Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Regulatora Pokojowego


jjjanek1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

........jaki do tego sterownika mogę mogę podłączyć regulator pokojowy chyba najwygodniejszy by był bezprzewodowy......

 

Już dzisiaj na temat sterownika pokojowego się wypowiadałem. Jestem na NIE.

Nie znam Twojego sterownika, ale z pewnością są tam jakieś dwa zaciski pod które podłącza się niby sterowniki pokojowe.

 

Ja nie mam żadnych za szczerzeń co do sterowników pokojowych, są to urządzenia, które mają tylko rozłączyć lub załączyć obwód elektryczny w określonej (nastawionej) przez użytkownika temperaturze.

 

Problemem jest zachowanie kotła a w szczególności DUSZENIE się tego co zostało na palniku.

 

Nim kupisz ten gadżet możesz sobie ręcznie posterować Twoim sterownikiem pracując jako sterownik pokojowy.

 

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dzisiaj na temat sterownika pokojowego się wypowiadałem. Jestem na NIE.

Problemem jest zachowanie kotła a w szczególności DUSZENIE się tego co zostało na palniku.

To Ty Andrzej nie jesteś tak naprawdę przeciwnikiem sterowników pokojowych (już myślałem, że nie lubisz mieć w domu takiej temperatury jak sobie wymyśliłeś).

Jesteś tylko przeciwnikiem nieprawidłowego ich używania.

I słusznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest zachowanie kotła a w szczególności DUSZENIE się tego co zostało na palniku.

Może kolego bliżej wyjaśnisz o co Ci chodzi z tym "duszeniem się kotła"?

Ja mam regulator pokojowy współpracujący ze sterownikiem ST47 i jestem zadowolony z jego pracy, żadnego duszenia nie zauważyłem.

Może to kwestia sposobu podłączenia?

U mnie regulator pokojowy steruje pracą pompy obiegowej,natomiast kocioł realizuje program sterownika ST47 niezależnie od regulatora pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Może kolego bliżej wyjaśnisz o co Ci chodzi z tym "duszeniem się kotła"?

.....U mnie regulator pokojowy steruje pracą pompy obiegowej,natomiast kocioł realizuje program sterownika ST47 niezależnie od regulatora pokojowego..

 

Niestety nie potrawie Ci tego wytłumaczyć.

 

Po pierwsze mam za mało wiedzy aby komuś należycie tą wiedzę przekazywać.

Po drugie posiadaną wiedzę należy umieć innym przekazywać.

Po trzecie jakbym nawet coś zaczął to temat rozległy i na pewno bym jakiś głupstw niepotrzebnie naplótł.

 

 

Może spróbuje bardzo ogólnie. Tylko proszę nie pytać potem o szczegóły.

 

1. Nie da się sterować temperaturą kilkuset TON betonu jakimś sterownikiem pokojowym.

2. Musimy zmienić nasze podejście do tego co nas ogrzewa.

Ja po pewnych przemyśleniach doszedłem do wniosku iż ogrzewa mnie te kilkaset TON betonu i wszystkie rupiecie jakie znajdują się w środku tego betonowego lokum. A kaloryfery służą jedynie do uzupełniania energii cieplnej, która ucieka z tego betonowego kolosa opatulonego styropianową kołderką.

3. Najlepiej jest dostarczać tyle energii cieplnej ile przez tą kołderkę uciekło.

ALE DOSTARCZAĆ STALE ze zmienna MOCĄ.

A nie wyłączając i załączając kocioł czy też pompkę CO.

 

Dalej na temat nie będę się wypowiadał, bo wiem iż nikogo nie przekonam do mojego zdania.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam regulatora pokojowego wczesną jesienią i będę używał późną wiosną ,kiedy w dzień jest ciepło i słonecznie,a trzeba puścić nieco ogrzewanie na noc.Pod całodzienną nieobecność w domu może to rozwiązanie nie jest komfortowe,ale w moim odczuciu zaoszczędzę troche paliwa.W pozostałym okresie palę bez użycia regulatora utrzymując w miarę równą temperaturę całodobową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mam duże wątpliwości, czy sterowanie kotłem na paliwo stałe w sposób ?ZAŁ/WYŁ? jest EFEKTYWNNE.

Częściowo popieram. Tak miałem podłączony sterownik pokojowy przed zakupem sterowania do zaworu 4d. Faktycznie potrafiło to kocioł wprowadzić w tryb podtrzymania na wiele godzin, produkując dużą ilość średnio efektywnie spalonego popiołu i obniżając temperaturę kotła nawet do 30 stopni.

