Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pojemność Wodna Kotła


Fido17

Rekomendowane odpowiedzi

W przyszłym sezonie grzewczym będę zmieniał kocioł na większy 38KW do powierzchni 350m2. Opał Eko-groszek.

 

Do tej pory używam kotła firmy Polspaw 15KW i jestem zadowolony.

Porównując zauważyłem że kocioł z firmy Polspaw 38KW posiada pojemność wodną 200l a konkurencja każda inna jakieś 115l

 

Rozmawiając z producentem Polspawu, twierdzi, że jest to zaleta ponieważ większą ilość ogrzanej wody można podać na instalację.

 

Rozmawiając z konkurencją odpierają, że takie kotły przy ciągłej pracy nie potrzebują takie dużego bufora.

 

Jakie jest Wasze zdanie?

 

Posiada ktoś z Was kotły Polspaw Eko Plus lub Defro Eko38KW na ekogroszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba inni producenci są bliżej prawdy. Bufor dobra rzecz, ale na zewnątrz i to dobrze ocieplony. Kocioł o mniejszej pojemności nagrzewa się szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest bardzo dobrym akumulatorem i większa jej ilość zwiększa stabilność całej instalacji co. Zmiany temp. w układzie spowodowane np. priorytetem ciepłej wody są zdecydowanie mniejsze. Wg mnie większa ilość wody w układzie, który jest grzany kotłem z podajnikiem jest raczej zaletą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To wszystko zależy od instalacji - jej budowy, obciążeń chwilowych itp. Oraz paliwa.

Oczywiście kocioł można traktować jako bufor, tylko wtedy powinien byc zaizolowany jak bufor (a nie np. 20 cm wokoło na dole gołego wymiennika).

Duża pojemność kotła na paliwo stałe, to dla mnie jest zaleta.

Kocioł sie wolniej nagrzewa? Bardzo dobrze, wtedy paliwo spalane jest efektywniej (dłuższa praca na optymalnej mocy).

Ktoś powie, że wtedy długo trzeba czekać aż do grzejników dojdzie ciepła woda. Jest akurat odwrotnie - ten bufor ciepłą wodę na grzejniki ma już za wczasu gotową (na wypadek nagłego zapotrzebowania) i zapoda żądaną ilość natychmiastowo.

Argument, że bufor jest zbędny (bo jest zbędny) niestety do mnie (wobec powyższego) nie przemawia. Przy gazówce tak - tam sprawność spalania jest "zawsze" taka sama, ale przy paliwie stałym... zasadnicza różnica.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.