Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę zamontować zawór 4-drogowy, wyjście z pieca jest 6/4 czy moge zmniejszyć średnicę zaworu 4D na 5/4, czy muszę zastosować 6/4, aby poprawnie działała grawitacja na krótkim obiegu?

Czy podgrzewanie c.w.u jak zrobie 1" i wepnę w krótki obieg do będzie działało też grawitacyjnie, czy muszę zastosować pompę do c.w.u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnicę zaworu czterodrogowego dobiera się na podstawie mocy kotła. Na przykład dla kotła 25kW niektórzy producenci dopuszczają zawór 5/4", natomiast zalecają 6/4.

Montaż drugiej pompy na CWU pozwoli na lepsze sterowanie procesem podgrzewania wody użytkowej, umożliwi ustawienie odpowiednich priorytetów, a także zapobiegnie ( wraz zaworem zwrotnym) wzajemnemu "podkradaniu " sobie wody przez pompy i odbiorniki ciepła. Będzie też można swobodnie korzystać z bojlera w okresie letnim, kiedy CO nie pracuje.

Średnica zasilana dla bojlera to minimum 1"- 28mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego mogł bys narysowac szkic o co chodzi ze kolana tylko przy kotle??

 

Ja mam tak ze jk zmniejsze temp na zasilaniu na grzejniki np. w piecu 65 na grzejniki dam 50 to po jakims czasie temp asilania grzejników jest coraz to nizsza a temp w kotle stale rośnie moze recznie sie nie da i potrzebny sterownik z siłownikiem co by stale krecił??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to aby zawór 4D był jak najbliżej wyjścia z kotła oraz by było jak najmniej kolan na obiegu kotłowym.

Na poniższym rysunku widać jak w prosty sposób można zainstalować zawór4D wraz z podłączeniem zbiornika CWU. Jest to najprostsze rozwiązanie zapewniające poprawną pracę. Na wyjściu z kotła instalujesz trójnik w rozmiarze takim jakie kocioł ma wyjście. Z trójnika do góry idzie rura do naczynia otwartego i jednocześnie do zbiornika CWU. Do drugiego wyjścia jest podłączony zawór 4D. Najlepiej o średnicy takiej samej jak wyjście z kotła. Dół zaworu podłączasz przez jedno kolano i trójnik z powrotem. Tutaj powraca także powrót ze zbiornika C.W.U i ewentualnie rura wznośna jeżeli naczynie jest podłączone dwoma rurami RB i RW. W sumie na obiegu kotłowym występują 4 załomy 90 stopniowe: 1 trójnik, zawór 4D, kolano, 2 trójnik. Kolejne załomy i wydłużanie rur obiegu kotłowego spowoduje tylko większe opory hydrauliczne i wystąpią problemy z temperaturą powrotu. Do naczynia otwartego minimalny przekrój rur to 1" lub miedź 28 mm. Obieg kotłowy MUSI być wykonany z rury o średnicy NIE MNIEJSZEJ niż przyłącza kotła włącznie z zaworem 4D !!

post-2387-1295601810_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa wyjścia 1 calowe bym połączył razem i zainstalował taki zawór jaki jest powrót do kotła.

Większy nie zaszkodzi a mniejszy owszem nie spełni poprawnie swych zadań bez pomocy dodatkowej pompy na obiegu kotłowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pompa to nie ma to większego znaczenia.

Nie obawiałbym sie nawet dać 1/2 cala :)

 

A do 4D zdecydowanie zalecam 6/4 w tym przypadku oraz poprawnie wykonany obwód kotłowy - kolana tylko przy kotle.

 

Kolega zapomnina chyba, że moc wężownicy w bojlerze sięga czasem nawet ponad 24kW. Rura przy przekroju 1/2 cala może okazać się zbyt mała dla przeniesienia tej wielkości mocy. Owszem bojler będzie nagrzewany, ale może mieć problem z osiągnięciem zadanej temperatury :( .

Druga sprawa, twórca tematu wspomina coś o grawitacji w bojlerze, na rurze 1/2 cala nigdy jej nie osiągnie.

Przy doborze rur nalezy także kierować się tym, co zaproponował producent bojlera. Zapewne średnice przyłączeniowe wężownicy są tak wyliczone, by osiągnąć moc nominalną urządzenia przy zadanej temperaturze. Wszelkie zawężanie przekroju rur od zalecanego może niekorzystnie wpłynąć na parametry osiągane przez bojler. Może też wpływać na szybsze "zużycie" rur, zwłaszcza miedzianych i ich przedwczesną awarię.

