Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł 25 Kw


nicpon851

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum. Jestem nowym użytkownikeim i z góry dziękuje za porady. Posiadam kocioł firmy solaret z podajnikiem ślimakowym o mocy 25 kw oraz sterownikiem compit r 510. Może ktoś mi doradzić jak najlepiej ustawić parametry podawania groszku. Obecnie pale ekoretem i spalam z moimi ustawieniami ok 150 kilogramów opału na 2 doby.Wydaje mi się że to o wiele za dużo. Ogrzewam dom o powierzchni 140 m. rurki mam plastikowe oraz grzejniki z termostatami. Proszę o radę jak zmniejszyć zużycie opału.

f7 35

f8 60

f9 65

f 10 15

f 11 60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam..

Niestety nie mogę Ci pomóc w ustawieniach tego pica. Mam też 25Kw, ale całkiem inny piec. Radzę jednak podawać w postach bardziej zrozumiałe dla innych użytkowników parametry. Mnie osobiście nic nie mówi f7 ani f8 itp. A można zdać się często na rady użytkowników innych kotłów i sterowników.

Co do spalania to także nic nie wiadomo. Jak masz dom nieocieplony to inaczej, jak masz ocieplony to też dostaniesz inne porady (wiem sam czytam to forum od tego roku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już zmieniam na bardziej zrozumiały język

mam domek ocieplony steropianem 10 cm

prędkość wentylatora 64 (otwarta osłona 1\2 )

czas pracy podajnika w trybie PRACA ? 17,

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PRACA ? 50,

- czas pracy podajnika w trybie PODTRZYMANIE ? 45,

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PODTRZYMANIE ? 60

- czas pracy wentylatora po zakończeniu podawania węgla ? 70

- czas przedmuchu ? czas pracy wentylatora pomiędzy trybem PRACA, a trybem PODTRZYMANIE -20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie ustawienia zaprogramowałem dzisiaj wcześniej miałęm

czas pracy podajnika w trybie PRACA –40

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PRACA – 60

- czas pracy podajnika w trybie PODTRZYMANIE –65,

- czas przerwy pomiędzy podaniami w trybie PODTRZYMANIE –10

- czas pracy wentylatora po zakończeniu podawania węgla –40

- czas przedmuchu – czas pracy wentylatora pomiędzy trybem PRACA, a trybem PODTRZYMANIE 10

- przysłona wentylatora otwarta na około ½.

aha no i wentylator ustawiony na 99

na podajnik 150 kg wyciągałem szuflade popiołu i były spieki jak i niedopałki różnej wielkości. Taki załadowany podajnik wystarczał mi na max 2 doby!!!nie posiadam termostatu pokojowe który by mi mierzył temperature w pokoju tylko zwyczajne na grzejnikach zawory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może kocioł solaret o mocy 25 kw ze sterownikiem compit r 510?? jakie ustawienia zastosować jeśli pale ekogroszkiem?? powierznie do ogrzania mam 140 metrów domek ocieplony 10 cm steropianu.nie mam termostatu pokojowe zaznaczam. Na chwilę obecną mam ustawienia następujące czas pracy podajnika w trybie podtrzymywanie 65 sekund, Czas przerwy podajnika w trybie podtrzymywanie 14 minut, Czas pracy wentylatora po zakonczeniu podawania węgla 60 sekund. moc wentylatora mam nastawioną na 30% przy zasłonięciu na 1/2 osłony. zawór mieszający na 3 w skali 0(zamknięty obieg) do 10(otwarty) praca pompy cwu na 1 w skali 1,-3. Dziekuje za porady. Proszę o wyrozumiałość na nie stosowanie fachowego języka jestem nowicjuszem jeśli chodzi o palenie w piecu posiadam go dopiero od października i spaliłem już 3.3 tony groszku . to stanowczo za dużo!! piec nie jest najlepszy ale z tego co się orientowałem to powinien być oszczędniejszy. aha bym zapomniał temperatura jest nastawiona na minimum 57 stopni(mniej się nie da)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może kocioł solaret o mocy 25 kw ze sterownikiem compit r 510?? jakie ustawienia zastosować jeśli pale ekogroszkiem?? powierznie do ogrzania mam 140 metrów domek ocieplony 10 cm steropianu.nie mam termostatu pokojowe zaznaczam. Na chwilę obecną mam ustawienia następujące czas pracy podajnika w trybie podtrzymywanie 65 sekund, Czas przerwy podajnika w trybie podtrzymywanie 14 minut, Czas pracy wentylatora po zakonczeniu podawania węgla 60 sekund. moc wentylatora mam nastawioną na 30% przy zasłonięciu na 1/2 osłony. zawór mieszający na 3 w skali 0(zamknięty obieg) do 10(otwarty) praca pompy cwu na 1 w skali 1,-3. Dziekuje za porady. Proszę o wyrozumiałość na nie stosowanie fachowego języka jestem nowicjuszem jeśli chodzi o palenie w piecu posiadam go dopiero od października i spaliłem już 3.3 tony groszku . to stanowczo za dużo!! piec nie jest najlepszy ale z tego co się orientowałem to powinien być oszczędniejszy. aha bym zapomniał temperatura jest nastawiona na minimum 57 stopni(mniej się nie da)

