Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Moim zdaniem nie .Nadmiar sadzy to złe spalanie w komorze paleniskowej lub zła konstrukcja paleniska.

Najlepsze jest to że jak próbuje dac wiecej powietrza żeby ten płomien nie miał dymiących koncowek to dym wychodzi przez podajnik od spodu tłoka choc tłok docisniety jest dociskiem uszczelniajacym. Płyta ma 5 nacięc o szerokosci 3mm oddalonych od siebie o 20 mm. Co tam może byc zle? Sa na rynku palniki ktore posiadaja doslownie kilkanascie otworow o srednicy max 5mm i to w zupelnosci wystarcza aby kociol nie zarastal centymetrowa sadza w ciag 3 dni jak jest to u mnie. Rece do reszty opadaja. próbowałem zrobic palnik z zabudowa jak w taurusie 18,5. oczywiscie nic z tego nie wyszlo bo przy spokojnym plomieniu z komina dym czarny jak smola. Zrobilem taka nakladke jak u Ciebie z tym ze z blachy 3mm (tylko na probe). nagrzewala sie do czerwonosci a komin i tak dymil na czarno. wszystkie mozliwe opcje procz powietrza do kosza wykorzystalem i nici. najlepsze to ze zima coraz blizej a ja nadal w czarnej d...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgodze się z przedmówcą kolegą Blackbird potrzeba dobrego sterowania.Obecnie z tego co się dowiedziałem i zorientowałem to jednym z lepszych sterowników jest IRYD PID i na nim nie ma przepałow i strat w postaci zjadania egla czy miału.Nie ma zbytnio dymienia i sadzy itd.

Być może że konstrukcja palnika jest nie odpowiednia i cofa ogien może płyta jest nie uszczelnona może jest zbyt duży spad tych może jest wiele.

Ja mysle ze kazdy piec jest do opanowania ale potrzeba czasu.Pod warunkiem że jest też odpowiednio zrobiona instalacja i komin.Najważniejszy jest jednak opał i sterowanie.

Ja osobiście przyjrzałbym się szczelnosci.Może zrób pare fotek i napisz parametry jakie są ustawione jak jest z instalacja jak z odbiorem może cos sie zaradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w tych naszych dziadoskich kotłach brakuje dobrego sterowania czyli nadzorowania procesu spalania. Jeżeli tego nie ma to deflektory i inne wynalazki nie polepszą zdecydowanie efektu sadzy.

U mojego taty w pracy jest jakis stary tlokowiec. Z tego co mi mowil to kopci jak lokomotywa a sadzy za duzo nie ma. dlatego tak zastanawiam sie nad tym ciagiem kominowym bo szczerze mowiac za dobry nie jest. komin z przed wojny wiec nie za szczelny a malo tego jak na tamte czasy koślawy w caly swiat. wylot o wymiarach 220 x 280 mm. pamietam ze kiedys cug był lepszy. Jezeli chodzi o ustawienia te najistotniejsze to:

moc kotła 50%

moc nadmuchu 45%

podawanie w trybie pracy co 83s

czas podawania 36s

przerwa nadzoru 25min

czas nadmuchu nadzoru 50s

mocy nadmuchu nadzoru nie da sie zmienic. fabryczna jest 100% (wtedy najwięcej dymu wydostaje sie podajnikiem)

Przy tych temp jakie sa w tryb pracy przechodzi tylko podczas kąpieli kiedy woda w bojlerze sie wystudzi. W ciagu dnia pracuje tylko w nadzorze.

Płyta z nacieciami ma 150 x 150mm. przed nia jest jednolita płyta o wymiarze 150 x 60mm na ktorej podany opal wstepnie sie podgrzewa. moze to 60mm to za malo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz za sterownik ale takie parametry nastaw brzmią jak dla ślimaka a nie tłoka.Natomiast to 60 mm może być faktycznie zbyt mało i dlatego płomien przedostaje sie w strone zbiornika.Następna sprawa to niema prawa wydostawać się dym z podajnika ani podczas pracy ani podczas postoju.Piec i podajnik ze zbiornikem musi byc idealnie szczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Które parametry kol Robogaz ma na myśli pisząc że brzmią jak dla ślimaka? Cały podajnik uszczelniłem i już nic z podajnika nie dymi. Płyte z nacięciami zastąpiłem zmniejszoną do rozmiarów 150 x 60 płytą z 30 otworami o średnicy 4,5mm. Zauważyłem że podczas trybu pracy piec się nie brudzi sadzą tylko w trybie nadzoru w którym to potrafi pozostać nawet do 30min. Klapka w dmuchawie jest. Przesłona odsłonięta na 1/5. Próbowałem palić w trybie jedno stanowym żeby w nadzór nie wchodził ale przy tak słabym nadmuchu brudził się strasznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego taty w pracy jest jakis stary tlokowiec. Z tego co mi mowil to kopci jak lokomotywa a sadzy za duzo nie ma. dlatego tak zastanawiam sie nad tym ciagiem kominowym bo szczerze mowiac za dobry nie jest. komin z przed wojny wiec nie za szczelny a malo tego jak na tamte czasy koślawy w caly swiat. wylot o wymiarach 220 x 280 mm. pamietam ze kiedys cug był lepszy. Jezeli chodzi o ustawienia te najistotniejsze to:

