Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę O Pomoc W Doborze Kotła (pieca) C.o. Na Paliwo Stałe.


student25

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w doborze kotła (pieca) C.O. na paliwo stałe mając na uwadze moje n/w informacje.

 

Obecnie dom ma 80 m2 + bojler z płaczem wodnym 120 litrów

W przyszłości dojdzie poddasze gdzie łącznie będzie 120-130 m2 + bojler 120 litrów (tylko co jak nie będzie tego poddasza bo to nie jest jeszcze pewne na 100% a jeśli będzie to za około 7-10 lat to chyba ten piec tego nie wytrzyma)

Dom ocieplony styropianem 10cm

Komin ma wysokości max 5 metrów z wkładem ceramicznym 14x14. Czy ta wysokość komina nie będzie problemem.

Palenie będzie drewnem, miałem, węglem w zależności od rodzaju paliwa jakie będzie dostępne. Z tego co się zorientowałem to do palenia miałem jest potrzebne spalanie górne a do palenia drewnem i węglem jest potrzebne spalanie dolne.

Czytając opinie na forum to większość pisze że przerabia swoje kotły z górnego na dolne, że dolne spalanie jest lepsze ale może to zależy od pieca. A np. piec SAS UWT ma spalanie dolne i górne i może to jest wyjście.

Ja w tym temacie jestem bardzo zielony a sprzedawcy w sklepach chwalą to co mają na sklepie i dla mnie jest to dziwne gdzie poradzili mi kilka egzemplarzy n/w i każdy z nich jest bardzo dobry. A z piecami jest jak ze wszystkim są lepsze i gorsze. Ja chciałbym kupić dobry aby niemieć z nim żadnych problem i odpoczywać że tak powiem a nie siedzieć w kotłowi i majstrować coś przy kotle bo to nie oto chodzi. A dla osoby która niema doświadczenia w takim temacie to jest czarna magia.

Mieszkając wcześniej w bloku a teraz będzie przeprowadzka do domku to chodzi o to aby ten piec był prosty w obsłudze i dokładać do niego jak najrzadziej bo będzie musiała go również obsługiwać kobieca ręka.

 

Kotły proponowane przez sprzedawców:

1.SAS UWT 14W – najbardziej polecany spora komora zasypu, palenie dolne i górne, łatwy w czyszczeniu, tylko ma sporo wody w układzie czy to nie problem?

2.Ulrich Fest Electronic FE17 – duży plus gdyż jest żeliwny ale chyba za duży do mojej powierzchni i mała pojemność komory załadowczej co chyba będzie oznaczało częste dokładnie

3.Buderus Ultima 10-15 KW

4.Heiztechnik Q Hit plus lub Heiztechnik plus 15 KW

5.PER-EKO KSX 16 KW lub KSW 13 KW

6.Zębiec KMW 16 KW lub KWP 10 KW

7.Galmet 15 KW

8.Moderator Unica Sensor 15 KW

Ewentualnie proszę o propozycję mając na uwadze niżej wymienione informacje.

 

Wydaje mi się że dobrze jest kupić piec który jest produkowany w pobliży gdyż będzie łatwy dostęp do części i osób które mogą go naprawić. Ja jest z województwa Świętokrzyskiego czyli blisko SAS, Zębiec i PER-EKO

Na co najbardziej powinienem zwrócić uwagę przy zakupie kotła?

 

Proszę o szczerą opinię i szczere doradzenie.

 

Proszę również o dokładne wytłumaczenie różnicy palenia w systemie dolnym a górnym. Który jest tak naprawdę lepszy.

 

A czy ktoś z Państwa słyszał o zwrocie 20% wartości kotła przez Urząd Miejski lub Gminę jeśli posiada się Certyfikat ekologiczny jeśli tak to proszę o informację jak się to załatwia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaden z wyżej wymienionych kotłów nie jest dolnokanałowy to wszystko typowe górniaki.

Jeżeli zas chodzi o serwis to w piecu nie ma sie co zepsuc więc i serwis nie potrzebny a jak sie zepsuje to i tak liczymy na siebie bo na serwis nie ma co.

Ja znam pare kotłow z pleszewa z innymi nie miałem doświadczenia tylko z zębcem ale złe.

