Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory - Czy W Polsce To Ma Sens?


Adik75

Rekomendowane odpowiedzi

Moja matka ma problem z ogrzewaniem dużego domu (a raczej z rachunkami) - zastanawia się nad kolektorami ale kilka osób jej doradziło, że to w sumie tylko do wody może być pomocne (ogrzewania wody). Samo ogrzewanie kolektorami dla dużego domu odpada. Ma ktoś z tym styczność lub doświadczenie i podzieli się opinią? (ona mieszka na południu polski w beskidach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania wody to się sprawdza. Ja sam montowałem. Zapotrzebowanie ciepłej wody dla 2 osób.

Możliwość dogrzewania od początku marca, grzania od kwietnia do 10 października i znowu około 1 miesiąca dogrzewania.

Moje koszty - 1010 zł solar z 15 rur oraz reszta osprzętu 1000 zł.

Gdyby to miało kosztować około 4000 zł, to nie wiem, czy by się opłaciło.

 

Ogrzanie domu przy obecnych cenach solarów w naszej strefie klimatycznej raczej wydaje się nieopłacalne (być może opłacalne by było dla dla domu pasywnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja matka ma problem z ogrzewaniem dużego domu (a raczej z rachunkami) - zastanawia się nad kolektorami ale kilka osób jej doradziło, że to w sumie tylko do wody może być pomocne (ogrzewania wody). Samo ogrzewanie kolektorami dla dużego domu odpada. Ma ktoś z tym styczność lub doświadczenie i podzieli się opinią? (ona mieszka na południu polski w beskidach)

 

Witam

Na stronie jednego z dystrybutorów znalazłem takie wytyczne :

"Instalację solarną można wykorzystać w okresie przejściowym jako wspomaganie ogrzewania podłogowego lub ściennego, gdzie różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem nie przekracza DT= 10°K.

Ogólnie przyjęta zasada doboru powierzchni kolektora potrzebnej do wspomagania ogrzewania podłogowego:

Fo = Ap /10

gdzie:

Fo ? wymagana minimalna powierzchnia kolektora [m2]

Ap ? powierzchnia ogrzewania podłogowego [m2]"

Czyli na 100 m2 podłogówki trzeba ok 10m2 solara - 5 kolektorów płaskich + odpowiedni bufor do pracy w okresie letnim.

Ja nam takie coś : woda CO jest wstępnie podgrzewana przez solary, następnie w kotle i w instalację - podłogówka i grzejniki- przewymiarowane. W grudniu, styczniu to nie działa ale przy dłuższych dniach i słonecznej pogodzie - całkiem fajnie.

Pozdrawiam. Sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

kolektory do wody jak najbardziej, ale do ogrzewania nie ma sensu sobie głowy zawracać, bo wiele z tego nie będzie.

Jeśli jednak ktoś je instaluje do grzania cwu. Warto zrobić zrzut ciepła z zasobnika do instalacji co w celu

1) bezpieczeństwo przed przegrzaniem w okresach dużego nasłonecznienia.

2) wykorzystanie ciepła do lekkiego dogrzania instalacji niskotemperaturowych (co), to co koledzy piszą powyżej.

 

Przy takim rozwiązaniu będziemy się cieszyć z każdej kwh jaka pójdzie w co, a nie płakać że poszło tak mało i w sumie to wydało się tyle kasy

Edytowane przez German
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Adik75 napisał:

Kolektory - Czy W Polsce To Ma Sens

 

Moja odpowiedź: W naszym kraju nie ma sensu, biorąc pod uwagę cenę instalacji.No chyba że tak jak napisał @vr5 z kosztem do 2 koła.

Nie chcę być złym prorokiem, ale patrząc na wzrost cen i różnego rodzaju podatki które nam fundują to można się spodziewać podatku od kolektorów lub nawet od samego używania słońca do własnych celów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.