Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Czy Defro Optima Komfort


WojtB

Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie podpiąłbym się pod inny temat, bo jest ich pełno, ale widzę że wszędzie mówi się tylko Defro Optima Komfort, a prawie nic o zwykłej Optimie. :) :) W związku z tym postawiłbym takie pytanie:

 

Defro Optima

 

http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=141&Itemid=130&lang=pl

 

czy

 

Defro Optima Komfort

 

http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid=53&lang=pl

 

Który byłby bardziej, Waszym zdaniem, godny polecenia, w którym lepiej spala się drzewo i brykiety, a w którym węgiel, ewentualnie miał lub koks. Jakie są Wasze doświadczenia, miał ktoś okazję porównać w praktyce pracę obydwu tych kociołków? Z tego co widzę zwykła Optima to kocioł dolno-górny, a Komfort to typowy górniak.

-----------

 

Również dobra informacja dla zwolenników pracy kotłów w układach zamkniętych. W najnowszej instrukcji Defro Optima i Optima Komfort jest podane, że producent stara się o oficjalne atesty do pracy swoich kotłów w tym układzie i wkrótce ma się pojawić na stronie internetowej oficjalna instrukcja montażu.

 

http://www.defro.pl/index.php?option=com_docman&Itemid=578&lang=pl

 

Póki co, jak się dowiedziałem, Defro nie udziela jeszcze zgody na instalację swoich kotłów w układzie zamkniętym, choć w swoich piecach wstawili dodatkowe króćce połączeniowe na wężownice i zawory. Wkrótce ma być to możliwe.

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chyba wsadzasz kij w mrowisko .

Jak można odpowiedzieć na Twoje pytanie skoro nie piszesz jakie są twoje preferencje tzn.

Dwa zupełnie inne kotły o zupełnie różnych gabarytach nie mówiąc już o sposobie działania .

napisz czym chcessz w nich palić ile miejsca masz w kotłowni jak daleko do serwisu jak często i ile czasu możecz poswiecić na obsługę kotła . Czy preferujesz kotły odpal i zapomnij do następnego rozpalania czy wolisz odpal i dokładaj bez rozpalania . Musisz podać jakieś kryteria jakimi się kierujesz inaczej to wróżenie z fusów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku kocioł na paliwa stałe jest piecem pomocniczym - pali się nim głównie w weekendy albo jak temperatura spadnie poniżej -5 st, a w pozostałych przypadkach grzeje się gazem. Jeśli chodzi o paliwo, to ze względu na łatwiejszy dostęp w grę wchodziłby raczej opał zastępczy - drewno / odpadki drzewne albo różne rodzaje brykietu. Powierzchnia w mojej kotłowni to ok. 8 m2 (2x4 m, wys. 2m), komin 14x14, wysokość 10 m.

 

Czy preferujesz kotły odpal i zapomnij do następnego rozpalania czy wolisz odpal i dokładaj bez rozpalania.

 

Powiem tak - dla mnie to jest akurat sprawa wtórna, czy rozpalę od dołu i będę tylko dosypywał z góry (jak w dolniaku) czy nasypię opału, rozpalę od góry, a jak całość wygaśnie to znów zasypię i rozpalę od góry na nowo (jak w górniaku). Bardziej zależy mi po pierwsze na łatwości czyszczenia, a pod drugie na sprawności i efektywności spalania tj. żeby nie chodzić co godzinę-dwie do kotłowni. Przy dobrym i suchym drzewie można spokojnie 5-6 godz. wyciągnąć - tak byłoby OK. Z dostępem do serwisu nie powinno być problemu, jest blisko. Z drugiej strony obawiam się jeszcze o temperaturę spalin, jeśli będzie zbyt niska - w kominie nie mam wkładu kwasoodpornego.

 

Tak na marginesie, to gdzieś usłyszałem opinię, że jeśli chce się palić drzewem, to z tych dwóch lepszy do tego jest Optima Komfort. W przypadku zwykłej Optimy jest jeszcze problem z tym "dolnym spalaniem" ze względu na górną przerwę w pierwszej przegrodzie, co powoduje, że i tak po jakimś czasie cały wrzucony opał zajmuje się ogniem. Jak to jednak naprawdę jest?

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to gdzieś usłyszałem opinię, że jeśli chce się palić drzewem, to z tych dwóch lepszy do tego jest Optima Komfort. W przypadku zwykłej Optimy jest jeszcze problem z tym "dolnym spalaniem" ze względu na górną przerwę w pierwszej przegrodzie, co powoduje, że i tak po jakimś czasie cały wrzucony opał zajmuje się ogniem. Jak to jednak naprawdę jest?

No i prosze odpowiedziałeś sobie sam na zadane pytanie

Faktycznie dolniaki tego typu (dolno górne )tak się zachowują palą się ładnie dopuki jest w nich dośc paliwa a potem niestety paliwo się przepala i palą jak śmieciuchy Ważna jest w nich też gęstośc paliwa . Przy paleniu drewnem i to jako ogrzewanie pomocnicze czyli urychamiane na kilka lub kilkanaście godzin jak najbardziej piec zgórnym spalaniem rozpalany od góry sam to testowałem i aby płomień nie przechodził w dół zbyt szybko drewno zasypywałem od góry trocinami tworzac w miare równa powierzchnie .

Palenisko ok 35litrów czas palenia do 5 godzin temperatura 55 na piecu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam Optime z nowej linii, i wg twoich wytycznych to nie jest piec dla Ciebie

 

1. bardzo mała komora załadowcza - drewna starcza na max 2-3 godziny palenia, i jeszcze trzeba ładnie ułożyć

2. Czyszczenie wymiennika z uwagi na pionowe kanały do przyjemności nie należy, jest dużo trudniej niż w Optimie Komfort

 

Z zalet to bardzo ładnie pali sie węglem, i wbrew pozorom ten prześwit nad wymiennikiem nie przeszkadza zbyt dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za informacje. Czyli wcześniej usłyszane opinie okazały się trafne. :-) Jedyne, co mnie martwi w piecykach Defro Optima/Optima Komfort, to brak klapki powietrza wtórnego w drzwiczkach komory zasypowej. Może to trochę utrudniać spalanie od góry (zakładam palenie bez wentylatora, wyłącznie z miarkownikiem ciągu). Dziwne w sumie, bo inne kotły jak chociażby popularne Ogniwa czy Zębce mają takie otwory w górnych drzwiczkach i można regulować dopływ powietrza.

 

A tak w ogóle, to zastanawiam się, skąd bierze się ten upór dużej ilości producentów w stosowaniu rozwiązania dolno-górnego spalania zamiast dolnego i robienie dodatkowego górnego otworu w pierwszej przegrodzie pionowej (jak w Optimie). Czy tylko dla możliwości (teoretycznej) wyboru metody spalania - dolne lub górne, czy z jeszcze jakichś innych przyczyn np. mniej dymi, bezpieczniejsze rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.