Rynek jest nasycony tymi produktami i napewno koledzy napewno cos podpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam od października ubiegłego roku Buderus Logano 111S 13,5 kW. Jest to piec dolnego spalania. Po opanowaniu go (poznawaniu), a trwało to do połowy grudnia jestem zachwycony.. Jeśli byś się zdecydował na niego, to sugeruję o mocy 20 kW, gdyż ma komorę zasypową 46 litrów, a mój 26l., zakres mocy ekonomicznej 6-20kW. Podobno nie da się w nim palić samym miałem.

 

 

Tu jest link, do strony, gdzie prowadzony jest ten temat:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszkanie w starej nie ocieplonej kamienicy na parterze o pow 72m2 .W sierpniu zakladalem c.o i zakupilem piec Defro Optima Plus 13kw .Posiadam do tego bojler 150L i okazalo sie ze mam za mocny piec .Hydraulik zalecil mi prace kotla w zakresie 60-70stopni .Jak tak na poczatku ustawilem to w domu mialem saune .Teraz przy temp zewn rzedu 0do -5stopni piec pracuje na 50stopni C i w domu chodzimy w slipkach i podkoszulkach. wedle instrukcji 13KW odpowiada 130m2 . pale na bierzaco 24h na dobe od 2 pazdziernika i zuzylem 2.5tony wegla kamiennego sredni orzech. Uwazam piece defro za bardzo dobre maja b gruba blache i sa masywne moj wazy 254kg . Uwazam ze im ciezszy piec tym porzadniejszy . Odnosnie tzw dotacji na ogrzewanie c.o to temat juz nie aktualny byl aktualny do konca 2009roku .Bank ochrony srodowiska BOS wyplacal 500zl za kazdy wyburzony piec kaflowy na poczet ogrzewania ekologicznego.Piec mnie kosztowal wraz ze sterownikiem i nadmuchem 3400zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to że musisz trzymać na piecu temp 50stopni i jeszcze chodzisz w slipkac to nie wina zbyt mocnego pieca ale zbyt dużej powierzchni grzejników w stosunku do ogrzewanej powierzchni. Po prostu powiesiłeś zbyt duzę grzejniki w domu i tyle. Piec swoją drogą też przewymiarowany, ale jeżli pali sie na tych 50 stopniach i smoła nie wylewa sie z pieca to znaczy że nie jest tak mocno za duży żeby to był znaczący problem.

 

Proponuje eksperyment - zakręć/przykręc co drugi grzejnik w domu - jak temperatura w pomieszczeniach spadie wyreguluj ją wtedy podnosząc temperature zadaną na piecu

 

co do przewymiarowania pieca. Ja na 110 nieocieplonych m2 mam piec 10kW i podczas mrozów -15stopni miałem jeszcze ogromny zapas mocy, a w całym domu 21-22stopnie. Grzejniki specjalnie powiesiłem mniejsze niż zalecali hudraulicy np. na pomieszczenie 23m2 wisi C22 1200x600 i nic więcej. Efekt - aby utrzymać te dwadzieścia kilka stopni wystarczy 55 stopni na piecu, który sie raczej nudzi (spaliny w okolicach 100stopni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaden z wyżej wymienionych kotłów nie jest dolnokanałowy to wszystko typowe górniaki.

Jeżeli zas chodzi o serwis to w piecu nie ma sie co zepsuc więc i serwis nie potrzebny a jak sie zepsuje to i tak liczymy na siebie bo na serwis nie ma co.

Ja znam pare kotłow z pleszewa z innymi nie miałem doświadczenia tylko z zębcem ale złe.

Rynek jest nasycony tymi produktami i napewno koledzy napewno cos podpowiedzą.

Witam

A dla czego jesteś z kotłami dolnego spalania. Dla czego i w czym jest on lepsze od górnego. A teraz większość kotłów jest ze spalaniem górnym to chyba skoro wszyscy idą w tą stronę to wydaje się że jest to dobre.

A SAS wg opisu producenta ma spalanie dolne i górne i ponoć do miału musi być górne gdyż dłużej się pali.

A też nie rozumiem dla czego lepszy jest kocioł z miarkownikiem ciągu a nie ze sterowaniem. Dla mnie to tak jakby ktoś powiedział że lepiej jeździć samochodem bez wspomagania kierownicy.

