Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem Wodnym + Bufor + Podłogówka


michal81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, będę budował dom parterowy beż poddasza o pow. ogrzewanej 85mkw, ocieplony 30cm styro, dach 40cm wełny, podłoga 30cm styro, i zastanawiam się nad ogrzewaniem właśnie kominkiem z płaszczem wodnym połączonym ze zbiornikiem akumulacyjnym, w całym domu będzie podłogówka, CWU będzie podgrzewana z elektrycznego przepływowego podgrzewacza.

Pytania:

1) ile kW ma mieć kominek?

2) jakiej wielkości powinien być bufor?

3) (może niektórym wyda się głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi) czy kominek powienien być podłączony do wymiennika w buforze czyli do spirali?

 

Choć nie wiem czy opłaci mnie się w to "bawić", czy nie lepiej się zastanowić nad pompą ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wysokość pomieszczeń 2,80. Pomysł ogrzewania domu kominkiem stąd, że aktualnie wydaje mnie się, że jest to jedna z najtańszych możliwości ogrzewania domu. Gazu sieciowego nie ma i nie będzie, olej odpada tak samo jak LPG.

Elektryczny podgrzewacz CWU żebym latem nie musiał palić w kominku aby mieć ciepłą wodę. Kwiestia otwarta jeszcze i wszelkie wskazówki mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpada jakikolwiek węgiel, dom nie ma pomieszczenia, które nadawałoby się na węglową kotłownię.

Poza sugestiami jednak mile widziane odpowiedzi i podpowiedzi w zakresie zawartym w pierwszym poście niniejszego wątku, a więc sposobu ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym połączonym z buforem. Ewentualnie DGP, które jak sądzę spokojnie ogrzeje metraż 85mkw.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Tez ten temat trenowalem -kominek bufor i piec ekogroszek +kolektory.Jak sie napaliles na kominek z plaszczem wodnym to masz kotlownie w salonie ,malowanie za pol roku cieplo w salonie niemozebne zeby zagrzalo Ci ten bufor ,a pytanie jaki duzy aja chcialem 400l to powiedzieli 2,3 dni ostrego palenia.Kominek za 5.8 lat do wymiany nie zdzierzy takiej eksplatacji.Jak co walcz bedziesz salonowym palaczem :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tu nie chodzi o "napalanie się", jak to zgrabnie ująłeś, a o rozwiązanie problemu ogrzewania domku. Każdy ma to, co chce i na co kogo stać. Chcesz - masz węgiel, ja za cholerę go nie chcę. Sądzisz, że Twój kocioł na ekogroszek przetrwa dłużej niż taki kominek z płaszczem wodnym? Zarzutu o okopconych ścianach przy DGP i malowaniu co rok lub co pół roku też się chyba gdzieś naczytałeś od tych, co zapewne takiego systemu nie mają...

Ja nie widzę innej formy ogrzewania jak opartej na drewnie, a co za tym idzie na kominku z płaszczem wodnym lub DGP, stąd moje rozważania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia ,pomysl o pompie ciepla .Bylem w takim domu jeden dzie i spalem jedna noc -dzieki .na dworze -15 C a w domu zaledwie 19C na pietrze ,zakopany po uszy w piezynie .po tej zimie zamontowali gaz.Gazu nie chcesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, będę budował dom parterowy beż poddasza o pow. ogrzewanej 85mkw, ocieplony 30cm styro, dach 40cm wełny, podłoga 30cm styro, i zastanawiam się nad ogrzewaniem właśnie kominkiem z płaszczem wodnym połączonym ze zbiornikiem akumulacyjnym, w całym domu będzie podłogówka, CWU będzie podgrzewana z elektrycznego przepływowego podgrzewacza.

Pytania:

1) ile kW ma mieć kominek?

2) jakiej wielkości powinien być bufor?

3) (może niektórym wyda się głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi) czy kominek powienien być podłączony do wymiennika w buforze czyli do spirali?

 

Choć nie wiem czy opłaci mnie się w to "bawić", czy nie lepiej się zastanowić nad pompą ciepła...

 

Ogólem kolego jaką pompe ciepla masz na myśli? Może uda mi sie coś doradzić :)Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci coś na ten temat napisać ale musisz wiedzieć że kominek to duży obowiązek w zimie jesteś więźniem domu.