 

Obecnie mam sterownik pokojowy podpięty do sterownika zaworu 4d i to rozwiązanie jest już chyba sporo efektywniejsze - zamiast wyłączać kocioł obniża o zadaną liczbę stopni temperaturę na kaloryferach (wyliczoną z uwzględnieniem "pogodówki").

 

Niestety wymaga to jeszcze większej ilości dość drogiej automatyki co zmniejsza opłacalność takiej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, gdyby nie ta cena, to bym właśnie taki układ zamontował. Ale bezprzewodowy regulator to jakieś 280 zł, siłownik na zawór 4D to już 400zł minimum, jak do tego dołożyć regulator zaworu 4D z pogodówką to kolejne 350 za ST430 lub 650 za UNICONTROL MIX07. Jak to podsumujemy, to robi się niezła sumka. Więc puki co latam do kotłowni i robię za sterownik 4D :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze dodam iż załączanie i wyłączanie źródła, dostarczającego nam energie, także jest regulacją MOCY dostarczanej nam energii z tego źródła.

 

Tylko mam duże wątpliwości, czy sterowanie kotłem na paliwo stałe w sposób „ZAŁ/WYŁ” jest EFEKTYWNNE.

Wszystko sobie dobrze wyobrażasz.

Tylko nie za bardzo wiesz do czego służy sterownik pokojowy.

On nie steruje bezpośrednio mocą kotła ani też nawet pompką się tego nie robi.

To jest taki sam element jak dmuchawa przy kotle.

Albo jak przekażnik załączający pompę.

Albo jak łańcuszek od miarkownika.

Albo jak czujnik temperatury kotła.

Albo jak sama metalowa końcówka czujnika.

 

No pewnie, że można napisać: Nie wierzę, że kawałek metalu może sterować temperaturą setek TON betonu. Nie da się.

 

No niby sie nie da, ale zauważ, że bez tego cała reszta sobie nie poradzi.

To normalny kawałek instalacji, powodujący to, że jak go użyjesz w odpowiedni sposób, to spowoduje ustawienie temperatury w pokoju na jaką tylko zamarzysz o dowolnej godzinie dnia i nocy.

 

Innym faktem jest to, że dla przeciętnego człowieka nie ma to wielkiego znaczenia a i dla układu ogrzewania nie przynosi oszczędności (z powodu tych TON, o których słusznie wspomniałeś).

 

Ale jednak przy jego pomocy tymi tonami betonu sterować się da.

 

Jak dla mnie jest on integralną częścią układu grzejącego, służącą do zapewniania komfortu utrzymywania w pomieszczeniach stałej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sobie dobrze wyobrażasz.

Tylko nie za bardzo wiesz do czego służy sterownik pokojowy.......

 

....Jak dla mnie jest on integralną częścią układu grzejącego, służącą do zapewniania komfortu utrzymywania w pomieszczeniach stałej temperatury.

 

Bardzo dziękuje iż te moje przemyślenia tak przejrzyście opisałeś.

 

Także uważam iż można nad tym sterowaniem „komfortem cieplnym” zapanować.

 

Ale zwróć uwagę jak te sterowniki pokojowe sprzęgnięte są z sterownikami kotłów na PALIWA STAŁE. Albo ustawiają kocioł w stan podtrzymania ( przeważnie z niedopalonym paliwem ) albo wyłączają pompę CO, co w sposób pośredni ustawia kocioł w stan podtrzymania.

 

Zwróć uwagę na wypowiedź Marcina. Dopóki sterownik pokojowy wyłączał kocioł to były problemy, ale jak sterownik pokojowy zaczął sterować kotłem w sposób płynny za pomocą zaworu mieszającego to efekty były już zdecydowanie lepsze.

 

Może w mało czytelny sposób przedstawiłem swoje racje. Ten dar przekazywania swoich myśli innym nie za bardzo mi wychodzi.

 

Ale może mały przykład.

 

Podajesz, że sterownik pokojowy jest takim samym elementem układu kotła jak na przykład dmuchawa.

Przypomnij sobie iż pierwsze sterowniki kotłów na paliwo stałe załączały i wyłączały dmuchawę w zależności od nastawionej na kotle temperatury.

Po pierwszej euforii wszyscy zaczęli te dmuchawy regulować. Czy to przez zasłanianie wlotu powietrza czy regulacje obrotów dmuchawy. Bo okazało się iż co prawda możemy sobie sterować temperaturą kotła ale pojawiły się inne niedogodności np. Spieki czy gorące czopuchy.

Czyli regulacja zał/wył dmuchawą działała, bo no kotle jakaś temperatura stała była i szybko można było dość do zadanej temperatury kotła ale przy okazji efekty uboczne się uwidoczniły.