O co w tym chodzi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mieszkanie w starej nie ocieplonej kamienicy na parterze o pow 72m2 .W sierpniu zakladalem c.o i zakupilem piec Defro Optima Plus 13kw .Posiadam do tego bojler 150L i okazalo sie ze mam za mocny piec .Hydraulik zalecil mi prace kotla w zakresie 60-70stopni .Jak tak na poczatku ustawilem to w domu mialem saune .Teraz przy temp zewn rzedu 0do -5stopni piec pracuje na 50stopni C i w domu chodzimy w slipkach i podkoszulkach. wedle instrukcji 13KW odpowiada 130m2 . pale na bierzaco 24h na dobe od 2 pazdziernika i zuzylem 2.5tony wegla kamiennego sredni orzech. Uwazam piece defro za bardzo dobre maja b gruba blache i sa masywne moj wazy 254kg . Uwazam ze im ciezszy piec tym porzadniejszy . Odnosnie tzw dotacji na ogrzewanie c.o to temat juz nie aktualny byl aktualny do konca 2009roku .Bank ochrony srodowiska BOS wyplacal 500zl za kazdy wyburzony piec kaflowy na poczet ogrzewania ekologicznego.Piec mnie kosztowal wraz ze sterownikiem i nadmuchem 3400zl

Witam

Oj Defro to ma spory wybór a jeszcze teraz nowa szata że tak powiem to patrząc na sam wygląd to wyglądają ciekawie. A z tego co widzę to jest to chyba piec dolnego spalania czy też uważasz jest lepsze dolne niż górne. A używasz sterowania a większość pisze że miarkownik jest lepszy a niewiedzą czemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A używasz sterowania a większość pisze że miarkownik jest lepszy a niewiedzą czemu.

Ja w swoim kotle założyłem elektronikę i uważam, że jest o wiele lepiej, niż z miarkownikiem. Można bardzo precyzyjnie sterować pracą kotła. Dobry dolniak z elektroniką est prawie bezobsługowy. Porównując obsługę mojego i sąsiadów, którzy mają kocioł z podajnikiem widzę, że wbrew pozorom mają więcej pracy przy nim, niż ja przy swoim Logano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak piec dolnego spalania nikt nie powiedzał powarznie prawdy ale krutko i na temat spalanie dolne spala się tylko pszut paliwa i stopniow idzie do tyłu spalajac mastępmom dafke paliwa wada tego pieca piec będzie spalał durzo paliwa poniewasz dolne spalanie zalerzy od zapotszebowania ciepła do ogrzania mieszkania wjęc im wjększe straty ciepła tym więcej paliwa do spalania 2 bardzo suche drewno jesili nie to piec wytszyma najwyrzej 5 lat mimo zaworu 4 drożnego piec gurnego spalania cały załadunek paliwa jest rospalony w bardzo krutkim czasie zachodzi cosi w rodzaju zamiany napszykłat groszku w koks spalanie to jest około 2 razy dłusze nisz dolne i ekonomjczniejsze wystarczy pojezidzici po targach gdzie można się durzo dowiedzieci tak naprawde to dzięki piecom gurnego spalania powstały piece na ekogroszek troche je pszerobiono dodając palnik .mojm zdaniem piece gurnospalające takie jak sas cichewicz logika itp jednak cichewicz logika jako jedyny mjał air kom reszta to podruba sam mam cichewica chciałem go spszedaci jednak poczekam to dłusza chistorja sory z błędy dyslektyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ktoś sie zmusi żeby przebrnąć przez twoją wypowiedź można stwierdzić że siejesz herezje

 

piec dolnego spalania spala 2 razy więcej paliwa? i z takiego powodu że jest wrażliwy na zapotrzebowanie na ciepło? Z powodu większych strat ciepła?

 

Dolniak jest po prostu kotłem bardzo łatwym w obsłudze. Rozpalasz i dokładasz, żadnej filozofii. Możesz mieć ogień nawet 2 tygodnie non stop bez wygaszania. Nie trzeba sie z jego obsługi doktoryzować na forum muratora, spawać kierownice powietrza i spuszczać się nad kolorem płomienia. Przeciętny piec dolnego spalania spali mniej paliwa niż przeciętny górniak. W dodatku zrobi to czyściej, nie smrodząc i nie zatykając komina

 

