Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Heiztechnika


bartus8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Bardzo dużo na tym forum informacji o kotłach CO,dopiero tutaj poznałem większość producentów.Tutaj poznałem rodzaje kotów,techniki palenia itg,No ale trafiło się i też mnie-konieczność wymiany kotła.I tu zawrót głowy.Ale krótko.Dużo kotłów jest tu opisana,ale słyszałem o kotłach heiztechnika -HT oraz HT Plus są to kotły zasypowe.Niestety mało o nich na forum.Może znajdzie się ktoś z szanownych kolegów kto użytkuje,lub zna te koty,Będę bardzo wdzięczny.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent swoje wyroby chwali i podaje, że są najlepsze. Ja przez przypadek w październiku ubiegłego roku kupiłem używany kocioł dolnego spalania dedykowany głównie dla węgla kamiennego i brunatnego. Po daniu do niego starego sterownika od poprzedniego kotła działa znakomicie. Ale to był dosłownie fuks, czysty przypadek, że ten sterownik znakomicie współpracuje z kotłem dolnego spalania.

Przy reklamowaniu kotła o którym chcesz wiedzieć więcej producent nic nie pisze o typie sterownika. Piec jest chyba typowy górnego spalania. Jeśli znajdziesz posiadaczy kotła, to rozpoznaj, czy jest starannie wykonany, co z serwisem i gwarancją oraz jak pracuje na paliwie, którego chciałbyś używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Heiztechnik twierdzi,że firma wyprodukowała 2000 szt kotłów.Z dyskusji na forum tego nie widać.Nie wiem czy to przez ,że są mało używane,czy są gó---o warte.Proszę doświadczonych,i nie tylko, o jakieś,chociaż najmniejsze,informacje na temat kotłów zasypowych tej firmy.Nadmieniam,że widziałem taki kocioł i jest naprawdę bardzo starannie wykonane,ale poszukuję bezpośrednich użytkowników aby określić i wady i zalety.

Pozdrawiam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym na wstepie przywitac Was wszystkich serdecznie.

Chyba bede montowal kociol zasypowy Heiztechnik'a z dmuchawa - ryzyk fizyk - wiec jak juz go uruchomie to opisze pierwsze wrazenia. Ogólnie wydają się być dobrze wykonczoen, jednak co moze troche martwic to krotki okres gwarancyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje wrażenia z pieca 25kW

jeżeli chodzi o użytkowanie:

1. mojemu piecowi leci już piąty roczek - nie mam z nim problemów

2. ustawienia sterowników - bardzo proste - ja mam sterownik Tango, obecnie stosują nowsze - ładniejsze i z lepszym sterowaniem

3. palę w nim tylko ekogroszkiem - mam palnik do groszku, próbowałem owsem, ale nie mogłem wyregulować

4. jedyne problemy ze spalaniem i ustawieniem pieca miałem w tym roku - szukałem tańszego węgla i był koszmar, teraz mam 2 sprawdzonych dostawców i jest ok.

5. moje spalanie to obecnie ok 50 kg ekogroszku na dobę - tak dużo bo piec jest w 200 metrowym sklepie + zaplecze magazynowe i biuro (razem 270 m) wysokość ok 4 m

6. jest możliwość zamontowania palnika do zboża

7. ogólnie - JESTEM Z NIEGO ZADOWOLONY

 

Mój brat ma domek i ma ich piec EKO DUO (on ma właśnie ten nowszy sterownik). Jego piec chodzi 2 rok. Zamontował palnik na zboże i jest super zadowolony. Piece duo mają ruszt wodny i można na nim palić węglem lub drewnem. Wiem, że na tym ruszcie czasami palił.

 

Zupełnie inna bajka to piecyk 120 kW - fajna kobyłka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym na wstepie przywitac Was wszystkich serdecznie.

Chyba bede montowal kociol zasypowy Heiztechnik'a z dmuchawa - ryzyk fizyk - wiec jak juz go uruchomie to opisze pierwsze wrazenia. Ogólnie wydają się być dobrze wykonczoen, jednak co moze troche martwic to krotki okres gwarancyjny.

Witam!Czekam niecierpliwie na opinie!

Pozdrawiam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bartus8 jak sie nie myle to przegladasz forum na stronie firmowej Heiztechnik'a. Dzisiaj instalator zamontowal mi nowy piec Q Hit Plus 15 kW. Powiem tak - jestem zdziwiony i zaskoczony - oczywiscie mile i pozytywnie.

