Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dakon Dor 20


Jurka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowy i zielony. Przegladałem instrukcje do Junkersa i znalazłem zapis ktory mowi w razie zagrozenia kotła wybuchem zalac go woda? Czy ktos z Was moze powiedziec mi cos wiecej na temat WYBUCHU tych kociołkow, dodam ze mam kociołek Dakon Dor20 ze spiralą schładzajacą w układzie otwartym. Bede wdzieczny za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jurka

 

To jest zdanie wyjęte z kontekstu.

Cały rozdział dot tego zagadnienia brzmi:

 

Awaryjne wyłączenie kotła grzewczego

Jeżeli zaistnieje niebezpieczeństwo wybuchu pożaru, powstania łatwopalnych gazów lub oparów, należy zgasić kocioł grzewczy wodą.

- Ostrożnie otworzyć drzwiczki załadowcze, tak aby nie narazić się na uderzenie płomieni.

Zagasić ogień wodą.

 

Bez potrzeby nie zalewamy palącego się kotła wodą i w ten sposób go nie wygaszamy. Ale...jeśli np widzimy, że coś jest nie tak, że w kominie zapaliły się sadze, lub powstała perforacja w rurze łączącej z kominem, lub stwierdzimy, że nie ma wody w kotle a w piecu się pali to warto go wygasić.

 

Jeśli w piecu mamy zasypane "po brzegi" to wypalenie 46 litrów węgla (pojemność zasypowa DAKON-DOR 20 kW) w normalnych warunkach trwa kilkanaście godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem tylko raz historię osoby, która w celu wygaszeniu pieca, zalała kocioł wodą. Skończyło się dobrze, znaczy poparzenia do końca życia, ale żyje.

Wydaje mi się, że nie ma takich sytuacji, w których uzasadnione byłoby zalanie kotła wodą. W razie nagłej potrzeby wygaszenia, lepiej wybrać, tak postępuje straż pożarna na wypadek zapalenia się sadzy w komine. Jaki inny pożar może być?

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie nagłej potrzeby wygaszenia, lepiej wybrać, tak postępuje straż pożarna na wypadek zapalenia się sadzy w komine. Jaki inny pożar może być?

Tu się z tobą zgadzam, ale tak pisze w instrukcji.

To jest piec dolnego spalania. Sam żar jest na małej powierzchni na spodzie kotła. Jeśli jest mało paliwa, to da się wybrać bez kłopotu. Jeśli jest pełen zasyp, to nie da rady. Tzw ruszt pionowy skutecznie blokuje możliwość wyjęcia wsadu. Pozostaje tylko zalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

 

To nie jest kocioł, z którego można po otwarciu drzwiczek usunąć zawartość paleniska. Wybranie wsadu jest blokowane przez ruszt pionowy, który odsuwa się tylko do środka.

Wybranie węgla z góry też nie jest możliwe.

 

Czy nigdy nie widziałeś przerdzewiałej blachy? Choćby rura wydechowa w samochodzie?

Jak rura przerdzewieje, to w którymś momencie powstają dziury. Nim do tego dojdzie to tworzy się warstwa rdzy na zewnątrz i w środku. Gdy jest przeżarta na wylot, wystarczy stuknąć w taką rurę. Jak odpadną "strupy" to rura może wyglądać jak sito, a gazy mogą wydostawać się do kotłowni, a nie kominem.

 

Szczerze mówiąc nie wiem skąd wziąłeś ten wybuch kotła?

Zacytowałem cały rozdział i tam pisze "Jeżeli zaistnieje niebezpieczeństwo wybuchu pożaru".

Niebezpieczeństwo wybuchu pożaru, to nie to samo, co wybuch kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam:

 

To nie jest kocioł, z którego można po otwarciu drzwiczek usunąć zawartość paleniska. Wybranie wsadu jest blokowane przez ruszt pionowy, który odsuwa się tylko do środka.

 

do srodka - to chyba nigdy nie widziales tych kotlow, lub nie umiesz ich obslugiwac!

Ruszt pionowy sie lamie i mozna go podnies do PRZODU i nastepnie do gory. A co do wyjmowania zaru - po to ma ta specjalna lopate w zestawie.

Ale taka potrzeba PRAKTYCZNIE nigdy nie wystepuje.

gtoni

Edytowane przez gtoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj kolego ze zrozumieniem.

 

Napisałem tak:

 

"Jeśli jest mało paliwa, to da się wybrać bez kłopotu. Jeśli jest pełen zasyp, to nie da rady. Tzw ruszt pionowy skutecznie blokuje możliwość wyjęcia wsadu. Pozostaje tylko zalanie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.