Zanim ktoś mnie zwymyśla. OCZYWIŚCIE że odpowiednio stuningowany piec górnego spalania może spalać bardzo czysto, długo i ekonomicznie, lepiej od niejednego dolniaka. Ale takiego pieca nigdzie nie kupisz. Musisz kupić coś najbardziej zbliżonego, następnie spędzić tygodnie w piwnicy na obserwowaniu jego pracy; kolejne miesiące w kotłowni na jego modyfikacjach i dobieraniu odpowiednich parametrów pracy, ustawianiu stosunku powietrza wtórnego do głównego. Ilu użytkowników kotłów górnego spalania dopracowało w ten sposób proces spalania aby uzyskać takie rezultaty? Sporo poniżej 1%. Ilu górnopalaczy zapala złoże od góry tak jak powinno się to robić - a jest to najprostsze i najskuteczniejsze polepszenie spalania - obstawiam okolice 5% - z czego większość dlatego, że przeczytało wątek na muratorze (swoją drogą świetny)

 

Dolniakom najbardziej opinie psują sami producenci tych kotłów. Wystarczy wpisać w google "piec dolnego spalania". 50% wyników to zwykłe górniaki totalnie błędnie opisane przez producentów jako kotły z dolnym spalaniem. pozostałe 45% to konstrukcje dolno-górne. Cześć z nich sprawdza się lepiej, część gorzej, a niektóre z nich w ogóle się nie nadają do spalania czegokolwiek - jak sie producent zbytnią inwencją wykaże. Pozostaje tylko 5% prawdziwych kotłów dolnego spalania

 

Kończąc mój przydługi wywód proponuje koledze korzystanie z przeglądarki mozilla, która posiada wbudowany słownik i na bieżąco sprawdza wprowadzany tekst. Klikasz na podkreślone słowo prawym przyciskiem myszki i słownik podpowiada prawidłową formę wyrazu. Twój post wymaga naprawde ogromnego skupienia, aby cokolwiek z niego zrozumieć. Dysleksja nie jest wymówką na pisanie z rażącymi błędami na forach internetowych, a jedynie żałosną próbą usprawiedliwienia lenistwa piszącego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja tylko mały offtopic w temacie błędów ortograficznych. Dodałem do zasad forum następujący punkt:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/189-zasady-forum/page__gopid__71443#entry71443

 

Proszę zainteresowane osoby o zapoznanie się, instalację odpowiedniej przeglądarki (firefox, opera, chrome) lub dodatku do niej (ew. pisanie w programie posiadającym kontrolę pisowni i wklejanie dopiero na forum).

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysleksja nie jest wymówką na pisanie z rażącymi błędami na forach internetowych, a jedynie żałosną próbą usprawiedliwienia lenistwa piszącego

I jedynie z tym zgadzam się bezsprzecznie.

Nie musi byc Mozilla, wystarczy Chrome.

 

A co do reszty. Masz sporo racji. Ale...

Nie trzeba spędzać miesięcy na ustawieniach kotła. Chyba że ma się móżdżek ptasi.

A co tej ekonomiki, bo ktoś zapala tak czy inaczej... Tak piszą producenci, i ludzie się stosują. Z takich czy innych względów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin dzięki za zwrucenie uwagi będe miał wgrany program teras do kolegi kojoj nie chodziło mi o piece zwykłe gurniaki tylko o piece takie jak cichewicz logika powiem z własnego dosiwiatczenia z tym piecem paliłem w nim węglem spalał 40 kilo w 8-10 godzin groszek rospalałem od gury i spalał 20-24 godziny wadom tego pieca jest strasznie suche drzewo i powiem tak byłem na targach w kielcach tam morzna się troche dowiedzieci natomiast jaki piec polecam niech każdy wybierze sam ja miałem jusz wymienione 3 piece w ciągu 2lat i nie jestem ekspertem z tej dziedziny jednak teoria a praktyka to 2 rurzne sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak piec dolnego spalania nikt nie powiedzał powarznie prawdy ale krutko i na temat spalanie dolne spala się tylko pszut paliwa i stopniow idzie do tyłu spalajac mastępmom dafke paliwa wada tego pieca piec będzie spalał durzo paliwa poniewasz dolne spalanie zalerzy od zapotszebowania ciepła do ogrzania mieszkania wjęc im wjększe straty ciepła tym więcej paliwa do spalania 2 bardzo suche drewno jesili nie to piec wytszyma najwyrzej 5 lat mimo zaworu 4 drożnego piec gurnego spalania cały załadunek paliwa jest rospalony w bardzo krutkim czasie zachodzi cosi w rodzaju zamiany napszykłat groszku w koks spalanie to jest około 2 razy dłusze nisz dolne i ekonomjczniejsze wystarczy pojezidzici po targach gdzie można się durzo dowiedzieci tak naprawde to dzięki piecom gurnego spalania powstały piece na ekogroszek troche je pszerobiono dodając palnik .mojm zdaniem piece gurnospalające takie jak sas cichewicz logika itp jednak cichewicz logika jako jedyny mjał air kom reszta to podruba sam mam cichewica chciałem go spszedaci jednak poczekam to dłusza chistorja sory z błędy dyslektyk

Witam

Oczywiście dzięki za wszystkie informację.

