Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cichewicz Futura Econo Z Palnikiem Ii Generacji


JarekLub

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zamierzam zakupić piec firmy Cichewicz Futura Econo z palnikiem na miał 25kW.

Czy może ktoś podzielić się za mną opinią na temat tego pieca???

 

Moja decyzja padła z kilku powodów:

- różnice cenowe miał/groszek

- różne opinie na teamt obrotowej retorty

- duży producent, bez porblemu skontaktowałem się z przedstawicielem i serwisem (w celu wyciągnięcia szczegółów)

- dodatkowy ruszt "awaryjny"

- widziałem tą retortę u użytkownika (lokalny producent), i strasznie ją wychwalał

- stosunek ceny do.... i tego nie wiem jak z jakością??

- standardowy steropwnik (rózne opinie na temat PiD)

- estetyczny

 

Pomocy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadem ten kocioł od miesiąca, ale palę na razie ekogroszkiem.

Jeżeli chodzi osam kocioł, to owszem jak na razie jestem zadowolony.

Nie wiem czy widziałeś kocioł osobiście czy tylko na ich stronie.

Moja opinia, nie "fachowca" w tej dziedzinie:

  • -bardzo zadowolony jestem ze sterownika RK2006. Wszystko co najważniejsze do ustawień jest (dosłownie) w zasięgu ręki. Dogrzewanie cwu do 75 stopni (bakterie lagionelli).
    Temp. wzrasta do 80 - załącza się pompa CO w celu wychłodzenia kotła, oprócz tego wężownica bezpieczeństwa w standardzie.

  • -kocioł stoi na nóżkach, bardzo dobra sprawa, bez budowania podwyższenia, ewentualna woda nie koroduje pieca
  • Pojemnik na opał 150 kg (sprawdzone), ale jeszcze by weszło ok 10-20, po prostu 6 worków.

  • Czyszczenie sama przyjemność (w porównaniu z miałowym), wszędzie super dostęp po odkręceniu jednej nakrętki motylkowej (sprawdzone), podczas pracy kotła, pierwszy raz ok 20-25 min.

Nic nie mogę napisać odnośnie spalania miału, ekogroszek pali się super 21 maja rozruch kotła, próby, ustawienia, 4 razy grzanie domu (dla próby) , - wsypałem 150 kg dzisiaj się jeszcze pali ale widzę, że środa czwartek będę musiał dosypać (bojler 140 l 3 osoby intensywne użytkowanie ciepłej wody, w tym były dwie imprezki woda non stop).

Jak byś miał konkretne pytanie,bardzo proszę, jak tylko będę potrafił odpowiedzieć "no problem", ale poczytaj forum jest tutaj wiele już na temat spalania miału w tym palniku np. Marcin, piotrek automatyk, tomek krakerss, kogeneracja i wielu wielu innych naprawdę, GOŚCIE wiedzą o czym piszą.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas rejestracji każdy nowy użytkownik jest proszony o zapoznanie się z zasadami forum (https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?showtopic=189).

 

Użytkownika, który usilnie próbuje doradzić miejsce zakupu kotła proszę o przeczytanie jeszcze raz punktu 8. Nasze forum nie jest miejscem, na którym każdy może umieścić darmową reklamę. Zainteresowanych reklamą komercyjną proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

 

Instalować będzie fachowiec (mam nadzieję, zobaczymy).

Oczywiście zastosuję 4-czkę - jest przewidziana,

ale z tą gwarancją.... hmmm.... bez ideałów....

poznałem szczegóły: oczywiście, że jest, ale...

1. należy wykorzystywać w obiegu wodę z preparatem zapobiegającym korozji (coś na "i"....)

2. po montażu należy wezwać serwis do odbioru (koszt 260+80 dojazd) + zbada płyn w kotle (całkiem jak z chłodnicą w samochodzie)

3. po 3 latach to samo serwis (koszty... nie znane)

4. po 6 latach j/w

5. po 9.... itd

 

 

poza tym jedna rzecz która mnie mocno niepokoi (może mnie uspokoicie, albo utwierdzicie w obawach)

 

nad palnikiem brak jest cegły szamotowej (standard w innych modelach) lub tak jak w kotłach na groszek (nie pamiętam jak to się nazywa "grzybek do góry nogami" ;) )

po telefonicznych konsulatacjach wyjaśnienie brzmiało: przy takim palniku jest duże rozproszenie temperatury i nie ma szans na wypalenie się balchy wymiennika.

 

No tak, ale inni producenci stosują..... i niepokoi ...

 

 

pozdro Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po telefonicznych konsulatacjach wyjaśnienie brzmiało: przy takim palniku jest duże rozproszenie temperatury i nie ma szans na wypalenie się balchy wymiennika.

