Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Miedź Czy Alupex?


pmar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich forumowiczów.

 

Jestem "zielonym" inwestorem. Mam mieszkanie o pow. 190m. Podjąłem już następujące decyzje.

Kocioł gazowy DeDietrich MCRII 24kW. Instalacja będzie trójnikowa prowadzona w bruzdach na ścianach z zejściami pod podłogę w przejściach między pomieszczeniami.

 

Do instalacji podłączonych będzie około 13 grzejników płytowych i 2 łazienkowe. Ponadto planuję instalację podłogową w łazienkach.

 

Mam wykonawcę, który wycenił mi 2 wersje

Jedna z rur Alupex firmy Wavin, druga z miedzi. Jeśli chodzi o koszty, to za rury Alupex wraz z wszystkimi kształtkami (trójniki itp.) koszt wynosi około 2,5 tys. PLN.

Miedź jest o około 1 tys. PLN droższa, ale patrząc na łączne koszty instalacji wraz z piecem, grzejnikami itp. jest to niewielka różnica.

 

Mam pytanie do fachowców, z czego lepiej zrobić to ogrzewanie. Słyszałem że z miedzią jest różnie, że może wskutek przepływu wypłukiwać się i po kilku latach trzeba ją wymienić. Nie wiem co sądzić o Alupexach.

Proszę o poradę, nie jak łatwiej będzie wykonawcy ją zrobić, koszty pomińmy, tylko co będzie trwalsze i lepsze w użytkowaniu?

Ewentualnie na co zwrócić uwagę jak wykonawca będzie ją robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedź to dobry materiał, ale drogi, sam mam w miedzi ale tylko dlatego że kupiłem ja kiedyś okazyjnie. Jak będziesz miał ogrzewanie gazowe to alupex w zupełności wystarczy. Tylko przy alupexie kolanka i trójniki wybierz sobie zagniatane a nie skręcone, bo skręcane po kilku latach lubią sobie podciekać gdyż łączenia skręcane się luzują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do instalacji z kotłem gazowym możesz zastosować właściwie każdy materiał. Jest duży wybór również cenowy i każdy dla siebie cos wybierze. Może być miedź (najlepiej miekka wtedy odpada kompensacja) może być pex czy alupex, dobrze sprawdzają się sytemy zgrzewane. Ważne aby instalacja została wykonana zgodnie z wymaganiami producenta systemu. Należy pamietać o unikaniu łączenia miedzi z aluminium (producenci rur miedzianych nie polecają ich stosowania do instalacji CO z grzejnikami aluminiowymi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.