A co do spalania górnego czy dolnego to naprawdę ciężki wybór dla osoby która nigdy nie korzystała z kotła. I tak naprawdę niewiadomo kogo słuchać gdyż w sklepach każdy sprzedawca informuję że górne spalanie jest lepsze a najlepszą opcją jest 2w1 czyli górne i dolne gdyż dłużej się pali, mniejsze straty, mniej się dymi z komina itd.. Natomiast na forum większość jest za dolnym spalaniem i używa podobny argumentów a nawet tych samych. A najlepsze jest to że większość pisze że ciężko jest teraz kupić piec z dolnym spalaniem a i tak jak ktoś taki kupi to zazwyczaj musi coś tam w nim przerabiać i tak wg mnie jest to wszystko bardzo dziwne. Spędzając 4 godziny na forum i czytając to wszystko co jest na te tematy człowiek jest jeszcze bardziej zakręcony niż przed. Wychodzi na to że firmy nawet z 30 letnim stażem nie są wstanie zrobić dobrego kotła albo jest tak ciężko dogodzić klientom. Pewnie będzie tak że czy kupię taki czy taki to i tak wg jednych opinii usłyszę że dobry zakup a z drugiej strony że zły. A tak naprawdę to chyba czas pokaże jak samemu człowiek będzie użytkował i pozna sąsiadów i zobaczy czym palą i jakimi kotłami i może wtedy będzie mądrzejszy o swoje doświadczenie i przy następnym zakupie będzie pewnie łatwiej.

A teraz to chyba zostaje rzut monetą hihi A dobrze że zrezygnowałem z kotła z podajnikiem bo w tam dopiero by się działo pewnie. A szkoda że tam gdzie mam ten niema instalacji gazowej bo byłby problem z głowy. Pozdrawiam i czekam na ciekawe porady i konkretne informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do zwrotu za kocioł , to u mnie maksymalny zwrot wynosił 1500 zł (dotyczy roku 2009/2010). Warunkiem otrzymania dotacji bylo zakupienie kotła na paliwa stałe z certyfikatem ekologicznym, ale kategorii A. Nie wiem jak to wygląda obecnie, ale moim zdaniem najrozsądniej będzie dopytać się w Urzędzie Miasta w miejscu zamieszkania, by nie popełnić niewłaściwego zakupu (chodzi o częściowy zwrot kosztów za kocioł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80m+120l i proponowany kocioł to 15kW? - zda egazamin, pod warunkiem, ze budybek nie jest ocieplony.

 

Jezeli nie zamierzasz ogrzewac góry, to koniecznie mnieszy kocioł. Jezeli koniecznie chcesz 15kW, to niestety, ale powinienes u gory zamotowac grzejniki i je uzywac.

W przeciwnym razie czeka cie:

- mokry komin

- smoła w kotłe

- smrod

- wykwity na kominie

- remont komina

- wymiana kotla

 

Dodatkowo dobrze uzbroic kotlownie w mieszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oczywiście dzięki za wszystkie informację.

Ja w październiku ubiegłego roku przez przypadek kupiłem piec dolnego spalania (Buderus Logano 111S używany, niska cena i 15 km od mojego domu). Jako, że brakowało kilu elementów w piecu zacząłem szukać w internecie, by uzupełnić i doprowadzić go do pełnej sprawności. Znalazłem to forum i opisy ulepszeń pieca, jak w link, który ci podałem. Jeśli czytałeś, to widzisz, że pierwsi, którzy poruszyli temat tego kotła wyrażali się o nim źle. Ale już od trzeciej strony... To głównie pozytywy... Sądzę, że każdy musi się nauczyć palić w swoim piecu. Mnie to zajęło 6 tygodni.

Co do przeróbek - jak w każdym piecu, jeśli są jakieś nieszczelności i niedopasowania, to trzeba je usunąć. A mogą one powstać choćby w czasie transportu.

Podstawowym udogodnieniem w tym piecu, po to by stał się prawie bezobsługowy było wymyślenie przez @guitar odpopielania automatycznego. A i bez tego na dobrym paliwie piec pracuje dobrze.

