Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Pompa Ciepła /gruntowa/


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kolejne moje doświadczenia. Tym razem PC gruntowa. Ogrzewa ok. 370 m2 /znaczną część domu/.

Po 2 dobach od uruchomienia :

zuzyłem 110 kWh prądu; instalacja c.o. odebrała 415 kWh ciepła./ ciepłomierz/

Tak więc rzeczywiste COP 3,77

Jest w miarę ciepło na dworze, zapotrzebowanie jest małe.

Prąd po 0,40 zł /kWh ; Jeden statystyczny kilowat ciepła to koszt 0,106 zł.

Nie jest chyba to osiągalne na innym żródle ciepła.

U znajomego /jedna taryfa/ prad kosztuje 0,55 zl koszt byłby 0,146 zł. I tak się opłaca........oczywiście jeśli chodzi tylko o koszty bezpośredniej eksploatacji.

Pozdro

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wychodzi 50 kW na dzien to ok 25 zl . Przy - 15 bedzie ok 100 kW dziennie czyli 50 zl . Bedzie cieplo o ile pompa wydoli ale swoje wezmie.

Porownaj sobie koszty ogrania podobnego domu piecem gazowym kondensatem , cos z 500-600 zl na miesiac, czyli taniej niz z pompy ciepla .

Znajomi w grudniu zaplacili za gaz 400 zl dom 300 m2 , cwu w tym. piec immergaz 32 kW kondensat. Kotlownia miejska za mneijszy dom kosztowala mnie ok 1000 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Zbigniewie.

Ty znowu swoje pleciesz... przepraszam.

Moje "wypociny" oparte są na faktach - włącznie ze wskazaniami ciepłomierza - nie jakieś teoretyczne dywagacje lub zasłyszane od znajomego

Jasne że przy -15 na dworze zużycie pradu będzie większe - w proporcji chyba dokładnie tyle co zwiększenie spalanego gazu.

 

Co do znajomych: za grudzień za gaz 400 zł. Ok. 400:1,82 za 1m3 daje miesięczne zużycie 219 m3 gazu czyli 7,3 m3 na dobę czyli uzyskali /np.105% sprawności/ 71 kWh ciepła. Mają super oszczędny dom

Gdyby grzali moja pompa ciepła zużyliby 71:3,77 /COP/ około 19 kWh prądu na dobę to daje 7,60 zł 7,3 m3 gazu kosztuje 13,30 zł.

 

Takie są aktualnie realia kosztów ogrzewania............................... oczywiście Kolega może się upierac przy swoich przemyśleniach. .Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wychodzi 50 kW na dzien to ok 25 zl . Przy - 15 bedzie ok 100 kW dziennie czyli 50 zl . Bedzie cieplo o ile pompa wydoli ale swoje wezmie.

Porownaj sobie koszty ogrania podobnego domu piecem gazowym kondensatem , cos z 500-600 zl na miesiac, czyli taniej niz z pompy ciepla .

Znajomi w grudniu zaplacili za gaz 400 zl dom 300 m2 , cwu w tym. piec immergaz 32 kW kondensat. Kotlownia miejska za mneijszy dom kosztowala mnie ok 1000 zl.

 

 

Witam !

Sorry za pouczanie ale nie wytrzymałem.

 

Panowie ! Baaaardzo Was proszę nie róbcie innym wody z mózgu i używajcie poprawnych JEDNOSTEK ! To dotyczy całego forum !

 

Jeżeli mówimy o zużytej energii to są to kWh ( kilowatogodziny )

 

Jeżeli mówimy o mocy jaką np. wytwarza piec lub PC to są to kW ( kilowaty )

 

Nie kupujemy kW tylko kWh. Pompa ciepła zużywa energię wyrażaną w kWh natomiast jej chwilowa czy też znamionowa czy jakakolwiek inna moc jest w kW.

 

Dotyczy to wszystkich urządzeń na całym świecie od ok. 200 lat a może i dłużej.

 

Piszcie sobie jak chcecie np.: dópa, chokej, urzywany itd. itp. ale na litość boską nie zmieniajcie praw fizyki !

 

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem !

 

Pozdrawiam wszystkich a w szczególności tych co na fizyce, w ostatniej ławce grali w cymbergaja. !

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie sobie jak chcecie np.: dópa, chokej, urzywany itd. itp. ale na litość boską nie zmieniajcie praw fizyki !

 

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem !

 

Pozdrawiam wszystkich a w szczególności tych co na fizyce, w ostatniej ławce grali w cymbergaja. !

 

Dobrze gość prawi. Nalać mu..:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolejne moje doświadczenia. Tym razem PC gruntowa. Ogrzewa ok. 370 m2 /znaczną część domu/.

Po 2 dobach od uruchomienia :

zuzyłem 110 kWh prądu; instalacja c.o. odebrała 415 kWh ciepła./ ciepłomierz/

Tak więc rzeczywiste COP 3,77

Jest w miarę ciepło na dworze, zapotrzebowanie jest małe.