Moim zdaniem ważniejsze są parametry kotła dla trybu PRACA, a ty uparcie podajesz parametry dla trybu PODTRZYMANIE.

Jakie masz parametry dla pracy?

czas podawania?

czas przerwy?

moc wentylatora?

Zresztą w podtrzymaniu też masz chyba za duży czas podawania.

Ja bym ten parametr zmniejszył .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego.

Piec jak piec, ale 3,3 tony ekoretu od października to trochę dużo.

Może ten węgiel to nie ekoret?

Wierzyć mi się nie chce , że kocioł nawet źle ustawiony tyle spalił.

No tak przynajmiej twierdzili mi przy zakupie. mam teraz od innej osoby gorszek.w trybie praca parametry są następujące czas pracy 40 czas przewry pomiędzy podaniami to 60. 2 godziny temu zmieniłem te parametry na prace 15 sekund oraz przerwe w podawaniu 45. dochodzi do temperatury wolniej ale nie powstają spieki i popiół jest taki jak powinien być :). skupiam się na trybie potrzymywania ponieważ myślałem że piec powinien większość czasu w tym trybie pracować.dłużej jak 12 minut nie utrzymuje mi temperatury piec. a moc wentylatora miałęm na 99% a teraz ustawiłem na 30% i osłone do połowy zasunołęm.mam zawór mieszający na 3 stopniu ciągle , żeby temperatura nie byłą za wysoka a w domu mam 25, 27 stopni róznie. jestem nowicjuszem w tej sprawie więc się prosz enie dziwić że mam takie pytania. z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kocioł w zimie powinien być w trybie praca, a nie podtrzymanie. Chyba, że ktoś ma tak dobrze ocieplony dom, że wystarczy mała dawka paliwa, a kocioł przechodzi w stan podtrzymania.

Ustawione czasy podawania i przerwy masz jak 1:3, ustaw więc ten stosunek by było 1:4 lub 1:5 np. 10 sek. podawanie, 40 sek przerwa. W mieszkaniu też masz niezłą temperaturę, więc by ją zmniejszyć ustaw zawór mieszający na 2. Moc wentylatora też bym zmniejszył do 25%. Gdy w domu będziesz miał 21 stopni zużycie węgla spadnie ci jak przypuszczam o 30-35%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na jaką moc ustawic pompkę co?? mam tearz na 1 w sakali 3 stopniowej a zawór mieszający mam3 lub 5. tearz w podtrzymaniu temp. trzyzma się ok 16 minut czas podawania 60 s. wentylator 35% osłona do połowy. ustawnienia mam takie od wczoraj i już zaobserwowałęm iż popiuł jest jak śnieg z małymi spiekami i mniej groszku mi zeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kocioł w zimie powinien być w trybie praca, a nie podtrzymanie. Chyba, że ktoś ma tak dobrze ocieplony dom, że wystarczy mała dawka paliwa, a kocioł przechodzi w stan podtrzymania.