 

W moim poprzednim piecu żeliwnym firmy Demrad pękł ostatni człon w czasie pierwszego sezonu - moim zdaniem wada materiałowa (gwarancja 10 lat na piec to fikcja).

 

Co do wyboru pieca: Decyzja należy do ciebie. Ale warto przeczytać wątek, do którego cię odesłałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz stosunkowo mały komin, więc właściwie zostaje górniak. Przy zakupie zwróć na to uwagę, nie wierz sprzedawcy, skontaktuj się z producentem, zajrzyj do DTR kotła. Dobry ciąg to podstawa dobrego działania pieca zwłaszcza ze spalaniem dolnym. Słaby ciąg to smolenie komory, sadza i inne kwiatki. Jeśli chcesz nawet dwa razy dziennie rozpalać piec od nowa to górne spalanie, jeśli chcesz tylko odpopielić, dorzucać to dolnego spalania. Przy dolnym można mieć naprawdę higienicznie czysto w kotłowni, przy górnym to niemal niewykonalne. Dmuchawa ma swoje plusy i minusy, ale uzyskanie w piecu zasypowym czystego spalania graniczy z cudem, nie wierz we wszystko co piszą. Dmuchawa nie wie ile powietrza potrzebne jest do spalania i nie jesteś w stanie tego wyregulować, albo za mało kopcenie, albo za dużo co skutkuje stratami. Powietrze wtórne dostarczane tylko podczas pracy dmuchawy. Ktoś próbował by dmuchawa była mądrzejsza, patrz sterownik PID, są opinie, według mnie uzasadnione, że spalanie się zwiększa. Dmuchawa, sterowniki do retorty, do kotłów z podajnikiem.

 

Unikaj rusztu wodnego, jak się przepali to koniec, niedopalony węgiel to będzie norma, miejscowe przegrzewanie, czyli gotowanie się wody w ruszcie. Każdy kto pisze inaczej kłamie lub dmuchawe ustawioną ma na 100% mocy. Unikaj górno dolnych, wydaje mi się, że powstały one, bo było takie zapotrzebowanie. Większość nie przykłada wagi do średnicy, wysokości komina. Zamiast smolenia komory i do kotłowni, przy niedostatecznym ciągu, mamy sadze na wymienniku w kominie, jeśli przelot górny można regulować, to jest duża szansa, że dopali się i będzie spalał czysto. Nie kupuj pieca na zapas. Nie ma dobrego pieca na wszystkie paliwa, albo palisz drewnem, albo orzechem, albo miałem. CO do konkretnych konstrukcji nie wypowiem się, ale pamiętaj każda sroka swój ogon chwali. Jestem amatorem, moja opinia opiera się na kilku przemyśleniach, doświadczeniu z kotłowni, lekturze artykułów i forum tego i muratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz stosunkowo mały komin, więc właściwie zostaje górniak. Dmuchawa, sterowniki do retorty, do kotłów z podajnikiem.

 

Jestem amatorem, moja opinia opiera się na kilku przemyśleniach, doświadczeniu z kotłowni, lekturze artykułów i forum tego i muratora.

 

Tu się z tobą zgadzam, że do paleniu w dolniaku musi być odpowiedni komin. Wg dtr-ki kotła Logano111S-12 minimalna wysokość komina to 5 m. Kolega @student napisał, że ma konin ceramiczny, a takie są najlepsze i mają najmniejsze opory, więc ciąg powinien być wystarczający. Być może da się go jeszcze z metr powiększyć. Ja mam stary komin z lat 30-tych ubiegłego wieku 14x14cm przechodzący w 13x13cm - około 9m wysokości i chwilami nadmiar ciągu (wstawiłem prymitywny, własnego pomysłu regulator ciągu kominowego i czasem klapka się odchyla).

 

Przyznaję, że dopasować wentylator do dolniaka nie jest łatwo. Ale mi się udało i mimo, że mam już miarkownik ciągu (piec kupiłem bez miarkownika), to korzystam ze sterownika i wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Proszę jeszcze o informację na niżej wymienione pytania

1.Czy w piecu VIADRUS U24 można palić drewnem? Mam trochę tego drzewa i trzeba go z użyć i np.w okresie letnim w celu tylko podgrzania wody w bojlerze a w normalnym użytkowaniu będzie węgiel. Oraz czy dla lepszej a może bardziej prostszej obsługi tego kotła można w tym piecu zastosować nadmuch i sterownik jeśli tak to jak i jaki. (w sklepie mówią że tak).