Prąd po 0,40 zł /kWh ; Jeden statystyczny kilowat ciepła to koszt 0,106 zł.

Nie jest chyba to osiągalne na innym żródle ciepła.

U znajomego /jedna taryfa/ prad kosztuje 0,55 zl koszt byłby 0,146 zł. I tak się opłaca........oczywiście jeśli chodzi tylko o koszty bezpośredniej eksploatacji.

Pozdro

 

tak na marginesie jest do osiągniecia na miale jesli miał 22MJ i koszt nieprzekraczjący 400zł tona i dobry kocioł z dopalaniem gazów z wegla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja z tymi kWh i tyle, na zlotowki glownei zwrocilem uwage.

Co do oplacalnosci pompy ciepla to poczekam na kilkumiesieczny wynik.

Dorecho, moze napisz w jaki sposob cieplo z ziemi odbierasz, jak odwierty to ile i na jaka glebokosc , jaka masz temperature plynu na wyjsciu i powrocie z zrodla ciepla gdy temperatura na dworze ok zera i ok minus 10, moze masz stala roznice tych temp. jaka ? , bufor jakiej masz pojemnosci i czy nagrzewasz go do temp. kaloryferow ?

A moze masz ogrzewanie podlogowe nie kaloryfery ? Jaka moc ma sprezarka ? Jaka masz temperature wody na wyminenniku ok 30 czy 50 -60st ?

Jestem od dawna zainteresowany PC, ale odwierty poza mozliwosciami finansowymi.

Edytowane przez ZbigniewW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

Minąl już jakiś czas....

Pompa wydała 5514 kWh /na ciepłomierzu/. Niestety nie mam ani "grama' podłogówki. Cala instalacja w grzejnikach /płyty, żeberka żeliwne, kilka fawierów.

Zużyłem 1763 kWh prądu. / w tym pompy obiegowe/

COP /rzeczywiste/ 3,12

Prad u mnie 0,54 zł

czyli 1 kWh ciepełka kosztuje 0,173 zł

Nie mam "nocnej taryfy" /jeszcze/ byłoby 0,128 zł /1kWh średnio 0,40 zł/

 

Mam bezpośrednie porównanie z kotłem kondens. Jest 1 kWh za 0,182 zł.

 

Odnośnie dolnego żródła.....................jeszcze nie mam....................i chyba nie załozę ze wzgl. na koszty.

 

Potrzebowałbym 320 -400 mb odwiertu. x 90,-zł =36000,- moze jak wygram w totolotka ze 35000...

plus zezwolenia, projekty, mapki ,,,itd

Staram się utrzymać "dolne żródło" między 10 do 15 stopni. Bufor jest 750l - tylko do dolnego żródła.

Temp. zasilania c.o. ustawiona na 55 stopni / ale widziałem tez 58 na sterowniku/

Reguluje pompa "sama" są takie jakieś krzywe grzania.

Dzienne COP najmniej było 2,81 /-18 na dworze/ . Teraz /wczoraj/ 3,92.

 

A propos. Jak dzialał kocioł zasypowy -paliło się aż huczało - sprawność na ciepłomierzu była 55% ni dudu więcej.

Teraz małe wyjaśnienie : jeśli pompa ciepła gruntowa ma moc 16 kW, to dolne żródło potrzebuje tylko ok. 12 kW /pobrać z gruntu lub innego źródła/

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolne zrodlo masz chyba wydajne.

U znajomych co maja calosc firmowa, roznica temperatur 3 st. na wlocie i powrocie z dolnego zrodla jest. 500 litrowy bufor ogrzewany do temperatury kaloryferow, do tego na 58 st wode CWU 300 l zbiornik, jest ogrzewana przez wymiennik , ale tak podlaczone, ze gdy do wanny puszczaja ciepla wode to w polowie juz chlodna jest, bo zimna woda poprzez wymiennik nie zdazy sie nagrzac a w bolier wysoko podlaczona jest. W sumie naliczylem 7 pomp co wode rozprowadza i 2 zabudowane w pompie ciepla.

Tam gdzie podlogowka maja cieplo, tam gdzie kaloryfry zimno. pompa ciepla 16 kW mocy przy -10 st na okraglo chodzi . Zrodlo to 3 odwierty 100 m polaczone rownolegle w ziemi , tak ze tylko 2 rury do kotlowni przychodza.

Sam bym wolal miec z osobna w kotlowni wyprowadzone i na wiekszej roznicy temperatur niz 3 st. pracowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam.

W tym roku testuję w moim domu(200m kw.,poroterm 30 cm,obłożony 10 cm wełna)

pompę ciepła powietrze -woda,monoblok i chciałbym porównać zużycie energii el.

z Pana pompą.Pan też jest sympatykiem grzania konwekcyjneo,bo ja też mam tylko kaloryfery.

Chodzi mi mianowicie o zużycie energii el. w miesiącu listopad 2011.

W moim domu utrzymuję temp. w zakresie 19 do 21 stopni w całym domu.

