Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obieg Kotłowy


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka średnica wyjść na obiegi.

Z pieca mam wyjście 2 calowe

Zastanawiam się czy rura 28 do której podłączę wszystkie obiegi nie będzie zbyt wąskim gardłem

Myślałem aby dać na wyjściu oraz powrocie trójniki 2. 5/4 cal dalej natomiast miedzią 1 .3/4 cal

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=8113

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejsza??

 

A gdyby tak ograniczyc moc wyjsciowa pompy np o 1/2 stosujac uf2-5 275vac wpiete w szereg na L

Sorki za brak koncentracji - 'zwiększa ekonomię zmniejszając pobór energii' oczywiścieunsure.gif

Ale te wpinki nie bardzo jasne dla mnie; czy chodzi o kondensatorki szeregowe? Trzebaby mieć zdjętą charakterystykę po takich operacjach bo jeśli moment wirnika będzie bardzo chwiejny (stroma), to większy strumień główny może pompkę zablokować i w efekcie przepalić. Sama zasada kondensatorowej fazy pomocniczej jest niejako zaledwie namiastką trzeciej fazy, co nie poprawia stabilności ich pracy.

Obecne konstrukcje to już mikro-falowniki reagujące odpowiednio na ciśnienie i strumień.

Ale jestem mechanikiem nie elektronikiem (tylko byłym krótkofalarzem 'lampowym'cool.gif), nie będę się mądrzył - chyba najlepiej zastosować regulowaną pompkę np.ERGA - tańsza od Alphy, a moc od 3W. Nie szkodzi, że do CWU - to tylko różnica materiałowa...

PozdrA.

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podepnie się ją trójnikiem na ssaniu pompy głównej (na powrocie - u mnie na zasilaniu się to całe rurowiskounsure.gif nie mieści) - to taka 1/2" Erga będzie przez nią wspomagana.

 

Ja, nawiasem mówiąc, mam wrażenie (eksperymentuję z tym od niedawna), że sprawnie sterowany pełnoprzelotowy zawór o przekroju ok. 1" na obiegu kotłowym załatwiałby sprawę BEZ pompy kotłowejcool.gif ! Musiałby on mieć funkcję dwustanową : jak powrót zimny to OPEN jak tylko się podgrzeje do 60st to CLOSE... Bo ten obwód o dł w sumie ok.1,5m będzie oporował mniej niż kilkudziesięciometrowa instalka na 3poziomy!

Najlepiej kulowy z siłownikiem i krańcówkami, bo membranowe wielce wrażliwe na farfocle. Może ktoś ma namiary...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wyjście na obieg kotłowy podnieść powyżej pompy gł to wspomagałaby ona pompę kotłową, a tak to podbierają sobie zasilanie z kotłaunsure.gif. Nie robiłem takiego obiegu na wyjściu z kotła, ale to w końcu aż tak bardzo nie zmienia sytuacji... Narysuj to po swojemu, a nie podbieraj schematu Guitara bo robi się bałagan!

 

Jakie są dalsze losy tych rozdzielaczy na górze? Czy podłogówka - jeśli tak, to mieszacze pompowe czy RTLe? Na CWU jeśli osobna pompa to 3/4" wystarczy, jeśli z głównej, to 1" lepiej jeśli bojler oddalony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie już wszystko opisałem.

.Podłogówka z zaworem termostatycznym oraz kapilara.

Ścienne z różnicowym.

c.w.u. na cal

Nie mogę dać kotłowego powyżej pompy na ścienne ogrzewanie gdyż temperatura wyjściowa z 3d będzie znacznie mniejsza niż na piecu.W ten sposób nigdy nie podniosę temperatury powrotu do min 45st.

 

To jest schemat Guitera jednak pozmieniany częściowo..

Każdy układ będzie podbierał innemu wodę dlatego wyjście dałem na 2 cale.

Znalazłem na forum podobny schemat który również podbiera sobie wodę.

post-24887-0-79142300-1297752813_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

mam pytanie odnośnie zaworu regulacyjnego na obiegu kotłowym. Noszę się wykonaniem obiegu kotłowego sterowanego sterownikiem różnicowym z dwoma czujnikami temperatury - załącza pompę gdy temperatura na powrocie będzie niższa niż na zasilaniu ( różnicę temp można ustawić od 0-20 st) Jaki zawór regulacyjny zastosować? Czy wystarczy zasuwkę mosiężną 3/4, czy może zastosować zawór regulacyjny danfoss rdtn 3/4? Schemat instalcji będe miał taki jak proponował guitar w poście: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/3804-zawor-trojdrozny-jak-ustawic/. Czy zawory regulacyjne zaznaczone na tym schemacie nr 14 muszą być takie jak np danfoss rdtn, czy mogą to być zasuwki? Dodam, że nie wiem jak ustawić zawór rdtn. Potrzebuję do nich głowić termostatycznych? Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.