Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł?


onny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Potrzebuję nabyć kocioł, który ogrzeje około 180-200 m2. Budynek stary i nieocieplony. Do wydania mam około 2500zł. Za czym się rozglądać, czego unikać? Ile KW to minimum w tym wypadku? Jestem zielony w tym temacie, dlatego proszę o porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam gdybym miał do wydania "mniej-wiecej" taka kwote jak ty to pewnie zdecydował bym sie na http://allegro.pl/kociol-hef-14-64-kw-doradztwo-montaz-serwis-i1408295311.html

No albo dakon dor 24kW

 

dodam ze nie jestem własicielem aukcji jedynie podaje przykład.

Rowniez radze poczekac na opinie specjalistów ww. propozycje to moje osobiste odczucia;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że Ogniwo S6WC można śmiało polecić, na 200 m2 to min. model o mocy 20 kw. W tych granicach cenowych mogę też zasugerować tczewski kociołek Tezam Brun 25 kw. - dobra, prosta i sprawdzona konstrukcja. Możesz też ewentualnie zaryzykować i kupić któryś z tańszych kotłów pleszewskich albo jakiś piecyk ze Stężycy. Przykładowo firma Zielke ma w ofercie dość tanio kociołek z nadmuchem i sterowaniem elektronicznym KWU 25 kw (w granicach podanej przez Ciebie ceny), bez tego osprzętu to nawet poniżej 2 tys., ale estetyka wykonania i jakość uszczelnień drzwiczek pozostawia trochę do życzenia. Chociaż znam osoby, które go sobie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 m2 budynek nie ocieplony, to ten o mocy 14 kW nie wystarczy, raczej 20-24 kW dolniak, bo w takim można palić w sposób ciągły bez wygaszania. Też skłaniałbym się za DAKON DOR. Na allegro i w sklepach internetowych znajdziesz 20 kW około 2600zł (sprzedawany często jako BUDERUS LOGANO S111 lub JUNKERS Supraclass). Samym miałem to raczej ciężko w nim palić, ale mieszanką miału z orzechem bez problemu.

Ostatnio używam węgla brunatnego czeskiego i pali się bardzo dobrze (Buderus podaje jako paliwo podstawowe węgiel brunatny).

 

Tu ciekawy wątek dot. tych pieców:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/page__st__40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś, jakby źle wpisał się link do dyskusji o tym piecu, więc wklejam ponownie

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/page__st__40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja za tą kwotę kupiłbym Ogniwo S6WC

Niby czemu ten? Człowiek ma do wydania 3000zł, a ty mu polecasz jakiegoś gniota, kopciucha! My mamy sobie pomagać, czy zatruwać nawzajem? Z przekroju kotła nie wynika, że jest to kocił dolnego spalania, a instrukcja rozpalania jak w dolniaku.

 

a gdyby tak pułap zwiększyć do 3000zł?

Napisz czy chcesz górny czy dolny, sterownik czy dmuchawa. Za 3000 można już kupić całkiem rozsądny kocioł.

 

Ja zaproponowałbym cichewicz vespa w tej cenie!

Masz jakiś przekrój tego kotła? Piszą, że dolniak, ale producenci różne rzeczy piszą. Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo to już jedna z ostatnich firm "państwowych" (w zasadzie jest to spółdzielnia), która siłą rzeczy jest zobowiązana do zachowania procedur jakościowych. s6wc to kocioł starej konstrukcji, mocno uniwersalny co do spalanego opału. Wiele nowoczesnych konstrukcji spala z dobrą sprawnością węgiel, gorzej kiedy trzeba spalić flot lub muł węglowy. Kotły typu Ogniwo s6wc lub Zębiec SWK jeszcze długo będą miały rację bytu na naszym rynku. Do spalania mialu i węgla ciekawe opcje to SAS UWT, Cichewicz Logica kosztuja jednak ponad 3 tysiące. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja za tą kwotę kupiłbym Ogniwo S6WC

 

Niby czemu ten? Człowiek ma do wydania 3000zł, a ty mu polecasz jakiegoś gniota, kopciucha! My mamy sobie pomagać, czy zatruwać nawzajem? Z przekroju kotła nie wynika, że jest to kocił dolnego spalania, a instrukcja rozpalania jak w dolniaku.