Mogę się mylić ale deflektor spalin (bo tak nazywa się ten "grzybek") nie służy wcale (a na pewno nie tylko) do ochrony blach wymiennika lecz wpływa znacząco na proces spalania. Aczkolwiek nie znaczy to, że jego brak jest jakimś negatywem. Może np. budowa pieca powoduje, że staje się on zbędny.

 

P.S. U mnie po blisko trzech latach deflektor stracił sporo ze swojego "grzybkowatego" kształtu - czyt. nieco się wypalił. Ale jak czytam nie jest to nic szczególnego bo to najbardziej narażony na temperaturę element pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Instalować będzie fachowiec (mam nadzieję, zobaczymy).

Oczywiście zastosuję 4-czkę - jest przewidziana,

ale z tą gwarancją.... hmmm.... bez ideałów....

poznałem szczegóły: oczywiście, że jest, ale...

1. należy wykorzystywać w obiegu wodę z preparatem zapobiegającym korozji (coś na "i"....)

2. po montażu należy wezwać serwis do odbioru (koszt 260+80 dojazd) + zbada płyn w kotle (całkiem jak z chłodnicą w samochodzie)

3. po 3 latach to samo serwis (koszty... nie znane)

4. po 6 latach j/w

5. po 9.... itd

 

 

poza tym jedna rzecz która mnie mocno niepokoi (może mnie uspokoicie, albo utwierdzicie w obawach)

 

nad palnikiem brak jest cegły szamotowej (standard w innych modelach) lub tak jak w kotłach na groszek (nie pamiętam jak to się nazywa "grzybek do góry nogami" ;) )

po telefonicznych konsulatacjach wyjaśnienie brzmiało: przy takim palniku jest duże rozproszenie temperatury i nie ma szans na wypalenie się balchy wymiennika.

 

No tak, ale inni producenci stosują..... i niepokoi ...

 

 

pozdro Wszystkich

 

Witaj,

 

W zamontowanych przeze mnie Cichewiczach montuję deflektor stosowany przez metalteres poprzez wspawanie uchwytu z drutu fi 4 mm do zawieszenia deflektora nad palnikiem. Cichewicz jako firma milcząco akceptuje taką zmianę a serwisanci nie robią problemów. Osobiście uważam za błąd lub niedopatrzenie Cichewicza, że w tak fajnych kociołkach jak Futura nie montuje deflektorów. Element ten przede wszystkim ma za zadanie dopalanie i odbijanie jakiejś części drobin żaru do szuflady na popiól a nie wypuszczanie w postaci pyłów przez komin.

 

Co do "rozproszenia temperatury" - tłumaczenie brzmi fachowo, jednak niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Bo co to znaczy termin "rozproszenie temperatury". Nic.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam mały dylemat. Pół roku temu przy wyborze kotła razem z moim hydraulikiem wybrałem Linga Duo Combi 23kW.

Dom pow. użyt 135m2, pow. cał 180m2.

Teraz gdy chcę rozpocząć montaż kotłowni mój hydraulik polecił mi drugi piec, a mianowicie Futurę Econo 25kW II- palnik retorowy II generacji

http://www.cichewicz.pl/produkty/kotly_grz...utura_econo.php

Zaletą tego kotła, jak mówi jest większa komora na drzewo, żeliwny palnik, można dodatkowo palić miałem(taniej) oraz oczywiście cena - ok 1500zł (7tys zł brutto) tańszy od linga duo combi 23kW który wychodzi mi za ok.8500zł brutto. Jak mówi - dobrze pracuje i nie ma jak na razie z nim żadnych problemów.

Czy ktoś może mi doradzić co mam wybrać i dlaczego?

Może Piotrek Automatyk mi coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz jakoś często palić drewnem w piecu z podajnikiem?? Zwróć uwagę, że w tej Futurze za dodatkowy ruszt się dopłaca, a drewno figuruje jako paliwo "zastępcze". Z tego co czytam Ling Duo jest jednym z niewielu kotłów dobrze radzącym sobie z paleniem w dodatkowym palenisku. Ta futura wygląda w tym względzie dość standardowo (czyt. jak mój piec - a palenie w nim na ruszcie dodatkowym jest udręką). Ale może coś się zmieniło - ja słabo jestem na bieżąco z kotłami :angry:

 

I jeszcze dodatkowo - palenie miałem w brucerze wymaga sporo szczęścia w doborze odpowiedniego miału. Podobno są tacy, którym się udało, ja się "przewiozłem" na dwóch gatunkach miału i za tę możliwość podziękowałem. Na ekogroszku - świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ruszt żeliwny i wężownica bezpieczeństwa jest w cenie kotła i nie trzeba za to dopłacać. Na ruszcie awaryjnym pali się dużo i prawidłowo. Nie miałem wiele do czynienia z Lingiem. Dużo więcej z Futurą i jestem bardzo zadowolony a użytkownicy trochę narzekają w trakcie dochodzenia do prawidłowych ( indywidualnych dla każdego ogrzewanego obiektu ) nastaw sterownika. Zwykle kilka prób wystarcza. Miał na nim "idzie" świetnie. Warunek: suchy. Kilka osób żalących się na spalanie miału w tym kotle otrzymało ode mnie po woreczku około 60 kg miału prawdopodobnie z Juliusza kupionego w zwykłym składzie opału w sierpniu br. i skończyły się narzekania.