Ustawione czasy podawania i przerwy masz jak 1:3, ustaw więc ten stosunek by było 1:4 lub 1:5 np. 10 sek. podawanie, 40 sek przerwa. W mieszkaniu też masz niezłą temperaturę, więc by ją zmniejszyć ustaw zawór mieszający na 2. Moc wentylatora też bym zmniejszył do 25%. Gdy w domu będziesz miał 21 stopni zużycie węgla spadnie ci jak przypuszczam o 30-35%.

a te czasy co pisałeś 1:3 to maSZS na myśli pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu zmieniłem te parametry na prace 15 sekund oraz przerwe w podawaniu 45. dochodzi do temperatury wolniej ale nie powstają spieki i popiół jest taki jak powinien być :).

 

Tak, te 1:3 to twoje ustawienia pracy kotła.

ustawione podawanie 15 sek = 1

przerwa 45 sek = 3 (45/15)

Stosunek czasu podawania do czasu przerwy masz więc ustawiony jak 1:3 i to jest obecnie za dużo, bo temperatura w domu jak piszesz dochodzi do 27 stopni. Nic więc dziwnego, że dużo spalasz opału.

Spróbuj ustawić czas podawania i przerwy jak ci wcześniej podałem.

Na grzejnikach masz zawory termostatyczne? Jeżeli nie, to zaworem trójdrożnym powinieneś obniżyć temp wody idącej do grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na jaką moc ustawic pompkę co?? mam tearz na 1 w sakali 3 stopniowej a zawór mieszający mam3 lub 5. tearz w podtrzymaniu temp. trzyzma się ok 16 minut czas podawania 60 s. wentylator 35% osłona do połowy. ustawnienia mam takie od wczoraj i już zaobserwowałęm iż popiuł jest jak śnieg z małymi spiekami i mniej groszku mi zeszło.

 

Jak wszystkie grzejniki są podobnie ciepłe to nie zmieniaj obrotów pompki c.o Zaworem mieszającym możesz podnosić i obniżać temp. grzejników, ale musisz to robić tak by powrót do kotła miał temp. ok.50 stopni.

Zwiększając za wszelką cenę ten czas 16 minut kiedy nie pracuje kocioł, doprowadzisz się do tego, że kocioł w końcu ci wygaśnie.

Obawiam się, że gdybyś w ciągu np. 3 godzin dokładnie policzył łączny czas podawania przy 16 min. przerwach, to okazałoby się, że przy krótszych niż 16 min. postojach, ale za to i krótszych podawaniach ich łączny czas byłby mniejszy, czyli i mniejsze zużycie węgla.

 

Jak za dużo dasz powietrza to będą się robiły spieki, większa będzie strata kominowa, bo ciepło pójdzie w komin. Za mało to będzie więcej sadzy. Trzeba więc małymi krokami regulować moc wentylatora obserwując efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te 1:3 to twoje ustawienia pracy kotła.

ustawione podawanie 15 sek = 1

przerwa 45 sek = 3 (45/15)

Stosunek czasu podawania do czasu przerwy masz więc ustawiony jak 1:3 i to jest obecnie za dużo, bo temperatura w domu jak piszesz dochodzi do 27 stopni. Nic więc dziwnego, że dużo spalasz opału.

Spróbuj ustawić czas podawania i przerwy jak ci wcześniej podałem.

Na grzejnikach masz zawory termostatyczne? Jeżeli nie, to zaworem trójdrożnym powinieneś obniżyć temp wody idącej do grzejników.