 

Do @arthi.....Po pierwsze: Czy @onny pytał o kocioł dolnego spalania?????????? Po drugie: Jakiego gniota, kopciucha????????? Po trzecie: Co się tak uparłeś na te kotły dolnego spalania??????

Po czwarte: Z przekroju wynika że jest to kocioł górnego spalania.

 

Gość potrzebuje kotła do palenia a nie żeby siedzieć non stop w kotłowni i eksperymentować z "dolniakiem" tylko z nazwy.

 

Co do Ogniwa to uważam że jest to chyba najlepszy kompromis pomiędzy ceną a możliwościami(to tylko i wyłącznie moja ocena i nie jestem ich pracownikiem).@onny wyraźnie napisał że ma do wydania 2,5 koła.

 

Do @onny: Twoja kasa i Twój czas spędzony w kotłowni na modernizacjach "dolniaka".Moja opinia tutaj jest całkiem obiektywna poparta 7-letnim paleniem w kotle dolnego spalania i śledzeniem opinii użytkowników kotłów GS.Nie powiem ,bo teraz mój kocioł spala czysto kosztem modernizacji.Brakuje mu jeszcze automatycznego przerusztowywania paleniska co uważam że powinno być standardem w kotłach DS.Fakt faktem jest wygoda, schodzisz do kotłowni,ładujesz do pełna i powinien być luz.Ale niestety tak nie ma bo palenisko po pewnym czasie musisz przegarnąć aby powietrze miało gdzie lecieć.Czyli znowu spacer do kotłowni.Jeżeli miałbym kupić dzisiaj kocioł to wybrałbym górnego spalania.

 

Pzdr.

Edytowane przez CoTo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie wynika, że jest górnego, instrukcja rozpalania: papier + drewno, poczekać do rozpalenia i zasypiać węglem do krawędzi drzwiczek stąd moje wątpliwości czy tak jest. Nie upieram się na dolniaki, wręcz przeciwnie, uważam że dobry kocioł górnego spalania będzie spalał czyściej od najlepszego dolnika, poza tym przy górnym spalaniu niekoniecznie musi być bardzo dobry ciąg kominowy, przy czym ten pierwszy może być przyjemniejszy w obsłudze. To czego oczekują użytkownicy zadający pytanie, to przede wszystkim świadome polecanie kotłów, a nie wyłącznie wybierz ten, ten jest dobry. Skoro w tym kotle nawet producent nie przewidział palenia od góry to nie jest wart uwagi. Skoro tego nie przewidział, to pewnie są jakieś przeciwwskazania, pewnie ten krótki wymiennik. Niektórzy z wymienionych w tym wątku producentów zajmują się produkcją kotłów jak ten, czyli kopciuchów i kotłów górnego spalania, więc rozróżniają je. Koledze kocioł nie wytrzymał nawet 6 lat, oznacza , że palił pewnie jak w/w ":zacytowanym" fragmencie instrukcji i w niskich temperaturach. Jeśli zdecyduje się na kocioł górnego czy też dolnego spalania, może uniknąć tak szybkiej wymiany mimo palenia w niskich temperaturach, może warto też polecić zawór 4D/3D. Kotłów nie wymienia się co 6 lat. Z pewnością instalatorom jest to na rękę, ale nie użytkownikom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podtrzymuję swoją wypowiedź: Kocioł dolnego spalania z możliwością automatycznego odpopielania.

Jakoś tak dziwnie się składa, że ceny kotłów są dość mocno związane z ich mocą (moc 20 kW to około 2500 zł).

