Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy hydraulik ten wie wogóle co to jest grawitacja - zapytaj go.

Po zainstalowaniu zaworu 4D w małym obwodzie (kotłowym) ma działać grawitacja albo trzeba zainstalować tam dodatkową pompę (wtedy zawór może być 1 cal) - inaczej z ochrony powrotu nici.

To jaki byłby sens instalować drogi 4D jak to samo zrobi 3D bez ochrony powrotu.

 

Dając wyjście 1 cal z kotła producent dość mocno ograniczył możliwość ochrony powrotu przez grawitację i zmusza użytkownika do zainstalowania tej pompy. Tu hydraulik może mieć trochę racji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy [usunięte] z tą grawitacją ciągle, ja pierniczę. Instalacja to cienka miedź, więc z tego co wiem [usunięte] a nie grawitacja będzie. Niby może się udać po rozpędzeniu i zagrzaniu, ale od zera nie ma szans. Tyle hydraulik. Przecież pompa będzie i ten by pass do pompy też, w razie gdyby padła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie są zasady działania niektórych fragmentów instalacji, że grawitacja musi działać jak pompy (dodatkowej!) nie ma i my nic na to nie poradzimy, tak działa ten świat.

Hydraulik o tym nie wie i niepotrzebnie naciąga Cię na koszty za własną naukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sorry że taki niemiły jestem, ale najpierw na piecu trzeba się poznać, bo ci 40 KW wcisną z uśmiechem na twarzy, teraz okazuje się, że na instalacji będę musiął się znać.. Noż kurde.. Słuchajcie, to chodzi tylko o pompę. Układ będzie non stop na pompie. W razie gdy się zepsuje, to żeby było obejście, żeby pompa nie blokowała i nie zwiększało się ciśnienie. Tak to rozumiem. Więc może powiedzcie mi jak wykonać grawitację na kotle 18 kW, instalacji z cienkiej miedzi i 5 metrach w pionie różnicy, i dodatkowym budynku do ogrzania oddalonym 6 metrów, zasilanym z tej jednej pompy co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o grawitacji na w "instalacji z cienkiej miedzi... i dodatkowym budynku do ogrzania oddalonym 6 metrów".

Pomiń ten by-pass i zainstaluj pompę na powrocie kotła bez zaworów zwrotnych.

Przykład: > powrót z instalacji > zawór kulowy > filtr > pompa > zawór kulowy > powrót kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak mówicie, jeszcze to obgadam z hydraulikiem, ciekaw jestem jego wersji. To może jeszcze kilka uwag hydraulika (z prośbą o weryfikację):

 

1. bojler poziomy dwupłaszczowy bo tańszy od pionowego, a różnicy nie ma.

 

2. zawór 4D calowy, takiej średnicy jak wejście/wyjście z pieca

 

3. bojler bez pompki cwo, bo tylko przy piecu z dmuchawą taka pompka ma sens, bo dopiero wtedy można dać sterownik. Czytaj: muszę trzymać temperaturę na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, trzeba przyznać, że zbyt głęboka to wiedza jego nie jest.

Bojler pionowy z wężownicą działa znacznie lepiej niż poziomy - co najmniej proporcjonalnie do ceny.

Ale jak się cały czas go grzeje (czyli bez pompy), to w zasadzie różnicy rzeczywiście nie widać [bo tak nieoptymalnie].

Dmuchawa oczywiście nie ma nic wspólnego z grzaniem cwu, śmieszne teorie opowiada.

Sterownik do grzania cwu to sterownik różnicowy i taki można sobie zakupić, podpiąć do kotła i bojlera (bo są 2 czujniki) i grzać wodę pompką.

To jest sposób pewny. A jak się będzie sprawować grzanie grawitacyjne? - nie wiadomo przy wyjściu z kotła 1 cal na cały dom+cwu. Ale może będzie działać - proponuję to ryzyko zrzucić na niego i zapisać, że jak działać nie będzie poprawnie, to na jego koszt zamiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

 

wczoraj przyjechał do mnie kocioł Buderus Logano S111 45D i mam taką oto wątpliwość; zaznaczam, że jestem laikiem.

Kocioł ma na wyjściu i wejściu taki kołnierz DN70 do którego przykręcany jest króciec na 1 1/4, a ja ma teraz instalację pod kocioł na 1 1/2 i taki też kupiłem zawór 4D. Czy hydraulik powinien przerobić wyjścia z pieca na 1 1/2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.