Jeśli kocioł zaopatrzony jest w dwa króćce może należąłoby pomyśleć o wykorzystaniu jednego z nich właśnie jako zasilania podgrzewacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewanie zbiornika C.W.U. w instalacji z zaworem 4D wraz pompa na obiegu C.O. jest możliwe tylko wtedy gdy pompa C.O. jest wyłączona ! Pompa wymusza obieg z kotła w kierunku zaworu 4D, więc grawitacyjnie z kotła do zbiornika w tym czasie woda nie popłynie. U siebie grawitacyjnie zbiornik C.W.U podgrzewam latem bo wtedy C.O jest wyłączone i zawór 4D jest zamknięty. Przy pracującej pompie C.O. w okresie zimowym druga pompa "ładuje" zbiornik C.W.U. wtedy kiedy temperatura wody użytkowej spadnie poniżej zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli jak wnioskuje z waszych wypowiedzi to zawór 4D taki jak wyjscie z kotł 6/4 :( szkoda bo spora róznica w cenie, miedzy 5/4 a 6/4 bo chcę kupić z siłownikiem. Podgrzewanie c.w.u tylko przez dodatkowa pompę, jak najprościej wysterować taką pompę, aby załanczała się jak spadnie temperaturaw bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie generalizując..., w moim piecu o mocy 25kW mam zainstalowany zawór 4D 5/4 cala, rury miedziane są tego samego rozmiaru. Mały obieg działa bez zarzutu. W trakcie montażu zachowałem zasadę montowania zaworu blisko króćca podłączeniowego pieca oraz jak najmniejszej ilości "załamań" w małym obwodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem możesz to zrobić na 5/4", ale zachowaj wszystkie inne wymogi, jak najmniej kolan max 50cm od wyjścia do zaworu i zawór wyżej wyjścia. Do tego zapomnij o grawitacyjnym podgrzewaniu cwu, w obiegu kotłowym walczy się o każdy C temp powrotu, a jak część wody ma iść na cwu to powrotu raczej nie zagrzejesz do 50C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapomnina chyba, że moc wężownicy w bojlerze sięga czasem nawet ponad 24kW. Rura przy przekroju 1/2 cala może okazać się zbyt mała dla przeniesienia tej wielkości mocy. Owszem bojler będzie nagrzewany, ale może mieć problem z osiągnięciem zadanej temperatury :( .

Druga sprawa, twórca tematu wspomina coś o grawitacji w bojlerze, na rurze 1/2 cala nigdy jej nie osiągnie.

Moc wężownicy nie ma tu żadnego znaczenia.

Pół cala to i tak dużo. Może jedynie za bardzo szumieć. Gdy jest pompa (powtarzam to założenie).

No i z tego wynika też rozwiazanie drugiej sprawy - grawitacji (prawie) brak i nie ma co jej brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewanie zbiornika C.W.U. w instalacji z zaworem 4D wraz pompa na obiegu C.O. jest możliwe tylko wtedy gdy pompa C.O. jest wyłączona ! Pompa wymusza obieg z kotła w kierunku zaworu 4D, więc grawitacyjnie z kotła do zbiornika w tym czasie woda nie popłynie. U siebie grawitacyjnie zbiornik C.W.U podgrzewam latem bo wtedy C.O jest wyłączone i zawór 4D jest zamknięty. Przy pracującej pompie C.O. w okresie zimowym druga pompa "ładuje" zbiornik C.W.U. wtedy kiedy temperatura wody użytkowej spadnie poniżej zadanej.

Witam.

Zasada jest taka jak robimy pompe na CO to robimy pompe na CWU.

I CWU wpina sie przed zaworem 4d a pompe CO za zaworem.

Tak jest najlepiej i bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc wężownicy nie ma tu żadnego znaczenia.

Pół cala to i tak dużo. Może jedynie za bardzo szumieć. Gdy jest pompa (powtarzam to założenie).

No i z tego wynika też rozwiazanie drugiej sprawy - grawitacji (prawie) brak i nie ma co jej brać pod uwagę.

 

Ciekawe teorie Kolega tu wysnówa :(. "...moc wężownicy nie ma znaczenia..." Moją wypowiedz potraktowałeś bardzo wyrywkowo, myślę że producent nie bez powodu stosuje i zaleca konkretne średnice w zasilaniu bojlera... Jednak każdy ma tu prawo wyrazić swoje zdanie, więc pozostaniemy każdy przy swoim. Nie dziwi zatem ilość postów i problemów w nich poruszanych :) , skoro często próbuje się poprawiać to co już dawno wyliczone, skonstruowane i sprawdzone :) .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zasada jest taka jak robimy pompe na CO to robimy pompe na CWU.

I CWU wpina sie przed zaworem 4d a pompe CO za zaworem.