 

To samo miałem na myśli mówiąc o sterowniku pokojowym. On nie może sterować zał/wył pompy CO czy sterować zał/wył podczymywania w kotle na paliwo stałe.

 

Sterownik pokojowy powinien powiadomić sterownik kotła, że w pomieszczeniu jest już odpowiednia temperatura, a sterownik kotła powinien najbliższą dawkę paliwa obniżyć.

 

I oto mi się rozchodziło. A teraz mi pokaż, które sterowniki kotłów w taki sposób działają.

 

Dyskusja z Tobą to czysta przyjemność, zmusiłeś mnie dzisiaj do niemałego wysiłku.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zwróć uwagę jak te sterowniki pokojowe sprzęgnięte są z sterownikami kotłów na PALIWA STAŁE. Albo ustawiają kocioł w stan podtrzymania ( przeważnie z niedopalonym paliwem ) albo wyłączają pompę CO, co w sposób pośredni ustawia kocioł w stan podtrzymania.

 

I oto mi się rozchodziło. A teraz mi pokaż, które sterowniki kotłów w taki sposób działają.

Nie ma najmniejszego problemu.

Już wcześniej pisałem, że takie podpięcie termostatu pokojowego jest nieprawidłowe (forsowane czasem nawet przez "tfurców" sterowników a co gorsza przez niektórych producentów kotłów - na ich własne nieszczęście).

Tak jest - wrzucanie kotła "na luz" po sygnale z góry powodować będzie niepożądane zawirowania oraz niemałe straty.

Pompa tu już trochę lepiej, ale też efekt niedokładny i przez to komfort w mieszkaniu nieciekawy.

 

Temperaturą betonu sterować mają grzejniki.

I to w sposób w miarę ciągły - mniejszą lub większą ich temperaturą.

Ale jak to zrobić automatycznie gdy czasem wystarczyłoby podawać ciągle 42C a znowu kiedy indziej może i 59C albo 63C?

Trzeba badać temp. zewnetrzną i na jej podstawie ustawiać to co ma iść na grzejniki.

Znakomicie zrobi to układ wyposażony w zawór mieszający (4D lub 3D) z siłownikiem.

Sterownik tego zaworu zmierzy temp. zewnętrzną i obliczy ile ma iść na grzejniki (zauważ że na kotle jest cały czas utrzymywana ta sama temperatura np. 62C).

Następnie tak pokręci zaworem mieszającym, żeby rzeczywiście tyle co trzeba szło na grzeniki (cały czas tę temp. mierzy i kontroluje).

Jak się temp. zewnętrzna zmienia, to on koryguje to co na grzejniki.

 

I już byłoby fajnie, gdyby nie to, że nas interesuje DOKŁADNA temp. w domu (a jak nietrudno się domyślić, w jej utrafienie powyższym układem nie jest tak łatwo, bo zależy to też od słońca, wiatru a nawet aktualnej liczby i aktywności osób w domu).

 

I tu wkracza sterownik pokojowy.

Już chyba wiesz co robi - mierzy temp. i porównuje ją do tego, co zadał Pan. Jak jest mniejsza, to mówi sterownikowi zaworu mieszającego GRZAĆ!

Gdy z kolei stwierdzi, że już nagrzane, to krzyczy na dół - NIE GRZAĆ!

 

Sterownik zaworu mieszającego nie jest jednak taki głupi i nie będzie wprost słuchał byle pieska pokojowego.

Na pierwszy rozkaz zareaguje puszczaniem na grzejniki temp. obliczonej.

Ale na drugi rozjkaz zareaguje OBNIŻENIEM temp. grzejników o parę stopni (na przykład 8).

To zapobiegnie dalszemu PODNOSZENIU temp. pokoi, ale grzać ten beton bedzie nadal (żeby nie ochłonął za bardzo, bo potem będzie bieda).

I tak czeka w kółko na informacje od pokojówki, bacząc przy tym pilnie na zmieniającą się temp. zewnętrzną.

 

A kocioł? Jak pisałem - cały czas 62!

 

Jak widać regulator pokojowy to tylko mały trybik w tej maszynce do (dokładnego) sterowania temp. TON betonu.

Ten trybik nie jest taki bardzo mały, jeśli się poustawia na nim różne temperatury na różne pory dnia.

Opisany układ to "łyknie" i beton też (oczywiście z uwzględnieniem pewnej bezwładności czyli chwilowej niedokładności).

Do okiełznania tej bezwładności tylko krok, ale to już temat na inną rozprawkę (a tak nie lubiłem pisania rozprawek w szkole brrr...)