 

Dla mnie Futura jest jednym z najlepszych kotłów z podajnikiem, z którymi miałem do czynienia.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia: informacja o braku rusztu dodatkowego "w standardzie" pochodzi ze strony producenta podanej przez cubusa. Informacja ta jest nawet podana na czerwono. Jakoś tak zwykle jest, że za dodatki się płaci stąd moja uwaga. Ale skoro jest inaczej - tym lepiej.

 

Dodatkowo w "rozdziale dotyczącym" użycia tego kotła jest takie zastrzeżenie: "Na ruszcie dopuszczalne jest spalanie paliwa zastępczo, w cyklu kilkudniowym ? nie jest wskazane użytkować w ten sposób urządzenie dłużej niż 7 dni ze względu na możliwośc przegrzania popielnika i rusztu." - tak więc wg mnie wykorzystanie tego rusztu jest jednak jakoś tam ograniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem właśnie napisać, że cokolwiek wybierzesz, nie wybierzesz źle. Ale skoro Marcin odradza Futura Econo, to dodam, że Ling Combi ma obecnie także wersję z retortą obrotową. No i gwoli ścisłości - Ling Duo i Ling Combi to dwa różne kotły, przy czym Ling Combi to jest normalny kocioł z dwoma paleniskami. Nie wiem też, czy to istotna informacja, ale Ling Combi ma mniejsze wymagania odnośnie komina niż Futura Econo (mniejszy przekrój, mniejszy ciąg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z brakiem praktycznej wiedzy na temat ww kotłów żadnego nie odradzam ani nie polecam. Streściłem jedynie informacje z forum oraz opisałem moje doświadczenia z dodatkowym rusztem. Tylko w takim kontekście proszę traktować moją wypowiedź :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też, czy to istotna informacja, ale Ling Combi ma mniejsze wymagania odnośnie komina niż Futura Econo (mniejszy przekrój, mniejszy ciąg).

Ok. w praktyce jest tak że ja podłączyłem futurę 25 ekono do rury kwasowej 130 mm i pali się ok. Patrząc na twój post to można by stwierdzić że Ling będzie chodził na przewodzie kominowym z rury calowej :angry: nie patrz na suche dane producenta lecz na opinie użytkowników w/w kotłów. Aha może już ktoś wie dlaczego są problemy w futurach z nierównym spalaniem opału. pisałem już o tym że pali się na 2/3 powierzchni palnika os strony podajnika. strzałka jest we właściwym kierunku. dzwoniłem nawet do serwisu - odpowiedź była taka że zła regulacja sterownika. Bzdura. po wygaszenieniu i oczyszczeniu palnika pali się dobrze przez dobę. później na 1/3 powierzchni od strony strzałki przestaje się palić, zalega tam gruba warstwa szlaki i popiołu, wnioskuję że to wina samego ślimaka który w tym końcu ma kilka zwojów w przeciwnym kierunku by opał był podany dokładnie na środku palnika, podawany węgiel powinien wypychać spalone resztki do góry a u mnie jest inaczej. Gdy na dworku było ciepło to ok. ale teraz gdy jest potrzebna większa moc pieca to zaczyna się problem z racji niewykorzystania całej powierzchni a co za tym idzie wydajności palnika. Rozmawiałem z kilkoma użytkownikami futury i u kilku jest ten sam problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w praktyce jest tak że ja podłączyłem futurę 25 ekono do rury kwasowej 130 mm i pali się ok. (...)

(...) ale teraz gdy jest potrzebna większa moc pieca to zaczyna się problem z racji niewykorzystania całej powierzchni a co za tym idzie wydajności palnika.

Nie chcę się czepiać, ale czy nie ma związku pomiędzy tymi dwoma faktami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na wstępie muszę się przyznać, że "zdradziłem" CII - nie z winy kotła. Problem polegał na błędnych informacjach telefonicznych i braku info na stronach producenta :angry:

 

Przy palniku i podajniku jednak pozostałem, a to chyba on u Ciebie jest głównym sprawcą.

