Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiam wszystkich i pozdrawiam...

Jestem uzytkownikiem kotła na ekogroszek i jednoczesnie laikiem w tym temacie...

Moj hydraulik wykonał mi taka instalację:

1. Kocioł cichewicz economini 21 kW + sterownik RK-2006 L2,

2. Wymiennik płytowy ciepła (danfos), czyli dwa układy - osobno kocioł osobno grzejniki,

3. Podłogówka (ok. 60 m2) z osobnym rozdzielaczem i układem mieszajacym i pompą z termostatem, a cały domek 170 m2, i 12 kaloryferków.

4. Obiek CWU, zbirnik biawar 180l.

 

No i teraz się zaczyna : smile.gif

Jesli na kotle zadam temperaturę (zalecaną) 60 C, to w pomieszczeniach mam ok. 25 C, a jesli chce mieć w domu komfortowe 21 C to musze na kotle ustawić (niezalecane) 45 C !!!.

Jak wieść niesie kociołek wtedy rdzewieje, bo temperatura powrotu poniżej 40 C.

 

CZY MOZNA W TAKIM UKŁADZIE ZAŁOŻYĆ ZAWÓR 3D LUB 4D, A JEŚLI TAK TO JAK / GDZIE TO ZROBIĆ ???

 

Z góry dzieki za rady !!!

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i teraz się zaczyna : :)

Jesli na kotle zadam temperaturę (zalecaną) 60 C, to w pomieszczeniach mam ok. 25 C, a jesli chce mieć w domu komfortowe 21 C to musze na kotle ustawić (niezalecane) 45 C !!!.

Jak wieść niesie kociołek wtedy rdzewieje, bo temperatura powrotu poniżej 40 C.

 

CZY MOZNA W TAKIM UKŁADZIE ZAŁOŻYĆ ZAWÓR 3D LUB 4D, A JEŚLI TAK TO JAK / GDZIE TO ZROBIĆ ???

 

Z góry dzieki za rady !!!

 

Podstawowa zasada:

Temperatury w domu NIE reguluje się temperaturą kotła kiedy jest on stałopalny, czyli wysokotemperaturowy.

 

Najlepiej, gdybyś miał na grzejnikach zawory termostatyczne, a podłogówka i tak musi być regulowana zaworem 3d.

 

Ja właśnie tak mam i temp na kotle nie ma znaczącego wpływu na temp w pomieszczeniach domu, a mój kocioł pracuje cały czas w temp powyżej 65 stC.

 

pozdr

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Witam

Nie kombinuj z temp. na kotle.Do pierwotnego obiegu podłączasz wymiennik i zasobnik CWU, a za wymiennikiem resztę czyli CO.

Temperaturę w pomieszczeniach ustalasz ustalasz zaworami na grzejnikach i termostatami pokojowymi do zaworów podłogówki( jeżeli będziesz je miał)

Do utrzymania odpowiedniej temp. powrotu do kotła może być potrzebny zawór 3- drogowy o stałej lub reg. temperaturze mieszania, polecałbym stały na 60oC.

 

Poniżej zamieszczam układy pracy zaworu zab. kocioł, pompa może służyć też do obsługi całego obiegu.

Dodatkowo sterownik powinien mieć funkcję pracy z wymiennikiem.

Pozdrawiam

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle.pdf

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle 2 wersja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie tematem...

 

Zrobione mam tak: do obiegu kotła włączone ma CWU (180 l biawar), podłogówkę z jakimś systemem mieszajacym na ktorym jest pompa z termostatem, no i ten wymiennik (35 kW).

A za wymienni instalacja C.O. (10 grzejników płytowych i 2 grzejniki łazienkowe). Na grzejnikach termostaty. Niestety żeby zagrzać poddasze termostaty tam odkręcić muszę na full.

 

Gdy na kotle zrobie 60 C, to w domciu jest bardzo ciepło a kociołek połyka mi prawie 2 worki groszku dziennie.

Gdy na kotle zrobie 45 C to w domciu jest w sam raz a kociołek połyka już tylko 1 woreczek.

 

Jak zrobić żeby przy 60 C na kotle w domu była komfortowa temperatura a kociołek nie połykał więcej niz ten 1 worek ????????????

 

OTO JEST PYTANIE !!!

 

Myslałem że właśnie zamontowanie w którymś miejscu instalacji zaworu 3d lub 4d da takie wyniki.

 

Czy to że zgodziłem się na ten wymiennik to nie był błąd... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W powyższej propozycji jest błąd podłogówka powinna być załączona za wymiennikiem - na wymienniku następuje spadek temperatury- podajesz 60 wychodzi 55-50 oC.

Jeżeli możesz zrezygnować z wymiennika - naczynie przelewowe musi być 1 m pow najwyższego grzejnika, to warto zrezygnować - na wymienniku zawsze jest strata ciepła.

Ja dałbym zawór 3- drogowy na wyjściu z kotła z pompą na powrocie -poniżej przykładowy schemat - pompa obsługuje cały układ grzejny, dodatkowo pompa mieszająca w rozdzielaczu do podlogówki.

 

Pozdrawiam

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle.pdf

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle 2 wersja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma racje ????

 

Za wymiennikiem zawór 3d powinien być tylko na obiegu podłogówki - tam powinna być obniżona temp.

Na grzejniki nie ma sensu dawać zaworów mieszających.

 

Jeżeli chodzi o zużycie węgla...

Jedyna rada, to ocieplić budynek. Jak będziesz lał wodę do dziurawego wiadra, to żeby utrzymać pewien poziom, będziesz musiał lać większym strumieniem...

 

W domu jest to samo - ciepło ucieka i trzeba je szybciej uzupełniać, czyli więcej węgla spalić w tym samym czasie. Niestety.

 

Ja grzeję 180 m2 i schodzi mi średnio 1 worek ekogroszku - i to słabego, bo 24 MJ/kg.

Jak mrozy silniejsze, to zbliża się do 30 kg, ale dom mam ocieplony - nowy.

 

Na kotle temp cały czas trzymam 68 stC, a na podłogówkę puszczam ledwie 28 stC - wystarczy, w domu jest temp ok 20 stC.

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach termostaty. Niestety żeby zagrzać poddasze termostaty tam odkręcić muszę na full.

 

Gdy na kotle zrobie 60 C, to w domciu jest bardzo ciepło a kociołek połyka mi prawie 2 worki groszku dziennie.

Gdy na kotle zrobie 45 C to w domciu jest w sam raz a kociołek połyka już tylko 1 woreczek.

 

Jak zrobić żeby przy 60 C na kotle w domu była komfortowa temperatura a kociołek nie połykał więcej niz ten 1 worek ????????????

Witam,

 

Trochę przesadzasz z kombinacjami (zamierzonymi).

Zrobione jest ok.

 

Po prostu ustaw termostaty na grzejnikach na taką temperaturę jaka Ci w danym pomieszczeniu pasuje.

I tyle.

Czy nie da się tak ustawić? (i zapomnieć o "problemie")

Edytowane przez vernal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.