Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Obieg Kotłowy


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chciał bym w swojej kotłowni wykonac obieg kotłowy w celu podwyzszenia tęperatury powrotu.

Mam juz pewne rozeznianie ,choć nie pełne jak to wykonac.

Mam wolna jedna pompkę 25-40 która chciał bym wykorzystać- jednak gdy ustawie ja na 1 bieg jej wydajnośc jest zbyt wysoka.

W przypadku ztłumienia obiegu zaworem ograniczajacym przepływ,przepływ bedzie na zadanym poziomie-jednak co z pompa?pompa nadal bedzie miec zbyt duza wydajnośc.

post-24887-0-54974900-1297110477_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W przypadku ztłumienia obiegu zaworem ograniczajacym przepływ,przepływ bedzie na zadanym poziomie-jednak co z pompa?pompa nadal bedzie miec zbyt duza wydajność...

Niepotrzebnie się martwisz - przydławiona pompa nie będzie się niszczyła; ważne aby się nie zapowietrzała/podgotowywała, bo pracuje w najgorętszej wodzie na wylocie. Te wirowe pompki nie mają zaworów tylko turbinkę ze ślimakowymi łopatkami, które mogą sobie brodzić bezkarnie (jednak przy większym nagrzaniu czynnika i zapowietrzeniu - kawitacja).

Czyli położenie przelotu pionowe (śrubunki w pionie) i pompowanie przez regulacyjny zawór (miałem tam mos zasuwkę 3/4" a teraz Danfoss RTDN3/4" z pierścieniem dławiącym) na stronie tłocznej pompy. Pamiętaj o ZZ na powrocie powyżej trójnika małego obiegu, bo będzie ci ta pomocnicza pompa psuła obieg główny!

Sterowanie można zrealizować termostatem mocowanym na powrocie poniżej małego obiegu - zał do 60st potem wył. Można też zastosować termostat 'tunelowy' czyli zał powyżej np 40st(rozpalanie) a wył pow 60st - będzie ciut oszczędniej :(

 

PozdrA.'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zawsze będzie miała taką samą wydajność. Jedynie zmieniać można szybkość przepływu wody tak jak mówisz czyli zaworem ograniczającym przepływ. Jak pompa ma wydajność np. 20l/min to przegoni 20l/min z dużą szybkością w cieńszej rurce albo z małą szybkością ale w rurce o większej średnicy.

Co w tym przypadku doradzić, nie wiem, może pompę cyrkulacyjną od CWU?? No ale ją musiałbyś kupić.

Można zmontować jakiś układ elektroniczny, który będzie mierzył temp. na wyjściu i powrocie. Jak różnica temperatur przekroczy np. 10st to wtedy układ będzie załączał twoją pompę 25-40 do czasu aż różnica temp. się zmniejszy. Inne prostsze i chyba najbardziej dobre rozwiązanie to układ elektroniczny, który tylko załącza pompę gdy temp. powrotu ma temp. niższą niż ustalona przez ciebie, a gdy temp. powrotu osiągnie zadaną to pompa się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sterowanie można zrealizować termostatem mocowanym na powrocie poniżej małego obiegu - zał do 60st potem wył. Można też zastosować termostat 'tunelowy' czyli zał powyżej np 40st(rozpalanie) a wył pow 60st - będzie ciut oszczędniej :(

 

Pozwolę się wtrącić, gdzie takie termostaty można kupić, jaki koszt? Chciałbym coś takiego zastosować, na zasilaniu bojlera tak żeby woda nie przechodziła przez podgrzewacz gdy w kotle spada temperatura. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Inne prostsze i chyba najbardziej dobre rozwiązanie to układ elektroniczny, który tylko załącza pompę gdy temp. powrotu ma temp. niższą niż ustalona przez ciebie, a gdy temp. powrotu osiągnie zadaną to pompa się wyłącza.

Mam taka funkcje realizowana w sterowniku.Niestety histeryza max to 3 st.

Czasowe włanczanie pompki w obiegu kotłowym zda egzamin pompka włącza sie co 2-3 minuty na 2-3 minuty.

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli położenie przelotu pionowe (śrubunki w pionie) i pompowanie przez regulacyjny zawór (miałem tam mos zasuwkę 3/4" a teraz Danfoss RTDN3/4" z pierścieniem dławiącym) na stronie tłocznej pompy. Pamiętaj o ZZ na powrocie powyżej trójnika małego obiegu, bo będzie ci ta pomocnicza pompa psuła obieg główny!

W moim przypadku pompka będzie pompować w dół.

Sterowanie można zrealizować termostatem mocowanym na powrocie poniżej małego obiegu - zał do 60st potem wył. Można też zastosować termostat 'tunelowy' czyli zał powyżej np 40st(rozpalanie) a wył pow 60st - będzie ciut oszczędniej :(

 

Co sie stanie z pompka gdy termostat sie zamknie całkowicie(jest takie prawdopodobienstwo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pompa zawsze będzie miała taką samą wydajność. Jedynie zmieniać można szybkość przepływu wody tak jak mówisz czyli zaworem ograniczającym przepływ. Jak pompa ma wydajność np. 20l/min to przegoni 20l/min z dużą szybkością w cieńszej rurce albo z małą szybkością ale w rurce o większej średnicy.