Ja mam takie rozwiązanie i wiem co piszę. A wiec tak jak chcesz mieć przy kominku bufor to kominek musi być jak największej mocy ponad 20kw ( ja mam o mocy 24kw) do tego bufor nie większy niż 500l większego nie polecam, Taki 500l to grzać będziesz z 5 godzin zanim się naładuje. Teraz jestem zdania że do kominka bufor to w ogóle nieporozumienie, bufory są przeznaczone do kotłów a nie do kominków. Zamiast dużego bufora trzeba zastosować mikro bufor ja mam taki 160l. Wcześniej chciałem mieć bufor 1000l, naczytałem się o buforach tyle że zrobiłem sobie pranie mózgu, a gdy na próbę podłączyłem zbiornik 160l zamiast bufora to zszedłem na ziemie. Bufor to dobre rozwiązanie do kotła w którym po załadowaniu węgla czy drewna pali się przez kilka godzin , ale nie dla kominka w którym jest mała komora załadowcza a drewno przy intensywnym paleniu spala się w godzinę . Żeby naładować duży bufor będziesz musiał co godzinę dokładać do kominka drewna przez parę godzin wiec w tym czasie nie możesz praktycznie ruszyć się z domu. A kto ma czas żeby 5 godzin siedzieć w domu i tylko dokładać drewno? Dlatego ja zrezygnowałem z dużego bufora, mam zbiornik 160l zamiast niego. Żeby w domu mieć jakiś komfort trzeba tak dobrać bufor żeby po max 2 załadowaniach mieć go naładowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kolego Michale czy masz projekt tego domu? takie ocieplenia nie zdarzają się często ( 85mkw, ocieplony 30cm styro, dach 40cm wełny, podłoga 30cm styro )

W projekcie powinno byc okreslone zapotrzebowanie na ciepło i to powinno być punktem wyjściowym do dywagacji co wystarczy.

Jeżeli to podłogówka wodna to zastosowanie jakiegokolwiek pieca na paliwo stałe chyba musi pociagać za soba stosowanie bufora gdyz nie m innej możliwości regulacji temperatury.

Przy takim dopiepleniu może jednak elektryczne podłogowe lub jakieś termowentylatory,

Pojemność cieplna takiego budynku żadna -nic tam nie trzyma ciepła to jak sobie poradzic z okresem jak nikogo nie ma w domu? Ogrzewanie musi być bezobsługowe.

Miałem przyjaciela (niestety śp) w Norwegii, miał nowy dom, moze podobnych rozmiarów ale z poddaszem i jak wracał z pracy wystarczyło rozpalić w kominku i po chwili było ciepło.

Może faktycznie pompa ciepła ale inwestycja kosztowo chyba porównywalna z kosztem domu :huh: i trzeba mieć dużą działkę.

 

pozdrawiam Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Znalazłem ten wątek i może mi też Panowie coś doradzą, zasugerują. Otóż planują budowę domu 80mkw parterowego tzw. szkieletowca. Ogrzewanie planuję oprzeć na kominku z płaszczem wodnym + kocioł elektryczny na moment kiedy wyjadę, ciepło odbierać ma podłogówka na całym domu + grzejnik w łazience. Do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Naczytałem się ostatnio o buforach i tak jak kolega wyżej miałem zamiar wstawić taki ok 1000l. Proszę o wszelkie porady i uwagi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znalazłem ten wątek i może mi też Panowie coś doradzą, zasugerują. Otóż planują budowę domu 80mkw parterowego tzw. szkieletowca. Ogrzewanie planuję oprzeć na kominku z płaszczem wodnym + kocioł elektryczny na moment kiedy wyjadę, ciepło odbierać ma podłogówka na całym domu + grzejnik w łazience. Do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Naczytałem się ostatnio o buforach i tak jak kolega wyżej miałem zamiar wstawić taki ok 1000l. Proszę o wszelkie porady i uwagi pozdrawiam

Kolego przeczytałem i postanowiłem się wypowiedzieć na twój wątek. Otóż mój dobry kolega zrezygnował z rekuperatora na korzyść bardzo fajnego rozwiązania( i tańszego!!), otóż na 100 m domek zakopał w ziemi( na ok 250 cm) 200 metrów PP 100 mm i taki układ połączył z wentylacją nawiewną,na zewnatrz rura wystawała z ziemi, ze sprytnym "daszkiem" .W domu nawiew w rogu pomieszczenia na dole, wywiem pod sufitem,przeciwległy koniec pomieszczenia i do komina wentylacyjnego, otóż co zyskał, bez wzgledu na temp zewnetrzną jego nawiem dawał mu od +6 do +10 stopni, powietrze nagrzewało się w mieszkaniu bardzo szybko( ogrzewania podłogowe + kocioł gazowy) z kolei w lato, bardzo przyjemny chłodek. Co do konstrukcji szkieletowych osoby które zdecydowały się na ten krok wspominały iż szybko się domek wychładzał, myślę że powinieneś także o tym pamiętać.Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Kolego hycel - jestem własnie na etapie rozważania czy montować bufor czy nie. Chodzi o to że nie będę miał w domu kotłowni i nie za bardzo mam gdzie go umieścić. Dom budować będzie mi firma całościowo więc nie wchodzą w gre bufory "home made" :( , więc i cena idzie w górę... Może wypowie się ktoś kto ma podobną konfigurację bez bufora.... Kolego Vlad24 dziękuję za propozycję lecz skłaniam się do konfiguracji kominek z pw + kocioł elektryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam kominek z pw.Użytkwałem coś takiego 2 sezony i przeszedłem na groszkowca.Co najmniej co 2 godziny dokładka,szumiacy nadmuch w salonie,+ że nie kurzy jak konwencjonalny,- drzewo musi być ezonowane ok 2 lat,szyba do codziennego czyszczenia.Przy takiej izolacji gaz,olej,pelet,to pikuś nie wydatki.Mój kominek 24 kW stoi nieuzywany od 5 lat (poza świetami) i chyba jak dojrzeję to go sprzedam i kupię bio kominek bo lubie jednak oglądać ogień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, będę budował dom parterowy beż poddasza o pow. ogrzewanej 85mkw, ocieplony 30cm styro, dach 40cm wełny, podłoga 30cm styro, i zastanawiam się nad ogrzewaniem właśnie kominkiem z płaszczem wodnym połączonym ze zbiornikiem akumulacyjnym, w całym domu będzie podłogówka, CWU będzie podgrzewana z elektrycznego przepływowego podgrzewacza.