moc kotła 50%

moc nadmuchu 45%

podawanie w trybie pracy co 83s

czas podawania 36s

przerwa nadzoru 25min

czas nadmuchu nadzoru 50s

mocy nadmuchu nadzoru nie da sie zmienic. fabryczna jest 100% (wtedy najwięcej dymu wydostaje sie podajnikiem)

Przy tych temp jakie sa w tryb pracy przechodzi tylko podczas kąpieli kiedy woda w bojlerze sie wystudzi. W ciagu dnia pracuje tylko w nadzorze.

Płyta z nacieciami ma 150 x 150mm. przed nia jest jednolita płyta o wymiarze 150 x 60mm na ktorej podany opal wstepnie sie podgrzewa. moze to 60mm to za malo.

przypuszczam ze chodziło o ten parametr zaznaczony przeze mnie na czerwono

jeśli podajnik tłokowy wyposażony jest w halotron czy inny sposób "pozycjonowania" tłoka (żeby szuflada po podaniu paliwa była cały czas zamknięta) to czas podania trwa tyle co wysuniecie i powrót tłoka (ale na ten czas to raczej wpływu nie mamy)

gdzieś czytałem ze niektóre sterowniki pozwalały na podanie polowy dawki opalu (podawały jedna dawkę opalu jak by na dwa razy ale kosztem tego ze tłok nie wracał do pozycji zamkniętej w czasie cyklu, tłok wysuwał się do polowy, do końca i wracał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które parametry kol Robogaz ma na myśli pisząc że brzmią jak dla ślimaka? Cały podajnik uszczelniłem i już nic z podajnika nie dymi. Płyte z nacięciami zastąpiłem zmniejszoną do rozmiarów 150 x 60 płytą z 30 otworami o średnicy 4,5mm. Zauważyłem że podczas trybu pracy piec się nie brudzi sadzą tylko w trybie nadzoru w którym to potrafi pozostać nawet do 30min. Klapka w dmuchawie jest. Przesłona odsłonięta na 1/5. Próbowałem palić w trybie jedno stanowym żeby w nadzór nie wchodził ale przy tak słabym nadmuchu brudził się strasznie

Właśnie czas podawania czyli te 36 sekund.W normalnym sterowniku do tłoka mamy albo 1 podanie czyli ok.60 s. lub podanie podwójne czyli ok.120s.Za obroty odpowiada czujnik na magnesie czyli zwiera styk przeważnie jest to sygnał minusowy dla sterownika i ten po odmierzonej przerwie np.231s. zalącza silnik i podaje paliwo na płyte.Przy sterowaniu sekundowym jak u ciebie to obrót powinien miec te 36s. bo nie widze specjalnie czystego palenia ponieważ za każdym razem jeżeli obrót trwa dłużej lub krócej .jak 36s. to tłok zawsze będzie w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

witam  czy ktos moze podpowiedziec jakie wymiary zrobic dla podajnika tlokowego pod piec 17kw glownie mi chodzi o wymiary profilu pod tlok jak to teraz sie buduje czy dalej z tym jezykiem blachy , jaki wysoki przeswit kanalu podajacego bo tu piszecie ze 60mm ale sam przeswit czy z blacha 10mm to juz 50mm  jaka szerokosc pod te 17kw  ,zrobilem juz taki podajnik dla zabawy prototyp na profilu zamknietym wymiar na zewnatrz 100x50 co daje przeswit w srodku  90mm na  35mm bo jest jeszcze jezyk z blachy 10mm i wydaje mi sie ze jest troche za ciasno dlatego chce zbudowac cos nowego ale nie potrafie sie zdecydowac jakie wymiary zrobic dlatego szukam pomocy u doswiadczonych w tym temacie kazda uwaga i wymiar bylby dla mnie pomocny pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam pozwolę sobie dołączyć do tematu ponieważ również planuję budowę Podajnika do pica miałowego.

Do podjęcia decyzji częściowo zmusza mnie fakt, iż w zeszłym roku kupiłem rębak do gałęzi a zrębka w moim piecu nie pali się a tli i nie mogę osiągnąć temperatury wyższej niż 50*, dodatkowy atut podajnika to oczywiście oszczędność i wygoda.

Pierwszy mol jaki męczy moją głowę to co zrobić z oryginalnym rusztem chłodzonym wodą i gdzie umieścić palenisko podajnika: nad czy pod rusztem.

 

obecnie wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie podajnika nad oryginalnym rusztem ale pytanie czy szlaka, popiół spadający z paleniska podajnika będzie spadał do popielnika i czy nie będzie się to zapychać.

