Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Palnika Na Mniejszy (wiessmann)


zibi1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Orientuje się może ktoś, czy da się wymienić palnik w piecu wiessmann witogas 100 (60kW) na mniejszy- np.24kW?

 

Dawniej miałem zainstalowany piec Stiebel 24kW i w zupełności wystarczał- jednak po remoncie budynku (800m2) i rozbudowaniu instalacji grzejnikowej zdecydowałem się na wymianę pieca na większy.

Problem w tym, że teraz już piec nie jest wykorzystywany w pełnym zakresie i ogrzewa ok.70m2 (tylko moje mieszkanie), sporadycznie do 120m2, a koszty ogrzewania są drastycznie wysokie...! Ostatni rachunek- 3800PLN/m-c... :(

 

Nie ukrywam, że ten piec nie pasuje mi od samego początku, a zużycie gazu (w porównaniu do Stiebla przy tej samej powierzchni) wzrosło praktycznie od jego zamontowania... Stiebel na pewno był bardziej oszczędny i teraz działa skutecznie u teściów bez "nabijania" im rachunków za gaz!

 

Jeżeli ktoś się orientuje w temacie, to proszę o radę!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 200-350 netto zw zależności od zakresu i zapuszczenia kotła

a podejzewam że pisiadasz kociołz palnikiem wentylatorowym a przy niekorzystnym ustawieniu to i 90% energi może iśc w komin jesli włącza się co parę min na parominutowe cykle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy niekorzystnym ustawieniu to i 90% energi może iśc w komin jesli włącza się co parę min na parominutowe cykle

No to mnie Kolego nieźle przeraziłeś...!!!

Prawdę mówiąc na to mi wygląda, bo niewyobrażalne mam to zużycie gazu!

A to, że wentylatorowy, to źle czy dobrze?

 

Jeśli możesz, to przybliż mi sprawę czyszczenia- na co zwrócić uwagę, jak przyjedzie serwis, czego dopilnować?

A jeżeli chodzi o ustawienie pieca, to już tylko liczę na to, że serwisant ze Słupska będzie się orientował w temacie i nie narobi większego bałaganu niż jest teraz... Nie jest to serwis fabryczny tylko "jakiśtam"24- niby podany na stronie wiessmanna. Dzisiaj rozmawiałem z tym serwisem i czyszczenie kotła kosztuje 180zł- niedrogo w porównaniu ze Szczecinem (300zł...) Do tego dojdzie dojazd (45km) i pewnie za "wniknięcie" w sterownik też jakieś dodatkowe pieniążki- ale jak dobrze ustawi sterownik i zużycie spadnie, to na pewno warto.

 

Jeszcze jedno pytanie- po czym można poznać, że piec wymaga już czyszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Orientuje się może ktoś, czy da się wymienić palnik w piecu wiessmann witogas 100 (60kW) na mniejszy- np.24kW?

 

Dawniej miałem zainstalowany piec Stiebel 24kW i w zupełności wystarczał- jednak po remoncie budynku (800m2) i rozbudowaniu instalacji grzejnikowej zdecydowałem się na wymianę pieca na większy.

Problem w tym, że teraz już piec nie jest wykorzystywany w pełnym zakresie i ogrzewa ok.70m2 (tylko moje mieszkanie), sporadycznie do 120m2, a koszty ogrzewania są drastycznie wysokie...! Ostatni rachunek- 3800PLN/m-c... :(

 

Nie ukrywam, że ten piec nie pasuje mi od samego początku, a zużycie gazu (w porównaniu do Stiebla przy tej samej powierzchni) wzrosło praktycznie od jego zamontowania... Stiebel na pewno był bardziej oszczędny i teraz działa skutecznie u teściów bez "nabijania" im rachunków za gaz!

 

Jeżeli ktoś się orientuje w temacie, to proszę o radę!

