Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Podawaniem Węgla


Sevenpl

Rekomendowane odpowiedzi

Wita. Mam problem i zwracam się prośbą o poradę. Ostatnio coraz częściej zacina mi się ślimak podczas podawania. Sytuacja jest o tyle dziwna, że sterownik wysyła sygnał do napędu i słychać załączenie, ale ślimak stoi. Zabezpieczenie nie ulega zniszczeniu.Nie potrafię sobie z tym poradzić - nie wiem czy problem z silinikiem (osłabł)?Napęd Nord typ SK 63S/4. Usunięcie węgla z kosza i oszyszczenie pomaga chwilowo, jak tylko zasypie ponownie żmijka się zacina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Silnik nie ma siły ruszyć pod obciążeniem - to jest silnik 1 fazowy - uzwojenie rozruchowe jest włączone w obwód za pośrednictwem kondensatora, który w Twoim przypadku prawdopodobnie jest uszkodzony. Jeśli masz piec na gwarancji to serwis powinien Ci go wymienić, jeśli nie to sczytaj z tego kondensatora jego dane i kup nowy w sklepie elektrycznym. Nie wiem czy się znasz trochę na elektryce ale nie powinieneś mieć jakiś większych problemów z wymianą. Ale gdybyś nie wiedział o co chodzi to:

- kondensator znajduje się w skrzynce zaciskowej silnika napędzającego ślimak,

- ma najczęściej kształt walca i ma z reguły plastikową obudowę,

- najważniejsze dane jakie należy z niego spisać aby kupić nowy to napięcie znamionowe podane w Voltach i pojemność podana w MikroFaradach.

Jakbyś czegoś nie wiedział to pytaj!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sobon radzi, na 99% to wina kondensatora, ja jednak dopiszę że najlepiej od razu sam sobie go kup koszt kilkanaście pln i wymień. Wiekszość producentów kotłów uznaje tą część jako element eksploatacyjny który nie podlega bezpłatnej wymianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem podobny problem ale po wcześniejszym zablokowaniu slimaka, tzn ślimak zblokował i nie zerwało klina. Klin został zerwany recznie (breszka, łom). Po założeniu nowego zabezpieczenia silnik ruszał na kilka minut i stawał. Też sugerowano mi, że kondensator, który wymieniłem, ale bez zmian. Okazało się że nawalił motoreduktor - wymienili mi cały silnik z przekładnią i teraz gra gitara .

Odkręć osłone wiatraka silnika ( 4 śrubki i pokręć ręcznie wiatrakiem jeżeli ciężko lub z małymi oporami się obraca to jest problem właśnie z napędem w samym silniku lub tuż za nim na przekładni)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam, jestem posiadaczem pieca Kielar-eco 2, którym grzeję już czwarty sezon. W ostatnia Wigilię pierwszy raz zablokował się podajnik, jednak śruba się nie zerwała. Po świętach odkręciliśmy z ojcem motoreduktor i wyjęliśmy ślimak, jednak nic niepokojącego nie znaleźliśmy. Podajnik chodził do sylwestra i znowu się zaciął. Gościu od którego kupiliśmy eco-groszek zrobił sobie podobno sortownie na podwórku i teraz nie wiadomo czy paliwo ma odpowiednia granulację. Ojciec stawia na to, ja zaś na kondensator... Czy granulacja węgla ma bardzo duży wpływ na działanie podajnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma ale nie tak duży aby zrywało zawleczke.

Prosze sobie sprawdzić samo kolano poniewż gdy często kopiec palący się obniżał to mogą być spieki na końcu ślimaka.

A kondensator można sprawdzić na zimno i na ciepło ponieważ przy zagrzaniu może tracić swoje wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ponieważ przytrafił mi się podobny problem ale nie był to kondensator. Uszkodzeniu/zużyciu uległ klin łączący piastę silnika z przekładnią. Silnik się kręcił, ale poruszał przekładnią na zasadzie zwykłego oporu tarcia bo nie miał zaczepu.

Co należy zrobić żeby zdiagnozować usterkę - o ile to nie kondensator :-) :

  • odkręcić cały motoreduktor
  • odkręcić silnik od przekładni (należy uważać żeby odkręcić dobre śruby i nie rozkręcić samej przekładni)
  • sprawdzić klin (u mnie był to wpust pryzmatyczny)
  • jeśli to nie klin to sprawdzić czy sam silnik pracuje prawidłowo - ew. czy pracuje po podłączeniu na krótko z pominięciem sterownika
  • przekładnie są dwie - można je odkręcić od siebie - też są połączone wałem z klinami - sprawdzić czy przekładnia przy ślimaku daje obracać się bez oporu
  • sprawdzić przekładnię przy silniku - tzn czy silnik nią obraca

Po sprawdzeniu wszystkiego usterkę można łatwo ustalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam podobny problem, wszystko wskazuje na kondensator, ale wymieniałem go juz dwukrotnie w ciągu miesiąca i dalej sie zatrzymuje.

W związku z tym mam pytanie, jeśli fabrycznie był 5uF, to czy moge spróbowac zamontowac troche mocniejszy ? czy może to poprawić moc rozruchową silnika? Jesli tak, to maksymalnie ile mocniejszy moge założyć ?

Edytowane przez mixen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
WITAM moj podajnik przez 5 lat chodzil bez zaklocen Tej zimy albo scinala sie zawleczka albo podajnik nie ruszal a silnik buczal. wymienony zostal kondensator co nic nie dalo Po wyjeciu podajnika okazalo sie  ze jest  bardzo zuzyty Kupilem nowy Robilo sie to samo  Po wyjeciu podajnika okazalo sie  ze w pewnym miejscu ma  widoczne otarcie Slimak byl nowy to bylo widac  Bylo to w miejscu laczenia rury w ktorej chodzi slimak i kolankiem  gdzie wychodzi ekogroszek  To miejsce wyczysclem rura  o mniejszym przekroju poniewaz byly tam zadziory wydaje mi sie ze to bylo miejsce spawania rury z kolankiem Lekko jeszcze przeszlifowalem miejsce gdzie bylo widoczne otarcie na slimaku Jak narazie juz 5 dzien chodzi bez zaklocen. Jeszcze zamiast zawleczki zalozylem srube maszynowa.   Pozdrawiam  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.