Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Ciepła A Kocioł Gazowy/olejowy


WojtB

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym spytać o Wasze opinie i doświadczenie w kwestii podłączenia pieca gazowego c.o. przez wymiennik ciepła do instalacji grzewczej.

 

Z tego, co zdążyłem się zorientować, wymiennik taki najczęściej stosuje się i poleca do kotłów na paliwa stałe. W ten sposób można go łatwo połączyć z kotłem gazowym lub olejowym, pracującym w układzie zamkniętym z grzejnikami. Krótki obieg otwarty dla kotła stałopalnego rozbija jednak ewentualny obieg grawitacyjny i wymusza zastosowanie dwóch pomp po obydwu stronach wymiennika ciepła. Alternatywą są trzy wyjścia:

 

1. Jeden obieg otwarty dla kotła stałopalnego i gazowego/olejowego.

2. Jeden obieg zamknięty dla kotła stałopalnego i gazowego/olejowego.

3. Wpięcie przez wymiennik ciepła kotła gazowego i połączenie go w ten sposób z obiegiem otwartym, w którym pracują piec na paliwa stałe i grzejniki.

 

W pierwszym wariancie pracowało wiele starych instalacji, obecnie bardzo niewielu producentów dopuszcza swoje kotły gazowe do pracy w układzie otwartym. Póki co takie oferuje głównie Termet (poza kotłami kondensacyjnymi) oraz firma Lumo, również czeski Atmos wyprodukował taki kombinowany kocioł na drewno i gaz ziemny albo pelety. Z kolei, jeśli weźmie się pod uwagę wariant 2, to nie każdy z kotłów stałopalnych można zamontować do układu zamkniętego (tylko te z wężownicą lub innym zabezpieczeniem termicznym), występują również inne obawy związane z kwestią bezpieczeństwa.

 

Pozostaje jeszcze wspomniany wariant 3 czyli podłączenie przez wymiennik ciepła, z tym że na odwrót. Rozwiązanie mało popularne i nie jest na pewno polecane w przypadku kotła kondensacyjnego, bo krótki obieg będzie miał wpływ na wyższą temperaturę powrotu, a przez to niższą sprawność. Jak jednak będzie się to sprawdzało w przypadku tradycyjnego kociołka olejowego albo gazowego (atmosferyka lub turbo), czy pogorszy to efektywność pracy takiego układu czy nie ma to żadnego znaczenia?

 

I jeżeli już decydować się na takie podłączenie, to jakie są wytyczne odnośnie parametrów wymiennika ciepła? Czy tak samo jak w przypadku kotła na paliwa stałe czy może np. wymaga się większych powierzchni wymiennika itp.

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Witam.

Mam identyczny problem jak autor tematu. A mianowicie do starej instalacji o układzie otwartym i kotłem węglowym bez automatyki chce podłączyć kocioł gazowy. Jedyny bezpieczny sposób jaki przychodzi mi do głowy to połączenie poprzez wymiennik płytowy. Kocioł gazowy byłby w układzie zamkniętym i będzie kotłem podstawowym. Kocioł węglowy zostanie jako awaryjny na wypadek np. gdyby ruskie kurek przykręcili.

1 Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem?

2. Czy to będzie działać?

3. Czy obwód kocioł gaz - wymiennik płytowy nie będzie zbyt mały i kocioł nie będzie szybko się wyłączał?

4. A może są kotły gaz, które mogą pracować w układzie otwartym? Kotły do 21 kW bo wyrzut spalin przez ścianę.

A może WojtB napisze jak rozwiązał ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

odpowiadam z opóźnieniem, bo nie przeglądałem wątku długo. Tak jak widzisz, odpowiedzi w temacie nie było, gdzieś na jakimś innym forum znalazłem post o takim podłączeniu. Nie mogę teraz tego znaleźć, ale z tego co pamiętam obiekcji nie było. Odradzano tylko podłączenie kotła kondensacyjnego w ten sposób i to potwierdzał też mój instalator.

Co do mnie, to rozwiązałem sprawę w inny sposób: tworząc jeden obieg zamknięty dla kondensata i kotła uniwersalnego z zabezpieczeniem termicznym. Całość działa wyśmienicie, węglowy może pracować też bez prądu, ale układ otwarty oczywiście byłby bezpieczniejszy, bo przy zamkniętym czujność znacznie zwiększona i niepewność zostaje (czujniki z alarmem temperatury na górze, podgląd temperatury kotła itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem tu na forum wątek, gdzie można znaleźć częściową odpowiedź w kwestii tego typu połączenia.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/908-kociol-gazowy-a-wymiennik/

 

Co do kotłów pracujących w układzie otwartym, to w moim pierwszym poście z tego wątku podałem odnośniki (kliknij nazwy). Z Termetem zwykłym lub turbo nie powinno być problemu. Kondensaty z kolei tylko w układ zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Poczytałem juz trochę i będę decydował się na kocioł Termet jednofunkcyjny turbo wpięty bezpośrednio w instalację z naczyniem otwartym. Producent dopuszcza stosowanie tego kotła w obiegu otwartym. Dzwoniłem też do serwisanta i potwierdził to. Zostawiam też stary kocioł na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.