Mam zawory termostatyczne na grzejnikach i mam je teraz przykręcone o jeden stopien a na zaworze trójdrożnym ma na 3 ustawiony.a pompke mam na 1 biegu.Poradz mi kolego jak to bym mógł ustawic tak żeby najlepsze efekty przyniosło. Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw czas podawania na 10 sekund, czas przerwy 40 sek. Niech z tymi ustawieniami kocioł popracuje ze 2-3 godz. Jeżeli temp. w mieszkaniu będzie 21-22 stopnie, to nic więcej nie musisz robić. Jeżeli jednak będzie wciąż 26 stopni, to zwiększ przerwę w podawaniu do 50 sek. i poczekaj kolejne 2-3 godz. na efekt tych nowych ustawień. Daj znać czy te rady coś dały. Czy opału mniej zużyłeś.

Do najlepszych ustawień dochodzi się stopniowo. Trudno je uzyskać w ciągu kilkunastu minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pale ekoretem i spalam z moimi ustawieniami ok 150 kilogramów opału na 2 doby.Wydaje mi się że to o wiele za dużo. Ogrzewam dom o powierzchni 140 m. rurki mam plastikowe oraz grzejniki z termostatami. Proszę o radę jak zmniejszyć zużycie opału. [goute]

 

Ni obraź się ale mnie to śmieszy to troszkę za dużo o jakieś 50 - 70 kg ale może dom nie ocieplony i poddasze to wszystko wyjaśnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko nie obrażma się ale takie małem spalanie przez 3 miesiące MASAKRA!!! poczytałęm na tym forum różne ostawienia i teraz jest nie doporuwnania :) zasobnnik wystarcza na ok 3 doby ale dalej tesyje różne ustawienia żeby dojść dojak najlepszego efektu. Mam te z wątpliwości jesli chodzi o ten mój opał ale ma już inny i za niedługo będe go sprawdzał. Aha domek jest dobrze ocieplony i okna wysokiej klasy więc też wtym wina nie jest tylko w ustawieniach moich. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów,

 

podepnę się pod temat mimo, że mam inny kocioł i sterownik (cichewicz 25 kW i sterownik G-403-P02).

Od tego sezonu mam (nie)przyjemność obsługiwać ww kocioł. I zastanawia mnie jedna kwestia. Jak jest lepiej ustawić piec? Czy tak aby wmiarę szybko uzyskał temp zadaną i pracował jak najdłużej w podtrzymaniu, czy może jednak powoli uzyskiwać wzrost temperatury ale węgiel podawać w mniejszych dawkach?Dom, który jest ogrzewany tym piecem to dom przedwojenny (ok 1920r) z kamienia (10 m x 15 m), 2 kondygnacje, 3 m wysokość pomieszczeń, nie ocieplony (jedynie na połowie strychu 8 cm steropianu-od 15.12.2010). Okna drewniane z szybam zespolonymi (przenikalność cieplna nie najwyższa-tyle ile było dostępne jakieś 10-12 lat temu). Grzejniki (al'a Convector): 6 szt dużych 2 m długości, 4 małe 0,8 m i 2 drabinki w łazienkach wszędzie głowice termostatyczne. Całość w miedzi.

Piec ustawiony tak (na temp zewnętrzną -7* i mniej):

u0- temp zadana: 55* (52-55 zakres zmian jakie wprowadzam w zależności od temp zewn)

u1- czas podawania 15 s (10-15)

u2- czas przerwy 60 s (55-65)

u3- czas przerwy w podtrzymaniu 10 min (7-15)

u4- przedmuch po przejściu w podtrzymanie 30 s (25-30)

parametry serwisowe w zasadzie nie ruszane.

Pompka na 2 (do -7* na 1) (1-2).

Temp na wejściu do pieca 40* regulowana zaworem termostatycznym (bay-pass pomiędzy wyjściem a wejściem do kotła)

 

Jak się robi cieplej to zmniejszam temp zadaną, podawanie paliwa i zwiększam czas przerwy.

