+ woda przepływająca przez kocioł nie dociera do grzejników i nie zanieczyszcza ich

- po jakimś czasie zanieczyszczenie wymiennika po stronie kotłowej i konieczność jego ściągania i czyszczenia

- dodatkowa pompa (zakup i koszty eksploatacji)

 

Na pewno o wielu rzeczach nie wiem. Instalator który będzie robił u mnie instalacje namawia do instalacji zamkniętej ale taką z wymiennikiem też uważa za dobrą i bez problemu ją wykona.

 

Co Wy sądzicie, jaka instalacja jest lepsza? A może niema to znaczenia bo obie są poprawne?

 

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Aktualnie posiedam kocioł Defro, w innym poscie pisalem jaki model, nie mam zamiaru robic rekalmy, po spełnieniu okreslonych warunkow mozliwy jest montaz w ukladzie zamknietym (tak pisze instrukcja). Taki uklad posiadam. Naczynie przeponowe + zawor bezpieczenstwa, planuje dolozyc jeszcze jeden. Narazie nie posiadam wezownicy schladzajacej. Wszystko chodzi jak nalezy, jest to polaczone bezposrednio, nie mam wymiennika. Wybor tak naprawde nalezy do Ciebie :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie posiedam kocioł Defro, w innym poscie pisalem jaki model, nie mam zamiaru robic rekalmy, po spełnieniu okreslonych warunkow mozliwy jest montaz w ukladzie zamknietym (tak pisze instrukcja).

 

Wszystko się zgadza, tylko że póki co Defro nie zezwala jeszcze na montaż swoich kotłów w układzie zamkniętym. Producent wciąż stara się o odpowiednie atesty. Gdy je uzyska, zamieści oficjalną instrukcję montażu na swojej witrynie. Aktualnie - jak mnie poinformował serwis - nie jest to jeszcze możliwe i jak ktoś podłączy kociołek w układzie zamkniętym, to straci gwarancję.

 

Druga sprawa, że producent chyba sam nie jest jeszcze pewien, jak to wszystko rozwiązać, bo nawet w publikowanych instrukcjach są sprzeczności. Np. w starszej wersji pisało, że dwa dodatkowe kroćce służą do montażu czujnika termicznego i zespołu bezpieczeństwa, a w aktualnym, że jedno przeznaczone jest dla zaworu BVTS (jednofunkcyjny schładzający), a drugie dla zaworu bezpieczeństwa. Cały czas zastanawiam się, jak to wszystko zgrać z wężownicą schładzającą zewnętrzną, która powinna być zamontowana na wyjściu rury zasilającej, a do niej dopiero bezpośrednio powinien być zamontowany zawór BVTS. Chyba że Defro planuje wypuścić serię kotłów z wbudowaną wężownicą (jak Ogniwo S6WC czy Dakon). Wtedy taki układ miałby sens. Póki co producent nie chce jeszcze udzielić oficjalnej instrukcji w tej kwestii.

 

Ja wybrałbym zamknięty z wężownicą lub zaworem schładzającym dwufunkcyjnym przykładowo DBV ten najczęściej stosuję i naprawdę układ działa bardzo dobrze.

 

Zawór DBV to najprostsze i najtańsze rozwiązanie (ok. 300 zł), jeśli chodzi o kotły bez wężownic (zewnętrzna z zaworem to koszt ok. 500-600 zł). Ja jednak cały czas mam wątpliwości co do wpływu zimnej wody bezpośrednio do kotła (tj. bez przepływu przez wymiennik - wężownicę), nawet jeśli dolewa się ją do powrotu pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

odsiweżę temat jak te zawory dbv sie sprawują i jaki mają wpływ na kocioł

mam obecnie piec galmet zasypowy gtkwr11kw w układzie otwarto zamkniętym przez wymienik płytowy

ale naczynie wyrównawcze jest na małej wysokości około 0.4m i słychać bulgotanie w naczyniu wyrównawczym

chciałbym zamknąć układ z zaworem dbv ale mam trochę obawy

ogólnie raz w zeszłym sezonie zagotaowała mi sie woda ale to ze względu że padła pompa obiegowa

 

oraz mam pytanie czy stosować układ różnicowy na układzie zamkniętym jesli piec jest w piwnicy czy to nie ma sensu,

z jednej strony zawsze trochę ciepła woda by poszła w górę przy jakiejś awarii lub zaniku prądu.?

 

 

Ja wybrałbym zamknięty z wężownicą lub zaworem schładzającym dwufunkcyjnym przykładowo DBV ten najczęściej stosuję i naprawdę układ działa bardzo dobrze.

 

jak układy pracują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie budowałem instalacje zasilane kotłem na paliwo stałe z podajnikiem. Moje spostrzeżenia i jednocześnie przekonanie jest takie że zagotowanie pieca z podajnikiem jest praktycznie nie możliwe więc stosuję naczynia przeponowe o dużych pojemnościach. I tak na przykład ostatnio przy instalacji w typowym domku jednorodzinnym 7x podłogówka + 7 grzejników zastosowałem zbiornik przeponowy 100l bez żadnych układów schładzających itp.

Jeżeli chodzi o wymiennik płytkowy to odradzam, znacznie lepszym rozwiązaniem ( ale troszkę droższym ) jest zastosowanie bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.