Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koszty ogrzewania paliwami stałymi


XXMen

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że autorowi wątku nie chodziło o tego typu dyskusje a raczej o zestawienie kosztów ogrzewania różnymi rodzajami paliw. Cóż - przyznam, że Hopkat ma identyczne warunki jak ja (bez ocieplenia). Nijak nie dało się spalić mniej niż tony sporo bardziej kalorycznego ekogroszku w miesiącu przy temperaturze 21-22st w pomieszczeniach. Mniemam więc, że Hopkat utrzymuje w domu sporo niższą temperaturę.

 

Ja jednak pozostanę przy swoim zdaniu - w identycznych warunkach pellet jest wg mnie najdroższy z wymienionych, nieco tańszy eko-groszek, inne rodzaje paliw stałych się nie wypowiem, ale raczej tańsze niż dwa wymienione - z tym, że komfort ekogroszku i pellet'u pozostanie raczej na zdecydowanie wyższym poziomie. Twierdzenie o "ekonomicznej wyższości" ekogroszku nad pelletem opieram nie tylko na tzw zdaniu większości, lecz na fakcie, że ekogroszek ma wyższą wartości opałowej będąc przy tym nieco tańszy. Teoretyczna sprawność pieców również jest zbliżona. Myślę, że praktyczna (w tych samych warunkach) również jest zbliżona. Inaczej być nie może ;)

 

Dwa lata temu ta kolejność byłaby zdecydowanie inna - ale jak można było kupić tonę eko-groszku za 270 zł to wiadomo dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam XXMen,

Jeśli wymieniasz: ekogroszek, pellets, drewno i pytasz: "Czym najlepiej palić i co wychodzi ekonomicznie ???", odpowiedź na drugą część pytania to:drewno, najlepiej z własnego lasu pozyskane, pocięte i porąbane samodzielnie spalone w kotle zgazowującym z buforem. A "najlepiej" to zależy co rozumiesz pod tym słowem, bo dla mnie najlepiej to pelletsem, chociaż najdrożej ale za to ekologicznie, czysto i oczywiście spalanie w kotle z podajnikiem.

Pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że założeniem głównym tego pytania powinno być stwierdzenie, czy paliwo musi być w 100% "kupne" czy też autor pytania dopuszcza np. taką możliwość jak podajesz. Poza tym też zwróciłem uwagę na 2 pytania w jednym. Dla mnie również najlepiej wiąże się bardzo ze stosunkiem jakości do ceny (w tym przypadku faktycznie jak dla mnie ekogroszek i pellets są poza konkurencją ze względu na komfort używania). Ale raczej autorowi chodziło o "najlepiej" pod względem ekonomiki. No i myślę, że do takiego porównania trzeba jednak założyć, że paliwo jest kupione.

 

Może trzeba więc wziąć dużo różnych "średnich" i porównać. Średnią wartość opałową danego paliwa * średnia sprawność pieca przeznaczonego do jego spalania - takie porównanie powinno dać w miarę sensowne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No cóż idzie następna zima a tu nadal brak odważnych by przyznać się ile mniej więcej wtopili w ogrzewanie. Liczyłem na szczere odpowiedzi typu: Kocioł gazowy, powierzchnia taka i taka i koszt to ok 1000 zł na 6 miesięcy lub kocioł retortowy firmy Kopciuch i na powierzchnię taką spalił mi 4t węgla lub peletu. To by była początkowa kalkulacja jaki kocioł wybrać dla siebie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, to nie kwestia odwagi, podam Ci moje wyniki choć tylko z połowy sezonu:

kocioł warmet ceramik SDS25KW,

paliwo węgiel od groszku po orzech

pow.100m starej nieocieplonej chaty (1932r) + 100m nowy warsztat sam. ocieplony

CWU 140l / 3 osoby

zużycie węgla przy -20 i więcej max.50kg/dobę

około zera 30-35kg / dobę

minimalne to 20-25 kg /dobę w okresie przjściowym

samej wody nie opłaca się grzać,(elektrycznie wychodzi na to samo bez roboty)

temp. w domu 20-22st. w warsztacie 14-16st

cena węgla na dziś 620/tona/orzech2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam poprzedni rok chałupa nowa ok 160m2. Zuzycie miału 4700 kg + trochę szmat na rozpałkę i okresy przejściowe. temperatura w pomieszczeniach od 20 do 24 stopni

Edytowane przez gerix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.