2.Ewentualnie co sądzicie o kotłach Cichewicza i jaki najlepiej wybrać, Logica, Ultima II a może ultima ecoline?

3.Co zrobić jak będzie słaby ciąg w kominie który ma wysokość 5 metrów i wkład ceramiczny 14x14?

Pytam o te dodatkowe informację gdyż większość piszę na forach że najwydajniejsze piece są górnego spalania ale uciążliwe w pracy a drugie rozwiązanie to kotły z dolnym spalaniem bo można palić ciągiem przez kilka dni (ale ogień nie przechodzi przez cały zasyp tylko palenie tak jakby od tyłu) tylko czy przy tym systemie można palić drewnem?

Przy odpowiedzi proszę mięć na uwadze że domek ma obecnie 80m2 a może w przyszłości 130m2. Komin o wysokości 5 metrów i wkład ceramiczny 14x14.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniakom najbardziej opinie psują sami producenci tych kotłów. Wystarczy wpisać w google "piec dolnego spalania". 50% wyników to zwykłe górniaki totalnie błędnie opisane przez producentów jako kotły z dolnym spalaniem. pozostałe 45% to konstrukcje dolno-górne. Cześć z nich sprawdza się lepiej, część gorzej, a niektóre z nich w ogóle się nie nadają do spalania czegokolwiek - jak sie producent zbytnią inwencją wykaże. Pozostaje tylko 5% prawdziwych kotłów dolnego spalania

Witam

Skoro kolega radzi piec dolnego spalania a zaraz napisał że tylko 5% kotłów z dolnym spalania jest prawdziwymi dolniakami to bardzo proszę podać jakie i coś zaproponować dla mnie znając moje parametry które są podane na samym początku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logano111S-12

Witam

A przy tym logano o specyficznej budowie wyglądającej jak pralka przez załadunek paliwa to czy podczas dokładania nowego paliwa niema problemu z kopceniem się. A patrząc z drugiej strony to wydaje się że jest tam bardzo łatwy załadunek paliwa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link, do strony, gdzie prowadzony jest ten temat:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12/

 

Witam

Tak przeczytałem ten link i faktycznie po kilku przeróbkach tego pieca użytkownicy są nim zachwyceni.

I np. w sklepie twierdzą że ten kocioł nie jest przystosowany do sterownika i dmuchawy a tu jednak jest inaczej.

A biorąc pod uwagę aby wybrać większy kocioł gdyż ma większą komorę załadunkową to czy nie będzie później problemu z naddatkiem jego mocy i większymi stratami ciepła które nie zostaną wykorzystane.

A przy tym logano o specyficznej budowie wyglądającej jak pralka przez załadunek paliwa to czy podczas dokładania nowego paliwa niema problemu z kopceniem się. A patrząc z drugiej strony to wydaje się że jest tam bardzo łatwy załadunek paliwa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 lata później...

Kolego to że musisz trzymać na piecu temp 50stopni i jeszcze chodzisz w slipkac to nie wina zbyt mocnego pieca ale zbyt dużej powierzchni grzejników w stosunku do ogrzewanej powierzchni. Po prostu powiesiłeś zbyt duzę grzejniki w domu i tyle. Piec swoją drogą też przewymiarowany, ale jeżli pali sie na tych 50 stopniach i smoła nie wylewa sie z pieca to znaczy że nie jest tak mocno za duży żeby to był znaczący problem.

 

Proponuje eksperyment - zakręć/przykręc co drugi grzejnik w domu - jak temperatura w pomieszczeniach spadie wyreguluj ją wtedy podnosząc temperature zadaną na piecu

 

co do przewymiarowania pieca. Ja na 110 nieocieplonych m2 mam piec 10kW i podczas mrozów -15stopni miałem jeszcze ogromny zapas mocy, a w całym domu 21-22stopnie. Grzejniki specjalnie powiesiłem mniejsze niż zalecali hudraulicy np. na pomieszczenie 23m2 wisi C22 1200x600 i nic więcej. Efekt - aby utrzymać te dwadzieścia kilka stopni wystarczy 55 stopni na piecu, który sie raczej nudzi (spaliny w okolicach 100stopni)

nie lepiej na grzejniki założyć termostaty?

Edytowane przez marian1946
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.