Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Oszczędny Kocioł To Oszczędzający Użytkownicy Energii


wojtek_ww2

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na nowy temat ponieważ czytając opinie i uwagi na temat możliwości technicznych kotłów pod kątem oszczędności, która wynika z coraz lepszej możliwości regulacji tych urządzeń. Obserwacje moje biorą się zarówno z autopsji- moje posty na temat:Taurus Gaur- jak również z analizowania opisanych na tym forum spostrzeżeń. Moje przemyślenia wynikające z własnych doświadczeń są nastepujące:

mój kocioł palił około 20kg eko groszku na dobę lecz miałem problemy z utrzymaniem stałej w miarę niskiej temp. w pomieszczeniach ponieważ kaloryfery mam bez zaworów i regulowałem jedynie poprzez 4D. Po włączeniu podłogówki sytuacja jeszcze sie pogorszyła, tzn, jeszcze cieplej i więcej opału. Jak pisałem już wcześniej nie mieszkam jeszcze w tym budynku i wymagana przeze mnie obecnie temp. może oscylować w granicach 15-17 st. tak aby można było swobodnie kontynuować prace wykończeniowe a budynek swoją drogą żeby się trochę wygrzewał. Wczoraj po kolejnym spojrzeniu do zasobnika z eco groszkiem zaryzykowałem: wyłączyłem podłogówkę i obniżyłem na ile się to dało tymi plastikowami grzybkami przy grzejnikach przepływ wody przez grzejniki a w pomieszczeniach gdzie są dwa kaloryfery wyłączyłem w ogóle po jednym z nich. Dzisiaj rano następujące wnioski:

temp. w pomieszczeniach 17-18st. spalanie określone metodą dosypywania węgla wg skali na ściankach zasobnika to około 5-6kg na 12 godzin. Wyciągnięta nauka z tego doświadczenia jest dla mnie taka:

-kocioł spali tyle opału ile układ: grzejniki, bojler - dom, jest w stanie odebrać

-kotły z coraz lepszą automatyką oraz precyzyjnym sterowaniem nie są urządzeniami "autonomicznymi" tylko działają w układach i szybko reagują na zmiany poboru energii w takim układzie: więcej lub mniej opału

-podłogówka wymaga więcej cierpliwości i należy jej regulacji poświęcić więcej uwagi- znacząco wpływa na odbiór energii

- napewno zainwestuję w zawory termostatyczne- im lepsza regulacja na grzejnikach tym mniej opału i lepszy komfort cieplny w pomieszczeniach- tyle ciepła ile akurat chcę, jeden stopień więcej kosztuje więcej...

Zdaję sobie sprawę, że nie napisałem niczego odkrywczego lecz skłoniło mnie do napisania tego czytanie opinii i uwag na tym forum. Bardzo trafnie ktoś wyliczył tu ile energii można wytworzyc z określonej ilości węgla o określonej kaloryczności i tego nie da się oszukać, tak samo jak zapotrzebowania energetycznego budynku. Te dwie rzeczy wynikają z praw i właściowści fizykochemicznych. To tyle, może komuś to pomoże zaoszczędzić czasu spędzonego w kotłowni ( nie każdy jest palaczem z zamiłowania). Jeśli kogoś interesują dane techniczne mojego budynku oraz układu grzewczego to opisałem we wcześniejszych postach. Teraz mam zamiar się trochę pocieszyć komfortem, oszczędnością no i rodziną bo trochę ją przez to palenie zaniedbałem. Pozdrawiam Wojtek. PS ustawienia które opisywałem wcześniej dla Gaur Duo działają, polecam. Szacun dla arthek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam...

Zawory termostatyczne na grzejnikach to podstawa...

W elektroniczne sterowanie centralne jakoś nie wierzę, bo musiałbyś mieś bardzo rozbudowaną instalację, żeby wszystko funkcjonowało jak należy.

 

Co do zużycia... no cóż...

 

Perpetum mobile jeszcze nie wymyślono :-) i z pustego i Salomon nie naleje.

Z ciepłem to jak z kasą :-), jak chcesz wydawać/ogrzewać dom, to trzeba najpierw zarabiać/dostarczyć opału - i to odpowiednią ilość, żeby pokryć zapotrzebowanie.

 

Ja w grudniu - kiedy temperatury na zewnątrz były gruubo poniżej zera, spaliłem ok 1 tony dobrego ekogroszku - ogrzewam kotłem Seko Bawaria 25 kW powierzchnię ok 180 m2 i mam temp około 20 stC, a w łazienkach ciut więcej. Grzeję przy tym cwu.

 

Od początku stycznia - jest cieplej - palę gorszym groszkiem i do dziś poszło mi ok 15 worków - 375 kg.

 

Ważne dla małego zużycia są nie tylko ustawienia, jak kolega Wojtek pisał, ale w dużej mierze ocieplenie budynku i polityka grzewcza w tymże budynku prowadzona przez mieszkańców.

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam celowo nie pisałem o ociepleniu bo opisałem to we wcześniejszym poście ale jak już to:

porotherm 30

styro ściany-15

strop wełna 20-25 cm

posadzka styro 10

fundamenty styrodur 10

hm nie mam jeszcze dzwi wejściowych- na razie zabezpieczone styro 5 oraz wełna 10 tak żeby nie wiało. Jak o czymś zapomnaiłem to pytać. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.