 

Załączam widok schematyczny pieca na żółto zaznaczony nadmuch, ewentualnie jeżeli coś będzie niejasne to wyjaśnię i dorzucę foty.

 

W piecu podajnik chciałbym wprowadzić poprzez drzwiczki ponieważ kotłownia jest wąska i długa i innej możliwości nie ma, mam też taki pomysł aby wykorzystać oryginalny system nadmuchu ponieważ jeżeli na ruszcie postawiłbym pochyło płytę paleniska to powietrze powinno dmuchać ładnie od spodu, dodam że ruszt jest wodny i nie bardzo mam chęć aby go usunąć.

 

Pozdrawiam i czekam na odzew z waszej strony

post-59949-0-29025300-1414155958_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam  czy ktos moze podpowiedziec jakie wymiary zrobic dla podajnika tlokowego pod piec 17kw glownie mi chodzi o wymiary profilu pod tlok jak to teraz sie buduje czy dalej z tym jezykiem blachy , jaki wysoki przeswit kanalu podajacego bo tu piszecie ze 60mm ale sam przeswit czy z blacha 10mm to juz 50mm  jaka szerokosc pod te 17kw  ,zrobilem juz taki podajnik dla zabawy prototyp na profilu zamknietym wymiar na zewnatrz 100x50 co daje przeswit w srodku  90mm na  35mm bo jest jeszcze jezyk z blachy 10mm i wydaje mi sie ze jest troche za ciasno dlatego chce zbudowac cos nowego ale nie potrafie sie zdecydowac jakie wymiary zrobic dlatego szukam pomocy u doswiadczonych w tym temacie kazda uwaga i wymiar bylby dla mnie pomocny pozdro.

A jaka granulacja paliwa czym bedziesz palił .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pozwolę sobie dołączyć do tematu ponieważ również planuję budowę Podajnika do pica miałowego.

Do podjęcia decyzji częściowo zmusza mnie fakt, iż w zeszłym roku kupiłem rębak do gałęzi a zrębka w moim piecu nie pali się a tli i nie mogę osiągnąć temperatury wyższej niż 50*, dodatkowy atut podajnika to oczywiście oszczędność i wygoda.

Pierwszy mol jaki męczy moją głowę to co zrobić z oryginalnym rusztem chłodzonym wodą i gdzie umieścić palenisko podajnika: nad czy pod rusztem.

 

obecnie wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie podajnika nad oryginalnym rusztem ale pytanie czy szlaka, popiół spadający z paleniska podajnika będzie spadał do popielnika i czy nie będzie się to zapychać.

 

Załączam widok schematyczny pieca na żółto zaznaczony nadmuch, ewentualnie jeżeli coś będzie niejasne to wyjaśnię i dorzucę foty.

 

W piecu podajnik chciałbym wprowadzić poprzez drzwiczki ponieważ kotłownia jest wąska i długa i innej możliwości nie ma, mam też taki pomysł aby wykorzystać oryginalny system nadmuchu ponieważ jeżeli na ruszcie postawiłbym pochyło płytę paleniska to powietrze powinno dmuchać ładnie od spodu, dodam że ruszt jest wodny i nie bardzo mam chęć aby go usunąć.

 

Pozdrawiam i czekam na odzew z waszej strony

 

Witam.

Moim skromnym zdaniem nie bardzo widzę rozwiazanie typowego podajnika tłokoiwego z zostawieniem tego powietrza w takiej wersji jak jest.

Powietrze musi być podane bezposrednio pod płytę paleniskowa bo w przeciwnym razie palenie nie ma sensu.To tak jakby palic w zwykłym dolniaku z dmuchawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, zgłębiając temat sam do tego doszedłem.

Kolejna rzecz która mnie trapi to jaki zastosować podajnik ponieważ już niemal byłem przekonany do tłokowca ale teraz czytam że nie nadaje się on do podawania zrębki. Posiadam rębak i wszystkie gałęzie itp które sprzątam z podwórka przeznaczam właśnie na opał, ale jeżeli tłokowiec nie da rady ze zrębką to nie widzę sensu jego budowy i przerzucę się na ślimaka którego też wydaje mi się że łatwiej wykonać.

Co wy o tym sądzicie??

Jest wiele tematów gdzie jest rywalizacja między ślimakiem i tłokiem ale nigdzie nie znalazłem rozsądnego,  bezstronnego porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,Podajnik pracuje już jakiś czas i nic się nie zawiesza ,podaje cały czas jednakowo.Jest problem ze sterownikiem gdy piec osąga zadaną i w tej samej chwili podaje opał to wyłącza się dmuchawa i podajnik .A dlatego tak się dzieje bo jest to sterownik ST37.Stąd moje pytanie odnośnie sterowników bo inne mają przedmuch po podaniu opału, gdy piec osiągnie zadaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.