 

Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Nie ma najmniejszego problemu.

Już wcześniej pisałem, ...............

............., ale to już temat na inną rozprawkę (a tak nie lubiłem pisania rozprawek w szkole brrr...)

 

Pozdrawiam.

 

 

Moje gratulacje i podziękowania w imieniu użytkowników tego forum, za wyjaśnienia w prosty i przejrzysty sposób zagadnień dotyczących sterowania ogrzewaniem naszych domów.

 

Vernal ja Cię jeszcze kiedyś sprowokuje jakimś problemem i jestem przekonany, że opiszesz to jeszcze lepiej ni teraz.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Zwróć uwagę na wypowiedź Marcina. Dopóki sterownik pokojowy wyłączał kocioł to były problemy, ale jak sterownik pokojowy zaczął sterować kotłem w sposób płynny za pomocą zaworu mieszającego to efekty były już zdecydowanie lepsze.

...

Zaprzeczam :) Po prostu kocioł wychładzał się, było więcej spieki bo kocioł długo chodził w podtrzymaniu - nie nazwałbym tego jednak problem :) Zużycie paliwa było w normie, popiołu nie było więcej - może kocioł szybciej by się skończył, ale tego akurat nie wiem i się nie dowiem :)

 

Generalnie z tego co widzę Andrzej_M_ krytykuje (moim zdaniem słusznie) ten sposób użycia sterownika pokojowego (czyli podłączenie sterownika bezpośrednio do kotła i wprowadzanie go w stan blokady aż do momentu gdy w pokojach się ochłodzi. Zapomniałem dodać o jednej bardzo istotnej wadzie tego rozwiązania - grzejniki w momencie gdy kocioł jest w trybie blokady robią się całkiem zimne co przy dużym mrozie powoduje bardzo nieprzyjemne odczucia w pomieszczeniach).

 

Natomiast vernal chwali podłączenie "pokojowego" do sterownika zaworu 4d i też całkiem słusznie. Miałem obie opcje i zdecydowanie drugie jest lepsze :) Grzejniki robią się tylko nieco bardziej ciepłe, kocioł cały czas utrzymuje zadaną temperaturę, nie ma takiej sytuacji, że przez kilka(naście) godzin kocioł pracuje tylko w podtrzymaniu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich dziękuje za wypowiedzi w mym temacie. Dziś zakupiłem auraton 2005 , posiadam również zawór 4ero drożny . Pozostaje mi teraz to wszystko poobserwować i odpowiednio poustawiać. Dzięki temu forum odnośnie ogrzewanie wiem zarazem więcej i mam nadzieje że za jakiś czas i ja podzielę się spostrzeżeniami z osobami które są w podobnej sytuacji co ja teraz jeszcze raz dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypracowania nie będzie, więc ..........

Ja mam regulator, który wyłącza kocioł i mi z tego tytułu opału idzie mniej, bo o to chodzi, a na temp. w domu jest OK.

 

p.s. Tylko nie piszcie: a bo się dymi, że to nie zdrowo dla kotła, a że są spieki ( u mnie nie ma) itd, chodzi zawsze o koszty ogrzewania. Ja nie zaobserwowałem negatywnych skutków w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypracowania nie będzie, więc ..........

Ja mam regulator, który wyłącza kocioł i mi z tego tytułu opału idzie mniej, bo o to chodzi, a na temp. w domu jest OK.

 

p.s. Tylko nie piszcie: a bo się dymi, że to nie zdrowo dla kotła, a że są spieki ( u mnie nie ma) itd, chodzi zawsze o koszty ogrzewania. Ja nie zaobserwowałem negatywnych skutków w kotle.

Ta metoda ma niewątpliwą zaletę.

Jest prosta.

I czasem to też się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kupiłem piec z podajnikiem ślimakowym Seko ,zainstalowany mam sterownik ST-37 prosił bym was o to, by doradzić mi jaki do tego sterownika mogę mogę podłączyć regulator pokojowy chyba najwygodniejszy by był bezprzewodowy dziękuje za każdą pomoc.

 

Powiem ci szczerze nie ma jak kabel w radiowych występują zakłócenia i wszystko się je......e szkoda nerwów naprawdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie pierwsze moje obserwacje oraz wnioski to takie że będę musiał zakupić do pieca dodatkowo siłownik oraz sterownik do zaworu 4ero drożnego honeywell .Na dzień dzisiejszy ustawiłem na zaworze 4ero drożnym skalę na 4 . Bo działa się sytuacja taka że jak była zadana temperatura pokojowa 23C to piec się wyłączał i woda na bojlerze była 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.