Co w tym przypadku doradzić, nie wiem, może pompę cyrkulacyjną od CWU?? No ale ją musiałbyś kupić...

 

Nie ma zgody Mopanku :( Wydajność pompy warunkuje właśnie dławienie/opór obwodu tłocznego plus ustawienie przeł.obr. - wystarczy poogladać sobie charakterystyki takich pomp! Dla UPSów są to 3 krzywe, każda opisuje kolejne ustawienia przełącznika obr/wydajności. Gdyby chciał podpasować wydajność pompki do tych niewielkich oporów, to 'nasza' Efekta by LFP (ręczne od 3W) albo by G Alpha2 (automat dopasowanie).

 

@arthi:"Pozwolę się wtrącić, gdzie takie termostaty można kupić, jaki koszt? Chciałbym coś takiego zastosować, na zasilaniu bojlera tak żeby woda nie przechodziła przez podgrzewacz gdy w kotle spada temperatura." Spróbuj na Alle; mają gotowe kostki bimetal stykowe do 5A obciążenia po 5zł, albo bardziej rozbudowane, el z przekaźnikiem - koszt ok.30zł do samodzielnego złożenia:

Termostat Różnicowy rtsz-3_2.pdf

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Gdyby chciał podpasować wydajność pompki do tych niewielkich oporów, to 'nasza' Efekta by LFP (ręczne od 3W) albo by G Alpha2 (automat dopasowanie).

 

chyba jednak maxima-o efekcie z autoregulacja nic nie ma na LFP

 

Tylko jak sie ma zawór ograniczajacy przepływ do pompy bez autoregulacji np lfp 25-40

Edytowane przez Paweł26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam na kotle na pellet - pompę na krótkim obiegu z termostatem. Jestem z niej zadowolony- można regulować temp. zał. pompy.

Na drugim kotle - DAKON DOR 32D mam zawór 3-drogowy stały na 60oC - też dobrze pracuje.Poniżej zamieszczam 2 możliwości podłączenia zaworu 3- drogowego przy pracy z 1 pompą, za pompą zawsze zawór zwrotny.

Pozdrawiam

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle.pdf

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle 2 wersja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa schematy maja na celu podniesienie temperatury powrotu,jednak nie ma w nich mozliwosc regulacji temperatury wyjscia na grzejniki.Dodatkowo układ lub jego czesc nie bedzie działac na grawitacji(chiałem aby c.o działało na grawitacji wiec zawór 3D na powrocie odpada)

 

Myslałem o takim układzie

post-24887-0-33698300-1297183752_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część tego układu może będzie działać na grawitacji. :(

To rozbudowany układ i trzeba go wykonać dużymi przekrojami - główne min 5/4 lub więcej.

Może lepiej dać rury 1" + mały UPS z dod. bateriami , pompy przecież nie chodzą przez cały czas.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do układu myslałem to wykonac tak jak na rysunku

 

 

 

 

Wracajac zas do ograniczenia przepływu obiegu kotłowego myslałem o ograniczeniu mocy pompki porzez wpiecie 2-5uf w szereg(ograniczenie mocy około 1/2 nie mniej jednak niz 7-9 wat moc minimalna potrzena do rozruchu pompy.

Sam zawór ograniczajacy przepływ jest ok jednak wydatek zbedny w postaci 50% energi..

Zastanawiam sie równiez jak by działał układ w którym wepne głowice termostatyczna w kotłowy z kaplara na podejciu do powrotu zamiast zaworu ograniczajacego przepływ.

post-24887-0-28238600-1297189460_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do obiegu kotłowego przy pompie 25/40 trzeba załozyc zawór nadmiarowo upustowy.

 

Witam

A po co? Pompa pracuje w otwarty kocioł, no chyba że ktoś zamknie zawory,

Proponowana pompa daje ciśnienie 4m słupa wody -40 dm wg oznaczeń Grundfosa - czyli o,4 atm.

Zawór załóż na kocioł -zawsze jest dodatkowa ochrona.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór nie na kotle lecz na kotłowym obiegu(ma działac grawitacja)

Zawór bezpieczeństwa daje sie na kocioł a nie nadmiarowy upustowy

25/40 na 1 biegu ma wydajnosc 30l/min przy podnoszeniu max 0.5 m interesuje mnie 5-10 litrów max

co z wytworzonym nadmiernym ciśnieniem

 

Ponawiam pytanie.

Czy do obiegu kotłowego przy pompie 25/40 trzeba załozyc zawór nadmiarowo upustowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ponawiam pytanie.

Czy do obiegu kotłowego przy pompie 25/40 trzeba załozyc zawór nadmiarowo upustowy."

