Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wartość Opałowa Paliwa, A Moc Grzewcza


fabritz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje w ogóle zależność pomiędzy wartością opałową danego paliwa, a zapotrzebowaniem domu na moc grzewczą? Chodzi o to, czy znając wartość opałowa np. węgla można stwierdzić na ile czasu nam go wystarczy, przy zapotrzebowaniu na moc grzewcza na stałym poziomie? Wykonałem takie obliczenia:

 

1kg węgla kamiennego to wartość opałowa - 29,33 MJ

1 t węgla kamiennego daje nam - 29 330 MJ

1MJ to ok. 0,278kWh, czyli w tym przypadku wartość opałowa z 1 tony wynosi ok 8 154 kWh, a to z kolei jest równe 8 154 000 Wh.

 

Zapotrzebowanie na moc grzewczą domu wynosi 50W/m^2

Dla domu o powierzchni 100m2 łączne zapotrzebowanie to 5000W.

 

Jeśli podzieliłbym wartość opałową przez moc grzewcza potrzebna do ogrzania całego domu to wynik w godzinach wyniósłby jakieś 1630h. Czy te obliczenia są poprawne? Zapotrzebowanie na moc grzewcza przyjałem na stałym poziomie 50W/m^2, ale jest ono zmienne w zależności od amplitudy temp. na zewnątrz i wewnątrz budynku, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście istnieje zależność. Z tym, że obliczenia miałyby większy sens, gdyby dom miał oszacowane roczne zapotrzebowanie na energię cieplną. Wtedy +- można obliczyć zużycie opału na rok (nie zapominając o realnej sprawności źródła ciepła/kotła).

 

Natomiast wydaje mi się, że podałeś wartość mocy potrzebnej do ogrzania domu przy największych mrozach, co ja rozumiałbym jako wartość potrzebną do obliczenia mocy grzejników w pomieszczeniach oraz mocy kotła. Mój dom np. jest obliczony wg wskaźnika 140W/m2. Ale gdybym tak miał liczyć tona węgla starczyłaby mi na 8 dni - uwzględniając moc kotła (ale to przy założeniu, że kocioł pracuje non stop na maksymalnej mocy).

 

Typowe domy budowane w Polsce mają zapotrzebowanie na energię cieplną ok. 90 - 120 kWh/m? w ciągu roku.

 

Dobre domy energooszczędne mają zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu 40 - 70 kWh/m? w ciągu roku.

 

Domy pasywne buduje się tak, że ich zapotrzebowanie na energię cieplną jest mniejsze od 15 kWh/m? w roku.

 

Znając takie średnie zapotrzebowanie możesz dopiero szacować zużycie opału.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.