Jako ze mam waskie i krete schody do piwnicy, musielismy rozebrac piecyk, tak ze pozostal sam blok. Bardzo ladnie wyspawany, czysto i precyzyjnie. Jednak gruba warstwa farby - chyba za gruba - bedzie skutkowala tym ze przez kilka dni z pieca bedzie wydostawal sie ostry zapach - ale kiedys sie wypali i przestanie smierdolic. Izolacja termiczna i blachy zewnetrzne tez dobrze wykoanane.

Rozpalilismy dzisiaj o 13 i tak do teraz wyciskam z kotla siodme poty. Wode do 60C nagrzal szybko - 20-25 min (stary piec potrzebowal min. 45-60 min.). Jak do teraz trzyma stabilnie 60C +- 2st. Jak do tej pory ( 8 godzin pracy) spalilem praktycznie tyle ile w starym kotle w 2-3 godz. Bede dziennie podsumowywal moje przezycia z ta dziecina.

PS. Od soboty zapowiadaja powrot mrozow wiec bedzie okazja wytestowac. O 18 nalozylem drewna - 1/3 pojemnosci komory zasypowej i do teraz ( godz. 21) jest jeszcze mnostwo opalu w komorze. O 22 pojde jeszcze raz sprawdzic, ew. cos doloze na noc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Tak to ja na tym forum.Jak widzisz wszędzie szukam jakiś rad,opinij o tych kotłach.Jakoś mało użytkowników,dlatego bardzo mi miło,że odpowiedziałeś.Myślę,że twoje opinie,rady,doświadczenia będą szczere (wstyd za chybiony zakup :( ) A dlaczego nie wybrałeś któregoś z nowej serii HT lub HT Plus? Dlaczego wybrałeś właśnie heiztechnika?Ja ten kocioł widziałem u sprzedawcy,i dlatego bardzo chciałbym go kupić,ale,rozumiesz, nie kota w worku.W mojej okolicy ta marka jest mało znana (Kościan) Mam nadzieję,że nie zanudzę Cię moimi pytaniami,ale jak czytasz na forum ,to zainteresowanie tym tematem jest małe.A daleko mieszkasz od Poznania?

Serdecznie pozdrawiam, no i czekam opini :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Poznania mam kawalek, jestem z poludniowej czesci opolskiego.

Dlaczego Heiztechnik - instalator mi go polecil ( w sumie sasiad) , to mysle ze syfu by mi nie wciskal. Kilku osobom w mojej miejscowosci tez montowal i sa zadowolone - a przechodzily z oleju opalowego na wegiel.

Zastanawialem sie nad HT, ale ten podstawowy mi w zupelnosci wystarczy - do takiego wniosku doszedlem. Wiesz, jezeli bym potrzebowal kociol ktory ma wspolpracowac z programatorem pokojowym, w osobnym obwodzie podgrzewac wode uzytkowa itd. to bym wybral z pewnoscia piec na ekogroszek z podajnikiem a nie HT. Drugi dzien i powiem ze w porownaniu ze starym kotlem to maluch kontra audi.

Rano rozpalilem drobnym drewnem, jak juz sie dobrze rozpalilo wrzucilem dwa kawalki grubego drewna wielkosci bochenka chleba, na to wegiel odmierzony w wiaderku 5 L po farbie, temperatura 60st., przedmuch co 5 min, 10 sek., i tak sie palilo od 7:30 do 13. Potem troche przeszlakowalem ruszta, dorzucilem 3 kawalki drewna (bochenki), na to kolejne wiaderko po fabie 5 L i pali sie do teraz - 60st. non stop -+2. Musze dodac ze czesto wietrze pomieszczenia - co 1.5 - 2 h, obecna temperatura na zewnatrz +1, dzis rano -3. Do ogrzania 100m2 + 150L bojler, dom z 1908 r, sciany 50cm z cegly, nie ocieplony, jedynie stropy ocieplone i nowe podlogi - wylewki (15cm styropianu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat przy na biurku od kompa mam termometr i mam 20.5 st. - taka mi odpowiada, w kuchni na term. 21, sypialnia 21, lazienka 24. W tych pomieszczeniach mam akurat termometry wiec odpowiadam.

Na kazdym grzejniku mam zalozone termostaty Heinmeira. Lazienka na 5 ( skala 1-5) , kuchnia 3.3 ( co powinno wg. instrukcji termostatu dawac 22-23 st.), sypialnia 3.2 (22st.), pokoj komputerowy 3.2(22st),

wypoczynkowo - stolowy jeden grzejnik na 3.2 a drugi skrecony na 2 bo nikt aktualnie tam nie przebywa ani nie oglada TV - jak sie w nim przebywa to odkrecam drugi na maxa - ale z powodu braku czasu TV w tygodniu nie ogladam a jadam w kuchni. W korytarzu / przedpokoju na 3.

