Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Piecem


krzychwilk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów i zwracam się z prośbą o podpowiedź lub nakierowanie mnie na wyjaśnienie mojego problemu z piecem c.o.[dom parterowy ,piec na węgiel z nadmuchem , instalacja otwarta]. Podczas pracy nadmuchu piec szumi i czasami trzaska tak jakby gwałtownie podnosiła się temperatura wody . Moje podejrzenia tego zjawiska dotyczą zwężozego przekroju rur od pieca do szafki rozdzielaczowej. Cała odległośc od pieca do rozdzielacza to około 4 metry ,od około połowy tej odległości rura zasilająca 28 jest zredukowana na 22 , to samo na powrocie , zrozdzielacza wychodzi 22 i powrót kończy się 28 . Czy jest dopuszczalne zredukowanie średnicy rury zasilającej między piecem a rozdzielaczem ? Jestem absolutnie nieobeznany wtych kwestiach może wypowie się ktoś z branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwężenie przekroju rur na tym odcinku jest dopuszczalne, co nie znaczy że dobre. Wszystko jednak zależy od mocy kotła i zapotrzebowania na ciepło w instalacji. Generalnie wprowadzając w instalacji niepotrzebne przewężenia wprowadza się dodatkowe, niepotrzebne opory hydrauliczne. Zwężenie na tym odcinku nic nikomu dobrego nie dało. Powiedziałbym, że to jest takie zbędne udziwnienie.

 

Podczas pracy nadmuchu wytwarza się duża temperatura spalin szczególnie w kotłach zasypowych ( bez podajnika ). Najczęściej powoduje to lokalne podgotowania wody w płaszczu kotła. I to jest przyczyną takich odgłosów przypominających szum i gotowanie. Nie bez znaczenia są też błędy przy wykonywaniu kotłów, np. przewężenia na spawach. Jednak tego bez rozcinania sprawdzić nie można ( ewentualnie dla fanatyków prześwietlenie promieniami Rentgena ) i nie ma takiej potrzeby.

 

Rada: jeśli hałas jest uciążliwy należy zwiększyć prędkość pompy zmieniając bieg na wyższy. Dobrze odpowietrzyć sam kocioł - odpowietrzniki nie tylko na rozdzielaczach. Zmniejszyć temperaturę ustawioną na sterowniku. Wreszcie - przyzwyczaić się do hałasu. Można reklamować też kocioł, jeśli ten jest na gwarancji, lub go wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem wszystkich kombinacji ustawień [pompka i nadmuch] jednak nie pomaga , wydaje mi się że przy nadmuchu jakby nie radził sobie z wymianą wody tzn. następowała ona zbyt wolno - nawet na najszybszym biegu pompy ,stąd ten wątek zwężonej rury. a nadmuch ustawiony na 1 bieg .co i cwu na jednej pompce, zakręcenie zaworu do zbiornika cwu nasila szum [jakby woda gotowała się].wezwany hydraulik stwierdził że w piecu nie ma powietrza [oczywiście po przysłuchaniu się tym szumom].wg. niego problem jest z wymianą ciepła. acha kocioł to defro optima komfort plus 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na forum Wybitni Znawcy, więc ja się nie będę wymądrzał, ale mam pytanie, gdzie zainstalowałeś pompę, bo nie widzę informacji, tj. na zasilaniu, czy powrocie?

Przewężenie, ja stwierdził to już wyżej mój przedmówca, to jest ryzykowne posunięcie. Kociołek już troszkę mocy posiada, jak go pchniesz nadmuchem, to temperatura idzie szybko w górę, a tu z 1 1/2 cala robi się 3/4 cala i jest tłok.... Lokalne podgotowanie wysoce prawdopodobne. Mój serdeczny kolega miał podobny problem i winą były właśnie przekroje rur. Do rozdzielacza poszło 5/4 i się zrobiło cicho, no prawie:), bo pies dalej szczekał na kocioł :).

