Skocz do zawartości
IGNOROWANY

automatyka a ekonomika


robekrt

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem swój pierwszy piec...dolniak..lokalnej firmy PiecBud Klęczaj Radom.Piszę o tym celowo poniewarz korzystałem z ich produków wcześniej i byłem zadowolony...Jest to kocioł 11kw zamierzam ogrzewać nim dom parterowy o pow 60m2,pustak szlakowy,nieocieplony,otynkowany.Okna plastiki.Postawowym paliwem bedzie miał,i drzewo niesezonowane,wszelki odpad-np gałęzie.Moje pytanie dotyczy czy cała ta automatyka...przedmuchy..nadmuchy..mają istotny wpływ na ekonomię spalania...czy istnieja jakieś sprawdzone nastawy? Wszyscy znajomi korzystją z ustawień fabrycznych a cała obsługa dotyczy tylko regulacji tep na kotle...i może to dobrze bo jesli wraz ze zmianą tep trzeba biec do kotłowni i zmieniać nastawy....no w końcu ma być taniej i cieplej....Pozrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich obserwacji taniej jest albo niewiele albo wcale - natomiast przy dobrze zrobionej automatyce może być wygodniej i bardziej komfortowo (to ostatnie dotyczy zwłaszcza kotłów z podajnikiem). Ale i w przypadku "zwykłego" kotła delikatna automatyka może pomóc np zwiększyć stałopalność pieca (miarkownik lub dmuchawa sterujące ilością powietrza dostarczanego w procesie spalania).

 

Generalnie mi automatyka daje tylko jedno - większy komfort (wyższa stałopalność). Automatyka to generalnie wyższy koszt montażu i wyższy stopień skomplikowania całej instalacji - bardzo wątpliwy jest szybki zwrot takiej inwestycji (zwłaszcza w przypadku tak małej powierzchni do ogrzania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o spalanie paliw stałych to sposób zautomatyzowania jest różny dla poszczególnych odmian. Drewno i większe granulacje węgla należało by spalać na "swobodnym ciągu" ( ewentualnie miarkowniki - jako najprostszy element automatyki). Miał natomiast i drobne sorty węgla spalać należy przy pomocy dmuchaw ( z odpowiednią modulacją mocy w stosunku do zapotrzebowania na powietrze) To kompromis pomiędzy efektywnym spalaniem a przedmuchiwaniem ciepła w komin. Osobiście traktuję miał jako bardzo trudne paliwo do spalania w kotłach domowych. Wszystko wiąże się z procesami chemiczno fizycznymi a przede wszystkim z granulacją i popieleniem. Jeśli chodzi o automatyzacje procesów spalania w kotłach zasypowych ograniczył bym się do sterowania zaworu 4 - drogowego lub poszedł na całość i zaryzykował eksperyment z akumulatorem ciepła. Na tym forum nie spotkałem posiadacza kotła na paliwo stałe z buforem w najprostszej konfiguracji dlatego też pisze eksperyment. Pozdrawiam.

 

PS: Automatyka to zło konieczne XXI wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.