Z mich kalkulacji cwu jest pominięte,bo używam el.podgrzewaczy przepływowych

Tak więc za listopad zużyłem 900 kWh,co w taryfie G12w czyni sumę 405 zł.

Dom jest usytuowany pod Trójmiastem.

Nie posiadam niestety cipłomierza,tak więc trudno mi operować wsp. COP.

Ciekawy jestem zużycia energii przez pompę gruntową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Badanie z wczorajszej doby /od 17 do 17/ :

Pompa gruntowa: podała 140 kWh ciepła zużyła 26 kWh prądu. COP 5,38

Jest w miarę ciepło więc pompa powietrzna jest teraz porównywalna do gruntowej.

Z powietrzną jest tak, że każdy stopień mniej na dworze, to spadek wydajności i wzrost poboru prądu.

 

Moja powietrzna wczoraj dostarczyła 105 kWh ciepełka zużywając 22 kWh prądu czyli COP 4,77.

Też mam tylko grzejniki ale mocno przewymiarowane. W tej chwili czytam temp. na grzejnik wchodzi 37,6 stopnia.

Ja mam kilka równoległych żródeł ciepła. Nie podam niestety zużycia pradu za jakiś określony czas/listopad/.

U kol. koszt jest ogrzewania super tani.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Witam,

Dzięki za info.Czytając powyższe,i oceniając systemy grzania oparte na pompach ciepła z ekonomicznego punktu,

to są to systemy bardzo drogie.Nie piszę tutaj o miale,groszku czy drewnie,bo zawsze interesowało mnie tylko grzanie bezobsługowe.

Do tej pory grzałem tylko kotłem elektrycznym.Układ rozbudowałem tylko o PC monoblok,powietrze-woda,bo obliczyłem,

że to powinno mi się zamortyzować.Oczywiście jestem przygotowany na niższe temperatury,dlatego mój system jest

skonfigurowany do współpracy z grzałkami,których używałem do tej pory.Moja pompa w/g producenta powinna pracować do -20 st.

Przy minus 20 moc grzewcza pompy spadnie do 8kW(12 kW przy zerowej temp.),więc muszę uzupełnić tę dziurę,abym w dalszym ciągu

rozkoszował się ciepełkiem.Ciekawi mnie,w jakim stopniu dane producenta sprawdzą się w praktyce.

Moje oczekiwania są skromne,chcę tylko zwrotu zainwestowanych pieniędzy.

Kolegi system jest znacznie droższy,więc gratuluję pięknego hobby.

Nad pionowymi odwiertami bym pomyślał jeszcze raz-nie zawsze spełniają oczekiwania,a wydatek duży.

Poziome rurki też sprawiają czasami kłopot.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie dolnego żródła.....................jeszcze nie mam....................i chyba nie załozę ze wzgl. na koszty.

Staram się utrzymać "dolne żródło" między 10 do 15 stopni. Bufor jest 750l - tylko do dolnego żródła

 

Możesz to wyjaśnić: masz w końcu to dolne źródła ciepła czy go nie masz. Ta temperatura "dolnego źródła " pomiędzy 10 a 15 stopni to skąd się bierze i cóż to za bufor 750 l do dolnego źródła ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Już Kol. wyjaśniam:

Dolnym źródłem mojej pompy gruntowej jest bufor /750 l/ z niego podaję 12-16 stopni C na pompę ciepła.

natomiast źródłem ciepła dla bufora jest albo pompa ciepła powietrzna pracująca na temp. 21 stopni / taki mój kaprys/ , albo kociołek retortowy, którym udało mi sie wycisnąć ponad 70% realnej sprawności.

to tak w kwestii doświadczenia, ale ogrzewanie działa skutecznie i jestem zadowolony z takiego układu.

Ponieważ mam wiele żródeł ciepła w domu testuje rózne mozliwości./dla przypomnienie: gaz ziemny; pompa gruntowa;.pompa powietrzna; pompa powietrzna dla cwu , która ogrzewa też 2 łazienki i 2 kuchnie; typowy kocioł miałowy ale ze zdjętą dmuchawą pracuje aktualnie cyklicznie,na węglu ; jest jeszcze nie złomowany kocioł 30 letni/śmieciuszek /ale już mu to obiecałem; solary, itd;itp.myślę jednak nad odwiertami do pompy gruntowej...Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Teraz wychodzi 50 kW na dzien to ok 25 zl . Przy - 15 bedzie ok 100 kW dziennie czyli 50 zl . Bedzie cieplo o ile pompa wydoli ale swoje wezmie.

Porownaj sobie koszty ogrania podobnego domu piecem gazowym kondensatem , cos z 500-600 zl na miesiac, czyli taniej niz z pompy ciepla .

Znajomi w grudniu zaplacili za gaz 400 zl dom 300 m2 , cwu w tym. piec immergaz 32 kW kondensat. Kotlownia miejska za mneijszy dom kosztowala mnie ok 1000 zl.

no 400 zł i temperatura kostnicy w środku ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.