 

Ponawiam odpowiedź :( NIE - wystarczy zawór dławiący np. do kaloryfera z regulacją 'kryzowania' !

 

Tłumacze i objaśniam

 

Jesli dam na powrocie obiegu kotłowego zawór termostatyczny i on zamknie sie w pełnym momencie równiez nie musze dać zaworu nadmiarowego.

Obieg kotłowey nie zawiera zaworu mieszajacego 4D odsyłam do schematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dam na powrocie obiegu kotłowego zawór termostatyczny i on zamknie sie w pełnym momencie równiez nie musze dać zaworu nadmiarowego.

Obieg kotłowey nie zawiera zaworu mieszajacego 4D odsyłam do schematu

Takie zawory są wykonywanie jako trójdrożne mieszające, ale mają spore dławienie i dużą bezwładność (nawet 30min dla termostatu cieczowego). Stabilizacja temp powrotu przy sprawnym wymienniku (płaszczu) kotła małym obiegiem kotłowym była kiedyś robiona wogóle bez dod pompy - zasysanie przebiegało inżektorowo przez powrót za pompą główną. Pisał już o tym kol.Guitar. Nie dawało to jednak szans na precyzyjną regulację mieszania, i wprowadzono zaw. 3D lub 4D, albo dod pompę kotłową i zawór dławiący plus termostat zał/wył tej pompy umieszczony na powrocie przy kotle (pompa główna pracuje okresowo i całkiem niezależnie od kotłowej). Zawór dławiący musi być, ponieważ z powodu min oporów główny strumień z zasilania szedłby nie w instalkę a w krótki obieg=kocioł podgrzewałby tylko sam siebie i wyrównywał temp zas z powrotem.

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie że poruszę taką sprawę na boku z ciekawości :)

Jeśli mamy klasyczną instalację grawitacyjną (na grubych rurach) z zaworem 3D na zasilaniu i bez obiegu CWU, to jak wiadomo zawór 3D przy przymknięciu spowoduje spowolnienie obiegu czynnika grzewczego w obiegu kotłowym, a co za tym idzie obniżenie się temperatury powrotu. Powiedzmy, że chcemy dla lepszej ochrony kotła podwyższyć temperaturę powrotu podczas przymkniętego 3D. Jak wykonać obieg kotłowy w takiej instalacji? Czy potrzeba montować w nim pompę, czy wystarczy spiąć zasilanie z powrotem przed 3D i dać jakiś zawór do regulacji, a resztę załatwi grawitacja? Czy może nawet bez zaworu się obejdzie? Na koniec ostateczna kwestia - czy w grawitacji z 3D na zasilaniu w ogóle potrzeba dodatkowej ochrony powrotu?

Edytowane przez Dale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zawory są wykonywanie jako trójdrożne mieszające, ale mają spore dławienie i dużą bezwładność (nawet 30min dla termostatu cieczowego). Stabilizacja temp powrotu przy sprawnym wymienniku (płaszczu) kotła małym obiegiem kotłowym była kiedyś robiona wogóle bez dod pompy - zasysanie przebiegało inżektorowo przez powrót za pompą główną. Pisał już o tym kol.Guitar. Nie dawało to jednak szans na precyzyjną regulację mieszania, i wprowadzono zaw. 3D lub 4D, albo dod pompę kotłową i zawór dławiący plus termostat zał/wył tej pompy umieszczony na powrocie przy kotle (pompa główna pracuje okresowo i całkiem niezależnie od kotłowej). Zawór dławiący musi być, ponieważ z powodu min oporów główny strumień z zasilania szedłby nie w instalkę a w krótki obieg=kocioł podgrzewałby tylko sam siebie i wyrównywał temp zas z powrotem.

PozdrA.

 

Mam w sterowniku funkcje

ustawienie zad np 50 st-pompa pracuje do osiągnięcia tej temperatury(czujnik tej pompy na powrocie przy samym piecu)

Po osiągnięciu pompa się wyłącza-histereza np 2 st i tak w koło

Mam rozumieć wiec ze funkcja realizowana przez mój sterownik będzie odpowiednia.

 

Czy nie lepiej jest gdy pompa pracuje ciągle z mniejsza wydajnością ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej jest gdy pompa pracuje ciągle z mniejsza wydajnością ??

Gdyby to była pompa autoadapt Alpha2 to zapewne nie byłoby większych oszczędności z jej wyłączenia, ale zwykła pompa nie koryguje mocy pobieranej, więc wyłączanie zmniejsza ekonomię pracy. Zauważmy, że przez mały obieg kotłowy czynnik płynie grawitacyjnie nawet po wył pomp gł. i k. - bo pompy wirowe nie mają zaworów.

Przy odpowiednim dławieniu obiegu k. zjawisko to powoduje dalszą stabilizację temp powrotu kotła na wyższym poziomiesmile.gif czyli rzadsze włączanie się pompy k.

PozdrA.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.