Pytania:

1) ile kW ma mieć kominek?

2) jakiej wielkości powinien być bufor?

3) (może niektórym wyda się głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi) czy kominek powienien być podłączony do wymiennika w buforze czyli do spirali?

 

Choć nie wiem czy opłaci mnie się w to "bawić", czy nie lepiej się zastanowić nad pompą ciepła...

 

Witam !

-od 10 lat ogrzewam cały dom 140m2 tylko kominkiem ( mam Jotula Panoramę - ok.15kW ) Uwaga ! Wydaje mi się że moc kominków z płaszczem jakoś inaczej liczą. Tej samej wielkości z płaszczem ma podaną dużo większą moc niż ten bez. Sprawdź to !

-ciepło rozprowadzam rurami spiro ( od dwóch lat mam wymuszony nawiew )

- tym kominkiem podgrzewałem w 2-3 godz bufor 200l do 60*C - przy ostrym paleniu ale uwaga ! tylko przez płaszczowy wymiennik ciepła własnej konstrukcji, który był zamontowany na rurze spalinowej. Przy kominku z płaszczem będzie na pewno lepszy wynik.

-dziś gdybym wybierał to kominek z płaszczem wodnym ( wtedy to była nowość i trochę bałem się połączenia ogień-woda)

-przy tym ociepleniu potrzebujesz kilka kW mocy więc myślę,że rozsądnie jest postawić duży bufor dla poprawienia bezwładności instalacji. Bufory są drogie ale poszukaj na Allegro używki. Polecam te z nierdzewki.

-nieprawdą jest, że trzeba podkładać do kominka co godzinę !!! tylko wtedy jak na maxa palisz. Jeśli jest dużo żaru i podrzucisz na noc dużą kłodę (min.25cm śr. ) to pali się do rana. trzeba tylko kupić porządny kominek który da się precyzyjnie regulować. Te tanie ciągna powietrze 10-cioma różnymi dziurami i i nie da się ich przytłumić. Kwestia jakości wykonania. W dzień dokładam śr. co 4-5 godz.

-podłogówka z dość grubą posadzką da Ci jeszcze większą bezwładność układu. Nawet jeśli wyjedziesz na weekend to dom się nie wystudzi.

-zastanów się jednak nad powietrzną pompą ciepła Jesienią i wiosną wychodzi b. tanio a jak sroga zima to odpalasz kominek i delektujesz się widokiem płomieni za szybą. Można kupić używany klimatyzator z funkcją grzania i masz pompę ciepła.

-jest jeszcze jedno : kiedyś ci się znudzi noszenie tych klocków (po 10 latach zapewniam Cię że tak będzie) i co wtedy ?

Mam nadzieję że trochę pomogłem.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, będę budował dom parterowy beż poddasza o pow. ogrzewanej 85mkw, ocieplony 30cm styro, dach 40cm wełny, podłoga 30cm styro, i zastanawiam się nad ogrzewaniem właśnie kominkiem z płaszczem wodnym połączonym ze zbiornikiem akumulacyjnym, w całym domu będzie podłogówka, CWU będzie podgrzewana z elektrycznego przepływowego podgrzewacza.

Pytania:

1) ile kW ma mieć kominek?

2) jakiej wielkości powinien być bufor?

3) (może niektórym wyda się głupie, ale podobno kto pyta nie błądzi) czy kominek powienien być podłączony do wymiennika w buforze czyli do spirali?

 

Choć nie wiem czy opłaci mnie się w to "bawić", czy nie lepiej się zastanowić nad pompą ciepła...

witam my mieliśmy podobny problem z doborem ogrzewania nasz domek ma 57m2 i ze względu na umiejscowienie komina (tj na środku ) odpada inny piec nisz kominek z płaszczem (podłogówka bez grzejników)+zasobnik CWU w którym zamontowano grzałke dodatkowo zamontowaliśmy kocioł elektryczny w razie gdybyśmy chcieli na dłużej wyjechać pan który u nas to montował powiedział że w na taką powierzchnie i w takim układzie bufor to kosztowny gadżet odpowiedni sterownik do kominka (my mamy TATAEEK) załatwi sprawe nie wiem jeszcze jak to się sprawdzi bo dopiero nam to zamontowali ale naszym zdaniem jest to dobre rozwiązanie i wiem jedno że ci co mówią że mam kotłownie w salonie mnie nie wystraszą bo podoba mi się ta kotłownia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.