Z racji, że dobry kocioł dolnego spalania pracuje w sposób ciągły i stabilny na zadanej mocy przez wiele dni bez wygaszania, może zostać dobrany o 1/3 mniejszej w stosunku do kotła górnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja za tą kwotę kupiłbym Ogniwo S6WC

 

Niby czemu ten? Człowiek ma do wydania 3000zł' date=' a ty mu polecasz jakiegoś gniota, kopciucha! My mamy sobie pomagać, czy zatruwać nawzajem? Z przekroju kotła nie wynika, że jest to kocił dolnego spalania, a instrukcja rozpalania jak w dolniaku.[/quote']

 

Wcale nie wynika' date=' że jest górnego, instrukcja rozpalania: papier + drewno, poczekać do rozpalenia i zasypiać węglem do krawędzi drzwiczek stąd moje wątpliwości czy tak jest. Nie upieram się na dolniaki, wręcz przeciwnie, uważam że dobry kocioł górnego spalania będzie spalał czyściej od najlepszego dolnika, poza tym przy górnym spalaniu niekoniecznie musi być bardzo dobry ciąg kominowy, przy czym ten pierwszy może być przyjemniejszy w obsłudze. To czego oczekują użytkownicy zadający pytanie, to przede wszystkim świadome polecanie kotłów, a nie wyłącznie wybierz ten, ten jest dobry. Skoro w tym kotle nawet producent nie przewidział palenia od góry to nie jest wart uwagi. Skoro tego nie przewidział, to pewnie są jakieś przeciwwskazania, pewnie ten krótki wymiennik. Niektórzy z wymienionych w tym wątku producentów zajmują się produkcją kotłów jak ten, czyli kopciuchów i kotłów górnego spalania, więc rozróżniają je.[/quote']

 

Pytanie tylko czemu akurat czepiać się właśnie tego kociołka? Jak poczytać, to w większości instrukcji do "górniaków" producenci podają taki sposób rozpalania jak w Ogniwie (oddolne), pomimo iż od pewnego czasu to właśnie rozpalanie od góry ma coraz więcej zwolenników. W sumie to pytanie do producentów, czemu się przy tym upierają, choć w ich kotłach z powodzeniem można palić inaczej, bardziej efektywnie. :-) Czytałem zresztą - nie tylko tu na Forum - wiele pozytywnych opinii dotyczących Ogniwo S6WC, jego sprawności i stałopalności. Wielu użytkowników z powodzeniem poleca i stosuje w nim palenie metodą od góry, a spalanie jest czyste. Kocioł ma możliwość regulacji dopływu powietrza wtórnego w drzwiczkach zasypowych, więc jak najbardziej się do tego nadaje. :D

 

Nie jestem tu ekspertem, ale sądzę, że czystość spalania chyba, a raczej na pewno, w większym stopniu uzależniona jest od umiejętności palacza niż od konkretnego kotła. Tu kłania się klasyczna już dyskusja na temat ekonomicznego spalania węgla:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

Pomijam już fakt montażu i odpowiedniego ciągu kominowego, bo od tego też wiele zależy.

http://www.poligran.pl/gzasa.html

 

Z Ogniwem jest zapewne tak jak z Buderusem/Dakonem/Junkersem - trzeba po prostu opanować technikę palenia i właściwej obsługi, bo w przeciwnym wypadku komentarze mogą być takie, a nie inne, jak np.:

http://cokupic.pl/produkt/Buderus-LOGANO-S-111-moc-6-20-kW

http://cokupic.pl/produkt/Junkers-SUPRACLASS-S-K-24-1-S-61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz sprzedam ci w dobrym stanie zgoda wieprz 20kW typowy i nie naciagany dolnik piec sprawny za 600zl moge sprzedac z miarkownikiem piec przystosowałem na nadmuch albo miarkownik jak by co to na PW info.

 

Piec nie jest nowy ale 2-3 pewnie i wiecej pociagnie a za ten czas mozesz dobrze nazbierac;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.