Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koszt Ogrzewania Gazowego


Bartek102

Rekomendowane odpowiedzi

.......

No cóż, zawsze z końcówką sezonu dopada mnie chęć przejścia na gaz i zawsze tak samo się kończy, że niestety wymiękam, jak przychodzi co do czego.

Myślę, że za rok wrócę do tematu.

 

Jednak do tematu wracam szybciej. Kotłownię będę modernizował w okresie wakacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dlaczego dyskusja dotyczy tylko GZ-50, a wszystkie wzmianki o propanie są ignorowane lub ośmieszane? Panowie ,więcej elastyczności!!!  Obecnie nawet sławety Gaspol oferuje propan po 1 PLN za litr netto[przy własnym zbiorniku]. Przypominam, lub uświadamiam, że kaloryczność propanu jest ok. 3x większa niż gz-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie 3 razy większa tylko o 20% większa a ogrzewanie propanem niestety wychodzi drożnej niz gazem ziemnym ,propan wychodzi tanio tylko wtedy jesli ogrzwamy tylko cwu i gotujemy to wtedy jest rozsądne podejście 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie ale 1m3 gazu ziemnego około 2,4zł co daje około 10kWh energi natomiast 1kg propanu lub mieszanki około 3,5zł za kg co daje około 13kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy własnym zbiorniku nie ma opłat przesyłowych, abonamentu, kupujesz kiedy chcesz i od kogo chcesz.

wiec wyranie napisałe w poprzednich postach to dla malutkiego zużycia lpg dla dużego gaz z rury i taja to prawidłowośc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę że jesteś jeszcze daleko w swoich przemyśleniach bo z kolei jeśli nie ma rury z gazem to montuje się pompę ciepła powietrze woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłą alternatywą dla LPG jest pellet, a paliwo lokalnych, dużo tańszych producentów wcale nie musi być złe i drogie.

Sam ostatnio testuję produkty lokalne i jestem mile zaskoczony pelletem jednego z lokalnych zakładów po 600zł/t ,

co przy spalaniu ok 3t/ rok daje całkiem przyjemną kwotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Ja ostatni sprawdziłem ile spala na godzinę pracy mój kocioł. Leci tak:

- pierwsza godz. 1,2m3,

- druga 1,2m3,

- trzecia 0,8m3

 

Kocioł startuje na wychłodzonej instalacji, temp. zadana 55*C, temp. na zewnątrz 0*C, silny wiatr północno-wschodni. Temp. osiągnięta po ok. 2h 23*C. Przy 23,2*C termostaty się zamykają (tylko salon, kuchnia, przedpokój). W najchłodniejszych pomieszczeniach lekko ponad 22*C.

 

Kolejny dzień testów:

- pierwsza godz. 0,8m3,

- druga 0,85.

- trzecia 0,8m3.

 

Kocioł startuje na wychłodzonej instalacji, temp. zadana 50*C, temp. na zewnątrz 2*C, wiatr północno-wschodni. Temp. osiągnięta po ok. 2h 22,2*C. W najchłodniejszych pomieszczeniach lekko ponad 21*C.

 

Wniosek, spalanie jest niższe przy zadanej 50*C, ale nie da się osiągnąć temp. komfortowej dla mnie. Również podłogówka nie rozgrzewa się tak szybko jak przy 55*C, więc przy 50*C kocioł musiałby chodzić godzinę dłużej.

 

Ja jestem na taryfie W-2.12T, np. za zużycie 20m3 w lipcu zapłaciłem 55zł, co daje 2,75zł/1m3, a w grudniu ubiegłego roku za zużycie 154m3 zapłaciłem 347zł, co daje 2,25zł/m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1m3 gazu ziemnego około 2,4 zł

jestem na taryfie W-2.12T, np. za zużycie 20m3 w lipcu zapłaciłem 55zł, co daje 2,75zł/1m3, a w grudniu ubiegłego roku za zużycie 154m3 zapłaciłem 347zł, co daje 2,25zł/m3

 

Mój rachunek za okres od 11 września do 14 października 2015.

Taryfa W-1.12T

Kwota do zapłaty 35,63 zł.

Zużycie 10 m3.

czyli

3,563 zł/m3.

 

Skąd się biorą takie różnice w cenie 1 m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo masz taryfe do instalacji kuchenki a nie ogrzewania czyli do 300m3 na rok

i wtedy opłata stałą około 20zł miesiać plus za gaz 2,1zł w przyblizeniu  jesli bedziez zyzwał wiecej gazu wtedy opłąta stałą ci sie rozłozy i wyjdie ze 2,5zł srednio za metr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak będę miał taryfę W-2.12T i zużywał 10 m3 na miesiąc to zapłacę około 2,5 zł/m3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie koniecznie bo nie pamietam dokładnie taryf ale opłata stała dla W2 jest około 50zł na miesiać i gaz po około 1,9zł /m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile gazu miesięcznie muszę zużyć aby cena wyniosła około 2,5 zł/m3 (wliczyłem w metr sześcienny wszelkiego rodzaju opłaty)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak wezmiesz 300m3 gazu w miesiac w W1 co wyczerpuje limit roczny na taryfe lub 200m3 na miesiac w W2 bądz tez 150m3 w W3 na miesiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk - niestety NIE jest tak jak piszesz.

Limity dotycza roku ROZLICZENIOWEGO, rok ten u kazdego rozpoczyna sie w INNYM miesiacu, w zaleznosci od miejsca

zamieszkania. Limity wynosza 300, 1200, 8000 m3 gazu zuzytego w roku ROZLICZENIOWYM.

Przekladajac to na nasze-jezeli w TYM roku rozl. zuzyjesz do 300 m3 gazu, to w nastepnym CALYM roku roz. bedziesz

taryfikowany w taryfie W-1, obojetnie ile w tym nowym roku zuzyjesz. To nowe zyzycie bedzie rzutowało na taryfikacje

dopiero za 2 lata rozl.

Przy zuzyciu 300-1200 bedzie taryfa W-2, a od 1200 do 8000 taryfa W-3 z dodatkowymi literami /1,2,12t/w zaleznosci

od ilosci i sposobu odczytow.

Tak wiec emus - dopiero po okresie rozliczeniowym /masz go podany na fakturze/ zmieni Ci sie taryfa.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał poprzednik powinieneś dopasować tak taryfę abyś się mieścił w górnej strefie dla danej taryfy wtedy będzie najmniejsza jednostkowa cena za metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może region karpacki rozlicza inaczej. U mnie jakoś ceny się różnią w zależności od zużycia nawet 50gr/m3, wszystko w pierwszym roku od podpisania umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-12152-0-70783900-1445587381_thumb.jpeg

 

Z powyższego przykładu wynika, że:

1. Należy pilnować zużycia gazu w taryfie którą się posiada.

2. Pisanie o cenie 1m3 gazu jest bez sensu jeżeli jednocześnie nie podaje się ilości zużytego gazu i taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.