Jeden warunek - ja przekonalem sie do tego, ze nalezy palic 24h/7dni - niezaleznie od temperatury zewnetrznej - oczywiscie w sezonie grzewczym :(

Nie pomysl ze sie chwale z nowego kotla - jest nowy to i dobrze grzeje. Z czasem jego sprawnosc bedzie spadac i naleznie tez wiecej opalu sie bedzie w niego wkladalo zeby uzyskac odpowiednia moc. Tak jak pisalem, stropy (15cm welny), podlogi (15cm styro), nowe, ocieplone, pozostaje jeszcze na przyszlosc ocieplic sciany. Ale stropy to podstawa i dobre 30% opalu mozna zaoszczedzic ocieplajac dobrze same stropy i dachy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem, drugi dzien ciaglego uzytkowania kotla, dzisiejsza temperatura zewnetrzna dosyc wysoka ale palic tez trzeba :D

Drugi dzien ciaglej pracy, wszystko OK, dzisiaj zjechalem z temperatura na 55st.C, wiem ze ponizej 60 nie powinno sie spadac, ale kociol jest rozgrzany, wiec mysle ze taka temperatura mu nie zaszkodzi - a i tak jak sie dobrze rozdmuchal to trzyma w kotle ok. 57-58 st.

Bartus, jak narazie kociolek sprawdza sie dobrze, od wczoraj od 23 do teraz wsadzilem w piec 3 wiaderka po farbie 5L i 6 kawalkow (bochenkow) drewna - (dab, buk, topola, swierk, sosna - takim drewnem pale).

Jesli nasuwaja ci sie jakies pytania odnosnie kotla to pisz smialo.

3 majcie sie.

Edytowane przez RobsonFX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!Dzięki za info.A próbowałeś może miałem?Ja palę flotem,a on musi być b.mokry i mam już dość mieszania go z wodą(ciasto)a taki ,według instrukcji serwisu heiztechnia musi być miał aby go spalać w tych kotłach.A jak czytałem na forum,że w innych kotłach,nap.w logice Cichewicza miał ma być suchy.Czy w swojej instalacji posiadasz zamontowany zawór czterodrożny?Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, narazie mialem i flotem nir probowalem ale mam taki zamiar, chce rowniez wyprobowac weg. brunatny. Ja mysle ze musi byc mokry zeby zredukowac mozliwosc wystapienia "wybuchu" pylu weglowego oraz to iz mokry mial jak i flot spalaja sie lepiej i nie tworza kotletow po wypaleniu. Normalnie wg. wiekszosci opisow producentow i wielu watkow na forum to m.in. wilgoc pochodzaca z opalu w palaczeniu z siarka i innymi pierwiastkami powstalymi w procesie spalania welga/drewna jest glownym sprawca korozji kotlow - wiec mokre paliwo jakos nie dla mnie.

Chcialem zainstalowac zawor 4D ale mam jede problem w instalacji - rura do zbiornika wyrownawczego musi isc bezposrednio z zasilania pieca a u mnie poprzedni "fachowiec" tak zrobil ze idzie z pionu. Mozna oczywiscie to przerobic ale wiaze sie to z poprowadzeniem rury bezposrednio od pieca na poddasze - a to skutkuje kuciem w scianach i stropach (podlogach).

U mnie funkcje zaw. 4D pelni bojler CWU, ktory jest bezposrednio przy piecu i jest podlaczony grubszymi rurkami - tworzy on jakby taki drugi krotki obieg i powrot do pieca ma praktycznie tem. zasilania.

Poza wczorajszym wygaszeniem w celu czyszczenia kotla, to piecyk zasuwa juz 5 dzien non-stop, w domu ciepelko, no i ilosc paliwa w stosunku do stalopalnosci oraz wytwarzanego ciepla jest rewelacyjna. Do pieca dokladam warstwowo, drewno, wegiel, drewno, wegiel itd. Po przejsciu ze starego kotla nawet nie marzylem o takiej poprawie ekonomi spalania oraz bezobslugiwosci. Ze starego pieca bylem przyzwyczajony ze co 3 h nalezy isc do piwnicy, przeszlakowac, podlozyc itd. Teraz do piwnicy ide z nudow i przyzwyczajenia. Normalnie dokladam 2x dziennie ale tak jak dzis (niedziela) rozlozylem podkladanie na 3 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robson!Jesteś już prawie weteranem palenia w tym kotle :).Jak wrażenia?W Kościanie trochę przymroziło,i jest to dobry okres dla sprawdzenia kotła.Jak tam heiztechnik?Mój wybór zawęził się już do tego kotła,logicy Cichewicza albo HEFa.Ciągle nie mogę się zdecydować(twoja opinia dużo znaczy)Proszę napisz,ile zasypu opału jednorazowo,jaki opał i jak długo to się pali.Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie

Też jestem na etapie szukania nowego kotła i zainteresował mnie właśnie wyrób firmy Heiztechnika a dokładnie model Q HIT Plus 15 KW, ciekawi mnie ilu litrowy jest załadunek w tym kotle bo nie mogę nigdzie znaleźć i ile trzyma po full załadunku węglem godzin. Cichewicz logica to górno -spaleniowiec a z tego co czytałem to w takim piecu nie powinno sie dokładac tylko czekać do wypalenia sie opału, dlatego go odrzuciłem no i cena też nie grzeszy, biorę pod uwagę jeszcze defro Optima Plus oraz SAS model NWT dolne spalanie ze sterownikiem i dmuchawą oba te piece maja załadunek około 25/30kg , przy czym cena kotła defro nie zachęca do zakupu moim zdaniem jest za wysoka co najmniej o 700zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem sobie troszkę i rzeczywiście ,heiztechnik nie ma w swojej ofercie jeszcze kotła z dolnym spalaniem ,szkoda bo byłbym zdecydowany na ten kociołek, górne spalanie całkowicie odpada(czasami żona będzie zmuszona do palenia i z takim sobie nie poradzi) w dolnym będzie tylko dosypywać opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomasz i Bartus - jak wpominalem zamontowalem kociolek Heiztechnika QHit Plus 15kW. Wreszcie przyszly mrozy i mozemy potestowac moj "piecyk". Ogolnie oferta kotlow zasypowych heiztechnika to kotly gornego spalania ale QHITPlus to model ktory idelanie radzi sobie z dolnym i gornym spalaniem.

Przetestowalem juz spalanie mialu / flotu od gory i powiem rewela. Ale wybierajac kociolek chcialem taki do ktorego domownicy jak mnie nie ma moga dozucic paliwka i piecyk chula dalej. I tak tez jest z tym modelem.

W dolnym spalaniu przetestowalem juz gruby wegiel, orzech II gat. , groszek, groszek z miałem (lekko zwilzonym), drewno grube, drobne i trociny. Piec lyka wszystko. Pali super. popiol - to w sumie maka i mam go 2x mniej niz w poprzednim kotle. Ogien utrzymuje juz ponad tydzien bez wygaszania. Opracowalem maly schemacik, tutorial palenia w tym piecu:

 

Wstaje rano, robie kawke, ide do piwnicy, wylaczam automatyke, przeszlakowuje popiol pomiedzy rusztami od dolu ( od popielnika), potem od gory rusztu, biore dolaczony do zestawu hak-drapak i na szybko przeczyszczam scianki boczne w palenisku i po otwarciu gornej klapy - gorna wewnetrzna czesc kotla. Zajmuje mi to jakies 30-60 sek.

Dorzucam drobnego drewna, otwieram dolna klape od popielnika, wybieram popiol i pozostawiam uchylona klape w celu rozpalenia drewna. Cala operacja ok. 2min.

Ide do lazienki, potem lyk kawy, jeszcze raz na szybko do piwnicy. Zamykam dolne drzwi, dorzucam grubego drewna, na to lapate wegla. Wlaczam automatyke i ide na sniadanie - czas ok. 1min.

I od teraz - albo ja przed wyjsciem albo ktos z domownikow dorzuca do pieca wg. uznania - jesli ja to ok. 2/3 komory zasypowej ( wiaderko wegla po farbie 10L + troche drewna warstwami). Taki zaladunek przy obecnych mrozach ( -15 noc / -7 dzien ) wystarcza mi od 6:30 do 16-17. Wracam do domu - 17 - ide przeszlakowac popiol, dorzucam 2 grube kawalki drewna i tak pali sie do 19-20. Wieczorem wybieram popiol, przeszlakowuje ruszta z popiolu i zaladunek jak z rana ( wiaderko wegla po farbie 10L + troche drewna warstwami).

TO WSZYSTKO NA NIEWYGASZONYM PIECU.

DOLOZENIE DO PIECA PRZEZ DOMOWNIKOW W TRAKCIE DNIA TEZ JEST BANALNIE PROSTE - JESLI JUZ MUSZA - IDA DO PIWNICY, WYLACZAJA AUTOMATYKE, DORZUCAJA DREWNO, 1-2 SZUFLE WEGLA, PRZYCISK "START" I ............. TYLE - JAKIES 30-60 SEKUND.

 

W sumie teraz poswiecam ok. 20 minut dziennie na obsluge kotla. Rewelka. W starym to co 2-3 h musialem poswiecic jakies 10 min.

 

3majcie sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.