Temp w pomieszczeniach to ok 20-22* (na parterze jest cieplej).

Ecogroszku spala ok 2 worki (50-60 kg) na dobę (przy mrozach ), ok 4 worki na 3 doby przy cieplejszych dniach (okolica 0*). Czy to dużo czy mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego temperature masz idealną 20* - 22* A co do prędkości uzyskiwania temperatury i pracy pieca w trybie podtrzymywanie to poczytaj poprzednie rady które wcześniej napisane. Sam miałem taki problem ale o wiele większe spalanie. Teraz mam ustawiony piec inaczej 10 sekund podawanie 50 sekund przerwa i piec wiecej pracuje mi w trybie praca niż w podtzrymaniu. jestem z takiego ustawienia zadowolony, ponieważ mniej opału mi schodzi (o wiele mniej) a temperatura w domu jest ok 23* i jest wystarczająca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ile czasu piec potrzebuje aby dojść do temp zadanej (nie przy rozpalaniu tylko podczas normalnej pracy) i ile czasu trzyma się w podtrzymaniu?

U mnie temperatura wacha się od 50 do 55* (zadana 54* histereza 2*) czas potrzebny do uzyskania zadanej to ok 30-40 min potem podtrzymanie jakieś 12-15 min. (to przy obecnej pogodzie). Niepokoi mnie czas uzyskania temp zadanej. Co o tym sądzisz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz skrócic czas uzyskania temp zadanej to zmniejsz przerwy w podawaniu opału, zwiększ obroty wentylatora, zwiększ ilośc podawania węgla, uchyl bardziej osłone wentylatora. Tylko zaznaczam, iż będzie miało to wpływ na ilośc wypalonego opału oraz mogą się pojawiac spieki lub niedopalony węgiel. Musisz zaobserwowac jakie ustawienia będą najlepsze żeby nie było strat w postaci spieków. Teraz przy obecnych ustawieniach jaki masz popiół? jeśli jest taki jak powinien byc to ja bym na twoim miejscu nic nie zmieniał. POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego temperature masz idealną 20* - 22* A co do prędkości uzyskiwania temperatury i pracy pieca w trybie podtrzymywanie to poczytaj poprzednie rady które wcześniej napisane. Sam miałem taki problem ale o wiele większe spalanie. Teraz mam ustawiony piec inaczej 10 sekund podawanie 50 sekund przerwa i piec wiecej pracuje mi w trybie praca niż w podtzrymaniu. jestem z takiego ustawienia zadowolony, ponieważ mniej opału mi schodzi (o wiele mniej) a temperatura w domu jest ok 23* i jest wystarczająca :rolleyes:

Radze Tobie zacząć od zmiany 1 parametru np długości podawania opału i poczekać 2-3 godzinki i zobaczyc jaki będzie efekt. I tak właśnie metodą prób i błędów dojdziesz to najlepszego efektu. Znam to z własnego przypadku :P

Tak wogóle to masz niezły efekt pracy pieca!!! Masz dośc dużą powierzchnie do ogrzania i nie ocieploną. Jak dla mnie to masz dobre spalanie ale ja tu jestem nowy i dopiero pierwszą zimę muszę ogrzewac domek więc mam mało doświadczenia ale z tego co czytałem to masz dobre spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przy obecnych ustawieniach jaki masz popiół? jeśli jest taki jak powinien byc to ja bym na twoim miejscu nic nie zmieniał. POZDRAWIAM

Co do popiołu to niestety nie jest idealny. Są spieki ale wypalone do cna... nie ma w nich niespalonego węgla... Sądzę, że jest to spowodowane jakością opału. Na innym węglu wygląda to lepiej (na nim też piec jest oszczędniejszy).

Pobawię się jeszcze z powietrzem, prędkości wentylatora nie zmienię ale przysłonić go mogę. Wydaje mi się że za dużo idzie w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.