Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie Do Uzytkownikow Defro Optima Komfort


raku1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam kocioł Defro Optima Komfort 12kW,mieszkanie o powierzchni 65 m2,raczej słabo ocieplone.

Użytkuję ten kocioł już 3 rok i jestem zadowolony.Całkowite zużycie węgla to ok 3 ton od września do końca kwietnia/polowy maja.Nastawa temp. 60 st.C,regulator to miarkownik ciągu.Układ c.o. to podłogówka (przedpokój,kuchnia i łazienka) oraz 5 grzejników (3 pokoje) plus zbiornik c.w.u. 120l

Węgiel (orzech) spalam tak jak przewidział to producent,tj. cały zasyp pali się od dołu. stało palność na poziomie 8-9 godzin

Teraz do czego zmierzam,wiem że kocioł jest fabrycznie przystosowany do montażu nadmuchu i spalania od góry z wykorzystaniem miału jako paliwa zastępczego.

Czy ktoś z szanownych kolegów widział lub zamontował nadmuch do tego rodzaju kotła(ewentualnie większej mocy) i odczuł różnicę w ilości spalanego paliwa?

Chciałem jeszcze nadmienić że stosuje katalizator sadzy Sadpal i jestem zadowolony,nie ma smoły na ściankach kotła i czyszczenie jest dużo prostsze i łatwiejsze.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kocioł górnego spalania i istrukcja zaplania węgla od dołu jest błędna.

Węgiel również trzeba zapalać od góry i palić bez dosypywania (cyklicznie).

Dmuchawa jest zbędna (wręcz szkodliwa). Lepszy jest miarkownik mechaniczny i odawanie powietrza wtórnego przez drzwiczki zasypowe (a nie otwory w bocznych ściankach paleniska - jesli je masz).

Przy takim paleniu zapominasz o kotle na co najmniej kilkanaście godzin.

Czyszczenie kotła i komina co najmniej dwa razy rzadziej.

Zużycie węgla mniejsze.

Brak dymu z komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raku1982 użytkuję ten sam kociołek również bez nadmuchu z miarkownikiem i jak na ten twój metraż to stałopalność o której piszesz jest bardzo słaba. Nie rozpalaj go od dołu bo rozgrzewające się paliwo odgazowuje się tworząc gazy które przy paleni od góry muszą przejść przez strefę ognia i spalając się wytwarzają energię a nie ulatują kominem w postaci dymu. Zasyp go węglem do krawędzi zasypu na to rozłóż równomiernie drewno takie troszkę grubsze a na samą górę takie jakim rozpalasz i zapal to od góry. Jeżeli węgiel masz bez dużej ilości miału powietrze spokojnie przejdzie z pod rusztu przez cały zasyp.Tym sposobem zyskasz bardzo dużo :

-czyste praktycznie bezdymne spalanie

-dużo wyższą stałopalność ( spokojnie powinien pociągnąć Ci 15 - 18 godzin)

 

Co do nadmuchu i palenia miałem wydaje mi się że ruszt jest ze zbyt dużymi prześwitami i pewnie sypałoby się do popielnika a nadmuch w popielnik od dołu tak jak jest w tym kotle to najgorszy rodzaj nadmuchu.

 

 

Ja u siebie planuję w drzwiach zasypowych wykonać regulowany otwór powietrza wtórnego i kociołek dopiero wtedy pokaże na co go stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wielkie dzieki Panowie za pomoc,mieliscie racje odnośnie rozpalania od góry.

Nawet przy zasypaniu węglem nie do samej krawędzi drzwiczek stało palnosc sięgnęła 12h.

Nie wiem tylko dlaczego nie sprobowałem rozpalac od gory wiedzac ze piec jest do tego przystosowany,nie wiem naprawde nie wiem,moze cos zle przeczytalem,moze.

Jeszcze raz Panowie wielkie dzieki,niech zyje internet i to forum oczywiscie.

 

P.S. tyle węgla poszło w p.....u, znaczy w atmosfere

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.