W moim kotle pali się idealnie na środku, ale faktycznie nie na całej powierzchni, prawa i lewa strona jest nieco przytłumiona.

Ale w ten sposób zaczęło się palić przy znacznym ograniczeniu odbioru ciepła, a co za tym idzie mniejszych porcjach paliwa. Nie zauważyłem również, żeby były jakieś problemy z szybkim wzrostem temperatury z tego powodu, a przy odpalaniu pieca, początkowo pali się na całości. Może spróbuj pomieszać (zwiększyć) powietrzem?

 

Ale odnoszę wrażenie, że jest to naturalny proces przy tego typu palnikach i podajnikach.

 

W moim piecu wymagany przekrój 16cm.

 

 

A jak u Ciebie Marcin to wygląda - masz taki sam palnik, ale inny piec.

 

Pozdro Wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się czepiać, ale czy nie ma związku pomiędzy tymi dwoma faktami?

Nie ma tu związku, bo gdy oczyszczę palnik z zalegającego popiołu to pali się przez dobę ok. na całej powierzchni palnika. Zadana temperatura zostaje uzyskana w kilka minut, ale gdy zaczyna się palić tylko na 2/3 powierzchni palnika to wiadomo że trudniej mu uzyskać zadaną temp.

post-3172-1227706222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

U mnie jest identyczny problem. Od strony podajnika spala sie idealnie na2/3 reszta to sama szlaka.

Czy możesz powiedzieć jakie masz ustawienia?

Dzisiaj ma przyjechać do mnie serwis i zobaczymy jak to ustawią?

 

Pozdrawiam serdecznie

Marcin

 

 

 

Aha może już ktoś wie dlaczego są problemy w futurach z nierównym spalaniem opału. pisałem już o tym że pali się na 2/3 powierzchni palnika os strony podajnika. strzałka jest we właściwym kierunku. dzwoniłem nawet do serwisu - odpowiedź była taka że zła regulacja sterownika. Bzdura. po wygaszenieniu i oczyszczeniu palnika pali się dobrze przez dobę. później na 1/3 powierzchni od strony strzałki przestaje się palić, zalega tam gruba warstwa szlaki i popiołu, wnioskuję że to wina samego ślimaka który w tym końcu ma kilka zwojów w przeciwnym kierunku by opał był podany dokładnie na środku palnika, podawany węgiel powinien wypychać spalone resztki do góry a u mnie jest inaczej. Gdy na dworku było ciepło to ok. ale teraz gdy jest potrzebna większa moc pieca to zaczyna się problem z racji niewykorzystania całej powierzchni a co za tym idzie wydajności palnika. Rozmawiałem z kilkoma użytkownikami futury i u kilku jest ten sam problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca walczę z róznymi nastawieniami, bezskutecznie - widocznie to już taka przypadłość tego zaj..... palnika. Wiem jedno że w starym piecu z wentylatorem nie miałem takich problemów, 10 koła z montażem wydałem a i tak muszę chodzić 1-2 razy dziennie do pieca - a to mi wygoda. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam, Ruszt żeliwny i wężownica bezpieczeństwaTaśmy antypoślizgoweNa schody i śliskie powierzchnie. Dostawa - cały kraj, wybierz teraz.www.coniveo.com.pl/antypoślizgowe  jest w cenie kotła i nie trzeba za to dopłacać. Na ruszcie awaryjnym pali się dużo i prawidłowo. Nie miałem wiele do czynienia z Lingiem. Dużo więcej z Futurą i jestem bardzo zadowolony a użytkownicy trochę narzekają w trakcie dochodzenia do prawidłowych ( indywidualnych dla każdego ogrzewanegoSklep Systemy GrzejneElektryczne Ogrzewanie Podłogowe, Maty i Przewody Grzejne,SystemyGrzejne.pl  obiektu ) nastaw sterownika. Zwykle kilka prób wystarcza. Miał na nim "idzie" świetnie. Warunek: suchy. Kilka osób żalących się na spalanie miału w tym kotle otrzymało ode mnie po woreczku około 60 kg miału prawdopodobnie z Juliusza kupionego w zwykłym składzie opału w sierpniu br. i skończyły się narzekania. Dla mnie Futura jest jednym z najlepszych kotłów z podajnikiem, z którymi miałem do czynienia. Pozdrawiam Piotr

 

 

Piotrze bardzo dziękuje za odpowiedź!. Twoja porada bardzo mnie podbudowała i utwierdziła w przekonaniu że Futura Ekono to dobry wybór!

Pozdrawiam

Ps. Do Marcina. ja drzewem zamierzam przepalać sporadycznie, więc może nic nie będzie się działo z tym rusztem. Bardzo dziękuję za wszystkie opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.