A może jakieś zdjęcia tej kotłowni, zawsze to łatwiej coś powiedzieć.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na forum Wybitni Znawcy, więc ja się nie będę wymądrzał, ale mam pytanie, gdzie zainstalowałeś pompę, bo nie widzę informacji, tj. na zasilaniu, czy powrocie?

Przewężenie, ja stwierdził to już wyżej mój przedmówca, to jest ryzykowne posunięcie. Kociołek już troszkę mocy posiada, jak go pchniesz nadmuchem, to temperatura idzie szybko w górę, a tu z 1 1/2 cala robi się 3/4 cala i jest tłok.... Lokalne podgotowanie wysoce prawdopodobne. Mój serdeczny kolega miał podobny problem i winą były właśnie przekroje rur. Do rozdzielacza poszło 5/4 i się zrobiło cicho, no prawie:), bo pies dalej szczekał na kocioł :).

A może jakieś zdjęcia tej kotłowni, zawsze to łatwiej coś powiedzieć.....

 

Nie zauważyłeś Kolego pewnych danych, które podał kolega krzychwilk. Otóż kocioł defro optima komfort plus 12 to kocioł mogący wygenerować moc według danych producenta 4 - 12 kW. I długość przewężenia do rozdzielacza i od rozdzielacza to łącznie 4 mb. Ta odległość w związku z mocą kotła ma w tym przypadku pomijalne znaczenie dla lokalnego podgotowywania wody w płaszczu kotła, co objawia się powstawaniem takich odgłosów. I jest to przewężenie z 28 na 22 mm, a nie 1 1/2" na 3/4". Idąc tym tropem problemu szukałbym ewentualnie w dużych łącznych ( zsumowanych ) oporach hydraulicznych pojedyńczych podłączeń z rozdzielacza do grzejników. Ponadto w podanym przez Ciebie przykładzie nie ma podanej mocy kotła, więc moim zdaniem nie można obu sytuacji porównywać do siebie.

 

Jeśli chodzi o standardowy wylot z kotłów na opał stały wynoszący 1 1/2" to jest to podyktowane Polską Normą. I nie ma znaczenia, że kocioł ma 6 kW czy 25 - wylot musi być wykonany o średnicy 1 1/2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem te dane i jak na wstępie napisałem, nie podejmuję się szczegółowej analizy tego problemu!

Moja specjalizacja, to lotnictwo i elektronika, więc blade pojęcie o fizyce posiadam, ale nie będę się porywał na głębszą analizę problemów związanych z ogrzewnictwem, bo to przepastna i złożona dziedzina, którą uzupełniam.

A wiem, że na forum są naprawdę rewelacyjni w tej branży Koledzy i z mojej lektury forum wiem, że Ty do nich należysz. W temacie przykładu, faktycznie nie podałem mocy kotła, to było 24 kW,nie pamiętam producenta, ale to chyba Zębiec.

Nie będę polemizował, bo mam za mały poziom wiedzy, zwłaszcza praktycznej, ale fakt, faktem, że zadałem pytanie o lokalizację pompy z tą właśnie myślę, jak szybko zagrzana woda z kotła jest pompowana na obwód... A temat poruszam tylko dlatego, aby jakoś pomóc, zasugerować, a nigdzie nie zaznaczałem, że posiadam profesjonalną wiedzę.... To czysta chęć pomocy Koledze z forum! Tylko tyle.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, żebyś mnie źle nie zrozumiał. Staram się walczyć z problemem, nie z żadną osobą, która wypowiadała się w tym czy innym wątku. Jeśli tak sformułowałem swoja wypowiedź, ze mogłeś się poczuć dotknięty, to zapewniam, że nie miałem tego na celu i - przepraszam.

 

Z umiejscowienie pompy masz jak najbardziej rację.

 

Miłego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dobrze Cię zrozumiałem i wcale nie czuję się dotknięty :(. Uważam, że forum jest po to, aby wyrażać swoje zdanie i pogłębiać wiedzę. Uważam też, że nasza rozmowa jest na temat i na poziomie, więc nie mam powodu do tego, abym poczuł się dotkniętym, poważnie.

 

Miłego , sobotniego wieczoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.