Tak jest najlepiej i bez problemów.

 

Widać to dokładnie na rysunku jaki załączyłem kilka postów wyżej :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli jak wnioskuje z waszych wypowiedzi to zawór 4D taki jak wyjscie z kotł 6/4 :( szkoda bo spora róznica w cenie, miedzy 5/4 a 6/4 bo chcę kupić z siłownikiem. Podgrzewanie c.w.u tylko przez dodatkowa pompę, jak najprościej wysterować taką pompę, aby załanczała się jak spadnie temperaturaw bojlerze?

 

Dla kotła 13kW wystarczy jak zastosujesz zawór 5/4 cala. Sterowanie pompą c.w.u powinno być w opcji sterownika kotła. Jeżeli tam nie ma, to można zastosować osobny sterownik do c.w.u . Koszt ok. 70-80 zł. Np. sterownik SP100C firmy TMK. On będzie załączał i wyłączał pompę c.w.u w zależności od nastawionej i faktycznej temperatury w zasobniku wody użytkowej. Wysterowanie takiego sterownika polega tylko na ustawieniu żądanej temp. Są też droższe 130-150 zł Eurostery z opcją nastawy histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe teorie Kolega tu wysnówa :(. "...moc wężownicy nie ma znaczenia..." Moją wypowiedz potraktowałeś bardzo wyrywkowo, myślę że producent nie bez powodu stosuje i zaleca konkretne średnice w zasilaniu bojlera... Jednak każdy ma tu prawo wyrazić swoje zdanie, więc pozostaniemy każdy przy swoim. Nie dziwi zatem ilość postów i problemów w nich poruszanych :) , skoro często próbuje się poprawiać to co już dawno wyliczone, skonstruowane i sprawdzone :) .

Pozdrawiam.

Nadal bez wnikania w szczegóły, powiem tak:

Jakbym był producentem, to przyłącze dałbym NA PEWNO 5/4.

Nie zmienia to jednak faktu, że przy użyciu pompy wystarczy spokojnie 1/2.

Producent nie jest alfą i omegą, ale i tak (jak widać powyżej) myślę, że zrobił dobrze.

Więcej na tym zarobi.

 

Spytaj producenta czy ten zbiornik nadaje się do grawitacji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak wnioskując z waszych wypowiedzi mogę zmniejszyć zawór 4D z 6/4 na 5/4 i nie będzie z tego powodu żadnych komplikacji.

Może ktoś wie gdzie można kupić tanio zawór 4D z napędem? Na allegro zawór Danfoss 5/4 z napędem to ok. 600 zł, nie wiem czy to dużo czy mało?

Nawiązując do poprzedniego postu to oryginalne przyłącze mojego bojlera to 1".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam panowie gadacie. Ja mam bojler na grawitacji na 1 cal, rura wychodząca z kotła zmniejszona do 1 cal, zawor 4D na 3/4 cala i taka srednica idzie do rozdzielaczy. Pompke C.O. mam od razu za zaworem i dziala mi :D

witam.

A czemu ma nie działać????????Tylko po co ten 4D?? Ma on głównie chronić temperaturę powrotu a przy takiej konfiguracji to przy niższych temperaturach grzania kompletna fikcja !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak wnioskując z waszych wypowiedzi mogę zmniejszyć zawór 4D z 6/4 na 5/4 i nie będzie z tego powodu żadnych komplikacji.

Może ktoś wie gdzie można kupić tanio zawór 4D z napędem? Na allegro zawór Danfoss 5/4 z napędem to ok. 600 zł, nie wiem czy to dużo czy mało?

Nawiązując do poprzedniego postu to oryginalne przyłącze mojego bojlera to 1".

kolego nie zapominaj jeszcze o tym że zawór z napędem to nie wszystko !! Do tego dobry sterownik potrzebny a to koszt kolejne 700-1000 zł ! No chyba że masz taką funkcję w sterowniku pieca !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Postanowiłem chcę kupić zawór 4D 5/4" z napędem do tego chciałbym zakupić sterownik z regulatorem pokojowym. Mam pytanie czy lepej kupić wszystko jednej firmy, czy taniej będzie skompletować wszystko różnych producentów? Może jakieś podpowiedzi z linkami do sklepu mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Zawór z siłownikiem już wybrałem bedzie to wszystko firmy WOMIX bo cena jest atrakcyjna 5/4" komplet kosztuje ok. 420 zł.

Mam do was prośbę o dobranie sterownika, potrzebuje taki aby sterował pompą c.o i c.w.u. i zaworem 4D, żeby można było podłączyć regulator pokojowy do sterowania temperaturą w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.