Pozdrawiam

Nie wiem co zmiana palnika może pomóc. Kocioł 60kW jest odpowiedni do ogrzewania 800 m2 grzanie nim 70 m2 jest kompletnym nieporozumieniem a kocioł o mocy 24kW na 70 m2 też będzie za duży. Problemem jest instalacja. Nie chcesz ogrzewać całości trzeba by podzielić instalację na obwody grzewcze i grzać tylko te obwody które się aktualnie wykorzystuje. A może rozwiązaniem było by zastosowanie, zamiast duzego kotła układu kaskadowego (2 lub 3 kotły o mniejszej mocy) . Proponuję Ci przedyskutowanie problemu z dobrym branżowym projektantem, rozwiązanie pewnie można znaleźć i zaprojektować przebudowę kotłowni i układu CO. Trochę to będzie kosztować nie ma co ukrywać ale może warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dokładaniem kotłów, to może być problem ze względu na brak przewodów dymnych...

Ewentualnie mógłbym wstawić (jako drugi) kocioł kondensacyjny i wystawić "rurę" przez ścianę.

Wiem, że ten kocioł, który mam teraz jest za duży do ogrzania mojego mieszkania, ale sporadycznie jest potrzeba ogrzania całego budynku i wtedy jest OK. Problem w tym, że w okresie, kiedy organizowałem kotłownię nie mieszkałem w tym budynku- mieszkanie urządziłem sobie po kilku latach, jak kotłownia już istniała...

 

Poważnie zastanowię się nad założeniem drugiego pieca- zdaję sobie sprawę z tego, że ten jest za duzy na moje mieszkanie i tylko generuje straty, ale zastanawiam się, czy nowy kocioł o mocy 16kW da radę ogrzać moje mieszkanie + ew. dodatkowo 2 pokoje (w sumie powiedzmy 130m2). Ściany są z cegły czerwonej, niocieplone, grubości 40cm.

No i w sumie nowy piec musiałby obsłużyć oprócz grzejników instalację podłogową (łazienka, kuchnia i jeden pokój ogrzewane są podłogówką). Czy to nie będzie problem dla pieca kondensacyjnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej wybrać mocniejszy kocioł (np.24kW), żeby jednak pracował w kondensacji?

Aha!

Na tym forum wyczytałem w czyjejś wypowiedzi, że ograniczył moc kotła do 10%. Czy w Wiessmanie witogas 100 jest możliwość zmiany mocy kotła? Ew. jak to zrobić?

To by było dla mnie idealne rozwiązanie- w razie potrzeby pracuje na mocy nominalnej, a przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło zmniejszam moc kotła np. do 30%. To by chyba rozwiązało mój problem.

 

W sumie niby moc mojego kotła jast modulowana w jakimś zakresie, ale wlaśnie czytam w instrukcji serwisowej, że do takiego palnika potrzebny jest "zestaw uzupełniający palnika 2-stopniowego/modulowanego (zakres dostawy kotła grzewczego)"

Może mój piec tego nie posiada??? Spytam serwisanta jak się pojawi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik 2 stopniowy jest do kotła vitogas 200.Jest możliwość zmniejszenia mocy poprzez regulator ale w zakresie 48-60 kW. Lub zmniejszyć ilość członów (vitogas jest kotłem żeliwnym) tylko co to zmieni w twojej sytuacji. Jak pisałeś okresowo musisz ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Zmniejszysz kocioł i czym będziesz wtedy grzał? Jedyne rozsądne wyjście to przeróbka instalacji wyłączenie obiegu mieszkania i zamontowanie na ten obieg drugiego kotła, Nie musi być to kocioł kondensacyjny może być i z zamkniętą komorą spalania. Moc 16-18kW w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kondensacji odzyskujesz ok 30% energi, porownaj zurzycie gazu kotla 24kw i 13 kw. Zobacz co sie bardziej oplaca, Na pewno tanszy bedzie kociol nie kondensacyjny, porownaj zuzycie gazu.

 

Co do wspomnianego rozwiazania kilku kotlow w kaskadzie. Dobre rozwiazanie i nie potrzeba wiecej kominow. Poszukaj kotlow na stelarzu, ktore korzystaja z jednego komina. Niestety kosz przebudowy kotlowni ogromny. Latwiej dolozyc maly kociolek i masz sprawe rozwiazana.

 

Nie zmniejszysz zurzycia gazu na 60kW piecu. Takie ma dysze a nie inne i duzo gazu przez nie leci. Jak wspomnial kolega modulacja odbywa sie w malym zakresie i nie odczujesz znacznych oszczednosci. Nie wiem jak masz tam rozwiazane ale jak masz jakis pion i odejscia na mieszkanie, przepnij je do nowej instalacji z nowym kotlem i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.